NEC seria PA/SV różnice i przygotowanie stanowiska pracy

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

NEC seria PA/SV różnice i przygotowanie stanowiska pracy

03 stycznia 2011, 15:17 - pn

Z bardzo dużą uwaga przeczytałem recenzję oraz opinie o monitorach NEC nowej Seri PA . Już od dłuższego czasu „czaję się” na któryś z tych modeli, przede wszystkim pod kątem jakości, ale oczywiści takie względy jak rozmiar, a konkretniej rozdzielczość mają tu znaczenie. Dlatego czekałem aż pojawią się wszyscy reprezentanci tej serii. I tu pojawia się poważny dylemat co do tego jak NEC kalkuluje ceny SV i z czego to wynika. W tym gronie najlepszym kąskiem wydaje się PA271W gdzie trzeba najmniej nie tylko procentowo, ale i kwotowo dopłacić za wersję SV. Ale z czego to wynika ??? Moje domysły są takie iż matryce dla PA271W są tak dobre i powtarzalne, że NEC ponosi najmniejsze koszty aby je wyselekcjonować dla SV. Z tego co pisze Tom1 przy okazji recenzji PA301W to ze względu na punkt czerni i kąty widzenia lepiej mieć 2560 pikseli na szerokości 597mm niż 641mm. Poza tym dla mnie jeśli chodzi o wąsko specjalizowany monitor graficzny mała plamka jest raczej zaletą. Panowie piszą, że te monitory są bardzo porównywalne ale każda z matryc ma np. inny rozmiar piksela. Moje pytanie zmierza do tego, czy któryś z monitorów serii PA w bardziej precyzyjnych pomiarach i testach wysuwa się na czoło.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

03 stycznia 2011, 21:49 - pn

Miałem przed oczami wszystkie PA, ale pechowo nie w jednym czasie. Prawdopodobnie gdyby postawić je obok, można wychwycić większe różnice, ale bez takiego porównania można przyjąć, że monitory są niemal identyczne. Poza oczywiście PA231W, który ma mniejszy gamut. Różnice w wielkości plamek można w części zniwelować przez regulację odległości ekranu od oczu. Problemem jednak może być charakterystyka kątowa kontrastu. Wielkością graniczną jest 24", przy której różnica kątów między prostą prostopadłą do ekranu a oczami oraz między oczami i narożnikiem jest na tyle mała, że defekt jest wg mojej oceny jeszcze nieduży. Powyżej, zamiast równego ekranu zaczynamy widzieć tęczowe i/lub rozświetlonej placki. Efekt znika w oświetleniu dziennym lub bardzo silnym sztucznym, bo punkt czerni nawet mocno rozjaśnionego narożnika zaczyna wychodzić poza zakres percepcji. I pod tym kątem proponowałbym wybierać. Światło, światło i jeszcze raz światło. Osobiście, często ślęcząc wieczorami przy niezbyt intensywnym oświetleniu, pomimo że PA271W jest genialnym monitorem, nie jestem w stanie na nim pracować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 10:23 - wt

W takim razie jak się ma do tego kaptur, czy aby nie pogarsza sprawy ? Rozdzielczość ludzkiego wzroku ma określone możliwości i ta plamka 0.233 nie jest znowu taka mała, w laptopach można znaleźć dużo mniejsze, a przecież nie sposób zoptymalizować sobie warunków pracy co do odległości. Ja zastanawiałem się nad kalkulacją dla SV i to głównie skoncentrowało moją uwagę. W porównywalnej cenie do PA271W SV można kupić "zwykły" PA301W, strata 160 pikseli jest absolutnie do przełknięcia, a mam jednak SV. Z kolei zwykły PA271W jest porównywalny cenowo do PA241W SV ale tu już mamy 2560 vs. 1920 poza tym plamka 0.27 jest trochę za duża i monitor niepotrzebnie rośnie, a przecież nie o oglądanie filmów tu chodzi. W taki razie skoncentruję się na PA271W lub wersji SV bo właśnie dla tego modelu dopłatę można przełknąć, ale czy warto ?. Być może właśnie dla PA271W najłatwiej wyselekcjonować matrycę na poziomie SV. Jak lepiej używać tych monitorów z kapturem czy bez ? nie mam tu żadnego doświadczenia - chodzi o to odpowiednie doświetlenie... może kaptur od środka ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 10:37 - wt

Kaptur ogranicza rozpraszanie się światła otoczenia na powierzchni ekranu i poprawia tzw gammę. Dopłata do wersji SV to znacznie większe prawdopodobieństwo świętego spokoju.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:08 - wt

I właśnie o święty spokój chodzi, a oprócz tego kaptur też kosztuje parę groszy i nie trzeba kombinować z softem. Po prosu zastanowiła mnie ta kalkulacja dla SV, która nie jest jednolita procentowo dla poszczególnych modeli. Nie bardzo wiadomo co o tym myśleć, ale SV to SV, litości nie ma. Swoją drogą ciekawy byłby ostry test tylko dla SV tej serii pod kątem różnic, ale chyba nie ma jeszcze PA301w SV chociaż trafiłem na jakieś ceny w USD i było drogo w stosunku do zwykłej wersji.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:15 - wt

Spyra pisze:I właśnie o święty spokój chodzi, a oprócz tego kaptur też kosztuje parę groszy i nie trzeba kombinować z softem. Po prosu zastanowiła mnie ta kalkulacja dla SV, która nie jest jednolita procentowo dla poszczególnych modeli.
Prawdopodobnie wynika z prawdopodobieństw występowania wad na poszczególnych modelach. Im różnica mniejsza tym monitor równiejszy.
Spyra pisze:Nie bardzo wiadomo co o tym myśleć, ale SV to SV, litości nie ma. Swoją drogą ciekawy byłby ostry test tylko dla SV tej serii pod kątem różnic, ale chyba nie ma jeszcze PA301w SV chociaż trafiłem na jakieś ceny w USD i było drogo w stosunku do zwykłej wersji.
Zawsze będą różnic, nawet w najdroższych seriach. Przykładowo do celów medycznych, gdzie monitory w układzie podwójnym muszą być identyczne, selekcję i strojenie przeprowadza fabryka. Śpiewa przy tym znacznie wyższą cenę za monitory "parowane". PA301W jest, ale nie od ręki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:33 - wt

Troszkę mnie zastanawia to co Pan napisał o odpowiedniej jakości oświetlenia zewnętrznego, które jest wręcz twardym wymogiem dla tego monitora. Czy nie należało by iść w kierunku rozwiązań zbliżonych do tych gdzie oceniamy wydruki, a więc kontrolowany strumień świetlny bliżej monitora czy to zupełnie zły pomysł - http://wzorniki.eu/opis/245187/color-master-2.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:40 - wt

Jak najbardziej, ale:
- Do takiej kabiny nie wstawi Pan monitora.
- Drogie.
- Rozświetla tylko bezpośrednie otoczenie monitora.

Sęk w tym, aby uniknąć sytuacji kiedy monitor jest najjaśniejszym elementem w polu widzenia. Jeśli tak będzie, zawsze będzie Pan miał wrażenie, że monitor "świeci". W tym momencie guzik nie symulacja, bo przecież papier nie świeci. A przynajmniej patrząc na papier nie ma się wrażenia patrzenia na lampę. Poprawnie skomponowane miejsce pracy powinno być oświetlone tak, aby przenoszenie wzroku na różne elementy otoczenia nie dawało dużych zmian jasności.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:55 - wt

Da się to zrobić wysuwając oświetlenie zaraz poza kaptur w górnej części. Są odpowiednie świetlówki 60cm które nie są takie drogie a przede wszystkim stateczniki elektroniczne, które zapewniają brak migotania i przede wszystkim płynną regulacje strumienia co pozwoliło by szukać wraz z regulacja monitora odpowiednich parametrów czy też je przynajmniej lekko korygować. Chłopaki od akwariów mają opanowany temat i gadżety które mogły by się przydać :D Kurcze najłatwiej jednak zaciemnić pomieszczenie bo dobrze opanować światło to lekka masakra słońca nie sposób zatrzymać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 11:58 - wt

Spyra pisze:Da się to zrobić wysuwając oświetlenie zaraz poza kaptur w górnej części.
Ależ nie chodzi o to żeby komponować finezyjne oświetlenie monitora czy jego otoczenia, ale po prostu zapalić prymitywne duże górne światło.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 12:11 - wt

No tak, ale finezja bierze się stąd że monitor będzie w domu i niekiedy Żona za plecami stąd poszukiwania opcji małej, skutecznej a zarazem niezależnej. Grunt aby nie iść w totalnie złym kierunku z kombinacjami. Powiedział Pan, iż nie jest w stanie pracować w pewnych warunkach jeśli chodzi o duże PA, a to zabrzmiało już bardzo groźnie ;) .
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 12:15 - wt

Warunki kiedy pracuje mi się skrajnie niekomfortowo są właśnie jak Pan opisał, przy oświetleniu domowym, gdzie ogólny wystrój pomieszczenia jest narzucony przez innych domowników. Im oświetlenie bardziej kameralne tym gorzej z wykorzystaniem monitorów graficznych. W takich warunkach zdecydowanie lepiej pracuje się na monitorach uniwersalnych a nie graficznych. Nie sztuka postawić high-endowy monitor na stanowisku na którym jego wady widać z dużą intensywnością. Należy postawić sobie wówczas pytanie o sensowność takiej kombinacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 12:26 - wt

Dlatego może warto było by się pobawić w taki gadżet ponieważ spowodował by on pewną niezależność na linii warunki w miejscu pracy i cała reszta. Regulowany strumień świetlny daje duże możliwości vs. regulacja kontrastu, do tego odpowiednia dzienna temperatura barwowa światła. Tak sobie dywaguję bo koszt poniżej 400 pln, a w najgorszym razie lampka zostanie. Ten co się trzyma jakiegokolwiek High-Endu nie ma lekkiego życia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 12:30 - wt

Nie, nie jest to dobra metoda. Raczej ratowanie się przed efektami sytuacji skrajnej. Lampka i tak się przyda do oglądania zdjęć, ale oświetlanie nią miejsca pracy nie jest dobrym pomysłem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 13:35 - wt

Tu właściwie nie mówimy o oświetleniu miejsca pracy ale precyzyjnym równomiernym oświetleniu samej matrycy. Papier również świeci jeśli jest błyszczący i skierujemy na niego światło stąd też specjalna konstrukcja tych kabinek gdzie operujemy miękkim światłem rozproszonym, a źródło jest umieszone w odpowiednim miejscu. Tak ma Pan rację to jest obrona przed skrajnymi, niekorzystnymi czynnikami ale Pan właśnie zwrócił uwagę na taki czynnik (genialny monitor – nie jestem w stanie pracować). Z kolei trudno się zgodzić z twierdzeniem że w pewnych warunkach lepiej nie stosować monitorów graficznych.. czyżby to oznaczało, iż świetnie skalibrowany monitor o szerokim gamucie itd. straci wszystkie swoje zalety tylko w związku z punktem czerni i mniej korzystnym otoczeniem??
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 13:44 - wt

Spyra pisze:Tu właściwie nie mówimy o oświetleniu miejsca pracy ale precyzyjnym równomiernym oświetleniu samej matrycy.
Że co? :)
Monitor to nie papier, nie trzeba go oświetlać z zewnątrz.
Spyra pisze:czyżby to oznaczało, iż świetnie skalibrowany monitor o szerokim gamucie itd. straci wszystkie swoje zalety tylko w związku z punktem czerni i mniej korzystnym otoczeniem??
Może nie tyle straci wszystkich zalet, co wady zaczną być mocno widoczne, z dyskwalifikacją obrazu włącznie w przypadkach skrajnych. A musi Pan wiedzieć, że monitory graficzne oferują pewne specjalizowane właściwości ale kosztem dużych wad w innych aspektach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 14:06 - wt

To że nie trzeba go oświetlać to wiadomo, ale to nie oznacza że w ten sposób nie zniwelujemy niekorzystnego efektu o którym Pan pisze jako krytycznym. Proszę pamiętać że mamy opcje regulacji po obu stronach, a jeśli chodzi o światło zewnętrzne to mogę zejść płynnie do zera. Ja mam cały czas na myśli korekty, a nie jakiś rewolucyjny zamysł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 14:14 - wt

Proponuję wykonać prosty test. Proszę położyć przed sobą na stole kartkę białego papieru. Na monitorze proszę wyświetlić taką samą kartkę. Oświetlenie powinno być tak dobrane aby jasności obu kartek były podobne. Jak łatwo sobie wyobrazić, oświetlenie samego tylko sąsiedztwa monitora sprawy nie załatwi. Jak wcześniej wspomniałem, nie może być sytuacji, kiedy przenosi Pan wzrok z innego miejsca na monitor i doznaje Pan nawet minimalnego olśnienia. Biel monitora powinna świecić z taką samą intensywnością jak inne białe przedmioty w Pańskim polu widzenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 14:40 - wt

Może komuś brakuje tu wyobraźni, ale akurat z przykładu który Pan podał jasno wynika, iż bardzo łatwo osiągnę ideał odpowiednio regulując natężeniem światła, a przecież jeszcze mam monitor i dodatkowe możliwości regulacji. Proszę się bliżej przyjrzeć tym rozwiązaniom do oceny wydruków światło nie pada z kierunku na wprost wydruku więc taka sama, a może większa ilość światła trafi na stół (to też można regulować) i to ze źródła które ma 60x15 cm długości, dając miękkie rozproszone światło. Pozostaje zdefiniować co to jest otoczenie monitora mające wpływ na odpowiedni punkt czerni, ale wspomniał bym tu jeszcze na kaptur, który chyba trochę ogranicza pole manewru w rzucaniu okiem na lewo i prawo szczególnie przy małej plamce.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC seria PA - różnice i kalkulacja dla SV

04 stycznia 2011, 14:49 - wt

Spyra pisze:iż bardzo łatwo osiągnę ideał odpowiednio regulując natężeniem światła, a przecież jeszcze mam monitor i dodatkowe możliwości regulacji.
Monitor ma pewien minimalny poziom świecenia, poniżej którego albo dramatycznie rosną błędy, albo po prostu nie można dalej regulować. W stosunku do oświetlenia, domowego minimalny poziom świecenia większości monitorów i tak jest spory, co wymusza manipulację oświetleniem. Do tego musi Pan uwzględnić kontrast pomiędzy bielą monitora, bielą otoczenia a punktem czerni monitora, co również zdeterminuje pewien poziom oświetlenia. W przypadku monitorów graficznych są to wysokie wartości. Na tyle duże, że zmieniają pokój z dyskretnym oświetleniem w pracownię.
Spyra pisze:Proszę się bliżej przyjrzeć tym rozwiązaniom do oceny wydruków światło nie pada z kierunku na wprost wydruku więc taka sama
Kierunek padania światła nie ma większego znaczenia, byle źródło nie odbijało się w papierze. Ważna natomiast jest ilość światła, taka aby zdominować niereferencyjne światło otoczenia. Poza tym nie bez kozery podanego typu lampy mają opisane i pokazane na zdjęciach przeznaczenie do oglądania materiałów a nie oświetlania miejsca pracy. To są urządzenia dające miejscowo plamę światła o odpowiednich parametrach a nie oświetlają całego pomieszczenia.
Spyra pisze:Pozostaje zdefiniować co to jest otoczenie monitora mające wpływ na odpowiedni punkt czerni
Jest to wszystko to co Pan widzi ze swego miejsca poza ekranem monitora. Również odwracając głowę.
Spyra pisze: ale wspomniał bym tu jeszcze na kaptur, który chyba trochę ogranicza pole manewru w rzucaniu okiem na lewo i prawo szczególnie przy małej plamce.
Kaptur w kontekście poziomu oświetlenia ma nieco inne znaczenie. Otoczenie wymusza adaptację wzroku nie monitor, który kątowo jest małym obiektem. Zatem otoczenie tworzy zespół warunków ważnych w pracy z monitorem a nie odwrotnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu