Benq SW2700pt

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Daniel_S
Posty: 6
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:04 - wt

Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 11:17 - wt

Widzę, że pojawił się tu kilka razy motyw SW2700PT. Jeśli macie ochotę poczytać amatorski (niesponsorowany) test tego monitora w konfrontacji z CG277 zapraszam do linku poniżej.
Monitor dostałem na tydzień z redakcji Fotopolis. Moja opinia była deczko bardziej krytyczna niż drugiego użytkownika. Pewnie dlatego to on zgarnął nagrodę za tekst :P Zaznaczam, że nie zajmuję się zawodowo testowaniem monitorów więc przepraszam za mogące się pojawić błędy merytoryczne. Skupiłem się przede wszystkim na tym do czego używam monitora, nie na tabelkach i suchych faktach. Myślę, że po przeczytaniu mojego testu większość utwierdzi się w przekonaniu czy warto/nie warto go kupić.

Recenzja moja:
(http://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje ... a-slusarza)

Recenzja druga, mniej krytyczna niż moja.
http://www.fotopolis.pl/opinie/recenzje ... a-ciepiela

Gdyby komuś się nie chciało czytać to podsumowując monitor w skali szkolnej dałbym mu 3 może 3+

Pozdrawiam Daniel
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

03 stycznia 2017, 11:32 - wt

Być może różnica w (postrzeganej przez nasze oczy) barwie bieli wynika z różnych podświetleń w obu monitorach. Podejrzewam, że CG277 ma podświetlenie GB-r LED, a nowy BenQ już szerokogamutowy W-LED, czyli diodę niebieską oraz luminofor zielony i czerwony. Uzyskanie takiej samej postrzeganej barwy bieli przy różnych podświetleniach jest dość trudne, bo chyba czujniki nie widzą do końca tak jak nasze oczy. A zatem sugestia o kalibracji obu monitorów przez specjalistę, znającego różne sztuczki i kruczki, upodobniłaby barwy bieli obu monitorów.
Za to co odpowiadało za różne żółcie doprawdy nie wiem.
Daniel_S
Posty: 6
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:04 - wt

Re: Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

03 stycznia 2017, 11:37 - wt

Niby tak. Ale już porównanie z proofem, którego używamy w firmie do testów kolorów po kalibracji pokazuje, że jednak temu monitorowi troszkę brakuje. Ale bądź co bądź to wciąż 3000 vs 9000zł

Pozdrawiam Daniel
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Lista polecanych monitorów do fotografii i grafiki

03 stycznia 2017, 11:43 - wt

Oczywiście, że różnica wynika z widma. Kłopot w tym, że w EIZO, nawet tanich, można to korygować a w Bęku nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 12:05 - wt

Konkurencja była też chyba nieco nieuczciwa.

Kalibracja w teście zakładała temperaturę bieli 5000K. Naturalną temperaturą współczesnych wyświetlaczy jest 6500K. Można ją oczywiście zmienić, ale w obu monitorach odbywa się prawdopodobnie w różny sposób:
* przy podświetleniu GB-r LED można zmienić barwę samego podświetlenia, regulując wzajemne proporcje pomiędzy diodami G i B. Można w ten sposób uzyskać percepcyjnie prawidłową barwę bieli, nie tracąc liniowości matrycy.
* przy podświetleniu W-LED nie da się już wpływać na barwę podświetlenia, pozostaje więc manipulacja matrycą. Efektem jest spadek liniowości i jajeczna barwa bieli.

Manipulować barwą bieli można tylko w monitorach posiadających podświetlenie GB-r LED i RGB LED. Obecnie panują już w nowych monitorach szerokogamutowych W-LEDy, więc nici z tego. Trzeba pozostać przy 6500K.

PS. Można wiedzieć, jakie oświetlenie zastosowano do oceny proofów?
Daniel_S
Posty: 6
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:04 - wt

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 12:17 - wt

Niestety najlepsze jakie udało się mi uzyskać w biurze i ocena na oko. Nie dysponuję namiotem z regulacją oświetlenia :/

Ocena monitora polegał na tym, że najpierw porównałem proofa z tym co wyświetla mi Eizo przy D50 i obraz miałem prawie identyczny (na tyle ile umiem stwierdzić) a potem szukałem różnic w obrazie porównując tego BENQ przyjmując go jako bazę. Nie do końca to miarodajne, ale było to najlepsze rozwiązanie jakie udało się mi wymyślić do testu.

Ps. Z tym 6500K ciekawa informacja. Serwisant Eizo (jak poszukam to doszperam nazwisko) podawał mi, że do druku sugerują punkt bieli D50, natomiast do Internetu D65.
Ps2. Dzięki za przeniesienie do odpowiedniego działu bo chyba w szale umieściłem posta w złym temacie.

Pozdrawiam Daniel
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 12:40 - wt

Daniel_S pisze:Ps. Z tym 6500K ciekawa informacja. Serwisant Eizo (jak poszukam to doszperam nazwisko) podawał mi, że do druku sugerują punkt bieli D50, natomiast do Internetu D65.
Niestety sytuacja jest bardziej skomplikowana, a zatem i następstwa tej różnicy w sposobie podświetlenia i wyborze 5000K w monitorze są duże.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=47&t=2812 ... 00K#p34941
Czornyj pisze:
quant pisze:Z ciekawości, dlaczego 5000K ? Naturalniej by było, gdyby wszędzie było to samo 6500K i na monitorze i w oświetleniu.
Cała kolorymetria oparta jest na D50, czyli hipotetycznym iluminancie światła dziennego o CCT 5000K, bo światło dzienne w pomieszczeniach mieszkalnych ma średnio CCT 5000K. Wszystkie profile drukarek liczone są do D50. Naturalniej zatem byłoby, gdyby kalibrować monitor do D50, tylko paradoks polega na tym, że monitor skalibrowany do D50 jest zbyt żółty - z uwagi na OBA w papierze, ale przede wszystkim z uwagi na różnice w sposobie zachowania adaptacji chromatycznej w przypadku stymulantów szeroko i wąskopasmowych :lol: :lol: :lol:
Sugeruję więc, za mądrzejszymi, skalibrować monitory do 6500K, a proofa oświetlić 5000K i dopiero porównywać. Sądzę, że za żółte żółcie i biele nie będą już za żółte. Oba będą pracowały na nominalnym podświetleniu 6500K, a cała kalibracja będzie dawała mozliwie najmniejsze efekty uboczne przy sterowaniu samą matrycą. Nie będzie wszak musiała wykrzywiać podświetlenia 6500K aby udawało 5000K w BenQu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 21:08 - wt

max pisze:Sugeruję więc, za mądrzejszymi, skalibrować monitory do 6500K, a proofa oświetlić 5000K i dopiero porównywać. Sądzę, że za żółte żółcie i biele nie będą już za żółte. Oba będą pracowały na nominalnym podświetleniu 6500K, a cała kalibracja będzie dawała mozliwie najmniejsze efekty uboczne przy sterowaniu samą matrycą. Nie będzie wszak musiała wykrzywiać podświetlenia 6500K aby udawało 5000K w BenQu.

Proszę pamiętać, że uwagi P. Marcina dotyczą cywilnych zastosowań. Proofing to jednak papiery z mniejszą ilością wybielaczy a i monitory dysponują zaawansowaną korekcją na okoliczność jajecznicy, typowej w monitorach amatorskich.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 21:30 - wt

Tom01 pisze:...a i monitory dysponują zaawansowaną korekcją na okoliczność jajecznicy, typowej w monitorach amatorskich.
No właśnie. CG277 ma podświetlenie GB-r LED zdolne zmieniać barwę, przy niezależnej regulacji składowych G i B. W nowym CG277X z matrycą Panasonica, będzie już szerokogamutowy W-LED który, jak sądzę, już nie zmieni barwy podświetlenia, bo nie da się zmieniać proporcji diody niebieskiej i luminoforów, tylko będzie musiał zmieniać podświetlenie 6500K za pomocą matrycy do 5000K. Będzie miał trudniej.
Daniel_S
Posty: 6
Rejestracja: 03 stycznia 2017, 11:04 - wt

Re: Benq SW2700pt

03 stycznia 2017, 23:11 - wt

Dzięki serdeczne za tak żywiołową dyskusję :) wstawiając ten mój amatorski tescik nie spodziewałem się dowiedzieć jak złożony jest to temat :D

Pozdrawionka Daniel

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu