EIZO Foris FS2331

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

EIZO Foris FS2331

16 maja 2011, 11:54 - pn

EIZO Foris FS2331

Obrazek

Spotykane inne oznaczenia: EIZO FS2331W
Podobne w tym samym rozmiarze: brak
Podobne w innych rozmiarach: EIZO FX2431

Zastosowania: domowe, rozrywkowe.
- ekran 23" (58 cm), PVA
- format 16x9
- Producent wyświetlacza Samsung
- rozdzielczość naturalna - 1920x1080
- kontrast - 3000:1
- jasność - 300 cd/m²
- czas reakcji 7/25ms
- kąty widzenia - 178° w pionie i w poziomie
- 5-letnia gwarancja w systemie door-to-door
- kolor czarny
- orientacyjna cena w roku 2011: 1400 zł.

Zalety:
- możliwość sprzętowej kalibracji
- dobra regulacja
- kąty widzenia
- niski punkt czerni
- równomierność oświetlenia
- wysoka powtarzalność

Wady:
- przeciętna liniowość
- regulacja wyłącznie pilotem
- podstawa bez możliwości regulacyjnych

Opinia:
EIZO Foris FS2331 monitor domowy, zaprojektowany do zastosowań uniwersalnych i rozrywki. Na uwagę zasługuje bardzo dobrze dostrojony układ akceleratora ciekłych kryształów, redukujący smużenie do poziomu najlepszego ze znanych mi monitorów opartych o wyświetlacze PVA. Foris FS2331 wywodzi się z linii koproracyjnej EV. Sterowanie matryca jest uproszczone do 6 bitów, przy czym tablica koloru jest 10-bitowa. Mimo ewidentnego uproszczenia konstrukcji, 10-bitowy LUT daje znacznie lepsze rezultaty w liniowości niż we większości monitorów 8-bitowych. Ewenementem jest możliwość częściowej sprzętowej kalibracji. Pomimo, że sprzętowa kalibracja jest wykonywana w bardzo uproszczonym zakresie w stosunku do monitorów przeznaczonych do kontroli koloru, to jest w tej chwili jedyny monitor domowy o takich właściwościach. EIZO FS2331 nie powinno się mimo wszystko wybierać do zastosowań związanych z grafiką ani fotografią, poza zastosowaniami bardzo amatorskimi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
elgreen
Posty: 2
Rejestracja: 27 września 2011, 11:55 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 12:38 - wt

Witam,

Posiadam wspomniany monitor od paru miesiecy. Chcialbym wniesc swoje obserwacje do powyzszej recenzji.
Swoj egzemplarz zakupilem w znaczaco nizszej cenie niz egzemplarze dostepne w Polsce (skapiec/ceneo), lecz bez dolaczonego urzadzenia do kalibracji Easy Pix.
W zwiazku z powyzszym istnieje podejrzenie, ze to tzw "gorsza seria" robiona pod zamowienie jakiejs sieci handlowej.
Najpierw odniesienie do recenzji:
Specyfikacja:
Monitor (nowy) nie osiaga deklarowanej jasnosci 300cd/m2 na ustawieniu jasnosci na 100.
Monitor pracuje obok Samsunga 940N (jasnosc wg specyfikacji rowniez 300, a monitor stary i wyeksploatowany) i oba osiagaja porownywalna jasnosc przy ustawieniach jasnosci:
Eizo 75
Samsung 40,
Co jest ustawieniem subiektywnie odpowiednim do wyciemnionego pokoju z jednem niewielkim zrodlem swiatla zarowego rozproszonego.
Wady:
"- regulacja wyłącznie pilotem" - nie wiem o jaka regulacje chodzi, ale prawie wszystkie ustawienia mozna regulowac rowniez z pomoca oprogramowania Eizo Screen Manager Pro for LCD po Windows7,
jesli monitor podlaczono przez Dvi lub Displayport->Dvi.

"Na uwagę zasługuje bardzo dobrze dostrojony układ akceleratora ciekłych kryształów, redukujący smużenie do poziomu najlepszego ze znanych mi monitorów opartych o wyświetlacze PVA"
Niestety smuzenie nadal jest zauwazalne i w grach o ciemnym srodowisku (typu Doom III, Hard Reset), gdzie na tle szarosci pojawiaja sie czarne kontury, potrafi byc irytujace (25ms).
W grach z jasnym srodowiskiem (wiekszosc samochodowek) smuzenie jest do wychwycenia, ale nie przeszkadza(7ms).

Na koniec mam pytanie: Jak wyglada sprzetowa kalibracja w przypadku tego monitora? Nie ma zadnych pozycji w menu na ten temat.
Ostatnio zmieniony 27 września 2011, 12:59 - wt przez elgreen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 12:51 - wt

Witam

Dziękuję za spostrzeżenia. Z pewnością stanowią uzupełnienie recenzji z nieco innego punktu widzenia. W sformułowaniu "regulacja wyłącznie pilotem" miałem na myśli pozbawienie monitora typowego menu OSD. Fakt sterowania z poziomu Windows jest możliwe w każdym monitorze EIZO. Smużenie na wyświetlaczach "nie-TN" zawsze jest większe, ale w przypadku PVA osobiście stwierdzam że lepiej, przynajmniej na razie, nie da sie zrobić.

Kalibracja jest możliwa, jest częściowo sprzętowa, częściowo programowa. Odbywa się zewnętrznymi narzędziami. W monitorze nie ma żadnych wbudowanych mechanizmów do tego celu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
elgreen
Posty: 2
Rejestracja: 27 września 2011, 11:55 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 13:05 - wt

Nadal nie rozumiem koncepcji sprzetowej kalibracji. Zeby cos sprzetowo ustawic, trzeba miec dostep do monitora, a dostep do tego monitora jest mozliwy jedynie poprzez zlacze Dvi (lub przejsciowke Display port-->Dvi). Stad moje pytanie - jak wprowadzic kalibracje do monitora majac do dyspozycji takie polaczenie? Droga wiedzie przez karte graficzna. Druga sprawa, jak podejrzec wartosci ktore sie wstawilo (nie wiem na czym dokladnie kalibracja sprzetowa polega, jakie parametry itp) i trzecia, jak sprawdzic w takim przypadku, czy monitor byl juz kalibrowany sprzetowo, czy tez nie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 13:14 - wt

Przez kabel video można nawiązać komunikację z układami monitora wykorzystując protokół DDC/CI. Tak zresztą przecież monitor podaje sterownikowi karty graficznej swoje preferencje co do parametrów sygnału. Typowo EIZO komunikuje się za pomocą USB, ale w tym modelu nie ma takiego rozwiązania. Przykładowo, za pomocą DDC/CI kalibruje się również wszystkie zawodowe modele NEC-a.

Najprostszym sposobem podejrzenia czy kalibracja przebiega sprzętowo, jest przestawienie się regulatorów. Do tablicy koloru monitora nie ma wglądu, więc tam się nie zajrzy, ale jeśli zmienią się nastawy jaskrawości, wagi RGB to korekcja jest dokonywana w monitorze. W przypadku FS kalibracja nie jest w pełni sprzętowa. Monitor nie ma tzw "rear-LUT" i cześć korekcji, aczkolwiek bardzo delikatną, wykonuje się w sterowniku karty graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
niezdecydowany
Posty: 17
Rejestracja: 27 września 2011, 20:56 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 21:08 - wt

Czy komfort pracy w proporcjach 16:9 jest o wiele nizszy niz w 16:10?
I jak strasznie ograniczone mozliwosc fizycznego ustawienia monitora (wysokosc, nachylenie, brak pivota) wplywaja na jego uzytkowanie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

27 września 2011, 21:14 - wt

niezdecydowany pisze:Czy komfort pracy w proporcjach 16:9 jest o wiele nizszy niz w 16:10?
Zależy od wysokości ekranu. W przypadku 22" 16x10 i 23" 16x9 widać różnicę na niekorzyść gołym okiem.
niezdecydowany pisze:I jak strasznie ograniczone mozliwosc fizycznego ustawienia monitora (wysokosc, nachylenie, brak pivota) wplywaja na jego uzytkowanie?
W niektórych przypadkach bardzo, w niektórych wcale. Wszystko zależy od kompozycji miejsca pracy i dobrania wszystkiego do wzrostu użytkownika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: EIZO Foris FS2331

28 września 2011, 12:06 - śr

Przy 27 cali, 16:9 da się przeżyć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

28 września 2011, 16:36 - śr

Filip pisze:Przy 27 cali, 16:9 da się przeżyć.
Od biedy... :lol:
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Carlo
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2011, 19:49 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

01 października 2011, 20:58 - sob

Jako ekran do Playstation 3 sprawdza się całkiem nieźle, wczoraj troszkę pograłem w Assassins Creeda II, nie jest to co prawda FPS, ale jakieś tam szybsze sekwencje są. Eizo sprawdził się całkiem nieźle - wiadomo jednak, że w dokładając trochę kasy dostajemy dużo większy TV, niemniej jednak telewizora nie wykorzystamy inaczej, a monitor owszem. Ogółem da się pograć i nie ma na co narzekać za bardzo, tylko trzeba chwilkę spędzić na początku przy ustawieniach, bo fabryczne "Game" jest przegięte i do niczego się nie nadaje.

Co do 16:9 to świeżo po postawieniu monitora w domu byłem lekko zawiedziony proporcjami i od razu stwierdziłem, że 16:10 na pewno bardziej by mnie usatysfakcjonowało. Cóż, nie można mieć wszystkiego (w tej cenie).
niezdecydowany
Posty: 17
Rejestracja: 27 września 2011, 20:56 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

16 października 2011, 22:28 - ndz

Jaki rozstaw srub ma mocowanie VESA w tym monitorze?
Planuje zakup + ramie do monitora <jakos trzeba sobie zrekompensowac te niepraktyczna stopke).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

16 października 2011, 22:34 - ndz

100x100, śruby M4
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
niezdecydowany
Posty: 17
Rejestracja: 27 września 2011, 20:56 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

16 października 2011, 22:37 - ndz

A to tylko jeszcze zeby sie upewnic. Stopke da sie zdemontowac, prawda?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

17 października 2011, 12:38 - pn

niezdecydowany pisze:A to tylko jeszcze zeby sie upewnic. Stopke da sie zdemontowac, prawda?
Tak.

PS. Jakby co, mam używane stopki EIZO HeightAdjustable, EzUp.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
niezdecydowany
Posty: 17
Rejestracja: 27 września 2011, 20:56 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

17 października 2011, 18:22 - pn

Tom01 pisze:
niezdecydowany pisze:A to tylko jeszcze zeby sie upewnic. Stopke da sie zdemontowac, prawda?
Tak.

PS. Jakby co, mam używane stopki EIZO HeightAdjustable, EzUp.
Probowalem wyslac PW, ale cos nie dziala. Wiadomosc na GG czeka :roll:
przemo3642
Posty: 3
Rejestracja: 18 października 2011, 13:00 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

18 października 2011, 13:23 - wt

Witam, czy któryś z użytkowników tego monitora, albo Pan Administrator, mógłby napisać, czy monitor jest bezgłośny, tj. przy wyciszonym kompie i w cichym pomieszczeniu nie będą mi bzyczeć jakieś cewi itp.?

Przy okazji: z recenzji i opinii to w sumie podoba mi się ten monitor, szkoda że nie 16:10 i że ma te żałosne głośniki. Co to za marketingowy geniusz wymyślił, żeby w monitorze do multimediów wstawiać takie "głośniki". Każdy szanujący się gracz/filmomaniak ma przecież przynajmniej jakieś średni komputerowy zestaw audio... Tak czy inaczej uznałem, że lepszy monitor to by się w grach komputerowych i Wordzie marnował (filmy oglądam na plaźmie a z grafiką i fotografią nie mam nic wspólnego poza aparatem w komórce).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

18 października 2011, 13:30 - wt

Witam
przemo3642 pisze:Witam, czy któryś z użytkowników tego monitora, albo Pan Administrator, mógłby napisać, czy monitor jest bezgłośny, tj. przy wyciszonym kompie i w cichym pomieszczeniu nie będą mi bzyczeć jakieś cewi itp.?
Jest bezgłośny. Istnieje co prawda możliwość wydobywania się jakichś odgłosów z przetwornicy zasilania lamp, ale to jest cecha każdego LCD i występuje bardzo rzadko.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
druid
Posty: 2
Rejestracja: 31 października 2011, 16:22 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

31 października 2011, 16:31 - pn

Witam, mam parę pytań odnośnie tego monitora. Chciałbym go używać do pracy z grafiką, głownie przy projektowaniu stron internetowych i czasami reklam do gazety. Z uwagi że robię to półprofesjonalnie, lub ciut wyżej od "amatorsko" nie potrzebuję monitora doskonałego, i pomyślałem że ten model Eizo sprosta moim wymaganiom. Jedynie interesuje mnie, czy powłoka anty refleksyjna jest zauważalna, chodzi mi tutaj o efekt "krystalizacji" lub "brudnego" ekranu. Dell u2312hm którego zakupiłem tydzień temu doprowadzał mnie do pasji tym efektem i musiałem go oddać. Interesuje mnie także to, czy nie posiadając urządzeń do kalibracji i zupełnie się na niej nie znając, będę w stanie ustawić przyzwoicie ten monitor? Innymi słowy, gdy wyciągnę go z pudełka i dostosuję jasność do swoich upodobań, będzie to "mniej więcej" odpowiadało rzeczywistości? I ostatnie, jak wygląda gwarancja w Eizo? Przy usterkach matrycy, takich jak martwe piksele itp, monitor jest wymieniany/naprawiany ? (dell odsyła jeszcze grosze egzemplarze, dlatego jest to dla mnie ważne)

Przepraszam za amatorski język tych pytań, ale jest to mój pierwszy monitor za czterocyfrową sumę ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

31 października 2011, 17:46 - pn

druid pisze:Witam
Witam
druid pisze:Chciałbym go używać do pracy z grafiką, głownie przy projektowaniu stron internetowych i czasami reklam do gazety. Z uwagi że robię to półprofesjonalnie, lub ciut wyżej od "amatorsko" nie potrzebuję monitora doskonałego, i pomyślałem że ten model Eizo sprosta moim wymaganiom.
Zamiast niego bardzo zalecałbym model z serii S. Wiem że droższy, ale monitorom domowym bardzo daleko do przynajmniej minimum socjalnego w dziedzinie poprawnej reprodukcji barw.
druid pisze:Jedynie interesuje mnie, czy powłoka anty refleksyjna jest zauważalna, chodzi mi tutaj o efekt "krystalizacji" lub "brudnego" ekranu.
Nie ma tego efektu. To jest skutek uboczny matrycy IPS, na której do tego trzeba się przyzwyczaić. Na PVA tego nie ma.
druid pisze:Interesuje mnie także to, czy nie posiadając urządzeń do kalibracji i zupełnie się na niej nie znając, będę w stanie ustawić przyzwoicie ten monitor?
Nie.
Jeśli nie interesuje Pana inwestycja w sprzęt i oprogramowanie do kalibracji, najsensowniej zlecić ustawienie monitora przy zakupie. Oczywiście komuś kto wie jak i ma czym. ;)
druid pisze:I ostatnie, jak wygląda gwarancja w Eizo? Przy usterkach matrycy, takich jak martwe piksele itp, monitor jest wymieniany/naprawiany ? (dell odsyła jeszcze grosze egzemplarze, dlatego jest to dla mnie ważne)
Obowiązuje ISO13406-2 czyli firma dopuszcza pewne ilości wad pikseli. Wyjątkiem są monitory selekjonowane, nieco droższe, ale z gwarancją braku takich wad.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cyngiel
Posty: 8
Rejestracja: 03 listopada 2011, 21:05 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

03 listopada 2011, 21:09 - czw

Witam!

Czy mógłby mi ktoś napisać jak wygląda smużenie w grze PES11? Grałem na monitorze HP zr2440w i przy szybszych piłka obraz się rozmazuje co trochę przeszkadza. Dodatkowo ten HP-ek chyba wypala oczy.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu