EIZO Foris FS2331

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 15:16 - wt

Monitor z wysokim poziomem czerni nie "razi". Za to odpowiada regulacja jaskrawości (a tak naprawdę mocy lamp), która w każdym EIZO jest więcej niż bardzo dobra. Monitory IPSowe srebrzą, połyskują, ale nie ma na to żadnej rady. Jeśli okaże się, że efekt jest uciążliwy, trzeba rozświetlić otoczenie monitora. Choćby lampką biurkową. Do zastosowań rozrywkowych wystarczy. W grach i filmach ustawia się mocny, jasny obraz, który maskuje niedoskonałość wyświetlacza LCD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Astanaar
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwietnia 2013, 13:30 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 15:28 - wt

Dziękuję za szybką odpowiedź.

FS2333 jest zatem odpowiednim wyborem w tej cenie dla mnie.
po ciemku grać/pracować nie zamierzam (preferuje lekkie oświetlenie), a IPS strasznie mi się podoba bo mam w laptopie taki ekran IPS, kolory ma bardzo ładne, ale jest to tylko 17'', a stary monitor się spalił.

Co do smużenia - nie mam porównania - dlatego polegam na opiniach innych.

Czy poleci Pan program do przetestowania efektu smużenia (albo ogólnie testowanie monitora/matrycy)?
Tak, żeby zobaczyć co mam, a co mogę mieć i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Dziekuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 15:39 - wt

Testować nie ma co, tylko odpalić to w co Pan normalnie gra. Zresztą ten monitor jest używany w zawodowych rozgrywkach i skoro im nie smuży to normalnym śmiertelnikom też nie będzie. ;)

Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim żeby pochodził z polskiej dystrybucji. Inaczej może Pan mieć niespodziankę przy skorzystaniu z gwarancji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Astanaar
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwietnia 2013, 13:30 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 15:51 - wt

Super, dziękuję za informacje.

Chyba się zdecyduję.
Wcześniej się zastanawiałem nad U2412m, dużo osób go poleca, ale krążą też gorsze opinie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 15:58 - wt

Polecają Ci, którzy mieli wcześniej marketowe TN-ki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Astanaar
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwietnia 2013, 13:30 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

30 kwietnia 2013, 16:31 - wt

Możliwe, ale nie da się ukryć, że popularny.


P.S.: Jakby ktoś gdzieś w najbliższym czasie sprzedawał używany FS2333 to proszę pisać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

09 maja 2013, 15:05 - czw

Astanaar pisze:P.S.: Jakby ktoś gdzieś w najbliższym czasie sprzedawał używany FS2333 to proszę pisać.
Za młody. Używane pojawią się pewnie za rok, dwa...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
enor
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2013, 16:36 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

03 czerwca 2013, 16:48 - pn

Witam,

przegladalem rozne tematy, testy i praktycznie jestem zdecydowany na zakup FS2331, poniewaz w FS2333 nie podoba
mi sie zbyt duze nasycenie kolorow a przede wszystkim slaba czern.
Dodam, ze potrzebuje monitora do pracy z netem, pisaniem czyli glownie ekran ma mnie nie meczyc i co wazne to wiekszosc uzytkowania to godziny wieczorne i noc bez dodatkowego oswietlenia.
Gry to max. 20% czasu i to takie bardziej "statyczne" typu football manager, silent hunter;-)
Filmy na monitorze ogladam rzadko.

I teraz pytanie czy wspomniany FS2331 jest dobrym wyborem?
Oraz czy zmieniajac monitor z Gateway FPD2485W odczuje roznice?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

03 czerwca 2013, 17:45 - pn

Ad1. Jak najbardziej.
Ad2. Jak najbardziej.

;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
enor
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2013, 16:36 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

03 czerwca 2013, 20:37 - pn

Dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze tylko dopytam się czy może coś innego polecacie z takiej półki cenowej.
Czy FS2331 to najlepszy wybór?
Co prawda już złożyłem zamówienie na ten model ale zawsze mogę coś zmienić;-)

Czy przy okazji wymiany monitora warto zawracać sobie głowę zmianą karty graficznej?
Posiadam GF 8800GTS
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

03 czerwca 2013, 22:31 - pn

W tym budżecie nie ma alternatyw. Karta, o ile zadowala Pana wydajnością, jest odpowiednia. Lepsze będą oczywiście szybsze, co ważne w grach, jednak nie wniosą nic w jakość obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
enor
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2013, 16:36 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

04 czerwca 2013, 20:12 - wt

Rozumiem.
Tak jak wspominałem monitor był zamówiony i w tej chwili to poprzez niego piszę te słowa;-)
Co mogę o nim powiedzieć.
Ekran jest dużo mniejszy od posiadanego 24", takie mam wrażenie.
Kolejna sprawa, co na razie denerwuje mnie to kolory.
Rety, cały czas mam odczucie jakby jakaś folia była naklejona na ekran.
Wszystko wygląda jak za mgłą.
Oczywiście na pewno mogę pozmieniać ustawienia ale na tą chwilę mając w oczach widok jak kolory prezentował leciwy i z niższej półki Gateway to jestem zawiedziony.
Ustawienia fabryczne trybu game to jakaś padaka. Czcionka wtedy wygląda gorzej jak na ZX spectrum ;-)

Myślę, że z czasem przywyknę do "zamglenia" a po dłuższym okresie docenię ekran i jego mniej męczące światło.
Natomiast całkowicie zaskoczyła mnie jedna rzecz, o której nigdzie nie przeczytałem a jest to według mnie spora wada.
Dotyczy kostrukcji obudowy monitora. Wręcz to jakiś debilizm żeby góra nie miała płaskiej powierzchni a została wykonana w kwadraciki otworów.
Po jakimś czasie bez odkurzacza, spraya z powietrzem i igły do wydłubywania kurzy nie obejdzie się.
Genialne rozwiązanie ;)))
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

05 czerwca 2013, 01:31 - śr

Po przesiadce na inny monitor bardzo często są negatywne wrażenia, wynikające z silnego przyzwyczajenia do starego. Jeśli poprzedni monitor wypalał oczy kontrastem i jaskrawością to nic dziwnego że normalniejszy wydaje się mdły. To kwestia czasu - przejdzie. Co do obudów, wszystkie EIZO mają płaszczyznę plastiku w jakieś kratki i prążki ale nie kurzy się to specjalnie. Monitor nie przyciąga kurzu, nie generuje pola statycznego a plastik jest taki, że kurz się do niego nie przylepia. Widuję monitory nie odkurzane od lat i wyglądają lepiej niż można się tego spodziewać. Do idealnego wyczyszczenia polecam szmatkę w mikrofibry. Ona sama jest elektrostatycznie aktywna i wyciąga kurz z zakamarków.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
enor
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2013, 16:36 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

05 czerwca 2013, 12:58 - śr

Tak jak juz wspomniałem z czasem na pewno przyzwyczaję się ale na razie jestem mocno zawiedziony.
Pan Tom01 napisał "wypalał"...nie wiem czy Gateway wypalał moje oczy ;-) ale wiem, że teraz ciągle muszę mrużyć oczy, bo one męczą się tą wszewładną szarością.
Efekt jest taki jakby na gazetę ktoś położył folię przezroczystą lub patrzyłoby się na ekran w okularach przeciw słonecznych ;)

Możliwe, że za duże miałem oczekiwania, bo to Eizo...

Podsumowując zakup:
Plusy

- gwarancja 5 letnia
- produkt made in Japan
- mimo wszystko głośniczki. Chociaż w Gatewayu miałem dokupiony zestaw-listwę do montażu w monitorze 5 głośników z różnymi ustawieniami.
- pilot, śmeszny, mały ale ok.

Minusy

- pudełko, które jest niefunkcjonalne, bo trzeba rozciąć karton i jeśli nie zaklei się to ciągle będzie otwarte a już w ogóle nie można postawić na mniejszym boku. Nie mówiąc o tym żeby coś większego tam chować.
Tutaj bezapelacyjnie Gateway miał lepsze rozwiązanie, bo pudło zamykane od góry z wystającą rączką. Łatwość w przenoszeniu oraz pudło służyło mi jako schowek na opakowania po innych częściach komputerowych :D
- dodatkowo chęć na zaoszczędzeniu na wielkości kartonu zmusiło firmę Eizo do zapakowania oddzielnie podstawy i ekranu. Przez co od początku trzeba bawić się w montaż a przecież kupiłem monitor porządnej firmy a nie zestaw konstrukcyjny Duplo :P , bo jeszcze wymyślili sobie naklejanie jakiegoś paska. Po co??? A jak nie nakleisz to masz małą wnękę w obudowie.
- O dziurkowo kratkowej powierzchni na górze monitora już wspominałem. Wierzę w słowa Pana Toma, bo zna się na pewno ale mimo wszystko nie prezentuje się to najlepiej.
- Odzwierciedlenie barw to szarość, mdłość. Serio ale pisząc te kilka słów, ciągle przecieram oczy i mrużę, męczę się. Na pewno jak wezmę się za ustawienia monitora to będzie lepiej ale...Ale nie kupiłem monitora niby z wyższej półki żeby
bawić się w dostrajanie. Płacąc sporo więcej za produkt powinienem już mieć dobrze ustawione tryby a jak je przeglądałem to nie ma rewelacji.
Dlatego to jest minus, bo będę musiał tracić czas na ustawienia zamiast czerpać radość z monitora.
- Brak regulacji wysokości monitora, co dla mnie jest dokuczliwe, bo jestem wysoki i teraz muszę patrzeć jakby w dół a nie na wprost.

Zdaję sobie sprawę, że mnóstwo osób pomyśli o czym on pisze, jakieś bzdety o pudełku itp. Jednak jako całkowity amator chcę pokazać zwykłe odczucia, które kiedyś komuś mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy zmienić swój X monitor na FS2331. Dlatego uważam, że takie duperele też są ważne, bo nie każdy żyje tylko smużeniami, fps itd.
Dla mnie jak na razie to był błąd zamieniać stary monitor Gatewy FPD2485 na tego Forisa.
Jeżeli ktoś podobnie jak ja stoi przed dylematem czy kupić ten sprzęt a w domu ma 24" z dobrą matrycą SPVA, jest osobą wysoką przez co potrzebuje monitora z regulacją wysokości, lubi prostotę obudowy zamiast różnego typu zakamarków to niech mocno się zastanowi ;-)
Oczywiście osoby zmieniające monitor z mniejszych ekranów na pewno od początku będą zachwycone tak jak ja kiedyś gdy zmieniłem zwykłą no-name 15 na 21 a później na 24.
Ogólnie mam mieszane odczucia i po części żałuję wydanych pieniędzy, bo na razie przeważa...mniejszy, niższy, słabsze kolory.
Liczę, że z czasem docenię zalety większej możliwości ustawień wyświetlania, oczy mniej będą się niszczyć a już na pewno i to teraz główny plus to mniejsze zużycie prądu :D

Pytanie do Pana Toma :-)
Czytając wcześniej różne wypowiedzi w temacie tego monitora gdzieś widziałem informację, że można sciągnąć jakiś profil dla niego.
Skąd można to pobrać i później w jaki sposób wgrać te ustawienia?
Oraz przede wszystkim czy parametry z tego profilu ożywią mój ekran? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

05 czerwca 2013, 13:36 - śr

Brak regulowanej podstawki to w dzisiejszych czasach jest faktycznie duży minus. Zdecydowanie jednak za wcześnie do oceny jakości koloru przy tak silnych przyzwyczajeniach do mocnego, oczojebnego (*) obrazu jaki dawał Gateway. Foris to prosty monitor, ale daje reprodukcję na poziomie pozwalającym nawet na pracę z fotografią. Amatorską ale jednak. Gateway nie. Wydaje mi się, że główne przyczyny Pana nieusatysfakcjonowania, to przede wszystkim wspomniane przyzwyczajenia i być możne brak poprawnej regulacji. Jeśli cokolwiek w nim Pan ruszał, proponuję skasować do fabrycznych, zmniejszyć jaskrawość i po prostu pracować. Dać czas oczom i mózgowi na adaptację. Spotkałem ludzi którzy potrzebowali nawet miesiąca, żeby mozg zaakceptował nowy obraz jako poprawny. I to na drogich, profesjonalnych monitorach.

Obserwuję pewien paradoks. Po lepszych monitorach ludzie spodziewają się Bóg wie czego. A one są w miarę zwiększania klasy i ceny coraz bardziej szare, bure, niekolorowe, jakieś takie zwyczajne. Atrakcyjna wizualnie jest masówka, im tańsza, tym bardziej.

Profile: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=170

(*) - Przepraszam za wulgaryzm, ale najlepiej ze znanych mi pojęć, oddaje charakterystykę obrazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
enor
Posty: 5
Rejestracja: 03 czerwca 2013, 16:36 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

05 czerwca 2013, 14:32 - śr

Nic nie szkodzi za dosadne określenie ;)
W sumie masz rację, bo 5-6 lat korzystania z tego Gatewaya plus kilka z mniejszego modelu na pewno zrobiły swoje i teraz mózg płata mi figle :roll:

Na razie poza przełączaniem fabrycznych trybów game, cinema, paper, sRGB nic nie grzebałem w ustawieniach monitora.
Na pewno na duży plus ekranu trzeba zapisać doskonałą równomierność podświetlenia, czerń.

Dziękuję za podany link do tematu z profilami :)
Czym różnią się dwie dostępne wersje?
Którą Pan poleci do zastosowania?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

05 czerwca 2013, 14:33 - śr

Proszę użyć ten z 6500 w nazwie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bathor
Posty: 2
Rejestracja: 11 czerwca 2013, 22:16 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

11 czerwca 2013, 22:31 - wt

Witam. Mój pierwszy post na forum.
enor pisze:Nic nie szkodzi za dosadne określenie ;)
Na razie poza przełączaniem fabrycznych trybów game, cinema, paper, sRGB nic nie grzebałem w ustawieniach monitora.
Na pewno na duży plus ekranu trzeba zapisać doskonałą równomierność podświetlenia, czerń.
Z racji tego, że w końcu padał mój monitor CRT, kupiłem FS2331. Po pierwszym włączeniu było jedno wielkie - "CO TO MA BYĆ?!", kolory wręcz tragiczne, wyblakłe. Jako, że od godziny testuję mój nowy nabytek, zdążyłem wstępnie pobawić się różnymi ustawieniami. Z tego co napisałeś enor, może się zniechęcić grono osób, które rozważają zakup tego monitora. Wydaje mi się, że przyczyna jest jedna, skoro opisałeś, że przełączałeś tylko tryby fabryczne. Nie zwiększyłeś na początku jasności ekranu. Miałem takie samo odczucie co do kolorów, a wystarczyła krótka chwila, aby dojść do tego, że jasność fabrycznie jest ustawiona na 0. Po małej regulacji kolory są całkiem zadowalające. Znikam dalej testować to cacko.
bathor
Posty: 2
Rejestracja: 11 czerwca 2013, 22:16 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

12 czerwca 2013, 21:00 - śr

Witam ponownie. Monitor przetestowany i niestety zadowolenie z zakupu znikneło. Przejdę do rzeczy, znaleziony jeden martwy pixel (czarny), ale że mieści się to w normie ISO, jest on prawie w samym rogu ekranu, to da się to przeboleć. Druga sprawa niestety już znacznie bardziej denerwująca. Myślałem, że tylko mi się zdaje, ale jak żona zauważyła to od razu, mam pewność, że nie jest to kwestia przewrażliwienia. Na jasnym tle, widać tak jakby dwie, pionowe smugi, szczególnie uwidaczniające się na białym, lub szarym tle. Pod kątem prostym zauważalne, patrząc z boku, jeszcze bardziej wyraźne. Zmieniałem jasność, black level (wiem, że nie zaleca się tego ruszać), itd., ale cały czas dostrzegalne w mniejszym lub większym stopniu. Powierzchnia ekrany jest czysta, więc nie w tym jest problem. Monitor mogę zwrócić w przeciągu 10 dni, ale spodobał mi się na tyle, że wolałbym tego nie robić. Jeżeli według Was ten defekt samoistnie nie zniknie, będę musił go zwrócić, a wiadomo, że w innym egzemplarzu może być podobnie, albo wyskoczy co innego. Ciężko jest to sfotografować, więc na szybko zrobiłem grafikę, żeby to w przybliżeniu zobrazować.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

12 czerwca 2013, 21:02 - śr

Kierunek serwis...
A jeśli chce Pan idealny to trzeba zamawiać selekcjonowane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu