EIZO Foris FS2735

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 13:13 - czw

A co w nim ciekawego? Serio pytam.

PS. Ciekawy to jest monitor, który Ty masz.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 13:45 - czw

Będę miał możliwość obejrzenia go niedługo w pewnym sklepie więc póki co nie będę chwalił dnia przed zachodem słońca. Wczesniej zawiodłem się na FG2421 więc różnie to może być.
Ale.
Dla mnie jest ciekawy bo:
1. Daje mi nadzieję, że w końcu ujrzę ostry, mało rozmyty ruch na monitorze (bo nie wierzę aby nie był wogóle rozmyty). Jestem jednym z (być może niewielu) ludzi, którzy nie mogą znieść rozmycia ruchu. Nierzadko gram, a tam utrata zdolności do postrzegania szczegółów sceny podczas ruchu jest dla mnie trudna do zniesienia. Bardziej mi zalezy na Blur reduction niż na FreeSync, szczególnie, że mam kartę NVidii.
2. Nie jest szerokogamutowy, więc bardziej przyjazny dla akurat moich oczu. Bardzo możliwe, że będzie mi się z nim przyjemniej obcowało również przy internetach.
3. Wg Toma, cechuje się przyzwoitej jakości obrazem i zaawansowaną elektorniką. Jest więc szansa, że nie będzie to typowy, kiepskiej jakości obraz biurowego/gamingowego monitora, który nie kompletnie nie wytrzyma starcia z CX240. Nie wiem czy tam jest DUE.
4. NIeco ostrzejszy obraz, lepszy do czytania.
5. Jest nieco większy i ma mniejszą plamkę niż mój.
Na minus oczywiście brak OCF i ogólnie tej jakości obrazu sRGB, które szczególnie oczarowuje przy ogladaniu zdjęć.
Zdam relację jak go pooglądam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 13:49 - czw

DUE nie ma na pewno.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 27010.html
Akapit "Równomierność podświetlania".

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
Akapit "Bildhomogenität".

MotionBlur to jak rozumiem "stroboskop" zsynchronizowany z częstotliwością matrycy. Razem z częstotliwością 144Hz powinno dość zdecydowanie pomóc na rozmycie. Stara sztuczka z telewizorów LCD.
PS. Ponieważ wiem jak to działa, to bym tego nie zdzierżył. ;)

Do poczytania:
https://hdtvpolska.com/forum/topic/3492 ... etlaczach/

PS. Przyszedł mi jeszcze taki pomysł. Włączać to ustrojstwo (MotionBlur) w grach, a wyłączać w internetach. W grach, gdzie widzisz rozmycie pomoże, stroboskop i tak nie zmęczy bardziej niż giercowanie. W internetach wyłączyć, żeby białe tło nie "stroboskopowało" prosto w mordę. Zakładam, że da się to włączać i wyłączać. Takie rozwiązanie maksymalizuje pozytywy i minimalizuje negatywy.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 15:11 - czw

max pisze: PS. Przyszedł mi jeszcze taki pomysł. Włączać to ustrojstwo (MotionBlur) w grach, a wyłączać w internetach. W grach, gdzie widzisz rozmycie pomoże, stroboskop i tak nie zmęczy bardziej niż giercowanie. W internetach wyłączyć, żeby białe tło nie "stroboskopowało" prosto w mordę. Zakładam, że da się to włączać i wyłączać. Takie rozwiązanie maksymalizuje pozytywy i minimalizuje negatywy.
Nom, pomysł jak najbardziej sensowny. Tylko nie MotionBlur, broń Boże abym miał jeszcze dodatkowe rozmycie :), tylko MotionBlur Reduction :)
W FG2421 przy wyłączonym "stroboskopie" ruch był rozmyty nawet bardziej niż na moim. W TV mam to włączone, fajnie działa, ale w FG2421 monitor jakby dublował obiekt/scenę w ruchu, wyglądało to średnio. Ciekaw jestem czy tu będzie podobnie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 15:18 - czw

GrzesiekR pisze:Tylko nie MotionBlur, broń Boże abym miał jeszcze dodatkowe rozmycie :), tylko MotionBlur Reduction :)
Ja, natürlich. :)
Działanie tego jest proste jak budowa cepa. Chyba nie da się niczego popsuć. Myślę, że będzie działać dobrze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 16:55 - czw

Jeszcze jedno.
Przy włączonej redukcji bluru, ten monitor ma stałe odświeżanie równe 144Hz. Najprawdopodobniej nie chciało im się implementować stroboskopu o zmiennej częstotliwości, dopasowującej się w czasie rzeczywistym do zmiennej ilości FPS wypluwanej przez kartę grafiki. A zatem Blur Reduction nie działa z FreeSync i G-Sync.

Z tego powodu powinieneś też nabyć mocną kartę grafiki, która w trybie ciągłym, bez zająknięć, będzie wstanie wypluć 2560x1440 z częstotliwością 144 FPS. W przeciwnym wypadku będzie cięło, klatkowało itp. itd. wkurzało. A zatem jakieś nowy potwór, albo dwa w SLI należy wypożyczyć na testy.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 17:04 - czw

max pisze:Jeszcze jedno.
Przy włączonej redukcji bluru, ten monitor ma stałe odświeżanie równe 144Hz. Najprawdopodobniej nie chciało im się implementować stroboskopu o zmiennej częstotliwości, dopasowującej się w czasie rzeczywistym do zmiennej ilości FPS wypluwanej przez kartę grafiki. A zatem Blur Reduction nie działa z FreeSync i G-Sync.

Z tego powodu powinieneś też nabyć mocną kartę grafiki, która w trybie ciągłym, bez zająknięć, będzie wstanie wypluć 2560x1440 z częstotliwością 144 FPS. W przeciwnym wypadku będzie cięło, klatkowało itp. itd. wkurzało. A zatem jakieś nowy potwór, albo dwa w SLI należy wypożyczyć na testy.
Na pewno nie mam zamiaru kupować nowej karty grafiki, rok temu kupowałem, one są zresztą drogie. Nie mam monstera jakiegoś. Sprawdzę jak to będzie wyglądać przy zmiennym FPS, ale wydaje mi się, że cięcie i rozmycie to dwie różne sprawy.
Zawsze używam VSync w grach i nie mam z tego powodu jakiś problemów. Gdy płynność spada poniżej monitorowych 60 FPS, po prostu widać takie szybkie przeskoki, jakby rozdwojenie obrazu,ale nie ma jakiegoś rwania. Zobaczę jak to będzie przy tym FS ale nie wydaje mi się, że będzie tak jak opisujesz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 18:04 - czw

GrzesiekR pisze:... wydaje mi się, że cięcie i rozmycie to dwie różne sprawy.
Zgadzam się. Obecnie masz obraz bez cięć, ale rozmyty. Będziesz miał obraz bez rozmycia, ale z cięciami.
GrzesiekR pisze:Zawsze używam VSync w grach i nie mam z tego powodu jakiś problemów.
Bo masz teraz 1920x1200 przy 60Hz. Karta daje radę.
Będzie potrzeba
(2560x1440x144) ÷ (1920x1200x60) = 3.84
3.84x bardziej wydajną kartę grafiki.
To zwyczajna matematyka.
GrzesiekR pisze:Gdy płynność spada poniżej monitorowych 60 FPS, po prostu widać takie szybkie przeskoki, jakby rozdwojenie obrazu,ale nie ma jakiegoś rwania.
Tak. Teraz powinno występować ciągle z powodu braku wydajności karty.

PS. Opieram się wyłącznie na mojej dedukcji. Przetestujesz, zobaczysz. Wybierz jednak jakąś porządną grę, ustaw full detale, rozdzielczość 2560x1440, zalej komputer ciekłym azotem i wio.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2735

10 listopada 2016, 18:22 - czw

max pisze:
GrzesiekR pisze:... wydaje mi się, że cięcie i rozmycie to dwie różne sprawy.
Zgadzam się. Obecnie masz obraz bez cięć, ale rozmyty. Będziesz miał obraz bez rozmycia, ale z cięciami.
GrzesiekR pisze:Zawsze używam VSync w grach i nie mam z tego powodu jakiś problemów.
Bo masz teraz 1920x1200 przy 60Hz. Karta daje radę.
Będzie potrzeba
(2560x1440x144) ÷ (1920x1200x60) = 3.84
3.84x bardziej wydajną kartę grafiki.
To zwyczajna matematyka.
GrzesiekR pisze:Gdy płynność spada poniżej monitorowych 60 FPS, po prostu widać takie szybkie przeskoki, jakby rozdwojenie obrazu,ale nie ma jakiegoś rwania.
Tak. Teraz powinno występować ciągle z powodu braku wydajności karty.

PS. Opieram się wyłącznie na mojej dedukcji. Przetestujesz, zobaczysz. Wybierz jednak jakąś porządną grę, ustaw full detale, rozdzielczość 2560x1440, zalej komputer ciekłym azotem i wio.
No tak, ale mogę używać niższej rozdzielczości w grach niż natywna. Tam nie ma to tak negatywnego wpływu jak w tekstach.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

11 listopada 2016, 10:22 - pt

Jeśli problemem są aberracje chromatyczne, wynikające z astygmatyzmu, to wybrałbym faktycznie monitor normalnogamutowy, ale o wysokiej ostrości: 4K np. NEC EA275UHD lub EIZO EV3237. Do gier można by je używać w 1/4 rozdzielczości, czyli FullHD. Niestety rozmycie pozostanie na dotychczasowym poziomie, ale przynajmniej nie będzie cięło (bardziej niż teraz).

Do gier użyłbym albo telewizora, albo gamingowego monitora, ale FullHD 120/144Hz z G-Sync lub FreeSync, żeby dać jakąś szansę komputerowi. Najlepiej też, aby był to MVA, a nie IPS, jak telewizor. I tak będziesz używał FullHD, tak jak mówisz.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2735

11 listopada 2016, 10:55 - pt

max pisze:Jeśli problemem są aberracje chromatyczne, wynikające z astygmatyzmu, to wybrałbym faktycznie monitor normalnogamutowy, ale o wysokiej ostrości: 4K np. NEC EA275UHD lub EIZO EV3237. Do gier można by je używać w 1/4 rozdzielczości, czyli FullHD. Niestety rozmycie pozostanie na dotychczasowym poziomie, ale przynajmniej nie będzie cięło (bardziej niż teraz).

Do gier użyłbym albo telewizora, albo gamingowego monitora, ale FullHD 120/144Hz z G-Sync lub FreeSync, żeby dać jakąś szansę komputerowi. Najlepiej też, aby był to MVA, a nie IPS, jak telewizor. I tak będziesz używał FullHD, tak jak mówisz.
Jeśli chodzi o szeroki gamut to problemem jest to, że moje oko uzbrojone w okulary po prostu gorzej go toleruje niż normalny gamut. Zauważyłem też, że jest delikatna różnica w postrzeganiu barwy bieli pomiędzy gołym okiem a uzbrojonym - w okularach jest delikatnie bardziej czerwony odcień (podkreślam, że różnica nie jest wielka, ale jest). Po prostu soczewka nieco rozprasza to światło. Soczewki mam bardzo dobrej jakości Hoya z możliwe wysoką liczbą Abbego (niska indeksacja/pocienianie). Same aberracje to tylko część problemu.
Co do rozdzielczości. Słusznie, ale w FHD to musiałbym szukać raczej w ASUSach niż w EIZO, NEC chyba nie robi gamingowych monitorów. Jedynym godnym uwagi teraz jest ten EIZO FS2735.
Mój TV, pomimo, że ma niskie rozmycie ruchu za sprawą opcji "MotionFlow", ma bardzo wysoką zwłokę, tj. np. ruch muszki jest odzwierciedlany na ekranie z wyraźnym opóźnieniem. To czyni go nienadającym się do grania absolutnie.
Inna sprawa, że te upłynniacze w TV wytwarzają różne artefakty np. zielonkawe smugi za ciemnymi obiektami na jasnym tle lub dublowanie obiektu w ruchu z przesunięcięm, ale takie rzeczy widać głównie w programach testowych, nie w grach.
Do grania dobra byłaby plazma :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

11 listopada 2016, 14:09 - pt

Ale masz Waść wymagania. Plazma. Phi. :)

Nie ma EIZO, nie ma NEC, to trza kupić Szajsuga, Badziewiunga, albo innego Tandeciunga.

Ustaw tego swojego Sonego na tryb GRA, albo coś w tym guście. Może weźmie trochę doopę w troki i zacznie reagować nieco szybciej. Powyłączaj też wszystkie ulepszacze, upłynniacze i poprawiacze obciążające procesor w TV. Ustaw "Pure coś tam", "Direct" itp.

Niektóre soczewki mają lekkie zabarwienie, ale spotkałem się tylko z lekko zażółconymi.

A próbowałeś kiedyś soczewek z normalnego szkła optycznego? Ciężkie będą gnoje, bo cylindry bywają grube, a i obróbka takich szkieł jest znacznie trudniejsza niż zwykłych plastików.
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: EIZO Foris FS2735

12 listopada 2016, 00:52 - sob

Wide gamut moze powodowac takie problemy u niektorzych jak aberracja chromatyczna albo zwiekszone meczenie wzroku gdy uzywa sie okularow/soczewek czy zawsze? (nieuzbrone oko).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2735

12 listopada 2016, 01:06 - sob

U osób noszących soczewki cylindryczne (czyli astygmatyków). Pewnie w przypadku zwykłych soczewek sferycznych, ale o dużej sile, też się to pojawi.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833#p19327

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu