Eizo CX271 vs Nec SV272

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 22:46 - czw

max pisze:Mz. zmiana technologii podświetlenia ma ogromny wpływ na finalny obraz.
Ale nie ma żadnego wpływu na te nieszczęsne świecenie.
max pisze:Ciekaw jestem w takim razie czym konkretnie różni się matryca CX271 od SV272, po za doodatkową powłoką polaryzacyjną, redukującą srebrzenie pod kątem.
Przede wszystkim właśnie tym! Zachwycił się Pan w innym wątku pięknym OLED-owym wyświetlaczem. Tam się Pan zachwycał a w innych broni swojego PA, który z czernią nie ma nic wspólnego. W matrycach CX-ów siedzi właśnie polaryzator stosowany powszechnie w OLED. Oczywiście zasada działania samego wyświetlacza jest inna, ale dzięki temu dodatkowemu polaryzatorowi nie widać światła odbijającego się od dna panelu i ciemne partie są po prostu czarne. Ten sam efekt, choć mniejszy, jest właśnie w CX-ach. Efekt wizualny w porównaniu do PA jest i tak ogromny.
max pisze:Kolejna obserwacja. Oba panele, CX271 oraz SV272 mają nominalny kontrast statyczny 1.000:1, oczywiście przy patrzeniu na wprost pod kątem prostym.
Otóż to. Jednak od oczu do narożników nie ma już kąta prostego. Stary przykład:

Obrazek

P. Marcin zarzucał manipulację, ale tak dokładnie (i nawet bardziej) to widać w zwykłych zastosowaniach i zwyczajnym świetle domowo-wieczornym. Masakra. Przez ten efekt musiałem zmienić w ogóle sposób pracy. Nie podoba mi się to i tyle. Nie podoba mi się że muszę się dopasowywać do ograniczeń techniki.
max pisze:Przy odrobinie dyscypliny w zakresie ustawienia srebrzenia nie ma.
Chodzi mi cały czas, że przy CX-ach niczego nie trzeba specjalnie robić a ekran i tak nie srebrzy, nie świeci, nie wycieka. Czarny ekran jest podobny do kartki czarnego brystolu. Oczywiście po ciemku i tak widać niedoskonałości, wszak to jest ciągle LCD, ale poziom defektu jest nieporównywalnie mniejszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:04 - czw

Tom01 pisze:Proste pytanie: PA i pokrewne świecą narożnikami czy nie? Skąd więc zewsząd głosy, fotografie, filmy pokazujące ten efekt? Komuś może nie przeszkadzać, nie moja sprawa, ale obiektywnie, tej wady na CX-ach po prostu nie ma. Sympatie, sympatiami, interesy interesami ale jak można twierdzić uparcie, że czarne jest białe. :|
Świecą jak się wyświetli czerń w MROKU, do qv nędzy!!! Co ten specyficzny warunek obserwacji ma wspólnego z naturalnością, która atakuje CR pow. 1000000:1, z którą tak czy owak PLS, IPS czy cośkolwiek w LCD niewiele wspólnego? I kogo to zasadniczo obchodzi, komu to jest potrzebne?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:06 - czw

http://mva.pl/download/file.php?id=255
http://mva.pl/download/file.php?id=256
http://mva.pl/download/file.php?id=257
http://mva.pl/download/file.php?id=258
http://mva.pl/download/file.php?id=259
http://mva.pl/download/file.php?id=260

To są zdjęcia mojego PA272W, z 60-70cm, wykonane dość starannie na wprost. Jak się odchylimy oczywście srebrzy jak na zdjęciu Toma01.
Mz. jednak omawiany efekt urasta do rangi ogromnego z powodu takiego, że jest jedyną niezaprzeczlną przewagą jednego modelu nad drugim.
Z drugiej strony można więc jak najbardziej skupić na tym uwagę. Robi tak każdy producent reklamując swój wyrób, aby wyróżnić się na tle konkurencji. W specyficznych warunkach różnica jest wszak bardzo widocza. W typowych jednak, mało istotna.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:09 - czw

PA/SV może i świecą narożnikami (co dobrze widać przez chwilę, jak się je włącza), ale przy normalnym użytkowaniu tego nie widać, więc po co przepłacać. Akurat mam chwilowo SV 272 Reference pod ręką i obraz jest super. Zwykły użytkownik nie zobaczy różnicy w stosunku co CX271, przynajmniej nie od razu. Pomijając kwestie kalibracji i różnic nie związanych bezpośrednio z wyświetlanym obrazem to miałbym dylemat, który brać monitor. Większość użytkowników interesuje finalnie jaki obraz będą widzieć i za jaką cenę. Część bardziej doświadczonych będzie porównywać i badać konkretne właściwości, żeby wyłapać najlepszą sztukę.

A tu standardowo "kłótnie" z rozpędu, żeby tylko o czymś pisać.. A o "idealności" sprzętu zazwyczaj decyduje właśnie stosunek cena/jakość oraz docelowe przeznaczenia. To dotyczy większości rzeczy, sprzętu, oprogramowania itd.. Nigdy nie ma tego NAJ, bo zawsze są określone czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę 8-)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:17 - czw

Czornyj pisze:I kogo to zasadniczo obchodzi, komu to jest potrzebne?
Mnie obchodzi bo to widzę. I nie w mroku a w normalnym świetle. W słabym w ogóle nie mamy o czym gadać bo różnica miażdży. Obchodzi przy okazji wszystkich innych którzy widzą, a jest ich całkiem sporo. Będąc całkiem szczerym, to obchodziło wszystkich, którym miałem okazję pokazać na żywo PA i CX obok siebie. Ci, którym nie miałem jak pokazać, a mieli jakiegoś IPS-a i zakupili CX-a pisywali np tak:

"Ideał, po prostu ideał. (...) Wieczorem po zgaszeniu wszystkich świateł ekran jest równy jak kartka czarnego brystolu. Kto zna się trochę na monitorach, wie, że to duży wyczyn. :)"
"powiem tylko tak, inny świat inna bajka!"
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:20 - czw

Tak, OLEDem jestem zachwycony, bo ma kontrast 100.000:1. To 100x więcej od CX271 czy PA272W. Po ciemku, przy użytku multimedialnym, to 100x daje ogromną różnicę.
W dzień natomiast od ekranu odbija się taka ilość światła, że różnicy w kontraście i czerni nie widać.

Mz. jeśli ktoś sobie życzy, to nie widzę powodu , aby nie dopłacić do tego fiuczeru. Różnicę na pewno zobaczy, zwłaszcza na przygotowanej w tym celu prezentacji. Jeśli ktoś jednak liczy się z groszem, jak my poznaniacy ;) , to wybiera coś tańszego i równie dobrego.
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2014, 23:27 - czw przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:24 - czw

max pisze:Mz. jednak omawiany efekt urasta do rangi ogromnego z powodu takiego, że jest jedyną niezaprzeczlną przewagą jednego modelu nad drugim.
Przyganiał kocioł garnkowi. :)
Nie pamięta Pan jak się "uczepiał" gdzie się tylko dało, że ColorNavigator w CX nie ma opcji softproofingu? Nawiasem mówiąc rzuciłem w końcu okiem, i jednak ma, choć inaczej (trudniej) używalny niż w Multiprofilerze. Zresztą softproofing zawsze można banalnie i użytkowo lepiej zrobić programowo, bez grzebania w monitorze, ale cechy fizycznej panelu nie da się zmienić i moim zdaniem, różnica o jaką się spieramy jest bardzo widoczna, a więc i ważna. Wręcz zasadnicza, bo przecież obraz to 100% wartości sprzętu.
max pisze:Tak, OLEDem jestem zachwycony, bo ma kontrast 100.000:1. To 100x więcej od CX271 czy PA272W. Po ciemku, przy użytku multimedialnym, to 100x daje ogromną różnicę.
W dzień natomiast od ekranu odbija się taka ilość światła, że różnicy w kontraście i czerni nie widać.
I o tym tłukę. W słabym, domowym świetle CX ma właśnie obraz bardziej podobny do OLED-a (lub plazmy) niż do IPS-a.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:29 - czw

Tom01 pisze:Mnie obchodzi bo to widzę. I nie w mroku a w normalnym świetle.
Ch... tam widać, co potwierdzają liczni użytkownicy - choćby na tym forum. Zawracanie kontrafałdy i burza w szklance wody, ot co.
Tom01 pisze:"Ideał, po prostu ideał. (...) Wieczorem po zgaszeniu wszystkich świateł ekran jest równy jak kartka czarnego brystolu. Kto zna się trochę na monitorach, wie, że to duży wyczyn. :)"
"powiem tylko tak, inny świat inna bajka!"
I to jest właśnie klasyk gatunku - na targach spotkałem się nawet z osobą, która przyszła z czarnym workiem, nałożyła go na monitor i sprawdzała cieknięcie czerni. W rzeczy samej - z czarnym workiem na głowie, wyświetlając na monitorze czerń warto unikać normalnych IPSów - przyzna to każdy znawca czernistości monitorowej czerni :mrgreen:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:29 - czw

@Tom01
Tak, czepiałem się, bo Pan nie raczył. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2014, 23:31 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:30 - czw

Czornyj pisze:Ch... tam widać, co potwierdzają liczni użytkownicy - choćby na tym forum.
No... potwierdzają sami "necowcy"... :mrgreen:

Przykład bardziej niezależny, bo facet ma różne monitory. Chyba niedawno cytowałem: "Jak zobaczyłem jak nec 272 prześwietla czerń na rogach to mi szczenna opadła." Nie pisał tego laik ani pokręceniec z workiem na głowie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

14 sierpnia 2014, 23:35 - czw

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:No... potwierdzają sami "necowcy"... :mrgreen:
Najwyraźniej się zmówilil. I to jeszcze - na domiar złego - tacy, którym EIZO dziwnym nie jest...
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

16 października 2016, 13:25 - ndz

Czytając forum widzę, że nikt nie odważył się polemizować ze stwierdzeniem, że EIZO CX271>=NEC PA272. Były czasem głosy, że są to porównywalne monitory i to nawet ze strony osób zazwyczaj wychwalających NECa, ale nie, żeby NEC PA272 był w takim porównaniu lepszy. Czytając http://www.lightillusion.com/luts.html odniosłem jednak wrażenie, że "1D LUT + matrix" występująca w EIZO CX271 nie daje takich możliwości jak 3D LUT z NEC PA272. Przeczytawszy, jak działają te dwie metody to, co zaczęło mnie dziwić, że w przypadku EIZO uzyskuje się tak dobre odwzorowanie kolorów???!!!! Nikt przecież nie pisał, że NEC jest pod tym względem lepszy, a powinien, a przecież to byłby dobry chwyt marketingowy. 3D LUT to nie tylko kwestia softproofingu (symulacja innych urządzeń na naszym monitorze), a w takim kontekście pisze się o 3D LUT jako ważnej zalecie monitora (choć też mam wrażenie, jak gdzieś ktoś to chyba pisał, że da się taką symulację uzyskać za pomocą softu), ale również kalibracji! Bo dopiero wtedy możemy przesuwać pojedyncze próbki kolorów na właściwe miejsca nie wpływając na inne kolory. "Matrix" pozwala tylko ogólnie przekształcić pełen gamut monitora, ale to powoduje przesunięcie pozostałych próbek nawet tych, które już dobrze są odzworowane. Proszę wybaczyć terminologię, której używam "próbki" etc. Mam nadzieję, że biegli w temacie monitorów domyślą się, o co mi chodzi.

Jest jeszcze jedna wypowiedź Toma01 wskazująca na wyższość EIZO CX271 z wątku "Monitor do montażu video" http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2844#p35349
Tom01 pisze:DELL produkuje monitory do celów biurowo-korporacyjnych. Absolutnie nie do kontroli koloru. Dobra 27-ka do video to EIZO CX271, ale budżet jest 2x za mały. W zasadzie nie ma tańszych nadających się do filmu/video/tv. Materiał filmowy to kompletnie co innego niż to co karta graficzna normalnie śle do monitora. Stąd, jeśli ma być jakaś pewność co jest w pliku, potrzebny jest monitor, który umie sobie poradzić z takim strumieniem. Żaden typowy monitor komputerowy się nie nadaje. Nigdy Pan nie będzie wiedział czy materiał jest na pewno dobrze przygotowany.
Dlaczego EIZO CX271 wybija się na tle konkurencji pod tym względem ? Czy mogę prosić o przykład dla mas:), który pokaże, że taki np. NEC PA272 nie nadaje się tak dobrze, do montażu video ? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 vs Nec SV272

17 października 2016, 08:18 - pn

W skrócie: EIZO serii CX to kombajn. Matryca z OCF, high-endowa elektronika, stabilizacje i sensoryka wszystkiego co można, zewnętrzny czujnik autokorekcyjny, wbudowany skaler video. Nie ma takiego drugiego. PA272W ma tylko część jego cech i choć realizowane na wysokim poziomie, to jest to "zwykły" monitor, nie kombajn. Dokładność linearyzacji przy 3D matrix + 1D LUT jest na tyle dobra, że różnicę w stosunku do 3D LUT wyłapano dopiero po kilku latach i to przy kompletnie innych okolicznościach. 3D LUT w monitorze potrzebny jest do zrealizowania proofingu albo ogarnięcia kapryśnej matrycy, a takie w ogóle w EIZO nie występują.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu