EIZO CX240

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 09:40 - pt

Czornyj pisze:ZTCW - NEC wygrzewa włączone SpectraView przez 24h (widziałem zdjęcia z fabu) - ponoć ciekły kryształ lubi taką saunę i dobrze to robi na równomierność. Czy wygrzewanie wyłączonych monitorów daje ten sam efekt, tego nie wiem, wiem tylko że NEC wygrzewa włączone.

EIZO stosuje zapewne w serii ColorEdge te same myki, więc najprawdopodobniej dodatkowe wygrzewanie nie ma sensu - a nawet jeśli, to w przypadku przedmiotowego CX240 najprawdopodobniej równie dobrze można go okadzać i poddać egzorcyzmom.
Czy to nie aby leczenie syfa pudrem? Wersja SV z wyłączoną kompensacją wygląda tak samo marnie jak PA z wyłączoną kompensacją i tak samo marnie jak marketowa masówka bez kompensacji.
Nie powinno się co prawda wyciągać dalekoidących wniosków na podstawie pojedynczych sztuk ale:

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
SV/PA z ColorComp - aus (wyłączona kompensacja) - nierównomierności podobne. (SV 17.88+10.27=28%, PA 17.94+3.90=22%)

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil6.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
SV/PA z ColorComp - aus (wyłączona kompensacja) - nierównomierności podobne. (SV 16.19+5.97=22%, PA 13.68+1.79=15%)

Ogólnie rzecz biorąc naturalna równomierność paneli jest marna. Nie wydaje mi się aby wygrzewanie SV specjalnie pomogło. A wręcz przeciwnie ;) .
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 10:40 - pt

Czornyj pisze:ZTCW - NEC wygrzewa włączone SpectraView przez 24h (widziałem zdjęcia z fabu) - ponoć ciekły kryształ lubi taką saunę i dobrze to robi na równomierność. Czy wygrzewanie wyłączonych monitorów daje ten sam efekt, tego nie wiem, wiem tylko że NEC wygrzewa włączone.
Ustawowe 100h, tyle jest w instrukcji serwisowej, przez 8h dzienne daje ponad 12 dni roboczych czyli 2 i pół tygodnia. Biorąc pod uwagę odrzuty, grzać można miesiącami. Jeśli monitory są powtarzalne, albo wygrzewanie jest tylko pro forma czyli procedura zakładająca z góry brak odrzutów (patrz post wyżej), można tak robić. W zasadzie nie jest to selekcja a stabilizacja do linearyzacji i nie należy tego mylić. Przy prawdziwej selekcji i nierównych monitorach, najpierw się je podgrzewa, potem drugi etap na włączonym i weryfikacja. Dzięki temu przy nierównych jest szansa na jednym stanowisku w ciągu miesiąca sprawdzić kilka a nie niecałe dwa. Taki scenariusz obowiązuje przynajmniej w mojej firmie i jest opracowany przy konsultacji z serwisem EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 11:56 - pt

max pisze:Ogólnie rzecz biorąc naturalna równomierność paneli jest marna. Nie wydaje mi się aby wygrzewanie SV specjalnie pomogło. A wręcz przeciwnie ;) .
No więc również na bardzo wierzę w zbawczy wpływ wygrzewania na jednolitość - podejrzewam, że wygrzewają je raczej ze względu na ew. badpiksele.

Szczerze mówiąc liczyłem na ogólnie lepszą równomierność monitorów z poświetleniem LED - W-LEDy w NECzkach EA/P dają radę, CXy które przeszły przez moje ręce również były o dobrą 1-2dE lepsze od statystycznego SX/CG. Ale jak widać na powyższym przykładzie nie należy tracić rewolucyjnej czujności...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 12:37 - pt

PS. Z tego co widzę EIZO "przezornie" nie udostępnia możliwości wyłączenia kompensacji 8-) . (W każdym razie PRAD nie podaje takowych wyników pomiarów). Nie da się więc ocenić naturalnej równomierności panelu jak w NECu.
Bardzo pośrednie informacje można wyciągnąć jedynie na podstawie porównania kontrastu panelu wzorcowego z wyłączoną kompensacją (ok. 1000-900:1) oraz panelu EIZO z włączoną kompensacją (800-700:1). Spadek kontrastu wywołany działaniem DUC mówi nam (prawdopodobnie i pośrednio) o maksymalnych wartościach nierównomierności samego panelu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 14:06 - pt

Powtarzalność we wszystkich klasach monitorów to spory problem. W profesjonalnych tym bardziej, bo oczekiwania są większe a marginesy tolerancji odbiorców mniejsze. CX240 ma wady wieku dziecięcego, ale poświęcając sporo czasu i wysiłku można spokojnie utrafić na np taki jak poniżej. Akurat wczoraj mi się zdarzył ładny egzemplarz:

Obrazek

Wizualnie zero szans na zauważenie jakichś nierówności.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 15:26 - pt

max pisze:Nie wydaje mi się aby wygrzewanie SV specjalnie pomogło. A wręcz przeciwnie ;) .
Oczywiście, że tak. Grzeje się nie po to aby wyrównywać a wręcz odwrotnie, aby spowodować większe nierówności. Matryca się zniekształca pod wpływem temperatury i naprężenia powstają defekty, szczególnie tzw "wyciekanie" przy krawędziach i narożnikach. Wygrzewanie niewiele wpływa na samą homogeniczność, choć lampy rozgrzewając się, stabilizują i nieco zmieniają jasność i barwę. Przy jakiejś okazji zamieszczę pomiary bezpośrednio po włączeniu i po kilkudziesięciu godzinach wygrzewania. Czasem można się przestraszyć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

28 czerwca 2013, 17:58 - pt

Ciekawe, ciekawe z tym wygrzewaniem.

Ja liczyłem na to, że NEC/EIZO dostaje panele nieco lepszej jakości, nieco przebrane, z lepszą naturalną równomiernością podświetlenia. Po wyłączeniu "polepszaczy" wychodzi jednak na to, że sam panel jest taki jak w sporo tańszych monitorach. Dopiero zaawansowana elektronika sterująca + firmware, wstępne pomiary nierównomierności w fabryce, ich kompensacja elektroniką sterującą oraz wstępna kalibracja kolorów i liniowości, czyni te monitory ponadprzeciętnymi. Spodziewałem się jednak nieco więcej...
mkkubk
Posty: 3
Rejestracja: 30 lipca 2013, 17:34 - wt

Re: EIZO CX240

30 lipca 2013, 18:04 - wt

Witam.
Jestem tu nowy i proszę wybaczyć (może mało mądre) pytania. Chciałbym się dowiedzieć jak to jest naprawdę z tym wentylatorem w cx240. Czy da się ten odgłos do czegoś przyrównać np. wysoki, niski dźwięk, szum wibrujący. Czy wytwarza go szybkoobracjący wiatraczek (głośny), czy jest to raczej spokojny szum? Większość na forum pisze, że ledwo go słychać ale niektórych irytuje. Dużo siedzę po nocach, kiedy jest cicho i nie wiem czy ten wentylator mógłby przeszkadzać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX240

30 lipca 2013, 18:21 - wt

Wentyl robi chyba więcej "szumu" na forach niż w rzeczywistości :lol: Trzeba się skupić na celu, nie na przeszkodach! A w nocy i tak się mogą się zdarzać bardziej irytujące dźwięki/odgłosy. Poza tym jest obniżka na CS/CX , także nie ma się co przejmować wentylem. "Chuck" ma być i tyle..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mkkubk
Posty: 3
Rejestracja: 30 lipca 2013, 17:34 - wt

Re: EIZO CX240

30 lipca 2013, 18:46 - wt

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że to trochę wydumany problem. I że nie wszystkimi odgłosami należy się przejmować :lol:
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: EIZO CX240

02 sierpnia 2013, 00:00 - pt

Nie do końca zgadzam się Z kolegą jastrzębiem. wentylatory standardowe Fan są bardzo zbliżone do standardowych leniwych wentylatorów stosowanych na prockach. Slchać go bardzo wyrażnie kiedy siedzimy wieczorem w domu i pracujemy naprzykład na bezglośnym komputerze typu laptop. Pytanie jest inne, jak głośno będą pracować za lat 3? Żaden z aktualnych produktów nie jest produktem na miarę np. Cg221 dopracowany, w datalach. W rzeczowych CX da się wyczuć trochę inny trend.
Tomasz Gut
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX240

02 sierpnia 2013, 21:40 - pt

Chciałbym tylko przypomnieć, że ów wentylator ma chłodzić diody, które są dużo bardziej podatne na zmiany temperatur od świetlówek. Stąd utrzymanie optymalnych parametrów pracy jest istotne. To czy wiatreczek mógłby pracować ciszej, to inna kwestia. Widocznie Japończycy uznali, że jego obecność sama w sobie jest bardziej istotna, niż ewentualny dyskomfort w czasie pracy. Mnie osobiście to nie irytuje tak mocno, żebym narzekał. Idzie się przyzwyczaić..

Ps. W CG246 też jest wiatraczek i jakoś nikt o tym nie pisze! Albo mi coś umknęło..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: EIZO CX240

04 sierpnia 2013, 15:06 - ndz

mkkubk pisze:Witam.
Jestem tu nowy i proszę wybaczyć (może mało mądre) pytania. Chciałbym się dowiedzieć jak to jest naprawdę z tym wentylatorem w cx240. Czy da się ten odgłos do czegoś przyrównać np. wysoki, niski dźwięk, szum wibrujący. Czy wytwarza go szybkoobracjący wiatraczek (głośny), czy jest to raczej spokojny szum? Większość na forum pisze, że ledwo go słychać ale niektórych irytuje. Dużo siedzę po nocach, kiedy jest cicho i nie wiem czy ten wentylator mógłby przeszkadzać.
Pozdrawiam
Nestety ten wentylator jest głośny. Jak ktoś ma kiepskie chłodzenie w komputerze, to mu przeszkadzać nie będzie, ale ja używam maca mini i przy nim ten moitor strasznie hałasuje, raczej się do tego nie przyzwyczaję, bo już jednak trochę czasu minęło. Jak ktoś coś nagrywa przy komputerze, to też musi wziąć na poprawkę, że monitor może szumieć na nagraniach.
mkkubk
Posty: 3
Rejestracja: 30 lipca 2013, 17:34 - wt

Re: EIZO CX240

04 sierpnia 2013, 20:48 - ndz

Tomig pisze: "(...)Slchać go bardzo wyrażnie kiedy siedzimy wieczorem w domu i pracujemy naprzykład na bezglośnym komputerze typu laptop.(...)"
skinny500 pisze:Nestety ten wentylator jest głośny. Jak ktoś ma kiepskie chłodzenie w komputerze, to mu przeszkadzać nie będzie, ale ja używam maca mini i przy nim ten moitor strasznie hałasuje, raczej się do tego nie przyzwyczaję, bo już jednak trochę czasu minęło. Jak ktoś coś nagrywa przy komputerze, to też musi wziąć na poprawkę, że monitor może szumieć na nagraniach.
Dzięki za opinie. Niestety pospieszyłem się i kupiłem i teraz żałuję bo komputer mam w miarę wyciszony (otoczenie też) i wiem, że się nie przyzwyczaję. Właściwie to jedyny zarzut - wentylator odnośnie tego monitora, reszta: nierównomierne podświetlenie, satynowy dyfuzor, bad pixele itp.- wszystko ok (choć kolorymetrem nie mierzyłem - testowałem tylko pół godziny). Dziwne bo w sklepie w którym testowałem nie słyszałem nic a nic. Spróbuję zwrócić go, mam nadzieję, że mi się uda. Wciąż jednak będzie problem wyboru innego. Myślę o NEC PA242W i mam nadzieję, że nie wpadną na pomysł by władować do niego podobne cuś.
Dzięki jeszcze raz i na przyszłość będę z większą uwagą czytał posty kolegów z o niebo większym doświadczeniem.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EIZO CX240

05 sierpnia 2013, 00:19 - pn

Hmm... Mam ten monitor, obok komp na i7-3770K@4.2 z otwartym bokiem i mocną grafiką wiele głośniej nie szumi, to fakt ale w konsekwencji 5 letniej gwarancji, która pewnie bierze się z dobrze zaplanowanej konstrukcji jestem w stanie to zaakceptować. Inna sprawa że mnie to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX240

07 sierpnia 2013, 23:50 - śr

mkkubk pisze:Myślę o NEC PA242W i mam nadzieję, że nie wpadną na pomysł by władować do niego podobne cuś.
No więc nie wpadli - jest bez wiatraków.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

08 sierpnia 2013, 08:36 - czw

Nie pisać czego nie ma, tylko co ma i zakładać nowy wątek! ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX240

08 sierpnia 2013, 08:56 - czw

max pisze:Nie pisać czego nie ma, tylko co ma i zakładać nowy wątek! ;)
Na razie dotarł do krakowskiej centrali NEC Display Solution, muszę go wycyganić. Na razie wiadomo, że nie mruga, nie szumi i jest równomierny (ma na to papier jak w przecieku).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX240

08 sierpnia 2013, 09:05 - czw

Czornyj pisze:Na razie wiadomo, że nie mruga, nie szumi i jest równomierny
Toć to ideał. Mam nadzieję, że opisujesz stan, gdy monitor jest włączony ;) .
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: EIZO CX240

08 sierpnia 2013, 11:06 - czw

max pisze:
Czornyj pisze:Na razie wiadomo, że nie mruga, nie szumi i jest równomierny
Toć to ideał. Mam nadzieję, że opisujesz stan, gdy monitor jest włączony ;) .
:D Prawie oplułem ekran.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu