NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 16:00 - ndz

Przedmowa
Dzięki uprzejmości kolegi Czornyj miałem możliwość przetestowania w domowych warunkach monitora NEC EA275UHD. Ta konkretna sztuka to sampel (egzemplarz do testów, pokazów), skalibrowany przez Czornyja tak aby świecił jak najrówniej i miał odpowiednią temperaturę barwową na dane określone warunki.

Mój subiektywny test opiera się na wrażeniach nie popartych żadnymi pomiarami za pomocą stosownych urządzeń/sensorów i w dużej części bazuje na porównywaniu z moim CX240, który uznaję tu jako monitor referencyjny jeśli chodzi o jakość obrazu (nie o ostrość i szczegółowość wynikająca z bardzo małego piksela NECa). Oczywiście zaznaczam tu, że to monitory o innym pozycjonowaniu i przeznaczeniu, niemniej takie porównanie ułatwia ocenę.
Wcześniej nie miałem monitora NEC w domu.
Test wykonywałem na nowym PC z Windows 10 Home PL, w między czasie dokupiłem kartę graficzną bazującą na układzie GeForce GTX 960 4GB, więc mogłem rozkoszować się pełnią możliwości omawianego monitora tzn. trybowi 3840 x 2160 @60Hz via DisplayPort v1.2a

Budowa fizyczna i wyposażenie
Monitor jest dość lekki i cienki przy brzegach (mówię o głębokości, nie o szerokości ramek wokół matrycy),co jest chyba standardem jak na tą linię (NEC EA). Bliżej środka i góry z tyłu jest metalowa perforowana klatka kryjąca płytę główną, a na górze, w kierunku góry na niej są dwa małe głośniczki. Widać, że siedzi tam płyta główna całkiem nie mała, choć nie tak wielka jak w monitorach graficznych Eizo. Ramka cienka, szerokości 2cm, nieco drobniej szorstka niż w CX. Przyciski dotykowe w okolicach prawego, dolnego rogu, o nich za moment.
Podstawka, zapewne standardowa dla NEC spełnia wszystkie funkcje, których się dziś oczekuje łącznie z pivotem, którego mało kto używa. Zakres regulacji wysokości jest taki jak w Eizo,
dodatkowo z tyłu jest uchwyt do podnoszenia oraz możliwość mocowania podstawki na dwóch różnych wysokościach odległych od siebie o 2,5cm
ogólnie poza obracaniem monitora na boki wszystko działa z mniejszym oporem niż u Eizo. Spasowanie średnie, na dole i po bokach tylni panel ma sporo luzów. Nieco za luźno działa odchylanie do góry - złapanie monitora za ramki boczne bądź górny uchwyt zawsze natymiastowo powoduje odchylenie ekranowej części maksymalnie do góry.
Nie przepadam za przyciskami dotykowymi. Wolę tradycyjne mechaniczne, które można poczuć i wie się kiedy są wciskane. Tutaj dostaliśmy kolejną rzecz idącą z duchem postępu czyli dotykowe pola na ramce na rogu. Są czułe, nawet za bardzo. Przy np. obracaniu monitora trzeba uważać aby nie łapać za ten róg bo będziemy sobie np. zmieniać jasność. Przyciski nie reagują przy dość szybkim kolejnym naciskaniu tego samego pola, odstępy pomiędzy naciskaniem muszą twać pewien określony czas (gdzieś lekko poniżej sekundy). Czyli nie można przelatywać szybko przez pozycje menu, trzymanie przycisku daje dość wolne przechodzenie.
Menu posiada bardzo dużo ustawień ale jest brzydsze niż w Eizo, NEC powinien je odświeżyć.
O portach i innych rzeczach nie będę się rozpisywał, bo dane są dostępne np.. na stronie producenta.

Wykończenie matrycy
Wykończenie jest oczywiście gładkie, satynowo-matowe co ostatnio stało się standardem. Patrząc pod dużym kątem z boku powierzchnia jest gładka ale patrząc na wprost nie jest to w żadnym wypadku lustro, w którym można się przeglądać. Nawet blisko okna, w jasno oświetlonym pomieszczeniu, moje odbicie na ciemnym obrazie było tylko mocno rozmytym konturem. Jest oczywiście gładsze niż w CX ale nie jest to nic w okolicach lustra.

Pierwsze wrażenia
Rozmiar 27'' nie robi wrażenia bardzo dużego. Jego jamnikowata proporcja i cienkie ramki powodują, że wydaje się dość niepozorny. Niemniej przy użytkowaniu, a szczególnie oglądaniu filmów jednak czuje się tą różnicę w stosunku do 24''. Obraz jest wypełniony w całości, szeroki.
Oczywiście tym co w tym modelu jest "shock-providerem" to gęstość upakowania pikseli/rozdzielczość 3840 x 2160 lub inaczej UHD. Gęstość to prawie 164ppi zatem na poziomie tabletów poprzedniej generacji. I to bardzo dobrze tu widać. To naprawdę nowa jakość w pracy z komputerem PC Windows, co szczególnie widać w pracy/obcowaniu z tekstem lub różnymi aplikacjami, gdzie szczegółowość jest nie do przecenienia jak np. mapy czy jakieś złożone dokumenty projektowe. Widzimy drobniutkie szczegóły, linie czy elementy mogą być bardzo drobne, a przy tym wciąż ostre i czytelne. Np.. Google Earth gdy mamy w danym obrzarze wysokiej jakości zdjęcia robi niesamowite wrażenie. Zbliżasz wzrok na jakieś 15cm do ekranu i ciągle widzisz niepikselowe, ostre, maluteńkie szczegóły obrazu, samochody, maleńkie obiekty itp.
Jednak to nie jest jeszcze taka gęstość aby tych pikselków w pewnych sytuacjach nie można było dostrzegać. Przy kontrastowych obrazach, np. białe duże litery na czarnym tle lub linie pod różnymi kątami i krzywizny, gdzie nie ma zastosowanego antyaliasingu, te piksele całkiem wyraźnie widać. Malutkie, ale jednak.

Regulacja jasności
Monitor można zciemniać bardzo nisko. W żadnych warunkach nie widzę zastosowania to tak ciemnego nastawienia ale cóż, dobrze, że tak można. Płynięcia barwy przy zmianie jasności nie jestem w stanie łatwo ocenić, na pewno nie rzuciła mi się w oczy jakaś znacząca odchyłka. Przy włączonym układzie wyrównywania nierównomierności obrazu (DUC, w menu monitora chyba to się nazywa "Uniformity" po prostu), który przyciemnia obraz używałem jasności w zakresie 19-30% .Test niesfornego palucha oczywiście potwierdza, że mamy tu do czynienia z podświetleniem o bardzo wysokiej częstotliwości - ruch zostawia czyste rozmycie, żadnego klatkowania. To samo dotyczy podglądu w aparacie fotograficznym.

Jakość obrazu - równomierność
Monitor jak na produkt z półki domowo-biurowej prezentuję się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o jasność, odchyłki są naprawdę niewielkie. Gorzej jest w przypadku odchyłek w barwie. Mamy tu do czynienia z typowym płynięciem barwy na wskroś ekranu ale w łagodnym stopniu, nie można tu mówić o tragedii. Najbardziej wyraźna różnica w tym egzemplarzu występuje pomiędzy górą a dołem - góra czystsza, chłodniejsza, dół, brudnawo-żółtawy. Nierównomierności oczywiście jest więcej co zawsze widać gdy jeździmy małym, białym okienkiem po całym pulpicie, ale większości użytkownikom nie będzie to przeszkadzać. Oczywiście przy założeniu, że inne sztuki będą podobne do tego, a tego nie jestem pewien ;)
Ten opis dotyczy presetu innego niż P (programmable) ale tam jest bardzo podobnie. Monitor posiada w swoim menu pozycję "UNIFORMITY" czyli włączanie/wyłączanie układu wyrównującego parametry obrazu. Efektem tego przełączania jest zmiana jasności - włączenie przyciemnia obraz. Czy jakoś zauważalnie wyrównuje? Raczej nie, po prostu przyciemnia. Niestety nie dostrzegłem efektu wyrównania parametrów obrazu, bieli. Odniosłem wrażenie, że jest to bardziej bajer niż rzeczywista funkcjonalność.
Cóż, w porównaniu z CX240 (który wcale nie jest idealnie równy), to pod względem równomierności bieli i jej jakości, czystości to ten UHDek mógłby co najwyżej mu buty czyścić. Ale jak wspominałem na wstępie - to monitory z innych półek.

Biel
W monitorze w menu mamy do dyspozycji tryby: 9300K, 8200K, 7500K, sRGB, 5000K, NATIVE, DICOM SIM. i PROGRAMMABLE
Pierwsze trzy zdecydowanie za chłodne i nie wiem do czego się nadadzą. sRGB jest bardzo podobne do NATIVE i są zdecydowanie za ciepłe, żółtawe, tym bardziej 5k K. DICOM SIM. to mega prześwietlony obraz (nie wiem, nie znam się, może jest z tego użytek przy przeglądaniu np. zdjęć medycznych), a w PROGRAMMABLE to zależy kto jakie cuda uczyni kalibracją :)
Jako że nie odpowiadała mi żadna z tych nastaw (kalibrowana była z fioletowawym nalotem, za chłodna), dlatego wziąłem NECa łeb w łeb z CX-em, którego biel bardzo mi leży i zacząłem ręcznie ustawiać na nastawie 5. Wyszło całkiem nieźle, naprawdę całkiem podobna i przyzwoita neutralność z którą dobrze się pracuje, a to najważniejsze. Wyszła mi biel taka nieco bardziej kredowa ale lepsza na moje oko niż wszystko inne co fabryka dała.
Ogólnie monitor nie poraża jakością obrazów z dużą ilością bieli w tle. Jak pisałem wyżej, jest ona dość nierównomierna chromatycznie i bardziej zbliżona do monitorów półki domowo-biurowej niż półprofesjonalnej.
Dodatkową cechą jest tu dość duża zmiana w funkcji kąta patrzenia. Rogi bardziej odjeżdżają chromatycznie od środka ekranu z powodu kąta niż ma to miejsce np. w CX240.
Brak 3D LUT jest tutaj moim zdaniem bardziej widoczny niż obecność 14bit 1D LUT czy 10bitowość matrycy. Tych dwóch ostatnich nie jestem w stanie jakość zaznać.

Czerń
W tej kwestii jest bardzo przeciętnie, szczególnie na tle CX-a. Czerń ma lekko niebieskawe zabarwienie, jest dość jasna i świeci po rogach. Na dole wyraźniej i na niebieskawo-fioletowo. U góry bardziej na srebro. W CX czerń jest neutralnie ciemnoszara na całym ekranie. Menu monitora pozwala nam na obniżanie poziomu czerni kosztem przycinania górnego zakresu dynamiki tonalnej, można tu sensownie obniżyć o jakieś 3% ale wielkiej zmiany to nie czyni. Dalej to już obraz robi się za ciemny.
Po kątem to już masakra - fiolet :) Generalnie bardzo standardowo jak na IPS, jak widać nic się tu nie może zmienić. Tutaj CX wyraźnie zaznacza swoją przewagę bardziej plastycznym, naturalnym obrazem. Ponieważ ta czerń wpływa ogólnie na dynamikę i jakość grafik, zwłaszcza gdzie jest dużo dominacji mroku, lewej strony histogramu, czyli np. w większości gier i w wielu różnych artach.

Przyjazność dla oczu
W związku z tym, że jestem astygmatykiem noszącym dość dużą moc cylindrycznych soczewek korekcyjnych odczuwam pewien dyskomfort pracy z monitorami szerokogamutowymi, szczególnie przy np. dłuższym czytaniu. Dodatkowo widzę kolorowe cienie lini (czerwień,cyjan) patrząc pod kątem przez soczewki. Pod tym względem przedmiotowy monitor NEC nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Jest komfortowy i nie dostrzegam żadnych aberacji chromatycznych. Jest to normalne przy nieszerokogamutowym podświetleniu, ale nie miałem jeszcze do czynienia z podświetleniem W-LED tzw. "dwugarbnym" gdzie stosuje się diodę niebieską z czerwonym i zielonym luminoforem (vide początek tego wątku) zamiast W-LED z jednym luminoforem - żółtym.

Liniowość, gamma
Gammę określam stosując taki stary, dobry programik Pixel Persistence Analyzer w którym jest funkcja ustawiania gammy, tak aby obrazy testowe były lepiej dostosowane do gammy monitora.
Nie jest to na pewno metoda precyzyjna ale dająca nieco pojęcia jaką gammę ma dany monitor przy danym jego ustawieniu. Ustawia się tam suwak tak, aby środki pól zlewały się z ich otoczeniem.
W przypadku CX wychodzi gamma = 2,26.
W przypadku tego NEC wynosi:
Na ustawieniu Native (N) = 1,1375
Na ustawieniu Programmed (P), czyli w tym przypadku po kalibracji Czornyja = 1,1625
W każdej innej nastawie jest podobnie.
No cóż, daje to do myślenia.

Liniowość oceniana po klinie szarości, czyli tym obrazie: https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png wypada dość dobrze. Nie zauważyłem jakiś odchyłek chromatycznych. Niemniej, regularnie co pewną odległość widać odcinające się nieco jaśniejsze paski pionowe. Zakres widać praktycznie cały - około czernie nie zlewają się, białe też jakoś tam można odróżnić. Sprawdzane na kilku preustawieniach RGB.

Obrazy takie jak: Obrazek w aplikacji z zarządzaniem barwą (zielone światło) wykazują pewien stopień niedoskonałości (przy neutralnym ustawieniu "sharpness" na monitorze, które można na to wpływać) ale nie ma dramatu.

Ruch
Standardowe rozmycie dla 60Hz monitorów LCD. Jest w menu opcja włączenia układu przyspieszającego reakcje kryształków ale skutkuje to widocznym "odciskiem" obiektu w jego śladzie ruchu, w zamian dając mało zauważalne zmniejszenie rozmycia ruchu. CX przy włączonym "Overdrive" oferuje lepszą kulturę rozmycia ruchu aczkolwiek jest praktycznie taki sam jak w NEC z wyłączonym przyspieszaniem.

Niższe rozdzielczości
Tesowałem pracę w rodzielczości FHD, czyli dokładnie dwa razu mniej w każdym wymiarze. Jest dobrze, rozmycie jest niewielkie i spokojnie można tak pracować jeśli istnieje taka potrzeba (problemy ze skalowaniem lub brak możliwości pracy w natywnej rodzielczości lub w natywnej ale tylko w 30Hz). Włączenie tutaj opcji monitora "UHD upscaling" daje wzrost ostrości ale ten efekt nie jest doskonały i ja osobiście zostawałbym tu bez tej opcji.
Propos 30Hz. Testowałem na początku przez HDMI z układu procesora tj. HD530 przy natywnej rozdzielczości:
Obrazek
Jest zauważalna zwłoka w reakcji na ruchy użytkownika (mysz). Mniejsza płynność też jest zauważalna, ale w pracy biurowej nie jest to problem. Po prostu kursor i okna nie przemieszczają się tak płynnie jak przy standardowych 60Hz. W grach 3D wówczas włączałem rozdzielczość FHD i wyglądają one praktycznie tak samo jak w monitorze o standardowj rozdzelczości. Wielkość piksela jest oczywiście wówczas nieco większa niż na 23-24'' 1920 x 1080/1200 wynikająca z przewagi wielkości ekranu ale nie ma żadnego dodatkowego rozmycia. Nie sprawdzałem w grach nie 3D, możliwe, że tam byłoby pewne rozmycie, podobnie jak na pulpicie Windows.

Praca w Windows10
Tu jest niestety średnio. Nie dotyczy to samego monitora, ale ogólnie pracy w rozdzielczościach ultrawysokich. Sam Windows skaluje się świetnie. Dotyczy to jego GUI, jego aplikacji (takich jak np. Windows Explorer itp.) i aplikacji, które w pełni działają z funkcją przeskalowywania zaimplementowanej w tymże systemie operacyjnym (np. pakiet Office 2013)
W moim przypadku optymalne powiększenie to 175%, ale niektórym wystarczyłoby w zupełności 150%
https://www.dropbox.com/s/imjjqhend48jd ... l.png?dl=0
https://www.dropbox.com/s/engbdvy49ctyw ... s.png?dl=0
W przypadku złącza DisplayPort mamy w sterownikach Nvidii nieco więcej ustawień niż dla DVI. Można dodatkowo ustawiać wyjściową głębie kolorów, format koloru wyjściowego oraz wyjściowy zakres tonalny. Pozostawiłem domyślne ustawienia.
O ile sam Windows i przeglądarka (Firefox, IE czy nowy MS Edge) nabierają nowej jakości to nie można tego powiedzieć o wielu innych aplikacjach. Oto jak wygląda Google Earth po takim przeskalowaniu:
https://www.dropbox.com/s/vlqtreb10qllm ... h.png?dl=0
https://www.dropbox.com/s/lg2aehnyfff7m ... h.png?dl=0
Napisy na mapie przerośnięte, przycięte niektóre elementu GUI.
Oczywiście mamy jeszcze do dyspozycji zaawansowanie ustawienia ekranu:
https://www.dropbox.com/s/xjyq9h2ymwl4k ... e.png?dl=0
Ale niestety nie udało mi się za ich pomocą niczego poprawić w tej aplikacji. To działa tylko na aplikacje przygotowane do współracy z tym API.
Tak z kolei wygląda interfejs aplikacji, która się nie skaluje:
https://www.dropbox.com/s/i8v2cyauroj3a ... t.png?dl=0
Na tak malutkich ikonkach niestety nie da się pracować. Proszę zwrócić uwagę na dysproporcję pomiędzy wielkością liter na zrzucie ekranu a wielkością ikonek na paskach narzędzi i górnego menu. Górne menu ma właściwą wielkość.
Nie skalują się również dymki (tooltipsy). Przynajmniej nie wszystkie, a wszystkie te które widziałem były mikroskopijne.

Podsumowanie
Ogólnie rzecz ujmując, moim zdaniem to bardzo dobry monitor do przeciętnych zastosowań domowo-biurowych, który w chwili obecnej nieco wyprzedza swój czas i dlatego kosztuje moim zdaniem sporo za dużo. Pomimo, że ostrość obrazu daje nową jakość i świetne wrażenia, szczególnie w określonych zastosowaniach, to cena jest jak dla mnie za wysoka. Dlatego nie zdecydowałem się na jego zakup jako zamianę CX240 na tego właśnie NEC. CX oferuje znacznie lepszą jakość obrazu (poza rzecz jasna ostrością) i nie ma z nim problemów skalowania. Poczekam nieco aż ultrawysokie rozdzielczości staną się standardem, spowszednieją, stanieją, a na rynku będzie dużo większy wybór modeli. W chwili obecnej płacimy tu duży podatek od nowości. Ponieważ, pomimo, że na papierze ów monitor ma 14bit LUT i 10bitową matrycę to tego jakoś nie widać w użytkowaniu i ma się wrażenie z obcowaniem z tylko nieco powyżej przeciętności monitorem biurowo-domowym pod względem jakości obrazu. Problemem z monitorami UHD/4K do rozważenia może być również fakt, że mając w domu taki monitor i jednocześnie mając w pracy przez 8h zwykły monitor FHD, ciężko będzie się nam pracowało :) Lepiej mieć ujednolicone środowiska.
Ostatnio zmieniony 03 stycznia 2016, 16:53 - ndz przez GrzesiekR, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 16:26 - ndz

Proponowałbym obrazki ujmować w znaczniki [IMG], wówczas zdjęcia będą w tekście i całość przyjemniej wówczas wygląda.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 16:55 - ndz

Tom01 pisze:Proponowałbym obrazki ujmować w znaczniki [IMG], wówczas zdjęcia będą w tekście i całość przyjemniej wówczas wygląda.
Przy tego rodzaju łączach jak z Dropbox to ten znacznik nie działa. To nie jest bezpośrednie łącze do pliku obrazu. Jest tylko napis "Obrazek". Poza tym bez ich przeskalowania materiał byłby już nieco za bardzo rozlazły.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 16:58 - ndz

Działa, działa. ;)

Poniżej przykład:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 17:15 - ndz

Tak, bo to jest bezpośrednie łącze :) https://dl.dropboxusercontent.com/u/895 ... osomak.jpg
Moje wyglądają tak: https://www.dropbox.com/s/lg2aehnyfff7m ... h.png?dl=0
Spróbuję coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 17:18 - ndz

Mam pewne spostrzeżenie, być może niesłuszne.

W kwestii liniowości i innych "kolorystycznych" cech obrazu tego monitora powinieneś wypowiedzieć się dla dwóch nastaw tego monitora: sRGB (fabrycznym) oraz Programmable (skalibrowanym).
Przy jakichś własnych "przeróbkach" obrazu, adaptacji barwy bieli itp., cała liniowość monitora idzie się gwizdać, a co za tym idzie wszelkie korzyści wynikające z bardzo precyzyjnej elektroniki sterującej i wielobitowej matrycy.

A że barwa bieli EIZO i NEC się różni, to już nie raz na to zwracano uwagę. Na dodatek miałeś/masz obok siebie monitory o różnym sposobie podświetlenia: GB-r LED i B-rg LED. Biel musi się różnić i się różni (metameryzm). Ja mam dwa NECi: LCD1990SXi (na podświetleniu CCFL normalnogamutowym) i PA272W (na podświetleniu szerokogamutowym GB-r LED) i na tym drugim biel też wydaje się cieplejsza. Mi to akurat odpowiada, ale nie o to chodzi. Wrażenie będzie różne w zależności od osobnika, koloru oświetlenia otoczenia, pory dnia, pogody za oknem, rodzaju sztucznego oświetlenia itp. Adaptacja chromatyczna naszego wzroku czyni w tym względzie cuda, stąd nie polegałbym na niej aż tak bardzo. Stąd mój nacisk, aby testować wyświetlacz w nastawach fabrycznych sRGB oraz skalibrowanych przez fachowca (zakładam, że ktoś nie popsuł nastaw Czornego).

PS. Proponuję na koniec dyskusję o kwestiach technicznych linków dropboxa "wyciąć", aby nie zaciemniały treści testu i opinii.
Można też zdjęcia wczytać na serwer forum. Niestety będą je widzieć tylko zalogowani użytkownicy.
Ostatnio zmieniony 03 stycznia 2016, 17:26 - ndz przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 17:26 - ndz

max pisze:Mam pewne spostrzeżenie, być może niesłuszne.

W kwestii liniowości i innych "kolorystycznych" cech obrazu tego monitora powinieneś wypowiedzieć się dla dwóch nastaw tego monitora: sRGB (fabrycznym) oraz Programmable (skalibrowanym).
Przy jakichś własnych "przeróbkach" obrazu, adaptacji barwy bieli itp., cała liniowość monitora idzie się gwizdać, a co za tym idzie wszelkie korzyści wynikające z bardzo precyzyjnej elektroniki sterującej i wielobitowej matrycy.
Oczywiście sprawdzałem to dla sRGB, native i P. Moje nastawy to inna sprawa. Uzupełnię to w tekście.
max pisze:A że barwa bieli EIZO i NEC się różni, to już nie raz na to zwracano uwagę. Na dodatek miałeś/masz obok siebie monitory o różnym sposobie podświetlenia: GB-r LED i B-rg LED. Biel musi się różnić i się różni (metameryzm). Ja mam dwa NECi: LCD1990SXi (na podświetleniu CCFL normalnogamutowym) i PA272W (na podświetleniu szerokogamutowym GB-r LED) i na tym drugim biel też wydaje się cieplejsza. Mi to akurat odpowiada, ale nie o to chodzi. Wrażenie będzie różne w zależności od osobnika, koloru oświetlenia otoczenia, pory dnia, pogody za oknem, rodzaju sztucznego oświetlenia itp. Adaptacja chromatyczna naszego wzroku czyni w tym względzie cuda, stąd nie polegałbym na niej aż tak bardzo. Stąd mój nacisk, aby testować wyświetlacz w nastawach fabrycznych sRGB oraz skalibrowanych przez fachowca (zakładam, że ktoś nie popsuł nastaw Czornego).

PS. Proponuję na koniec dyskusję o kwestiach technicznych linków dropboxa "wyciąć", aby nie zaciemniały treści testu i opinii.
Używałem nastaw sRGB, Native i P (programmable). Do mojej pracy używałem też mojej nastawy ponieważ jak wspomniałem żadna z dostępnych mi nie odpowiadała i nie chodzi o równoczesną pracę z CXem tylko z samym NECem. Do tych testów jednak używałem fabrycznych. Moim zdaniem ta wielobitowa LUT nie czyni tu cudów, a nastawia kalibracyjna, przynajmniej w moich warunkach nie była bliska neutralnej, pożądanej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 17:39 - ndz

GrzesiekR pisze: nastawia kalibracyjna, przynajmniej w moich warunkach nie była bliska neutralnej, pożądanej.
Uwaga jest słuszna i często potwierdzana przez wielu użytkowników. Ten typ podświetlenia daje inne wrażenie barwne niż GBr. Biel jest chłodniejsza, mniej (subiektywnie) naturalna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 18:06 - ndz

Tom01 pisze:
GrzesiekR pisze: nastawia kalibracyjna, przynajmniej w moich warunkach nie była bliska neutralnej, pożądanej.
Uwaga jest słuszna i często potwierdzana przez wielu użytkowników. Ten typ podświetlenia daje inne wrażenie barwne niż GBr. Biel jest chłodniejsza, mniej (subiektywnie) naturalna.
Uwaga słuszna, ale wnioski z niej płynące już niekoniecznie. Ja wyczytałem co innego:
GrzesiekR pisze:sRGB jest bardzo podobne do NATIVE i są zdecydowanie za ciepłe, żółtawe
...czyli to CX240 GB-r LED jest "za zimny", a nie odwrotnie, co tylko potwierdza tezę o której wcześniej mówiłem. Metameryzm robi nas w konia i ciężko zwykłemu lajkonikowi (takiemu jak ja czy GrzesiekR) coś na to poradzić.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 18:22 - ndz

max pisze:
Tom01 pisze:
GrzesiekR pisze: nastawia kalibracyjna, przynajmniej w moich warunkach nie była bliska neutralnej, pożądanej.
Uwaga jest słuszna i często potwierdzana przez wielu użytkowników. Ten typ podświetlenia daje inne wrażenie barwne niż GBr. Biel jest chłodniejsza, mniej (subiektywnie) naturalna.
Uwaga słuszna, ale wnioski z niej płynące już niekoniecznie. Ja wyczytałem co innego:
GrzesiekR pisze:sRGB jest bardzo podobne do NATIVE i są zdecydowanie za ciepłe, żółtawe
...czyli to CX240 GB-r LED jest "za zimny", a nie odwrotnie, co tylko potwierdza tezę o której wcześniej mówiłem. Metameryzm robi nas w konia i ciężko zwykłemu lajkonikowi (takiemu jak ja czy GrzesiekR) coś na to poradzić.
Tak, tylko tutaj zaznaczę znów, że te oceny bieli akurat wydawałem używając samego NECa, bez porównania z CX. Porównawczość oceny bieli to inna sprawa, bo wówczas jest dużo silniejsze wrażenie. Jak siedzę tylko przy CX to mam komfort bieli. Jak siedziałem tylko przy NECu to jej nie miałem przy użyciu dostępnych nastaw. CX na pewno nie jest za zimny, poza tym w nim są dużo lepsze możliwości manipulacji bielą z samego menu monitora w sRGB. Moja nastawa w NEC za pewne też nie była idealna bo wiadomo jak to jest z ręcznymi zabawami kanałami RGB, nigdy to nie doprowadzi do świetnego rezultatu. Nie wiem co bym osiągnął Multiprofilerem, nie przetestowałem tego narzędzia ale na pewno nie powinno być tak, że monitor będzie lepiej świecił po kombinowaniu z jakimś softem niż przy fabrycznych opcjach lub tym co można zrobić w menu samego monitora.
Reasumując, Native i sRGB w NEC są za ciepłe, co jest spójne z tym co pisał Czornyj na początku wątku. Jednak nastawa kalibracyjna jest za zimna, fioletowawa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 18:29 - ndz

GrzesiekR pisze:Tak, tylko tutaj zaznaczę znów, że te oceny bieli akurat wydawałem używając samego NECa, bez porównania z CX. Porównawczość oceny bieli to inna sprawa, bo wówczas jest dużo silniejsze wrażenie. Jak siedzę tylko przy CX to mam komfort bieli. Jak siedziałem tylko przy NECu to jej nie miałem przy użyciu dostępnych nastaw. CX na pewno nie jest za zimny, poza tym w nim są dużo lepsze możliwości manipulacji bielą z samego menu monitora w sRGB. Moja nastawa w NEC za pewne też nie była idealna bo wiadomo jak to jest z ręcznymi zabawami kanałami RGB, nigdy to nie doprowadzi do świetnego rezultatu. Nie wiem co bym osiągnął Multiprofilerem, nie przetestowałem tego narzędzia ale na pewno nie powinno być tak, że monitor będzie lepiej świecił po kombinowaniu z jakimś softem niż przy fabrycznych opcjach lub tym co można zrobić w menu samego monitora.
Reasumując, Native i sRGB w NEC są za ciepłe, co jest spójne z tym co pisał Czornyj na początku wątku. Jednak nastawa kalibracyjna jest za zimna, fioletowawa.
Wierzę. Chciałem tylko zwrócić uwagę z jak trudnym do opanowania zjawiskiem dla zwykłego zjadacza monitorów mamy styczność. Inne oświetlenie za oknem, chmury, czyste błękitne niebo, zachód słońca, monitor obok, o innym widmie podświetlenia, inaczej skalibrowany, itp. itd. Strasznie ciężko obiektywnie wyciągnąć wnioski na temat barwy bieli. Co do reszty dużo łatwiej.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 18:32 - ndz

max pisze:
GrzesiekR pisze:Tak, tylko tutaj zaznaczę znów, że te oceny bieli akurat wydawałem używając samego NECa, bez porównania z CX. Porównawczość oceny bieli to inna sprawa, bo wówczas jest dużo silniejsze wrażenie. Jak siedzę tylko przy CX to mam komfort bieli. Jak siedziałem tylko przy NECu to jej nie miałem przy użyciu dostępnych nastaw. CX na pewno nie jest za zimny, poza tym w nim są dużo lepsze możliwości manipulacji bielą z samego menu monitora w sRGB. Moja nastawa w NEC za pewne też nie była idealna bo wiadomo jak to jest z ręcznymi zabawami kanałami RGB, nigdy to nie doprowadzi do świetnego rezultatu. Nie wiem co bym osiągnął Multiprofilerem, nie przetestowałem tego narzędzia ale na pewno nie powinno być tak, że monitor będzie lepiej świecił po kombinowaniu z jakimś softem niż przy fabrycznych opcjach lub tym co można zrobić w menu samego monitora.
Reasumując, Native i sRGB w NEC są za ciepłe, co jest spójne z tym co pisał Czornyj na początku wątku. Jednak nastawa kalibracyjna jest za zimna, fioletowawa.
Wierzę. Chciałem tylko zwrócić uwagę z jak trudnym do opanowania zjawiskiem dla zwykłego zjadacza monitorów mamy styczność. Inne oświetlenie za oknem, chmury, czyste błękitne niebo, zachód słońca, monitor obok, o innym widmie podświetlenia, inaczej skalibrowany, itp. itd. Strasznie ciężko obiektywnie wyciągnąć wnioski na temat barwy bieli. Co do reszty dużo łatwiej.
Jasne, mam takie same spostrzeżenia. A byś widział dobry monitor kineskopowy obok, ten to ma biel :twisted:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 22:03 - ndz

MultiProfiler nie działa na serii EA 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 22:05 - ndz

Nie działa. Jak wiadomo. Dlatego trzeba z góry skalibrować jak trzeba.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

03 stycznia 2016, 22:11 - ndz

Jednorazowa kalibracja nie wystarczy. Zwłaszcza, że jej możliwości są ograniczone i brak wsparcia elektroniki w utrzymaniu parametrów na dłuższą metę.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

05 stycznia 2016, 12:24 - wt

Wielkie dzięki za wyczerpującą recenzję!

Kilka uwag od sprawcy zamętu ;)

Monitor został skalibrowany do D65, ɣ2,2, 80cd/m^2. Ejzacz CX240 skalibrowany do D65 z użyciem CMF CIE 1931 2º (domyślne ustawienie Color Management w CN) daje relatywnie lekko chłodnawy efekt. Osoby nieprzywykłe określają to bardziej dosadnie - jest to zdaniem wielu klientów biel spleśniała, zielonkawa, zgniła, trupia (i jeszcze kilka innych epitetów, których nie pomnę). Dla osoby przyzwyczajonej i zaadoptowanej do tej bieli monitor W-LED @D65 będzie w bezpośrednim porównaniu świńsko różowy, siny jak morda pijaka, fioletowy, purpurowy, czy denaturowaty i tak został odebrany w przedmiotowym wypadku. Mea maxima culpa, powinienem był to przewidzieć ;)

Przełączenie monitora w tryb inny niż P zniweczyło całą moją misterną i pieczołowitą kalibrację, w której osiągnąłem rekordowo niskie delty odchyłek od TRC ɣ2,2 - ergo nie należy na podstawie obserwacji w tych warunkach wyciągać zbyt daleko idących wniosków, bo fabryczna, natywna TRC tego monitora jest - eufemistycznie rzecz ujmując - nie rzuca na kolana ;) Zapewniam jednak, że po skalibrowaniu monitor ten nie ustępuje liniowością niczemu co istnieje, a nawet gdyby istniało coś lepiej zlinearyzowanego, to nie miałoby to percepcyjnie najmniejszego znaczenia, bo przy odchyłkach rzędu średnio 0,2∆E pikowo 0,4∆E nie ma cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy by dopatrzyć się jakichkolwiek niedoskonałości.

Równomierność i czerń tego monitora nie jest oczywiście tak dobra jak w udanym egzemplarzu CX240, ale wg. moich pomiarów i obserwacji znacznie lepsza niż w standardowych monitorach tej klasy/kategorii cenowej. Przedmiotowy EA275UHD jest już trochę styrany, bo to demówka latająca po redakcjach, targach, eventach i klientach mająca na koncie niejedną sortownię kurierską, ale i tak jest niczego sobie - choć oczywiście screening nie jest w przypadku tych monitorów tak drobiazgowy jak w seriach graficznych, a układ wyrównywania równomierności nie jest tak finezyjny jak DUC drugiej generacji serii PA/SV.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

05 stycznia 2016, 12:47 - wt

Na temat bieli na różnych monitorach jest dość zagmatwany wątek. Uwaga: dla bardzo dociekliwych. Najlepiej po paru głębszych. ;)

http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=2468
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

29 maja 2019, 14:40 - śr

GrzesiekR pisze:
03 stycznia 2016, 16:00 - ndz
Liniowość, gamma
Gammę określam stosując taki stary, dobry programik Pixel Persistence Analyzer w którym jest funkcja ustawiania gammy, tak aby obrazy testowe były lepiej dostosowane do gammy monitora.
Nie jest to na pewno metoda precyzyjna ale dająca nieco pojęcia jaką gammę ma dany monitor przy danym jego ustawieniu. Ustawia się tam suwak tak, aby środki pól zlewały się z ich otoczeniem.
W przypadku CX wychodzi gamma = 2,26.
W przypadku tego NEC wynosi:
Na ustawieniu Native (N) = 1,1375
Na ustawieniu Programmed (P), czyli w tym przypadku po kalibracji Czornyja = 1,1625
W każdej innej nastawie jest podobnie.
No cóż, daje to do myślenia.
Na LG 22MP55 wychodzi gamma (najlepiej zlewają się te kwadraty w PixelPersistenceAnalyzer) przy suwaku na 2,2416. W związku z czym, w tym NEC musiało być coś ustawione bardzo nie tak.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

29 maja 2019, 14:52 - śr

To właśnie mówiłem 4 lata temu :) Ale entuzjaści NECa jakoś tego nie zauważali.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC Multisync EA275UHD - test użytkownika

29 maja 2019, 15:12 - śr

Tego typu wizualne testy można sobie wsadzić tam gdzie światło o żadnej gammie nie dochodzi. Najlepszym znanym testem gammy jest "rzeźnik", w żadnym wypadku nie PixelAnalyzer.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu