EIZO Foris FS2331

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
wosal5
Posty: 2
Rejestracja: 13 czerwca 2013, 10:31 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

13 czerwca 2013, 10:55 - czw

Dołączę się do wątku ponieważ zastanawiam się nad zakupem monitora Eizo. Czytając opinie na forum nie mogę się zdecydować czy wybrać Eizo FS 2331 czy jednak Eizo FS 2333. Do tej pory posiadałem monitor NEC AccuSync 20WGX2 PRO z matrycą IPS. W NEC z racji matrycy IPS przy zmianie kąta patrzenia ekran zamiast czarnego robi się lekko fioletowy ale to mi zbytnio nie przeszkadzało, patrząc na wprost było ok. do srebrzenia nie przywiązywałem uwagi - może dlatego że do nie dawna nawet nie wiedziałem co to jest. Na smużenie również nie zwracałem uwagi lub po prostu go nie widziałem.
W Eizo FS 2331 czerń podobno jest wzorowa ale występuje problem smużenia z kolei dużo piszę się że FS2333 ma duży minus w postaci jakości czerni, srebrzenia i nierównomiernie podświetlonej matrycy.
Komputer w sporej mierze wykorzystuję do gier (różnego typu: RTS, FPS itp) ale poza grami również do typowego użytkowania typu przeglądanie internetu, oglądanie filmów, czy przeglądanie i retuszowanie zdjęć (ale amatorsko na swoje potrzeby).

Z NEC-a byłem zadowolony co do jakości obrazu czy zatem wybrać EIZO FS 2333 czy jednak FS 2331 do domowego zacisza, proszę o poradę w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

13 czerwca 2013, 11:48 - czw

Jeśli specyfika obrazu 20WGX2 była w porządku to tym bardziej FS2333 będzie bo typowe defekty IPSowe są na nim znacznie mniejsze. Fakt, że czerń na FS2331 jest dużo lepsza, ale FS2333 ma lepszą liniowość, lepszy panel, czasy, regulacje, podstawkę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wosal5
Posty: 2
Rejestracja: 13 czerwca 2013, 10:31 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

14 czerwca 2013, 11:12 - pt

Bardzo dziękuję za poradę. Mam jednak pytanie czy dla typowego użytkowanie domowego z lekkim naciskiem na gry komputerowe nie do "zawodowego grania" nie byłby lepszy FS 2331 zwłaszcza że jeżeli chodzi o gry to z reguły gram w nocy przy zgaszonym świetle. Czy zwykły użytkownik zauważy efekt smużenia w grach, w filmach. Skoro przyzwyczaiłem się do wad ekranu IPS w NEC to możne większy komfort użytkowania były z FS2331 mimo smużenia(dużo się pisze na tym forum o jakości czerni, i nie "wypalaniu" oczu przy zgaszonym świetle - choć i do tego zapewne przyzwyczaiłem się przy Necu). Rozumiem że nasycenie kolorów, jakość kolorów w jednym i drugim monitorze stoi na wysokim poziomie (przy użytkowaniu domowym).
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: EIZO Foris FS2331

14 czerwca 2013, 12:56 - pt

Brat używa FS2331, ja osobiście smużenia nie zauważyłem, ale graczem nie jestem.

Monitorek jest super, matryca PVA jest moim zdaniem dużo fajniejsza do domu od IPS, natomiast trzeba wiedzieć że ten monitor ma koszmarnie badziewną podstawkę - w byle AOC za 500 zł są lepsze.

Także moim zdaniem coś za coś - albo fajna regulacja w FS2333, albo przyjemniejsza czerń w FS2331. Smużeniem i 'wypalaniem oczu' nie przejmowałbym się szczególnie.

Nasycenie kolorów jest poprawne w granicach sRGB, to znaczy że po przyzwyczajeniach z oczojebnego monitora kolory mogą wydawać się mdłe (aczkolwiek wydaje mi się że akurat po przesiadce z tego NECa problemu nie będzie).
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

30 czerwca 2013, 14:11 - ndz

Mam pytanie odnośnie tego monitora. Poustawiałem w nim opcje które można ustawić, ściągnąłem schemat kolorów z tej stronki jednak dalej wszystko wydaje mi się takie mdłe czy to normalne? Czy da się do tego przyzwyczaić? Korzystam już z niego 4 dzień jakoś. Jedno z miejsc które najgorzej mi się czyta to właśnie to forum :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

30 czerwca 2013, 14:13 - ndz

Prawdopodobnie poprzedni ekran był bardzo oczojebny. Teraz trochę czasu minie aby się przyzwyczaić do bardziej normalnego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

30 czerwca 2013, 14:19 - ndz

Nie wiem jak to określić taka mgiełka jakby była czy coś bo delikatna zmiana kolorów w rogach to rozumiem normlne?
cosmos
Posty: 29
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 09:49 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 10:04 - śr

Witam,
zastanawiam się nad kupnem tytułowego monitora i chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy:

1. Czy lepiej podłączyć monitor przez DVI czy HDMI, a może nie ma to znaczenia? Wiem, że oba łącza są cyfrowe, ale gdzieś wyczytałem, że przez hdmi sterowniki k.graficznej lubią czasami dodawać jakieś "dopalacze" - nie wiem ile w tym prawdy. Pytam ze względu na obsługę dźwięku przez hdmi, a fs2331 ma głośniczki ;-)
2. Ponieważ nie chcę wypakowywać wszystkiego przez 10 dni po zakupie, żeby ewentualnie zwrócić:
a) Czy kabel zasilający monitor jest taki sam jak do zasilacza komputera?
b) Jaki kabel DVI-D jest potrzebny: męski-męski czy męski-żeński/ 24+1 czy 18+1 (chodzi o końcówki) - kompletnie się na tym nie znam? Jakby ktoś podał jakiś link do takiego kabla z krótką specyfikacją techniczną - będę wiedział czego szukać...
3. Monitor będę chciał po jakimś czasie skalibrować (zamówić usługę). Rozumiem, że wszelkie opcje typu eco, dynamiczne kontrasty, czujniki oświetlenia itp... można wyłączyć z poziomu menu?
4. Wstępnie chcę załadować profil ICC ze strony (6500k), ale jak wówczas ustawić monitor (chodzi o tryb np srgb, game itd... i przede wszystkim wartości jasności i kontrastu czy poszczególnych kolorów RGB...)? Przy profilach ICC takie dane są zazwyczaj podawane.
5. Rozumiem, że do sprawdzenia monitora po zakupie wystarczy Eizo Monitor Test? Czy macie jeszcze jakieś propozycje? Chodzi przede wszystkim o ewentualne defekty matrycy, kolor i tak będzie w przyszłości kalibrowany.
6. W zasadzie jestem zdecydowany na FS2331, ale tak dla jasności: czy FS2333 do obróbki zdjęć będzie lepszy? Mam zainstalowany ściemniacz światła górnego i mogę regulować oświetlenie pokoju (oczywiście to typowe oświetlenie pokojowe). Na którym monitorze po prostu łatwiej będzie amatorowi wywołać zdjęcie w lightroomie? Od razu informuję, że więcej nie dołożę - w grę wchodzą tylko te 2 monitory z nastawieniem na 2331.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 10:49 - śr

sarade pisze:Nie wiem jak to określić taka mgiełka jakby była czy coś bo delikatna zmiana kolorów w rogach to rozumiem normlne?
Mało jest monitorów mających całkowicie jednorodny ekran i na dodatek tylko te najdroższe.
cosmos pisze:1. Czy lepiej podłączyć monitor przez DVI czy HDMI, a może nie ma to znaczenia? Wiem, że oba łącza są cyfrowe, ale gdzieś wyczytałem, że przez hdmi sterowniki k.graficznej lubią czasami dodawać jakieś "dopalacze" - nie wiem ile w tym prawdy. Pytam ze względu na obsługę dźwięku przez hdmi, a fs2331 ma głośniczki ;-)
Lepiej, bezpieczniej przez DVI ze względów opisanych przez Pana. Dźwięk przez DVI też można puścić, ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem czy FS2331 go przyjmie.
cosmos pisze:2. Ponieważ nie chcę wypakowywać wszystkiego przez 10 dni po zakupie, żeby ewentualnie zwrócić:
a) Czy kabel zasilający monitor jest taki sam jak do zasilacza komputera?
Tak.
cosmos pisze:b) Jaki kabel DVI-D jest potrzebny: męski-męski czy męski-żeński/ 24+1 czy 18+1 (chodzi o końcówki) - kompletnie się na tym nie znam? Jakby ktoś podał jakiś link do takiego kabla z krótką specyfikacją techniczną - będę wiedział czego szukać...
Jest taki który na pewno będzie pasować. ;)
Konkretnie, jest M-M 18 pin w standardzie DVI-D. Każda karta taki przyjmie.
cosmos pisze:3. Monitor będę chciał po jakimś czasie skalibrować (zamówić usługę). Rozumiem, że wszelkie opcje typu eco, dynamiczne kontrasty, czujniki oświetlenia itp... można wyłączyć z poziomu menu?
Można i nawet trzeba przy kalibracji.
cosmos pisze:4. Wstępnie chcę załadować profil ICC ze strony (6500k), ale jak wówczas ustawić monitor (chodzi o tryb np srgb, game itd... i przede wszystkim wartości jasności i kontrastu czy poszczególnych kolorów RGB...)? Przy profilach ICC takie dane są zazwyczaj podawane.
Jeśli profil fabryczny to tryb custom, temperaturę na 6500K, gammę 2,2.
cosmos pisze:5. Rozumiem, że do sprawdzenia monitora po zakupie wystarczy Eizo Monitor Test? Czy macie jeszcze jakieś propozycje? Chodzi przede wszystkim o ewentualne defekty matrycy, kolor i tak będzie w przyszłości kalibrowany.
EIZO Monitor Test zawiera wszystkie plansze kontrolne jakie mogą być przydatne w amatorskiej weryfikacji jakości ekranu.
cosmos pisze:6. W zasadzie jestem zdecydowany na FS2331, ale tak dla jasności: czy FS2333 do obróbki zdjęć będzie lepszy?
Lepszy, znacznie lepszy. Bardziej liniowy, równiejszy. Niebagatelna jest dużo lepsza podstawka i jej regulacje. W przypadku jeśli to monitor do zdjęć, proponuję do rozważań dołożyć EIZO EV2336W, EV2436W, NEC EA244WMi.
cosmos pisze:Mam zainstalowany ściemniacz światła górnego i mogę regulować oświetlenie pokoju (oczywiście to typowe oświetlenie pokojowe)
Ściemnacz do niczego się nie przyda, bo przy nastawieniu na max i tak prawdopodobnie jest daleko do światła dziennego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tonyaa
Posty: 3
Rejestracja: 01 lipca 2012, 21:36 - ndz

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 11:24 - śr

A ja mam pytanie trochę z innej beczki...

Jestem zadowolonym posiadaczem FS2331 od kiedy wymieniłem standardowy wyrób "podstawkopodobny" na Eizo FlexStand. Został mi jednak pewien niesmak estetyczny - po odkręceniu standardowej podstawy widać pod spodem nieładne, metalowe zaczepy. I stąd pytanie: jest jakaś na to "zaślepka" czy może forumowi guru mają swoje patenty na tą zagwozdkę?

Pozdrawiam,

Tony.
cosmos
Posty: 29
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 09:49 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 11:32 - śr

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Co do tego ostatniego punktu - chodzi bardziej o łatwość wywoływania rawów w lightroomie niż "wierność kolorów". Generalnie na pva widać czerń i to co jest czarne. Na IPS jest z tym problem i czerń jest zazwyczaj szara albo świecąca. Generalnie boję się jednej rzeczy - mając do wywołania kontrastowe zdjęcie i wyciągając szczegóły z czerni - na pva powinno być to "łatwiejsze" bo tą czerń widać i przesuwając suwaki w LR widzimy jej zachowanie. Na IPS są problemy z czernią i w zasadzie możemy nawet nie pomyśleć o wyciąganiu szczegółów z czerni, bo matryca IPS juz nam pokaże je na ekranie. A na papierze potem będzie czarna plama...
Poza tym niski kontrast na IPS - chcąc uzyskać (przy wywoływaniu rawa) wymagany kontrast czy przypadkiem z nim nie przesadzimy - właśnie ze względu na niski kontrast samego obrazu w tej technologii?

Obrazując, podaję linki do jakiegoś testu pclaba. Nie chodzi o sam test i jego wykonanie.
http://pclab.pl/art47360-7.html
http://pclab.pl/art47360-9.html
Proszę spojrzeć na zdjęcia na tanim IPS i na pva eizo - szczególnie na zdjęcie tego domku. Na ips widać szczegóły w cieniach (trawa), natomiast eizo 2331 te cienie ma dużo mocniejsze - w zasadzie szczegółów jest dużo mniej. Obraz też jest dużo bardziej kontrastowy na fs2331. Czyli poprawne wywołanie zdjęcia w LR na matrycy IPS wydaje się trudniejsze niż na PVa ;-) Moze to dziwne, ale póki co tak własnie rozumuję. Chodzi o odpowiedni kontrast jako punkt odniesienia - żeby nie przesadzic z kontrastem i jednocześnie wyciągnąć szczegóły z cieni - na ips kontrast i cienie wyglądają raczej kiepsko ;-)

Oczywiście to rozumowanie amatora, proszę mnie wyprowadzić z błędu. Tylko proszę o proste wytłumaczenie, bez uzywania technologicznych terminów - i tek ich pewnie nie zrozumiem ;-)

PS Wiem, że ten w teście to dell, ale chodzi przede wszystkim o samą matrycę IPS i jej "słabości" (ktore na eizo też występują, tylko być moze w mniejszym stopniu) oraz porównanie z VA. Tu oczywiście mówimy o 2 modelach eizo.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 18:03 - śr

Uwielbiam takie recenzje:
Wady

Brak HDMI
:)

Jeśli chodzi o wyświetlanie szczegółowości w cieniach,czyli możliwie jak największej ilości stopni tonalnych w strefie ciemnych szarości to jest to oczywiście cecha jak najbardziej pożądana dla użytkownika, a jej brak - niepożądana. Zdjęcia jednak mogły być zrobione przy nie korespondujących ze sobą ustawieniach obu monitorów. Sam rodzaj matrycy tu o niczym nie przesądza, zależy jak są sterowane, oba rodzaje mogą radzić sobie świetnie.
cosmos
Posty: 29
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 09:49 - śr

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 20:05 - śr

Zdjęcia jednak mogły być zrobione przy nie korespondujących ze sobą ustawieniach obu monitorów. Sam rodzaj matrycy tu o niczym nie przesądza, zależy jak są sterowane, oba rodzaje mogą radzić sobie świetnie.
Ok rozumiem.

Natomiast nie rozumiem czegoś innego. W jednym temacie, w zasadzie bardzo podobnym do aktualnej dyskusji bo traktującym o FS2331 i FS2333 właśnie do grafiki: http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=967& ... 2333#p8261 Pan Tomasz nie poleca FS2333 w zasadzie do niczego innego poza grami, cytuję:
FS2333 w ogóle proponuję odpuścić do czegokolwiek poza graniem. Już lepiej FS2332, EV2336W, EV2436W.
(u mnie inne monitory nie wchodzą w grę).
Natomiast w tym temacie twierdzi, że FS2333 będzie lepszy do grafiki! Chyba brakuje konsekwencji w wypowiedziach, jak to w końcu jest?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 sierpnia 2013, 20:35 - śr

cosmos pisze:Natomiast nie rozumiem czegoś innego. W jednym temacie, w zasadzie bardzo podobnym do aktualnej dyskusji bo traktującym o FS2331 i FS2333 właśnie do grafiki: http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=967& ... 2333#p8261 Pan Tomasz nie poleca FS2333 w zasadzie do niczego innego poza grami, cytuję:
FS2333 w ogóle proponuję odpuścić do czegokolwiek poza graniem. Już lepiej FS2332, EV2336W, EV2436W.
(u mnie inne monitory nie wchodzą w grę).
Natomiast w tym temacie twierdzi, że FS2333 będzie lepszy do grafiki! Chyba brakuje konsekwencji w wypowiedziach, jak to w końcu jest?
Przecież w wymienionych, nieco lepszych, nie ma FS2331.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

14 września 2013, 00:20 - sob

Jeśli monitor selekcjonowany to jak najbardziej. Jeśli nie, zależy od dobrej woli sprzedawcy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Fil
Posty: 3
Rejestracja: 16 września 2013, 07:45 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

16 września 2013, 07:50 - pn

Witam.
Takie pytanie, czy ktoś inny też tak ma? Przy włączaniu komputera sygnał jest ze 3 razy odłączany (ok, normalne), ale EIZO pokazuje brzydkie obrazy :) i znowu wykrywa sygnał z DVI. Czyli przy każdej utracie sygnału pokazuje jakieś śmieci. Inny monitor (ZR24W) po prostu się wyłącza i nic nie pokazuje. Nie wiem czy się tym przejmować, bo jest to tylko irytujące, ale chciałem wiedzieć czy u innych jest tak samo.

Filmik pokazujący o co mi chodzi (jest wydłużony, powinien być 2 razy krótszy):
http://www.speedyshare.com/8t5zJ/201309 ... ed.bak.mp4

Jeśli to ma znaczenie: Radeon 7770, MSI 785g-e53
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

16 września 2013, 09:42 - pn

Proponuję sprawdzić na innym monitorze. Niewykluczone, że te śmieci pochodzą z transmitera na karcie graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Fil
Posty: 3
Rejestracja: 16 września 2013, 07:45 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

16 września 2013, 09:59 - pn

Hm, sprawdzałem na HP ZR24W, on się wygasza po prostu, czarny ekran bez śmieci.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

16 września 2013, 10:21 - pn

Przepraszam, za szybko pisałem. Miałem na myśli sprawdzenie na innym komputerze / inne karcie graficznej. To że inny monitor włącza się lub wyłącza w innym momencie to normalne. Kwestia czy po podłączeniu do innej karty też będzie widać takie śmieci. Jeśli tak, to zakłócenia powoduje monitor, jeśli nie, karta.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu