Krótkie porównanie: NEC EA245WMi kontra NEC EA245WMi-2

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 14048
Rejestracja: 9 lis 2009, o 20:58

Krótkie porównanie: NEC EA245WMi kontra NEC EA245WMi-2

12 mar 2019, o 08:49

NEC EA245WMi / NEC EA245WMi-2

- Matryca IPS / IPS (równoważne)
- Rozmiar ekranu 24" / 24" (równoważne)
- Proporcje 16x10 / 16x10 (równoważne)
- Rozdzielczość 1920x1200 / 1920x1200 (równoważne)
- Gamut sRGB / sRGB (równoważne)
- Czujnik autokorekcyjny brak / brak (równoważne)
- Prekalibracja brak / brak (równoważne)
- Sprzętowa kalibracja brak licencji / brak licencji (równoważne)
- Gwarancja 3 lata / 3 lata (równoważne)
- Gwarancja na piksele brak / brak (równoważne)
- Defekty liniowości po kalibracji dE do 4 / dE do 4 (równoważne)
- Zasilacz podświetlania lamp PWM / DC (+ dla NEC EA245WMi)
- Możliwość kalibracji DICOM pełna / ograniczona (+ dla NEC EA245WMi)


WYNIK

Porównanie dotyczy tego samego modelu, starszego i nowszego. Zewnętrznie, oba modele praktycznie się nie różnią. Wnikliwi zauważą nieco inną konstrukcję podstawki, umożliwiającej większą regulację wysokości. Jest nieco bardziej upierdliwa w montażu, wszak monitor przychodzi ze zdjętą stopą, ale na szczęście robi się to raz. Wewnętrznie różnic jest więcej.

1. Kalibracja medyczna. Starszy model, choć jest to właściwość nieudokumentowana, jest całkowicie kompatybilny z oprogramowaniem NEC GammaCompMD QA, umożliwiającym kalibrację medyczną i uznawane urzędowo testy akceptacyjne. Oczywiście, nie jest to monitor medyczny, ale parametry pozwalają na legalne, zgodne z wytycznymi rozporządzenia ministra zdrowia wykorzystanie w mniej wymagających dziedzinach zobrazowania medycznego, jak stomatologia, pantomografia czy jako przeglądowy w MR/CT. Nowszy EA245WMi-2 nie jest zgodny w 100% i nie można wykonać w nim pełnej kalibracji tego typu.

2. Zasilacz podświetlenia. EA245WMi-2 ma zasilacz typu DC, czyli regulacja za pomocą zmiany wartości napięcia stałego. Starszy EA245WMi ma typowy zasilacz PWM, czyli przetwornica impulsowa ze zmiennym wypełnieniem. Z technicznego punktu widzenia, zasilanie PWM jest lepsze, stabilniejsze, zapewnia lepszy użyteczny zakres regulacyjny, jednak wokół PWM narosła w przeciągu kilku lat negatywna fama, wynikająca z zalewu rynkowego kiepskich konstrukcji tego typu. Źle skonstruowany zasilacz PWM może powodować widoczne migotanie ekranu, co jak wiadomo jest bardzo niepożądaną wadą. Żaden monitor klasy średniej ani wyższej nie wykazuje takich cech, jednak "moda" wymusiła na wielu producentach zmianę zasilaczy na znacznie lepiej postrzegane rynkowo DC. Minusem jest niestabilność widma LED w funkcji jasności. Aby temu przeciwdziałać, w EA245WMi-2 jest zamontowany układ kontrolno - regulacyjny, na bieżąco koryguje matrycą, zależnie od jasności diod. Zasadniczo działa to bez zarzutu, choć oczywiście pomiary wyraźnie pokazują działanie regulatora: viewtopic.php?f=5&t=3841&p=55071#p55071 Nie wiadomo też jak zasilacz DC będzie się sprawował z upływem czasu, ponieważ w miarę starzenia LED, w widmie coraz bardziej dominuje niebieska część. Zasilacz PWM powoduje, że dioda "błyska" ze stała mocą, przez co udział wszystkich długości fali jest stały. W DC przy niższej jaskrawości jest wyraźna tendencja do coraz bardziej niebieskiego światła. Ta niepożądana cecha jest łatwa do potwierdzenia w niektórych modelach EIZO serii EV, gdzie przy bardzo niskich poziomach jasności, zasilacz hybrydowy zaczyna obniżać napięcie. W EIZO nie jest to problem, gdyż DC jest wykorzystywany dopiero przy ok 6% pozycji regulatora, w reszcie zakresu działa PWM. W nowym EA245WMi-2 DC działa w pełnym zakresie.

3. Oprogramowanie wewnętrzne. Nowa wersja jest kompatybilna z NEC SpectraView II od wersji 1.38. Nowsza wersja jest też nieco bardziej odporna na ujawniony jakiś czas temu błąd: viewtopic.php?f=34&t=3406


Szczegółowe parametry znajdują się pod linkami: NEC EA245WMi-2, NEC EA245WMi


UWAGI

Ten post jest opisem najbardziej istotnych różnic między konkretnymi modelami monitorów. Ten i pokrewne posty z frazą "Krótkie porównanie", stanowią gotowe szablony odpowiedzi na pytania, które spływają do mnie różnymi środkami komunikowania.
Proszę nie prowadzić w tym wątku dyskusji, chyba, że związaną z tym konkretnym porównaniem.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], crusiek, Google [Bot], gregsoir
Najwięcej użytkowników (17) było online 18 lis 2018, o 19:33
Liczba postów: 58567
Liczba tematów: 3508
Liczba użytkowników: 3512
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Loger
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu