Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

14 stycznia 2015, 21:50 - śr

Tak w ogole to FS2331 byl moim pierwszym monitorem LCD, wczesniej uzywalem CRT, ktory tez staralem sie ustawic tak zeby czern nie swiecila wiec nie mialem okazji przejsc przez "nowa czern". Kolejna sprawa ze zawsze bylem bardzo wrazliwy na mruganie i CRT nie bylem w stanie uzywac ponizej 120Hz wiec IPSy mi za bardzo nie imponuja, owszem kolory sa ekstra ale komfort uzytkowania jest jak dla mnie niski - bardzo niski. Mysle ze dopoki bedzie sie dalo to bede szukal monitorow na matrycach z rodziny VA, nawet jesli beda drogie ale poki co zostane przy tym, mam nadzieje ze jeszcze mi troche podziala.

Napisalem jeszcze do Alstora w sprawie ceny FDF2405 ale jestem pewien ze mnie nie stac, to raczej pytanie czysto z ciekawosci...
cz
czuk

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

14 stycznia 2015, 22:01 - śr

Tylko teraz jesteś skazany na IPS..ja mam S-IPS, ale dla kogoś kto jest przyzwyczajony do PVA to może być ..nieudogodnienie w odbiorze obrazu
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

14 stycznia 2015, 22:25 - śr

lapsio pisze:Kolejna sprawa ze zawsze bylem bardzo wrazliwy na mruganie i CRT nie bylem w stanie uzywac ponizej 120Hz wiec IPSy mi za bardzo nie imponuja
Co ma za związek miganie i IPS?
lapsio pisze:Napisalem jeszcze do Alstora w sprawie ceny FDF2405 ale jestem pewien ze mnie nie stac, to raczej pytanie czysto z ciekawosci...
EIZO Duravision FDF2405W - 35 327 zł
Dostępność ok 8 tygodni. Zamawiać? ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sarade
Posty: 120
Rejestracja: 19 czerwca 2013, 08:04 - śr

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

15 stycznia 2015, 01:50 - czw

tylko ze jak chce mieć 2 różne monitory na biurku to zamęczy się. Rozumiałbym jakiś mniejszy na innej patrycy a tak wyjdzie lipa straszna to wkurza po prostu jak jeden będzie na IPS, drugi na PVA podobnej wielkości. Koniec końców skończy się jak z tym poprzednim. Ja nie widziałem tego gamingowego nowego eizo ale kiepskie opinie o nim. Jakaś partia była padnięta i wyświetlała żółtą kreskę na monitorze i w ogóle ich równomierność jest kiepska. Choć cena obecnie nie jest już taka wysoka możesz spróbować najwyżej oddasz. Był jeden eizo pva uniwersalny FX2431 ale drogi jest.
cz
czuk

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

16 stycznia 2015, 14:58 - pt

Tom01 pisze:
lapsio pisze:Kolejna sprawa ze zawsze bylem bardzo wrazliwy na mruganie i CRT nie bylem w stanie uzywac ponizej 120Hz wiec IPSy mi za bardzo nie imponuja
Co ma za związek miganie i IPS?


EIZO Duravision FDF2405W - 35 327 zł
Dostępność ok 8 tygodni. Zamawiać? ;)
Ten FG 2421 ma taką wysoką częstotliwość odświeżania bo to monitor typowy do gier,kup sobie tego co ci TOM podał, najwyżej sprzedasz mieszkanie, i tak do końca nie będziesz zadowolony
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 czerwca 2015, 14:45 - śr

Idac za rada odnosnie CX, dopytujac jeszcze w innych watkach, z duuuza dawka szczescia udalo mi sie nabyc nieuzywany CX240 (serio jeszcze wszystko zafoliowane, nawet z licencja CN). Wprawdzie czern nie jest az tak dobra jak moglaby byc (czego w sumie sie spodziewalem), no ale da sie zniesc. Mysle tez ze FS2331 moze byc troche niedocenianym monitorem wiec pomyslalem ze moze wrzuce jakies zdjecie porownujace FS2331 (VA), EV2335W (IPS) i CX240 jakby kiedys ktos szukal:

przy normalnym oswietleniu nocnym:
Obrazek

przy slabym oswietleniu, IPS w korzystnych dla niego warunkach (prostopadle do aparatu)
Obrazek

IPS przy drobnym przekrzywieniu:
Obrazek

Monitory byly ustawione na zblizony poziom jasnosci przy wyswietlaniu jasniejszych obrazow.

CX przy czerni na kolana nie rzuca, ale jest calkiem przyzwoity, zapewne jak na IPS - swietny i dobrze sie na nim pracuje, ma tez fajne proporcje (16:10) co jest bardzo wygodne przy pisaniu kodu w pionowym ustawieniu. Ogolnie jestem bardzo zadowolony z zakupu. Troche nie moglem sie przyzwyczaic ze wszystko na CX bylo "czerwone" po czym dopiero po przejrzeniu kilku zdjec ogarnalem ze to nie CX jest czerwony, tylko FS jest zielony. Przy ustawieniu CX na sRGB calkiem przyjemnie pracuje sie na tych 2 monitorach, nie przeszkadzaja tak bardzo roznice, o niebo lepiej niz z EV ktory byl chyba jednym z najbardziej nieudanych zakupow jakich mialem okazje w zyciu dokonac. Nie wiem, moze ogolnie to nie jest zly monitor, ale z pewnoscia po prostu nie dla mnie.

Wybaczcie, ze zdjecia telefonem, ale nie mam dobrego aparatu.
markov
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 31
Rejestracja: 10 lutego 2015, 11:56 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 czerwca 2015, 15:15 - śr

Tylko ja zamiast zwrócić uwagę na czerń spoglądam z podziwem na kolekcję kucyków?
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

25 czerwca 2015, 07:23 - czw

Oczywiście, że CX240 nie ma powalającej czerni, pisałem o tym nie raz, ale ma czerń taką samą w dużym zakresie kątów, co daje naturalne, dobre wrażenie. Chyba, że jest wyciek gdzieś w narożniku, wówczas jest nieco gorzej, ale i tak do zaakceptowania. Co do IPS, cóż, takich zdjęć to już tu było pełno :)
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

25 czerwca 2015, 17:45 - czw

Wiec wracajac bardziej do tematu watku, ciekaw jestem jak w tej kwestii wypadlby FG2421 :D
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

25 czerwca 2015, 18:14 - czw

lapsio pisze:Wiec wracajac bardziej do tematu watku, ciekaw jestem jak w tej kwestii wypadlby FG2421 :D
BArdzo kiepsko. Nawet pod niewielkim kątem jego czerń kompletnie ginie w coś fioletowatopodobnego.
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

23 sierpnia 2015, 23:19 - ndz

Zbumpuje bo chyba powoli popadam w paranoje. Nie chce i nie moge uwierzyc w to ze naprawde nie ma zadnych monitorow ktore umieja wyswietlac czern. Caly czas widze ze te monitory swieca. FS2331 jest na granicy odrozniania jednak widac troche ze swieci. Spedzam godziny chodzac wieczorami po MediaMarktach, Saturnach, EuroRTV, gdzie tylko sie da w poszukwaniu czerni i nic. NIC, co by nie swiecilo. Wchodze do supermarketu, patrze na telewizory/monitory i widze ze swieca - przy oswietleniu sklepowym. Patrze na ten 105" telewizor LG za 340 000 zl i widze ze swieci. Patrze na ekrany i niedobrze mi sie robi bo widze ze czern swieci. Zaczalem juz rozwazac faktycznie zbieranie przez najblizsze 10 lat albo i wiecej na FDF2405. Ale przeciez mamy XXI wiek. Nie moze byc tak ze nie da sie wyswietlac czerni na sensownym poziomie z duzym zakresem jasnosci. Zreszta przeciez to jest niemozliwe - widze tony roznych prac, obrazow, rysunkow w bardzo ciemnej kolorystyce na ktorych przy IPSach, szczegolnie EV NIC NIE WIDAC. (na CX no jeszcze jest lepiej ale i tak smutno), nie wiem pierwszy lepszy z brzegu :
Obrazek.

Przeciez ktos to musial zrobic, na jakims monitorze ktory musial jakos umiec wyswietlic dolny zakres odcieni tak ze bylo cos widac, przeciez chyba nikt nie maluje na slepo. Nie sadze tez zeby regulowal jasnosc monitora albo pojasnial obraz w trakcie prac i sciemnial na sam koniec. Wiec musza chyba istniec monitory na ktorych widac roznice miedzy rgb(0,0,0) i rgb(1,1,1) golym okiem bez dynamicznego kontrastu. A na EV to tu juz od polowy szerokosci obrazka nic nie widac poza irytujacym srebrzeniem ktore sni mi sie po nocach. Czy nikt naprawde nie widzial na oczy zadnego monitora ktory umie nie swiecic? wyswietlic tylko 256 odcieni szarosci dobrze tak zeby czarny byl czarny a bialy byl bialy bez softwarowych sztuczek. Nie mowie o 1024 odcieniach tylko zwykle przecietne 256 powiedzmy ze by mnie jako tako zadowolilo. Jakakolwiek rada, trop... (lepsza niz wizyta u psychologa)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

23 sierpnia 2015, 23:36 - ndz

LCD działa na zasadzie podświetlenia ekranu od tyłu. MUSI świecić. Całkowicie czarne są tylko plazmy i OLED.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 00:17 - pn

Ależ wyświetlenie 256 odcieni szarości na moim supersrebrzącym PA272W nie stanowi najmniejszego problemu. A to, że 0, czyli czerń, nie jest czarna? To wynika z zasady działania LCD.
Mogę Cię pocieszyć, że są wyświetlacze, które mają całkowitą czerń.
Piszę właśnie z Samsungowego OLEDa o rozdzielczości 2560x1600, kupionego za ... 799zł (w promocji rzecz jasna). Tu czerń jest jak, tu cytat, "dupa szatana" w bezksiężycową noc.
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 00:41 - pn

Nie no wiem ze idealnie czarne sa tylko oledy I plazmy, chodzi mi raczej o cos ciut tanszego niz fdf2405 o podobnych parametrach. Przeciez to co odstawiaja IPSy to jakas komedia. Musze przyznac ze informacja o koncu produkcji plazm byla dla mnie podobna jak spostrzezenie ze VA zostalo zdominowane przez IPSy... :<

Wspominam czasem jeszcze moj CRT... Wtedy jeszcze mi do glowy nie przyszlo ze za N lat uzyskanie niektorych parametrow crt bedzie niemal niemozliwe na LCD. No ale coz, kiepski byl ten moj crt (jak na standardy crt) wiec bylo minelo az tak bardzo nie zaluje...

Kazdy dzien niczym z thrillera - wsiadam do autobusu - TN z reklamami - jeszcze nie daj boze na petli kierowca dopiero co odpali autobus I torturuje mnie terminalem z LILO z "czarnym" tlem, wracam tramwajem - spis przystankow na TN. Wbiegam do domu, ocieram pot z czola, zamykam okna, drzwi, zaluzje - ufff - w koncu FS I w miare czarny terminal - dreszcz przechodzi po calych plecach... Mozna odetchnac z ulga... Sam nie wiem juz co jest gorsze - to ze wszystko swieci czy ze nie moge znalezc nic podobnego do FS, ktoremu jak tak dalej pojdzie zbuduje oltarz I bede co miesiac skladal ofiary I sie do niego modlil...

Zreszta na zdjeciu bylo widac o czym mowie. To inny standard czerni I wszystko byloby ok gdyby... Nie to ze teraz zobaczylem jak wygladaja poprawne kolory na CX no i FS znowu jest teraz dla mnie zielono-zolty I bez wyrazu. ;__;

Powoli zaczynam rozumiec jak dziala ta samonapedzajaca sie machina audiofilska kiedy ktos kupuje sprzet A ktory gra dobrze w calym pasmie oprocz xx-yy, a potem kupuje sprzet B ktory gra dobrze wszedzie ale ma jakis inny mankament. A potem prosta droga do wydawania dziesiatek czy nawet setek tysiecy na cos co bedzie laczylo zalety obu I bedzie idealne...
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 00:58 - pn

max pisze:Ależ wyświetlenie 256 odcieni szarości na moim supersrebrzącym PA272W nie stanowi najmniejszego problemu. A to, że 0, czyli czerń, nie jest czarna? To wynika z zasady działania LCD.
Mogę Cię pocieszyć, że są wyświetlacze, które mają całkowitą czerń.
Piszę właśnie z Samsungowego OLEDa o rozdzielczości 2560x1600, kupionego za ... 799zł (w promocji rzecz jasna). Tu czerń jest jak, tu cytat, "dupa szatana" w bezksiężycową noc.
No ja pisze z S3 720p, pozolkly, wypalony wszedzie poza miejscem na Androidowy pasek tak ze jak wyswietlam jednolity kolor to mozna ocenic ile zazwyczaj mialem baterii I ile ikonek na pasku bo wszystko jest pieknie I wyraznie wypalone :P. u mnie na EV przez srebrzenie I ogolnie slaba jakosc obrazu ponizej pewnej jasnosci sprawia ze na wielu obrazach nie widac detali w ciemnych partiach ktore na CX mimo wszystko troche widac a na FS bardzo dobrze widac. Musze powiedziec ze to wyglada do tego stopnia zle jakby IPSy mialy mialy po prostu ucieta czern od pewnego momentu tak ze nic nie da sie rozroznic ponizej okreslonej wartosci rgb. Jezeli rozklad jasnosci rosnie jakos jednostajnie jak np. na zalaczonym obrazku to widac po prostu jakby na FS obraz zaczynal sie najwczesniej, troche dalej zaczyna "lapac" CX a jeszcze dalej lapie EV pozostawiajac pol obrazu jako perliste bloto. Pierwsza mysl jaka sie nasuwa na logike - FS pojasnia te ciemne barwy I wyswietla je za jasno dlatego wszystko widac. Ale nie! Wlasnie problem w tym ze wyswietla je na takiej samej jasnosci jak EV czy CX tylko gdy oba dochodza do granicy swojej czerni I traca rozroznialnosc FS idzie dalej I "czarniej". To troche frustrujace, jak glosniki ktore nawet nie dochodza do 30Hz
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 08:57 - pn

30Hz w głośnikach, przy spadku -3dB, to bardzo dobry wynik.

Moim zdaniem to, że czernie i bardzo ciemne szarości zlewają się w ciemną masę, wynika z regulacji/kalibracji gammy.
Spróbuj w swoim CX zmienić gamut na sRGB, co przy okazji zmieni również krzywą gamma na sRGB. Jest ona w najciemniejszych szarościach inna niż 2,2.

http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=21&t= ... gamma+sRGB
Temat nieco przydługi, ale wyjaśnia istotę problemu.

Jeśli FS jest na matrycy VA to jasne, że pojaśnia ciemne szarości. Pod kątem wyświetlacz ten zmienia gammę, w przeciwieństwie do IPS.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 09:57 - pn

lapsio pisze:chodzi mi raczej o cos ciut tanszego niz fdf2405 o podobnych parametrach
Ta sama matryca siedzi w FG2421. Żeby nie wchodzić w koszty w ciemno, mogę wypożyczyć Panu taki monitor, porówna Pan ze swoimi. Panel ma rzeczywisty kontrast 5000:1, ale dramatycznie maleje pod kątem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 12:10 - pn

Ja w swoim CX240 mam bardzo dobry "dół". Wszystkie detale w cieniach od czerni widać klarownie. Uznaję to za dużą zaletę tego wyświetlacza, bo w poprzednim Eizo SX2462W było dużo gorzej. Moim zdaniem wpływ na to, po częsci przynajmniej, ma satymowe wykończenie matrycy w porównaniu z agresywnym matem SX2462W. Ustawienie oczywiście fabryczne sRGB.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 12:28 - pn

CX240 ma w trybie sRGB TRC skalibrowaną do γ1,0 w okołoczerniach z przejściem w γ2,4 z cieni w śródtony przez światła do bieli, gdzie SX2462W miał ZTCP tradycyjną γ2,2. Liniowy odcinek w okołoczerniach lekko otwiera je wizualnie - czy ma to jakikolwiek sens to insza inszość. Oryginalnie miało to cel czysto przeliczeniowy.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo Foris FG2421 i Foris FS2331

24 sierpnia 2015, 12:39 - pn

Czornyj pisze:CX240 ma w trybie sRGB TRC skalibrowaną do γ1,0 w okołoczerniach z przejściem w γ2,4 z cieni w śródtony przez światła do bieli, gdzie SX2462W miał ZTCP tradycyjną γ2,2. Liniowy odcinek w okołoczerniach lekko otwiera je wizualnie - czy ma to jakikolwiek sens to insza inszość. Oryginalnie miało to cel czysto przeliczeniowy.
W SX2462W ewidetnie nie było widać dołu wogóle do pewnego tonu.

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu