EIZO SX2262W

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

EIZO SX2262W

26 stycznia 2010, 11:27 - wt

EIZO FlexScan SX2262W

Obrazek

Spotykane inne oznaczenia: EIZO SX2262W-BK
Podobne w tym samym rozmiarze: EIZO CG222W, CG223W
Podobne w innych rozmiarach: brak

Zastosowania: profesjonalne fotograficzne, graficzne.
- ekran 22" (56 cm), S-PVA
- Producent wyświetlacza Samsung
- rozdzielczość naturalna - 1920x1200
- kontrast - 1000:1
- jasność - 280 cd/m²
- czas reakcji 12 ms
- kąty widzenia - 178° w pionie i w poziomie
- 5-letnia gwarancja w systemie door-to-door
- kolor czarny
- orientacyjna cena w roku 2009: 3400 zł.

Zalety:
- liniowość obrazu
- skrajnie niski punkt czerni
- uniwersalność zastosowania
- wysoka powtarzalność
- stabilizacja i kompensacja nierównomierności podświetlenia

Wady:
- rozjaśnianie cieni pod kątem

Opinia:
EIZO SX2262W to niekalibrowana odmiana profesjonalnego monitor graficznego ColorEdge CG222W. Idealny do reportażu, fotografii przyrody, nieźle nadaje się do trudnych dziedzin fotografii jak moda, ślub. W zastosowaniach graficznych, przygotowaniu do druku, problemem może być zmiana koloru pod kątem, szczególnie widoczna na aplach i w cieniach. Z uwagi na brak kalibracji zalecany jest do pracy ze standardowymi nastawami. Tabele koloru uwzględniają korekcje dla typowych punktów bieli, np 5000K, 6500K. Nie można, w odróżnieniu od serii CG zlinearyzować go idealnie do nietypowych temperatur, np bezpośredniej symulacji bieli podłoża czy symulacji innego monitora w układach wieloekranowych. Monitor jest wyjątkowo uniwersalny jeśli chodzi o warunki miejsca pracy. Nie ma problemu z czernią nawet przy skrajnie niekorzystnym oświetleniu np wieczorami i nocą. Zakres regulacji jaskrawości rekordowy, przy czym nawet przy poziomach rzędu 50 nitów utrata liniowości jest znikoma. Bezproblemowo można używać go w domowej pracowni zarówno do zastosowań związanych z kolorem jak i luźniejszych. Nie jest również problemem edycja wideo. Zalecany kalibrator to X-Rite I1 Pro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Baron
Posty: 2
Rejestracja: 27 stycznia 2010, 14:25 - śr

Re: EIZO SX2262W

27 stycznia 2010, 15:16 - śr

Witam
Jestem a właściwie jesteśmy razem z bratem bardzo zainteresowani tym monitorem.
Problem w tym że musimy kupić monitor bardzo uniwersalny. Brat zajmuje się grafiką i fotografią i on bardzo forsuje pomysł poczekania i zakupu tego monitora. Ja natomiast mam trochę inne priorytety i wymagania co do monitora. Jednak nie chciałbym bratu pokrzyżować planów i zmusić go do pracy na monitorze na którym pracować się nie da.
Osobiście potrzebuję monitora do polatania po necie, oglądania filmów i często pogrania w dosyć szybkie gierki sportowe PES czy FIFA gdzie smużenie jest dosyć widoczne.
Tutaj mam prośbę do Pana Tomasza czy na tym monitorze da się trochę pogiercować? Kiedyś kupiliśmy jeden wspólny monitor bez wcześniejszego przetestowania i skończyło się na jego sprzedaży. Był to NEC 1990SX. Smużenie było okropne, a jak włączyłem overdrive to smużenie było akceptowalne ale każda postać w grze lub filmie ciągnęła za sobą zielony cień. Jestem w stanie zaakceptować jakieś smużenie ale w granicach rozsądku. Już mieliśmy kupować Eizo S2233W ale po lekturze testu na prad.de postanowiliśmy zaczekać na recenzje SX2262W.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

28 stycznia 2010, 22:42 - czw

Skąd Panowie jesteście? Najprościej byłoby zasiąść przed monitorem i ocenić w praktyce. Mam pewne możliwości zorganizowania pokazu.

Co do właściwego doboru, jest to w założeniach konstrukcyjnych monitor uniwersalny i rozrywka jest jednym z planowanych zastosowań, ale jednocześnie jest to sprzęt precyzyjny, a to odwrotność szybkości. Sam nie gram a to co czasami widuję nie pozwala na wgłębienie się w typowo graczowe problemy, czyli input lagi i tym podobne rzeczy. Smużenie wg mojej oceny na tej serii monitorów jest znikome, o ile w ogóle można o nim mówić w kategoriach ludzkiej percepcji. Oglądałem kilka filmów, zwracałem uwagę na szybkie sekwencje ruchu i niczego negatywnego nie widzę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Baron
Posty: 2
Rejestracja: 27 stycznia 2010, 14:25 - śr

Re: EIZO SX2262W

28 stycznia 2010, 22:54 - czw

Dziękuję za poświęcony czas.
Zorganizować prezentację będzie bardzo trudno ponieważ brat jest w Gdańsku a do domu przyjeżdża na trzy dni w tygodniu gdzie ma sporo zajęć. Przez te cztery pozostałe dni monitor byłby w moich rękach.
Chyba nie będę pozbawiać brata przyjemności pracy na tym monitorze i zaryzykuję jego kupno. Być może NEC 1990SX miał gorzej wyregulowany OVERDRIVE stąd te zakłócenia po jego włączeniu. Oglądając na nim filmy również widziałem spore smużenie lub zielone powłoki za postaciami.
Dziękuję raz jeszcze za pomoc.
ps. Kiedy orientacyjnie monitor SX2262W będzie w sprzedaży?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

28 stycznia 2010, 23:15 - czw

Baron pisze:Być może NEC 1990SX miał gorzej wyregulowany OVERDRIVE stąd te zakłócenia po jego włączeniu.
Znajomy testował kilka Neców na PVA pod tym kątem i opinia jest podobna.
Baron pisze:ps. Kiedy orientacyjnie monitor SX2262W będzie w sprzedaży?
Transport wjeżdża do Polski, ale radzę zamawiać jak najszybciej bo rezerwacje sypią się jedna za drugą i może być tak, że po rozpakowaniu kontenera nie zostanie nic do wolnej sprzedaży.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: EIZO SX2262W

13 lutego 2011, 10:11 - ndz

Jako że od kilku dni jestem w posiadaniu dwóch sztuk SX2262W postanowiłem dorzucić swoje 3 gr.

Jak napisał Pan Tomasz, praktyczną wadą tego modelu jest rozjaśnianie cieni przy nie-tak-dużych-znowu kątach patrzenia. Bardzo prosto to zbadać ustawiając ekran na bardzo ciemne tło i przemieszczając nieco głowę względem monitora (w płaszczyźnie ekranu). Dość szybko można się do tego mankamentu przyzwyczaić i go okiełznać. Ja po prostu odsunąłem monitory od oczu jak daleko mogłem tak, aby tekst był nadal czytelny. Z uwagi na pracę na 2 monitorach musiałem także dobrze je ustawić w moim kierunku (ekran prostopadle do kierunku patrzenia).

Jeśli chodzi o powtarzalność modeli to nie mam większych zastrzeżeń. Oba świecą niemal identycznie. Piszę niemal, gdyż czasem mam wrażenie że przy identycznych ustawieniach obu jeden z nich jest troszeczkę jaśniejszy od drugiego. Być może jest to tylko moje subiektywne odczucie.

Równomierność podświetlenia ekranu jest w moim odczuciu bardzo dobra. Prawdę mówiąc nie widziałem monitora o tak równomiernym podświetleniu, choć to pewnie dlatego, że dotychczas miałem do czynienia jedynie z klasą marketową. Warto też nadmienić, że podświetlenie nie jest super idealnie - obraz przy krawędziach i dolnych rogach jest ciutkę ciemniejszy - jest to jednak ledwo dostrzegalne.

W moim przypadku (dużo pracy z tekstem) świetną opcją jest Outline Enhancer, który poprawia m.in. czytelność tekstu. Tak więc jeśli akurat nie siedzę w Lightroom czy jakimś graficznym programie to mam ją ustawioną na poziom 1. Z uwagi na dość małą plamkę piksela pomaga nieco w czytaniu.

To chyba tyle jeśli chodzi o moje pierwsze odczucia związane z tym modelem.
marcin
Posty: 53
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 10:35 - ndz

Re: EIZO SX2262W

12 czerwca 2011, 17:53 - ndz

Pewnych rzeczy kompletnie nie rozumiem. Czytałem recenzje SX24, 22 i 27 62W, i każda jest inna, co dotyczy np środowiska pracy i oświetlenia w takim miejscu. 27 jest niby bardzo wybredny a 22 juz zupelnie uniwersalny, jak to możliwe skoro to te same modele, a różnią się rozmiarem. W recenzji jest niekalibrowalny, a czytam dalej i okazuje się, że podobno ma być możliwoś kalibracji sprzętowej wraz z nowym oprogramowaniem, który wspiera colormunki. Ciężko się w tym odnależć.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO SX2262W

12 czerwca 2011, 19:37 - ndz

SX2262W ma matrycę VA, charakteryzującą się mniejszą murą czerni.

SX2462W oraz 2762W mają już matryce IPS, które w mrocznym otoczeniu wykazują wizualny spadek kontrastu w funkcji kąta obserwacji (srebrzenie, cieknięcie)

Od niedawna EIZO oferuje pakiet EasyPIX2, składający się z kolorymetru EX1 (rebrandowany Datacolor Spyder3) oraz profilera, które dokonują automatycznej kalibracji wybranych modeli serii S, FS i SX. Oprogramowanie to po instalacji tajnych bibliotek dogaduje się ze spektrofotometrem X-Rite ColorMunki i są widoki, że producent zdecyduje się włączyć owo - obecnie niedostępne dla pospólstwa - udogodnienie w kolejnej rewizji oprogramowania.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

12 czerwca 2011, 19:57 - ndz

marcin pisze:jak to możliwe skoro to te same modele, a różnią się rozmiarem
Wbrew podobnemu oznaczeniu, są to monitory o zupełnie różnych walorach użytkowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
dariz
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2012, 22:17 - pn

Re: EIZO SX2262W

30 lipca 2012, 22:34 - pn

Witam wszystkich.
Jestem tutaj po raz pierwszy, w związku z tym moje pytania dotyczące SX2262 mogą się wydać naiwne. Jestem zainteresowany kupnem tego modelu, ale kompletnie się pogubiłem jeśli chodzi o kalibrację. W związku z tym moje pytania:
1. Czy kupując monitor można pracować na ustawieniach fabrycznych?
2. Czy ustawienia kalibracji są zapisywane i czy można je w każdej chwili przywołać? Chodzi o to, że monitor będzie pracował w różnych warunkach oświetleniowych, przed południem, w świetle dziennym, wieczorem przy oświetleniu sztucznym. Pomyślałem sobie, że można skalibrować na oświetlenie dzienne oraz na sztuczne i tylko w zależności od pory dnia przełączać.
3. Czy resetowanie przywraca ustawienia fabryczne?
4. Czy może warto trochę dołożyć i kupić CG223W?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO SX2262W

30 lipca 2012, 22:55 - pn

dariz pisze:Witam wszystkich.
Jestem tutaj po raz pierwszy, w związku z tym moje pytania dotyczące SX2262 mogą się wydać naiwne. Jestem zainteresowany kupnem tego modelu, ale kompletnie się pogubiłem jeśli chodzi o kalibrację. W związku z tym moje pytania:
1. Czy kupując monitor można pracować na ustawieniach fabrycznych?
2. Czy ustawienia kalibracji są zapisywane i czy można je w każdej chwili przywołać? Chodzi o to, że monitor będzie pracował w różnych warunkach oświetleniowych, przed południem, w świetle dziennym, wieczorem przy oświetleniu sztucznym. Pomyślałem sobie, że można skalibrować na oświetlenie dzienne oraz na sztuczne i tylko w zależności od pory dnia przełączać.
3. Czy resetowanie przywraca ustawienia fabryczne?
4. Czy może warto trochę dołożyć i kupić CG223W?
1. Raczej od tego nie wybuchnie ;)
2. Ustawienia kalibracyjne można zapamiętywać w trzech bankach Custom. Można zatem ustawić monitor do trzech różnych sytuacji.
3. Tak - warto ew. zapisać nastawy banków ustawień stworzonych podczas kalibracji
4. Trochę maława rozdzielczość vs osłona + znacznie lepsze oprogramowanie kalibracyjne o kolosalnych możliwościach - chyba najfajniejsze, jakie jest na rynku. Choose your poison.
Awatar użytkownika
dariz
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2012, 22:17 - pn

Re: EIZO SX2262W

30 lipca 2012, 23:19 - pn

Dzięki za szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

30 lipca 2012, 23:40 - pn

Witam.

Ad.1 Jak najbardziej.
Ad.2 Nie. Tak można robić w serii CG.
Ad.3 Tak.
Ad.4 Pewnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
dariz
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2012, 22:17 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 09:54 - wt

[quote="Tom01"]Witam.


Ad.2 Nie. Tak można robić w serii CG.

Witam ponownie.
No i mam problem, bo nie wiem czyja odpowiedź jest prawdziwa. Dotyczy mojego pytania nr 2. "Czy ustawienia kalibracji są zapisywane i czy można je w każdej chwili przywołać? ". Czornyj pisze, że tak, natomiast Tom01, ze nie. A jak to wygląda naprawdę? Będę wdzięczny za odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie czy monitor S2433 jest w swych parametrach dużo gorszym od SX2262?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 10:17 - wt

dariz pisze:No i mam problem, bo nie wiem czyja odpowiedź jest prawdziwa. Dotyczy mojego pytania nr 2. "Czy ustawienia kalibracji są zapisywane i czy można je w każdej chwili przywołać? ". Czornyj pisze, że tak, natomiast Tom01, ze nie.
W zasadzie obie są poprawne. Można co prawda zapisać inne ustawienia trybach User1 do User3, ale po pierwsze one służą do przechowywania nastaw dla różnych wejść a po drugie zmiana nastaw nie podmieni profilu. W pełni kontrolę tego co Pan chce osiągnąć daje CG. W SX możliwość jest ograniczona i w efekcie nieużyteczna praktycznie.
dariz pisze:I jeszcze jedno pytanie czy monitor S2433 jest w swych parametrach dużo gorszym od SX2262?
Tak, różnica jest bardzo duża i widoczna gołym okiem przez laika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 10:19 - wt

W CG można skaliborwać większą ilość aspektów obrazowania - zlinearyzować TRC, ustawić punkt bieli, jaskrawość, kontrast, gamut. W przypadku SX2262W dostępne są tylko regulacje jaskrawości, punktu bieli i uproszczona regulacja kontrastu - ale mamy do dyspozycji trzy banki custom, w których możemy te parametry ustawić na trzy różne sposoby. W typowych zastosowaniach (amatorska fotografia, grafika) jest to w miarę wystarczające - do hiperprecyzyjnego softproofingu przyda się CG z możliwością swobodnego programowania 3DLUT.

Profile można podmieniać ręcznie, lub też można pracować na jednym - przestrzeń barwna praktycznie nie zmienia się pod wpływem regulacji w/w parametrów, a liniowość zmienia się na tyle nieznacznie, że nie ma to większego znaczenia.

S2433W nie posiada 12(16)bitowego 3DLUT z kompensacją homogeniczności wyświetlanego obrazu , przez co jest mniej precyzyjny i równomierny od SX2262W.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 11:24 - wt

Tom01 pisze:
dariz pisze:No i mam problem, bo nie wiem czyja odpowiedź jest prawdziwa. Dotyczy mojego pytania nr 2. "Czy ustawienia kalibracji są zapisywane i czy można je w każdej chwili przywołać? ". Czornyj pisze, że tak, natomiast Tom01, ze nie.
W zasadzie obie są poprawne. Można co prawda zapisać inne ustawienia trybach User1 do User3, ale po pierwsze one służą do przechowywania nastaw dla różnych wejść a po drugie zmiana nastaw nie podmieni profilu. W pełni kontrolę tego co Pan chce osiągnąć daje CG. W SX możliwość jest ograniczona i w efekcie nieużyteczna praktycznie.
Można też posłużyć się EasyPix'em. On zapamiętuje różne kalibracje i je zmienia kliknięciem.Tyle, że trzeba go dokupić :-)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 11:27 - wt

Filip pisze:Można też posłużyć się EasyPix'em. On zapamiętuje różne kalibracje i je zmienia kliknięciem.Tyle, że trzeba go dokupić :-)
Lepiej zrobić trzy kalibracje i jeden profil sensownym sensorem, niż przełączać trzy kiszkowate kalibracje i profile wymęczone przez to usrojstwo ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 11:29 - wt

Czornyj pisze:Lepiej zrobić trzy kalibracje i jeden profil sensownym sensorem, niż przełączać trzy kiszkowate kalibracje i profile wymęczone przez to usrojstwo ;)
A jeszcze lepiej zrobić normalne oświetlenie i za przeproszeniem olać zmiany ustawień monitora. Będzie dużo lepiej i wbrew pozorom na dłuższą metę prościej obsługowo i taniej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO SX2262W

31 lipca 2012, 11:35 - wt

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:Lepiej zrobić trzy kalibracje i jeden profil sensownym sensorem, niż przełączać trzy kiszkowate kalibracje i profile wymęczone przez to usrojstwo ;)
A jeszcze lepiej zrobić normalne oświetlenie i za przeproszeniem olać zmiany ustawień monitora. Będzie dużo lepiej i wbrew pozorom na dłuższą metę prościej obsługowo i taniej.
Warunki oświetleniowe tak czy owak wypadałoby ustabilizować, bo prosta kalibracja nie jest w stanie skompensować efektów niepoprawnego otoczenia wokół monitora.

Banków można jednak używać do ustawienia monitora np. pod różne rodzaje podłoży o różnej barwie i kontrastowości, czy symulacji wyglądu podłoży w różnych warunkach oświetleniowych - statystyczne światło dzienne w pomieszczeniach mieszkalnych, żarowe oświetlenie muzealne, statystyczny laptok-spawarka grzejąca 100% mocą swych LEDzików, itd

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 1 ukryty i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu