MBA vs MBP Retina

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

24 lipca 2016, 21:51 - ndz

Dzięki. W takim razie aż dziwne, że jakoś ten fakt nie jest mocniej wytłuszczony. Ekran Retina plus dobra czerń (ocf) to wystarczająco dobre cechy na amatorski ekran dla domowego usera. Ja rozumiem że nie będzie to Eizo, ale wydaje się, że dla 95% domowych fanów fotografii jest świetnym wyborem. Pomijam wpadki typu kurz za szybą dotykający podobno od 33 do 50% egzemplarzy. Ale jak się trafi na nie wadliwy to ekran cacuszko. Chyba że coś pominąłem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

24 lipca 2016, 22:09 - ndz

Jeszcze pozostaje taki drobiazg jak liniowość, równomierność. Przy cenie iMaca, za analogiczne pieniądze można kupić lepsze monitory. Ale czerń, dynamika, sprawdza się w zastosowaniach domowych i innych nie wymagających koloru. Dość długo korzystałem prywatnie z monitorów ATD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: MBA vs MBP Retina

25 lipca 2016, 23:20 - pn

siemek pisze: Ekran Retina plus dobra czerń (ocf) to wystarczająco dobre cechy na amatorski ekran dla domowego usera. .
To podaj cenę ile ta Retina kosztuje i o jakiej przekątnej ekranu jest oferowana?
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

26 lipca 2016, 07:19 - wt

Na Apple.pl ceny są ;) tanio nie jest.
cz
czuk

Re: MBA vs MBP Retina

26 lipca 2016, 09:19 - wt

siemek pisze: tanio nie jest.
Do tego zmierzałem,każdy ma swoje preferencje.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

12 sierpnia 2016, 14:31 - pt

Jeżeli Retiny mają OCF to dlaczego wyciekanie światła jednak jest widoczne
http://www.notebookcheck.net/Apple-iMac ... 325.0.html

Nie do końca to rozumiem. Wygląda to jak na zwykłym IPS, a nie na IPS+OCF.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

12 sierpnia 2016, 15:04 - pt

Bo IPS+OCF wygląda na wprost tak samo jak IPS bez OCF. Różnice są widoczne dopiero pod kątem.
http://www.notebookcheck.net/Apple-iMac ... 325.0.html
Obrazek
Obrazek
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 17:28 - pn

max pisze:Bo IPS+OCF wygląda na wprost tak samo jak IPS bez OCF. Różnice są widoczne dopiero pod kątem.
http://www.notebookcheck.net/Apple-iMac ... 325.0.html
Obrazek
Obrazek
Bzdura. Nie wiem jak długo chcesz to powtarzać. Założę się, że nie miałeś do czynienia z matrycą z OCF w monitorze.
Na wprost też widać różnicę. Tylko na środek ekranu patrzy się na wprost. Poza tym, od monitora często się wstaje, zmienia pozycje itp. i wówczas jeszcze mocniej dają się znać zalety OCF. Ja z dobrodziejstw tej powłoczki korzystam kazdego dnia.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 19:37 - pn

Ja tam wolę zalety większego ekranu, większej rozdzielczości i mniejszej plamki, w tej samej cenie. A sam monitor mam dość starannie "wycentrowany" względem wzroku. Przy niewielkim odchyleniu oczywiście widać srebrzenie, ale na czerni, której chyba za często nie wyświetlam, bo go na codzień nie dostrzegam.

Do patrzenia pod kątem wolę plazmę lub OLEDa, przy których IPS+OCF to żałosna namiastka czerni... (sorry za brutalność).

Zaś jak wstaję od monitora to patrzę pod nogi, żeby sobie guza nie nabić, bo dopiero mi się zasrebrzy pod czaszką... :twisted:
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 19:54 - pn

max pisze:Ja tam wolę zalety większego ekranu, większej rozdzielczości i mniejszej plamki, w tej samej cenie. A sam monitor mam dość starannie "wycentrowany" względem wzroku. Przy niewielkim odchyleniu oczywiście widać srebrzenie, ale na czerni, której chyba za często nie wyświetlam, bo go na codzień nie dostrzegam.

Do patrzenia pod kątem wolę plazmę lub OLEDa, przy których IPS+OCF to żałosna namiastka czerni... (sorry za brutalność).

Zaś jak wstaję od monitora to patrzę pod nogi, żeby sobie guza nie nabić, bo dopiero mi się zasrebrzy pod czaszką... :twisted:
A są jakieś dobre monitory komputerowe OLED lub plazma na poziomie cenowym do ok. 4k zł? Może mnie coś ominęło ostatnio :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 20:43 - pn

Chyba masz problem, bo nie ma.

Ja problemu nie mam bo rozwiązałem sprawę następująco:

* do oglądania internetu, programów biurowych i zdjęć używam monitora. Jest znakomity w tej roli. Zawartość czystej czerni jest tu znikoma, a ekranu używam starannie ustawionego. Jeśli nawet trafi się na moment jakaś czerń i patrzę pod kątem, tak że widać srebrzenie, to udział takiej chwili w całokształcie użycia monitora jest znikomy. Przynajmniej u mnie. Oczywiście oświetlenie mam doś jasne, aby oczy pracowały w komfortowych warunkach, gdy na ekranie dominuje biel internetu i aplikacji.

* do oglądania programów TV i filmów używam plazmy, nigdy monitora. W tych zastosowaniach plazma wgniata w glebę IPSa.

* do YouTuba i internetu używam też ekraniku OLED 2560x1600, też genialnego pod względem ostrości i kontrastu statycznego.

Niestety, o ile mi wiadomo, nie powstały jeszcze monitory o cechach, których poszukujesz. Jedynym wyjściem jest więc podział ról na specjalizowane wyświetlacze np. tak jak opisałem.

Pewne światełko w tunelu się jednak pojawiło. Są już znakomite ekrany OLED o rozdzielczości 4K w cenie PA322UHD. Oczywiście to nadal drogo, ale wziąwszy pod uwagę sumę zalet klasyczne ekrany LCD nie będą miały niedługo czego szukać w zastosowaniach domowo-rozrywkowych.
W zastosowaniach okołofilmowych OCF w IPSach to leczenie syfa pudrem, przynajmniej w porównaniu do efektów jakie przynoszą ekrany plazmowe i OLEDowe. Może wkrótce się to rozpowszechni w biurach, żeby wydłużyć życie LCDków tam używanych, ale w jasnym biurze i tak nie będzie widać różnicy z OCFem. W domach, zanim rozpiwszechni się OCF, będą już telewizory OLED 4K i nikt już nie będzie chciał używać badziewnego, małego LCDka do oglądania fotek z wakacji...
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 21:01 - pn

max pisze:Chyba masz problem, bo nie ma.

Ja problemu nie mam bo rozwiązałem sprawę następująco:

* do oglądania internetu, programów biurowych i zdjęć używam monitora. Jest znakomity w tej roli. Zawartość czystej czerni jest tu znikoma, a ekranu używam starannie ustawionego. Jeśli nawet trafi się na moment jakaś czerń i patrzę pod kątem, tak że widać srebrzenie, to udział takiej chwili w całokształcie użycia monitora jest znikomy. Przynajmniej u mnie. Oczywiście oświetlenie mam doś jasne, aby oczy pracowały w komfortowych warunkach, gdy na ekranie dominuje biel internetu i aplikacji.

* do oglądania programów TV i filmów używam plazmy, nigdy monitora. W tych zastosowaniach plazma wgniata w glebę IPSa.

* do YouTuba i internetu używam też ekraniku OLED 2560x1600, też genialnego pod względem ostrości i kontrastu statycznego.

Niestety, o ile mi wiadomo, nie powstały jeszcze monitory o cechach, których poszukujesz. Jedynym wyjściem jest więc podział ról na specjalizowane wyświetlacze np. tak jak opisałem.

Pewne światełko w tunelu się jednak pojawiło. Są już znakomite ekrany OLED o rozdzielczości 4K w cenie PA322UHD. Oczywiście to nadal drogo, ale wziąwszy pod uwagę sumę zalet klasyczne ekrany LCD nie będą miały niedługo czego szukać w zastosowaniach domowo-rozrywkowych.
W zastosowaniach okołofilmowych OCF w IPSach to leczenie syfa pudrem, przynajmniej w porównaniu do efektów jakie przynoszą ekrany plazmowe i OLEDowe. Może wkrótce się to rozpowszechni w biurach, żeby wydłużyć życie LCDków tam używanych, ale w jasnym biurze i tak nie będzie widać różnicy z OCFem. W domach, zanim rozpiwszechni się OCF, będą już telewizory OLED 4K i nikt już nie będzie chciał używać badziewnego, małego LCDka do oglądania fotek z wakacji...
Plazmy w sprzedaży już dawno nie ma, a Twój OLEDowy ekranik jest bardzo malutki. Na razie to marne rozwiązanie. Ja do wszystkiego poza telewizją używam mojego monitora i jest dobrze :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 21:11 - pn

No niestety nie mam wyświetlacza, który byłby znakomity w każdej sytuacji i zastosowaniu, ale najważniejsze, że każdy z nas jest zadowolony. :)
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

29 sierpnia 2016, 21:32 - pn

A ja mam imaca 5k i jest b dobrze ;) miałem tydzień pa272 i nie widzę aby Imac był znacząco gorszy ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: MBA vs MBP Retina

30 sierpnia 2016, 10:42 - wt

Oj, ryzykowna opinia. ;)

To, że ekran jest przyjemny, nie oznacza że jest równoważny jakościowo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

30 sierpnia 2016, 17:58 - wt

No, 5K to jest COŚ. Ciekaw jestem jaka jest różnica.
Pewnie wkrótce pojawi się PA273W-5K ale z ceną, za którą lepiej będzie kupić 55calowego OLEDa 4K. ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: MBA vs MBP Retina

30 sierpnia 2016, 20:06 - wt

Kalibrowałem taki u kolegi. Zdjęcia przyjemnie się ogląda, ale nic ponadto. Jak ktoś robi foty dla siebie to OK. Ale nie równałbym tego do monitora graficznego.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: MBA vs MBP Retina

30 sierpnia 2016, 21:20 - wt

iMac 5k to nie monitor graficzny. Niemniej robię foty dla siebie więc jest dobrze. Wybór nie był prosty i oczywisty ale jakąś decyzję trzeba było podjąć.
A miałem 3 lata SX2462 i 8 dni PA272 ;)
Póki co decyzję uznaję za prawidłową. Co ciekawe znalazłem opinie jakiegoś grafika, który chwalił iMac 5k, że jego kalibrowane Barco/Lacie z przed dekady nie umywają się do iMaca. Ile w tym prawdy nie wiem. Niemniej ekran 5k jest bardzo miły w odbiorze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: MBA vs MBP Retina

30 sierpnia 2016, 21:33 - wt

A jakieś bardziej konkretne konkrety oprócz tego, że "jestem zadowolony"?

Jak z równomiernością podświetlenia: jasności i barwy na białym ekranie oraz czy są wycieki na czerni?
Jak wygląda skalowanie na 5K w tym OSX?

Jakieś inne konkretne spostrzeżenia względem PA272W oprócz tego, że "nie żałuję"?

To chyba jedyny ekran 5K jak na razie.
Chyba też dość solidna konkurencja cenowa dla np. EV3237?

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu