NEC MultiSync EA271Q

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale zawarłem podstawowe informacje użytkowe o znanych mi monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w miarę możliwości długoterminowych testów. Sformułowanie podsumowania zalet i wad jest co prawda subiektywne, ale wynika z wieloletniego doświadczenia w pracy z obrazem. Jeśli chcesz zlecić mi zapoznanie się z jakimś monitorem pisz, a w miarę dostępu do urządzenia zamieszczę opinię. Uwaga: Bardzo rzadko opisuję monitory klasy marketowej i raczej niechętnie. Zapraszam również do dyskusji w poszczególnych wątkach, dzielenia się własnymi spostrzeżeniami, wątpliwościami.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

Re: NEC MultiSync EA271Q

9 cze 2019, o 11:34

Damix pisze:
8 cze 2019, o 21:43
Podrzucam wyniki po kalibracji (korekcja jednorodności włączona) dla zainteresowanych:
delta.JPGcurvee.JPGuniformity.JPGblackkk.JPG
Jest OK ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Fotografia Ślubna, Kalibracja monitorów
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Damix

10 cze 2019, o 10:19

NocnyJastrzab pisze:
9 cze 2019, o 11:34
Damix pisze:
8 cze 2019, o 21:43
Podrzucam wyniki po kalibracji (korekcja jednorodności włączona) dla zainteresowanych:
delta.JPGcurvee.JPGuniformity.JPGblackkk.JPG
Jest OK ;)
Czyli w normie ale mogłoby być lepiej? :P
Z ciekawości jeszcze zrobiłem kalibrację przy w miarę ciemnym pokoju na 80cd + sprawdziłem jak wyglądają parametry przy maksymalnej jasności. Nawet lekko wykracza ponad dane ze specyfikacji.
max.JPG
max.JPG (128.05 KiB) Przejrzano 973 razy
kalibracja.JPG
kalibracja.JPG (133.68 KiB) Przejrzano 973 razy
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab

10 cze 2019, o 11:23

NEC zazwyczaj podaje "bezpieczne" i realne wartości, których jest pewien.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Fotografia Ślubna, Kalibracja monitorów
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
adamwwa

28 lis 2019, o 09:15

Skoro się dzielimy spostrzeżeniami na temat tego jakże zachwalanego modelu to i ja się podzielę swoimi.

+ Kolory bo kalibracji w porządku.
+ Obraz stabilny, wszystkie matrycy były równe
+ Świetna stabilna, obrotowa podstawa
++ Przy monitorze można siedzieć naprawdę długie godziny bez zmęczenia i to jest bardzo duży plus
+/- Czerń mogłaby być lepsza, realnie widać delikatne srebrzenie.
- Jakość plastików ogólnie słaba, raczej bliższa produktom za 800-1000zł.
- Serwis i rozrzut jakościowy nawet w serii Color

Tyle i aż tyle, bo nawet jeżeli parametry są ok to o całości zakupu świadczy też, jak się sprawa rozwiązuje jak coś jest nie tak i tu ewidentnie NEC albo osiadł na laurach albo ma jeszcze dużo do nauki od lepszych.

Monitor w wersji Color dostałem w paczce pod koniec lipca tego roku, od tego czasu więcej czasu spędził w serwisie niż na biurku. Po kolej:
1 sztuka - białe prześwity matrycy w dwóch miejscach, żółta poświata na krawędziach- w najtańszym IPSie(tak wiem, że to PLS) nawet bym to przeżył.
2 sztuka - to samo jak pierwsza(każda, rzekomo jest sprawdzana, kalibrowana, więc dziwne, że się nie udało tego sprawdzić, w szczególności jak wraca z serwisu), oczywiście też żółta poświata
3 sztuka - uhh nie ma białych prześwitów, ale ramka na górze ekranu jest w na odcinku 2-3cm otwarta. Znowu serwis, tym razem szybko w dwa dni, niby ramka zamknięta, ale w miejscu gdzie była otwarta jest wyraźny garb. Żółta poświata też widoczna.

Nie mam już siły kolejny raz wysyłać do serwisu i się prosić, ale nie tak powinna wyglądać obsługa serwisowa i jakość monitora za 3,5k PLN. Temat nawet oparł się o kogoś z NECa, ale prawdę mówiąc nie było tam dobrej woli, żeby sprawę załatwić jak trzeba. Zresztą nie wiem czy będę miał za chwilę w czym monitor odesłać, bo od ciągłego wysyłania pudło już jest tak poniszczone a, ostatnio i styropian przy pakowaniu zwrotnym ktoś uszkodził...
Dla porównania w Dellu miałem jeden problem który był w ciągu 3 dni załatwiony, oczywiście ktoś może powiedzieć, ze miałem szczęście, ale w kilku innych przypadkach ze sprzętem Della było tak samo.

Komu się trafiła dobra sztuka EA271Q niech się cieszy bo optycznie(nawet pomimo tej niestety żółtej poświaty na krawędzi) to naprawdę fajny monitor w tych pieniądzach. Oby tylko powtarzalność i jakość była lepsza, żeby nie trzeba było korzystać z usług serwisowych NECa.
Damix

28 lis 2019, o 10:02

Dodam jeszcze, że input LAG jest naprawdę spory, według testów z niemieckiej strony jakieś 30ms. Przy włączeniu opcji "improve response" pojawia się potężny ghosting.
U mnie pojawił się po jakimś czasie jeden nad Pixel. Także mam spore wątpliwości czy warto było ponownie dopłacać za markę NEC.
zi3i

29 lis 2019, o 11:26

Damix jak po niewiele ponad 5-ciu miesiącach to naprawdę otrzymujemy sporo cennych informacji od użytkowników które warto zapamiętać podczas wyboru monitora. Czy ponownie kupiłbyś wybrany 27" model, markę w założonym budżecie do 3k zł ?.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”