EIZO ColorEdge CX241

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

14 stycznia 2015, 00:20 - śr

U mnie nie ma opcji emulacji. W jakiejś ulotce też widziałem, że jest to opcja przeznaczona wyłacznie dla CG.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

15 stycznia 2015, 10:13 - czw

Tom01 pisze:Uwaga ważna nowina.
W najnowszej partii CX241 z datą produkcji sierpień 2014, jest chyba inny panel!
Porównanie z CX271:
Obrazek
Jeszcze nie zaglądałem do środka, ale na pierwszy rzut oka widać, że matryca jest IDENTYCZNA jak w CX271. Wygląda na to, że EIZO zmieniło dostawcę paneli. Żegnaj smolista czerni. :(
Potwierdzę sprawę kiedy zajrzę do monitora.
Tom01 pisze:Sprawa zaintrygowała mnie na tyle mocno, że pomimo późnej pory, zajrzałem do monitora. O dziwo matryca jest bez zmian, Samsung LTM240CL05, czyli PLS. Zastanawia mnie więc skąd taka zmiana w wyświetlaniu.
Skoro matryca jest taka sama, to może zaczęli podnosić jasność czerni, aby przy pomocy układu wyrównywania DUE ukryć wyciekanie czerni panelu, jak ma to miejsce w CG247 :?:
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

20 stycznia 2015, 16:41 - wt

Może głupie pytanie, ale nie kojarzę czy była o tym mowa.
Jakiego rodzaju podświtlenie jest w tych matrycach, krawędziowe czy tylnie pełne? A jeśli krawędziowe to czy z jednej strony czy z obu (zakłada, że lewo/prawo, a nie góra/dół)?
Generalnie rozszerzyłbym pytanie o wszystkie matryce IPS/PLS podświetlane diodami GB-r / G-r B.
Zdecydowanie da się zauważyć, że odpowiadające sobie mniej/więcej monitory np. EIZO podświetlane CCFL i diodami różnią się głębokością i ciężarem. Diodowe są płytsze i lżejsze.
mpekalski
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 00:42 - pt

Re: EIZO ColorEdge CX241

31 stycznia 2015, 21:28 - sob

Jeśli można to mam kilka pytań:

Jak z ostrością tekstu w CX241, czy nie sprawia wrażenia trochę miękkiego? Pytam gdyż czytając recenzję CX240 (CX241 nigdzie znaleźć nie mogę, poza tym wątkiem) mam wrażenie że może to być problem w szczególności jeśli nie użyje się opcji "Outliner Enhencer". Stąd też drugie pytanie. Czy tak jak CX240 w CX241 znajdziemy opcję "Outline enhancer"?

Ostatnie pytanie o 7.7ms gtg, nie mogłem nigdzie znaleźć czy jest to całkowity czas odświeżania czy tylko wznoszenie bądź opadanie. Ale moje pytanie dotyczy efektu tegoż odświeżania, czy jest widoczne w odgrywanym wideo? Rozumiem że do szybkich gier się monitor nie nadaje, ale jak jest z filmami?

Zastanawiam się nad kupnem CX241, a pytanie o tekst pojawia się tutaj bo powiedział bym że obróbka zdjęć a czytanie tekstu na monitorze bądź praca z arkuszem kalkulacyjnym, to u mnie prawie pół na pół. A filmy, każdy czasem coś ogląda ale nie jest to decydujący czynnik, więc raczej z ciekawości.
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

31 stycznia 2015, 22:07 - sob

Właśnie sprawdziłem. W CX241 nie ma tej opcji o której piszesz ("Outliner Enhencer").
Jak na moje oko nie widzę żadnych problemów w video, co więcej nie widzę ich też w grach. Moim zdaniem do gier się nadaje.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: EIZO ColorEdge CX241

31 stycznia 2015, 22:45 - sob

mpekalski pisze: Jak z ostrością tekstu w CX241, czy nie sprawia wrażenia trochę miękkiego? Czy tak jak CX240 w CX241 znajdziemy opcję "Outline enhancer"?
jak jest z filmami?
Jeśli chodzi o wideo, to co widziałem na ekranie cieszyło oko :) Zazwyczaj oglądanie czegoś na LCD nie jest zbyt fajne jeśli chodzi o walory obrazu, w przypadku CX241 było to pozytywne doświadczenie.
W gry nie grywam więc pod tym względem nie wiem jak się zachowuje. Jeśli chodzi o pracę z tekstem, tutaj miałem kluczowy problem i to było moje główne zastrzeżenie, które spowodowało, że odpuściłem CX241, a miałem go u siebie przez kilka dni. Moje oczy dostawały na dłuższa metę głupawki.
Funkcji Outline enhancer nie ma w CX241, w żaden sposób nie podciągniesz ostrości obrazu przy pracy z tekstem.
Również dużo pracuję z kodem, z excelem i ogólnie z tekstem, do tego dochodzi grafika na potrzeby www oraz jak się okazuje, coraz częściej druk.
Przy obróbce fotografii CX również zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, obraz był plastyczny.
Jeśli chodzi o wyrazistość tekstu jedni ten problem dostrzegają, dla innych on nie istnieje, być może to kwestia wrażliwości oka. Dla mnie problem istniał i tekst był "miękki", być może bym się przyzwyczaił ale widząc naocznie walory małej plamki monitora 27 calowego nie zastanawiałem się dłużej i wziąłem 27 cali. Mając go już miesiąc nadal uważam, że to była trafna decyzja. W praktyce mała plamka matrycy jest dla mnie sporym atutem, wręcz jednym z istotniejszych.

Tak więc moje zdanie jeśli chodzi o CX jest takie, że do filmu jak najbardziej, do zdjęć jak najbardziej, do tekstu nie dla każdego i rekomendowałbym sprawdzenie czy będziesz dostrzegał problem czy nie.
mpekalski
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 00:42 - pt

Re: EIZO ColorEdge CX241

02 lutego 2015, 00:07 - pn

Ten 27" to CX271 czy innej firmy?
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: EIZO ColorEdge CX241

02 lutego 2015, 00:54 - pn

mpekalski pisze:Ten 27" to CX271 czy innej firmy?
CX271 był poza moim zasięgiem. Werdykt padł na NECa PA272W. Wyboru dokonałem mając możliwość zapoznania się z trzema modelami CX241, PA242W oraz PA272W. Dwa pierwsze miałem w domowych warunkach przez kilka dni więc dość konkretnie wyrobiłem sobie na ich temat zdanie.
superment
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2015, 12:06 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

14 maja 2015, 21:08 - czw

Mam mały problem z podświetleniem CX241. Dopiero co stałem się jego posiadaczem i po tej klasy monitorze oczekiwałem regularnego podświetlania po całości. Jednak jak się okazało na moim egzemplarzu nie jest tak różowo. Wklejam załącznik z wygenerowaną planszą R0G0B0 Widać wyraźne, że po lewej stronie jest mocniej dopalony. Zauważyłem również, że matryca nie przylega do ramki monitora. Kiedy ją odtykam wygina się - można ją wciśnąć do środka (uczucie jakby naciskało się guzik) - dzieje się tak na bocznych brzegach - czy to normalne w tym modelu? Czy to podświetlanie to norma i nie ma czegoś takiego jak równomiernie dopalony monitor?
Załączniki
IMG_0874_small.jpg
Podświetlenie CX241
IMG_0874_small.jpg (338.18 KiB) Przejrzano 5187 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

14 maja 2015, 21:26 - czw

Łał, niezły kaszalot się trafił! Jeszcze takiego CX-a nie widziałem. Jeśli nie można go wymienić, trzeba ustawić dużo ciemniej i oświetlenie takie, aby czerń wychodziła poza percepcję.

PS. Matryce są montowane luźno. Tak ma być.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mpekalski
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 00:42 - pt

Re: EIZO ColorEdge CX241

15 maja 2015, 01:20 - pt

Pytanie przy jakich ustawieniach zrobiono zdjęcie.
Tak wygląda mój CX271, po 15h działania. Załączony plik to JPEG przekonwertowany z RAW w Lightroomie.

3s,f/3.5, ISO 100, 55mm, z odleglosci ~3m

Lewy dolny róg trochę wycieka i ciemnym pokoju widać to nawet gołym okiem na czarnym tle – może jestem trochę wyczulony.

PS. wcześniej czytałem jakies komentarze o 'nieostrości' tesktu, będąc bardzo wybrednym w tym względzie myślę że mogę te plotki zdementować. Wszystko ostre i czytelne.
Załączniki
iso100_3sec_f3.5.jpg
iso100_3sec_f3.5.jpg (494.89 KiB) Przejrzano 5136 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

15 maja 2015, 01:24 - pt

mpekalski pisze:Pytanie przy jakich ustawieniach zrobiono zdjęcie.
O, to, to... LCD jest nierówny z natury, to wynika z zasady działania. Kwestia tylko "odpowiednich" warunków aby to pokazać. Można pokazać monitor typu "burzowe niebo" tak, że będzie wyglądał jak smoła. Zresztą kilka dni temu był taki przypadek na forum i awanturowanie się że sprzęt jest idealnie równy. Nierówność jest przypisana do LCD i koniec. Kwestia jak jest silna. Droższe monitory, jak EIZO CX mają stabilizację elektroniczną, ale pamiętajmy że ona nie działa jeśli ekran nie jest wysterowany. Prosty dowód: Na szarości takich plam już nie ma. Sposobem na równiejszą czerń jest taka kalibracja, aby układ stabilizacji chwycił czerń obrazu. Na domyślnych będzie zawsze bardziej nierówno. Inna sprawa to oświetlenie, o którym poprzednio wspomniałem. Jeśli na LCD widać niezerowy poziom czerni to znaczy że monitor jest za jasny, w pomieszczeniu jest za ciemno lub jedno i drugie na raz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mpekalski
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 00:42 - pt

Re: EIZO ColorEdge CX241

15 maja 2015, 01:42 - pt

Ale ta stabilizacja o której tu mowa dotyczy tylko podświetlenia, prawda?
Czyli jeśli jest wyciek to stabilizacja nie będzie miała żadnego wpływu na poziom czerni.

Jeśli chodzi o równiejszą czerń to ustawienie kalibratora w miejscu gdzie jest większy wyciek, lub jaśniejszy obraz, zmieniło by cokolwiek? Czy tylko kalibracja byłaby w tym przypadku zła?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

15 maja 2015, 01:44 - pt

Stabilizacja działa na matrycy i przyciemnia ją w miejscach rozjaśnień lub rozjaśnia w ciemniejszych. Oczywiście wpływa na poziom czerni - podnosi. Układ DUE zacznie działać na czerń przy ustawieniu punktu czerni na jakąkolwiek wartość powyżej konstrukcyjnej. Co ciekawe, wersje CG mają już tak fabrycznie programowane, dzięki czemu w stosunku do CX, już po wyjęciu z pudełka są praktycznie perfekcyjnie równe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mpekalski
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2015, 00:42 - pt

Re: EIZO ColorEdge CX241

16 maja 2015, 01:17 - sob

Dziękuję, chyba już rozumiem. Czyli można skalibrować monitor tak żeby czerń była ciut jaśniejsza niż najniższa wartość jaką może mieć na danym monitorze, a system odpowiedzialny za jednorodność podświetlenia już wtedy ją wyrówna na całym panelu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

17 maja 2015, 09:08 - ndz

Nie jestem pewien. Trzebaby dopytać Toma.

CXy są z pewnością mierzone na białym tle tak, że układ wyrównywania działa, gdy monitor coś wyświetla powyżej czerni. Raczej nie jest kontrolowany drugi raz ze względu na podniesienie czasu, a zatem i kosztu produkcji.
Być może CG oprócz tego, że ma podniesiony punkt czerni, przeszedł w fabryce dodatkowy proces pomiarowy (drugi względem CX) na czarnym ekranie tak, aby układ wyrównywania działał wówczas prawidłowo i skutecznie. Jest wszak tak ustawiony fabrycznie, od początku.
Nie jestem więc pewien, ale czy CX pomierzony fabrycznie i równający elektroniką na białym, poproszony o wyrównywanie na czarnym, nie pokaże nam środkowego palca? Wszak fabrycznie ustawiony ma minimalny poziom czerni.

Przy Waszej wersji, wycieki i nierównomierności jasności i barwy musiałyby być jednakowe na białym tle i na czarnym. Coś mi się wydaje, że tak nie jest. :roll:
Podnosząc punkt czerni w CX uzyskałbyś CG? Trochę to za proste "dłubnięcie", ale może...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

17 maja 2015, 09:57 - ndz

Błagam was - nikt nie kompensuje elektronicznie wycieków czerni, to są mity greckie :lol: Korekta totalnie spaściła by kontrast, a efekty i tak były by mizerne.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

17 maja 2015, 11:07 - ndz

To że niby CG tego nie robi? Czytałem tu inną przypowieść... :roll:
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

17 maja 2015, 12:16 - ndz

Bądźmy poważni ;)
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: EIZO ColorEdge CX241

19 czerwca 2015, 01:02 - pt

Przychodze z watku o CX240, ktory jak sie dowiedzialem od roku juz nie jest za bardzo dostepny.

Bylem zainteresowany CX240 ze wzgledu na bardzo wysoki poziom czerni, ktory przy moich zastosowaniach jest kluczowy.
www.mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=679&start=320

Czytam ten watek o 241 I troche mi sie plakac chce jak widze te wszystkie zdjecia ze swiecaca czernia albo nierownym podswietleniem. Zaczynam sie nawet powoli zastanawiac czy w ogole ten monitor jest wart takiej ceny... Mowie to z punktu widzenia osoby szukajacej dobrego monitora tak po prostu, niezajmujacej sie fotografia, kogos kto pewnie kalibratora w zyciu na oczy nie zobaczy. Mam nadzieje ze te narzekania sa troche przesadzone bo to brzmi jakby 241 byl kompletnym bublem. Za takie pieniadze moglbym rownie dobrze kupic na przyklad jakiegos Xeona E5, 64gb ram i sensowne Quadro zeby moc komfortowo pracowac z kilkoma maszynami wirtualnymi lub... monitor ktory na kolana nie wydaje sie rzucac. Wiem ze to moze zabrzmiec dla kogos jak troche glupie porownanie, rownie dobrze moglbym powiedziec ze tyle kosztuje 200kg karmy dla kota, ale z mojego punktu widzenia to jest realna alternatywa, mysle ze dla fotografa dobra analogia bylby wybor miedzy takim monitorem a dobrym aparatem.

Troche sie zasmucilem ze 240 juz jest tak trudny/niemozliwy do zdobycia. O ile z cx240 juz bylem gotow zaryzykowac o tyle 241 juz wydaje sie byc troche zwyklym IPSem jesli nie interesuja nas az tak kolory. Nawet nie wiem czy faktycznie bylby duzo lepszy od znienawidzonego przeze mnie EV2335W w tym wzgledzie.

Ktos ma mozliwosc porownania monitora klasy cx241 I przecietnego, budzetowego, beznadziejnego eizo klasy ev2331 od strony obrazu czarno bialego z naciskiem na czarno- bo to dobre przyblizenie terminali linuxowych, ogladania filmow I zwyklego uzytkowania komputera? Zazwyczaj testy I porownania omawiaja tylko kolor. Bo naprawde jakbym wpakowal 4.5k I nie zobaczyl zadnej roznicy w stosunku do EV to bym byl bardzo smutnym czlowiekiem. :|

Bede wdzieczny za kazda rade, nawet subiektywna.
W podlinkowanym watku znajduje sie moj typowy obraz wyswietlany na monitorze, nie chce dublowac I smiecic.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu