NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 18:13 - wt

Info o 8-bitowości matrycy tego NECa tu:
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=1049#p9284
Ponoć ten sam panel co w P242W.
EDIT: Przepraszam za post pod postem. Na czarnym tle zlewa się "cytuj" i "edytuj" :? .
gyver309
Posty: 11
Rejestracja: 16 lipca 2013, 20:35 - wt

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 18:41 - wt

Dzięki za odzew. Jeżeli ten test faktycznie jest taki wredny, to może i ma te 8bit, mi też mrówczy właściwie też tylko na jednym teście. W sumie jeżeli jest tam LUT 10 bitowy to skądś musi brać dodatkowe poziomy do kalibracji, może dlatego mrówczy? A mruganie w tym wydaniu jakoś mi specjalnie nie przeszkadza.
Ta kalibracja, może i skromna, ale jednak cieszy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 19:01 - wt

Nie wiem skąd się to bierze, ale moja matryca ma 8-bit, a LUT ma 12-bit i też mrowi. Też NEC. Jak wsadzić oko w monitor, to mrowią nawet oba, każdy inaczej. Nie przejmowałbym się tym (pod warunkiem, że to nie podświetlenie).

W zasadzie po bardzo silnym powiększeniu pixela i subpixeli powinno być bez problemu widać, czy matryca ma 6, 8, czy 10bit.
Np. ta http://img1.lesnumeriques.com/article/1 ... -s-ips.jpg
ma moim zdaniem 8bit, bo każdy subpixel ma jeszcze 8 małych pól. Każde z nich może się niezależnie zapalać lub gasić, co daje 8-bit, a więc 2^8=256 możliwości (kombinacji zapalonych i zgaszonych obszarów subpixela).
gyver309
Posty: 11
Rejestracja: 16 lipca 2013, 20:35 - wt

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 20:43 - wt

max pisze:Nie wiem skąd się to bierze, ale moja matryca ma 8-bit, a LUT ma 12-bit i też mrowi. Też NEC. Jak wsadzić oko w monitor, to mrowią nawet oba, każdy inaczej. Nie przejmowałbym się tym (pod warunkiem, że to nie podświetlenie).
Dokładnie. Nie zamierzam się specjalnie przejmować i trochę czuję się, hmm... pocieszony (niezbyt dobre słowo ;)). Jeśli mi się z tego powodu oczy męczyć nie będą to nie ma powodu, poza "dla zasady".
max pisze:W zasadzie po bardzo silnym powiększeniu pixela i subpixeli powinno być bez problemu widać, czy matryca ma 6, 8, czy 10bit.
Np. ta http://img1.lesnumeriques.com/article/1 ... -s-ips.jpg
ma moim zdaniem 8bit, bo każdy subpixel ma jeszcze 8 małych pól. Każde z nich może się niezależnie zapalać lub gasić, co daje 8-bit, a więc 2^8=256 możliwości (kombinacji zapalonych i zgaszonych obszarów subpixela).
Nie wiem, co to dokładnie jest, ale to tak działać nie może. Kombinacji mogłoby dawać 256, ale wartości nie. Żeby tak działało, namocniej świecący "subpixel" (najwyższy bit) musiałby być 128 razy jaśniejszy od najsłabszego (najniższy bit), do tego jasności kolejnych "bitów" musiałyby być bardzo dokładnie kolejnymi potęgami dwójki. Nie do zrobienia poza laboratorium. Nawet przetworników D/A nie robi się na tej zasadzie (choć teoretycznie jest najprostsza), bo trudno osiągnąć dokładność.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 20:47 - wt

max pisze:Np. ta http://img1.lesnumeriques.com/article/1 ... -s-ips.jpg
ma moim zdaniem 8bit, bo każdy subpixel ma jeszcze 8 małych pól. Każde z nich może się niezależnie zapalać lub gasić, co daje 8-bit, a więc 2^8=256 możliwości (kombinacji zapalonych i zgaszonych obszarów subpixela).
Teraz to trochę przekombionowałeś ;) kombinacji jest 256, ale kombinacji realnie dających różną jasność jest 9 :D Gdyby w ten sposób sterować jaskrawością subpiksela, musiało by być 255 sub-sub-pikseli, a nowsze matryce od H-IPS wzwyż, były by 1-o bitowe :mrgreen:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

06 sierpnia 2013, 20:54 - wt

:lol:
Macie rację.
gyver309
Posty: 11
Rejestracja: 16 lipca 2013, 20:35 - wt

Re: NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W - ergonomia

07 października 2013, 11:07 - pn

Witam ponownie. Trochę poużywałem monitora i mogę coś powiedzieć z perspektywy czasu. Ogólnie jestem zadowolony z tego monitora.

Plusy:
- oczy się nie męczą,
- obraz przyzwoity,
- dobra równomierność podświetlenia,
- powierzchnia matrycy mi odpowiada,
- chyba jednak nie jestem cyborgiem, nie widzę migotania 200Hz, w żadnych warunkach,
- czerń czy srebrzenie może przeszkadzać chyba tylko w kompletnie ciemnym pomieszczeniu, czego nie praktykuję,
- używam funkcji automatycznego dostosowywania podświetlenia do oświetlenia - dla mnie bardzo fajna rzecz, chociaż musiałem się przyzwyczaić,
- solidne wykonanie,
Minusy:
- fabryczna kalibracja, cóż, tragedii nie ma, ale nie zwala z nóg - do profesjonalnej grafiki nie wystarczy, ale do biura jest, można powiedzieć, nawet z zapasem (co nie zmienia faktu, że wiele firm zajmujących się grafiką, używa o klasę gorszych monitorów a kalibrator jest w głowie i oczach operatora),
- firmware ma jakieś błędy i okazjonalnie monitor "głupieje" po uśpieniu i obudzeniu, trzeba wyłączyć i włączyć ponownie, bo albo nie wykrywa sygnału na wejściu albo automatyczna regulacja "dostaje na łeb" - zdarzyło mi się może ze 4 razy od kiedy go mam, więc można przeboleć.

To migotanie, o którym pisałem wcześniej wynikało z tego, że był podpięty do laptopa przez złącze analogowe i laptop podawał taki sygnał - było duże obciążenie bo coś się liczyło i ładowała się niemal pusta bateria, więc były jakieś zakłócenia od zasilania - absolutnie nie można za to winić monitora.
Do biura jak najbardziej polecam ten sprzęt, może po kalibracji i do czegoś więcej, nie próbowałem.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc w wyborze sprzętu,
Rafał

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: bartek84, Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu