Jak rzetelnie porównać monitory?

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 10:11 - pt

- Monitor z obrazka 1 ma prawidłowo zrobioną korekcję, błędy typowe dla monitorów klasy niższej.
- Monitor z obrazka 2 złą korekcję punktu bieli. Fabrycznie obraz ma za wysoką temperaturę barwową i nie została prawidłowo skompensowana. Błędy typowe dla klasy niższej + zły CCT.
- Monitor z obrazka 3 ma bardzo poważnie zaburzoną charakterystykę odpowiedzi tonalnej. Zastanawiam się czy nie są aktywne jakieś dynamiczne "poprawiacze" obrazu.

Stawiam:
1 - NEC EA244WMi
2 - DELL U2415
3 - Asus PA248Q

PS. Mogę się mylić między pozycjami 2 i 3, choć DELL nie reprezentuje aż tak dramatycznego poziomu jak na rys 3. Wytłumaczeniem mogą być tylko elektroniczne manipulacje w obrazie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 12:42 - pt

Dziękuję - liczyłem na Pana głos i rozumiem, że i Pan na moim miejscu wybrałby 1.

Ktoś jeszcze obstawia? Czarne wygrywa, czerwone przegrywa. Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może! :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 12:55 - pt

Nie wiem jak ustawione były monitory i co było aktywne w czasie pomiarów. Nie mając tych informacji, trudno powiedzieć czy wyniki nie są zafałszowane. Wystarczy że będzie włączony czujnik oświetlenia a w czasie pomiaru ktoś się przejdzie po pomieszczeniu i wyniki będą dziwaczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 12:55 - pt

mishaT pisze:Dziękuję - liczyłem na Pana głos i rozumiem, że i Pan na moim miejscu wybrałby 1.

Ktoś jeszcze obstawia? Czarne wygrywa, czerwone przegrywa. Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może! :D
Widać ,że jesteś tu "nowy",nie zaczynaj gry z Tom01(nie wiesz w co się pakujesz),tutaj tylko Czornyj może z Nim pograć. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 13:34 - pt

czuk pisze:
mishaT pisze:Dziękuję - liczyłem na Pana głos i rozumiem, że i Pan na moim miejscu wybrałby 1.

Ktoś jeszcze obstawia? Czarne wygrywa, czerwone przegrywa. Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może! :D
Widać ,że jesteś tu "nowy",nie zaczynaj gry z Tom01(nie wiesz w co się pakujesz),tutaj tylko Czornyj może z Nim pograć. :mrgreen:
Czuk wie co mówi. :)
Pozdrawiam, Jurek
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 15:34 - pt

Tom01 pisze:Nie wiem jak ustawione były monitory i co było aktywne w czasie pomiarów. Nie mając tych informacji, trudno powiedzieć czy wyniki nie są zafałszowane. Wystarczy że będzie włączony czujnik oświetlenia a w czasie pomiaru ktoś się przejdzie po pomieszczeniu i wyniki będą dziwaczne.
Oczywiście tak jak pisałem jestem amatorem a może i to nie, bo robiłem to pierwszy raz w życiu.
Nie zmienia to faktu, że wyniki są jakie są i traktujmy, że wszystkie niewiadome były stałe/niezmienne.
Czujnik oświetlenia był wyłączony a ja siedziałem jak z kamienia zahipnotyzowany migającymi kolorkami ;)
czuk pisze:
mishaT pisze:Dziękuję - liczyłem na Pana głos i rozumiem, że i Pan na moim miejscu wybrałby 1.

Ktoś jeszcze obstawia? Czarne wygrywa, czerwone przegrywa. Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może! :D
Widać ,że jesteś tu "nowy",nie zaczynaj gry z Tom01(nie wiesz w co się pakujesz),tutaj tylko Czornyj może z Nim pograć. :mrgreen:
Moim celem nie jest pogranie z nikim ani udowadnianie niczego tylko wybór jednego z trzech egzemplarzy monitorów i ewentualnie pozostawienie informacji, które mogą być przydatne innym.
A za ostrzeżenie dziękuję, ale jak na pewno wiesz można czytać to forum przed zarejestrowaniem się ;) Także inne dyskusje i "pogrywki" już czytałem.
Widzę, że się zapowiada jakaś szersza dyskusja skoro już kółka wzajemnej adoracji nadciągają - szkoda, że mało na temat ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 15:42 - pt

mishaT pisze:A za ostrzeżenie dziękuję, ale jak na pewno wiesz można czytać to forum przed zarejestrowaniem się ;) Także inne dyskusje i "pogrywki" już czytałem.
Widzę, że się zapowiada jakaś szersza dyskusja skoro już kółka wzajemnej adoracji nadciągają - szkoda, że mało na temat ;)
Jak byś postawił EIZO i NECa, to może jakieś kółka by nadciągnęły. A tak, pies z kulawą nogą tu nie zajrzy. :)

Wszystkie monitory Waść przez DVI podłączył? Czy któryś łączem HDMI zbrukał i pohańbił?
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 16:03 - pt

Hmm mieliśmy założyć, że wszystkie pozostałe okoliczności są takie same.
Jeden HDMI, jeden DVI, jeden Display Port. Nie powiem który którym :)
Jaki wpływ może mieć zastosowany typ połączenia cyfrowego poza jego przepustowością danych?
EDIT: Chyba, że nie chwyciłem żartu? To sorry...

PS Już prawie 500 wyświetleń, więc ktoś jednak zagląda :)
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 16:38 - pt

mishaT pisze:...

PS Już prawie 500 wyświetleń, więc ktoś jednak zagląda :)
Boty. ;) I...ja co chwila. :P
Pozdrawiam, Jurek
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 16:43 - pt

Juriko pisze: Boty. ;) I...ja co chwila. :P
Proszę bez sensu nie odświeżać - tu się poważne testy robi :P
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 17:01 - pt

Ten DVI i DisplayPort to yć dyć, może być.

HDMI potrafi zrobić z monitora telewizor. Dodać mu głośniki, przekątną obrazu zwiększyć, że o obrazie nie wspomnę. Zamiast gradientu szarości, reklama banku wyświetlana będzie. Ciężko to skalibrować.

Przy łączeniu przez HDMI trzeba odprawić stosowne modły, odprawić egzorcyzmy i ustawienia w sterowniku zmienić. Waść nVidia, AMD/ATI czy Intel'igenta używasz?

http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=2504&start=0#p29762
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 20:57 - pt

Otóż, mocium panie, nVidie mam ci ja.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 21:19 - pt

To chyżo Waść w te strony pomykaj.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=10&t=2504&start=0#p29768
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 21:51 - pt

Z tego co tam stoi wyryte w kamieniu wnoszę, że nie jest do końca pewne, że na kartach nVidii przy łączeniu przez HDMI zawsze ma miejsce ograniczenie zakresu tonalnego.
Poklikałem tymi ustawieniami w jedną i w drugą i:
- różnicę widać tylko podczas odtwarzania wideo, porównywałem na gradientach i ni ma różnicy,
- domyślne ustawienia (tzn. sterowanie przez odtwarzacz wideo) są równoznaczne z 0-255.

Także wydaje mi się, że nie miało to wpływu na wynik.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

29 stycznia 2016, 22:12 - pt

Być to i może. Ja mam Ci ATI/AMD steryownik, więc nie wiem jak tam nVidia sobie harcuje na ejcz-di-em-aj. A więc, wiele hałacu o nic. Z dużej chmury mały deszcz.

A jeszcze to:
Obrazek

Ma być RGB i Full (0-255).
Obrazek
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

30 stycznia 2016, 10:07 - sob

Mam tylko to (tylko w ustawieniach monitora połączonego przez HDMI):
Załączniki
nv.jpg
nv.jpg (140.13 KiB) Przejrzano 2439 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

30 stycznia 2016, 17:26 - sob

Hmm. Zobacz, czy jest różnica na klinie szarości, pomiędzy zalecanym automatycznym a programy użytkowe.
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

30 stycznia 2016, 17:35 - sob

Ok, czas na amatorskie podsumowanie amatorskich testów amatorskich monitorów do amatorskiej fotografii :D

1. Słowem wstępu.

Poszukiwałem monitora do niezarobkowej fotografii, który zastąpiłby mojego wysłużonego 19 calowego BenQ z matrycą VA. Mając nikłą wiedzę o obecnym rynku monitorów rozpocząłem lekturę stron (głównie tftcentral, prad.de) oraz for w necie i po jakimś czasie określiłem konkretne wymagania: IPS, sRGB, 24’’, 1980x1200, max 1500 PLN. Obserwowałem przez 2-3 m-ce allegro w poszukiwaniu ciekawych ofert, ale w tym budżecie nie mieszczą się nawet kilkuletnie monitory z górnej półki, poza sprzętem poleasingowym, na który nie zdecydowałem się. Z nówek interesowały mnie wstępnie: Eizo 2455, NEC 244WMi, Dell U2415. Skreśliłem Eizo, bo kosztował 300PLN więcej od NECa i aż 700(63%!) więcej od Della, także mocno wystawał ponad budżet, bez wyraźnych korzyści, które by to w moich oczach argumentowały. Dodałem za to ASUSA PA248Q, który zbierał dość pochlebne opinie. Po kolejnym miesiącu czytania i wahania byłem już prawie zdecydowany na NECa, ale w zasadzie w ostatniej chwili postanowiłem pierwszy raz w życiu skorzystać z prawa do testowania produktow zakupionych przez internet. W ten sposób stałem się tymczasowym posiadaczem 72 cali ;-). Poniżej moje wrażenia.

2. Wygląd zewnętrzny, ergonomia, budowa

- Dell U2415 – dzięki cienkim ramkom ma zdecydowanie najnowocześniej wyglad. Wydaje się przez to większy, bo ramki nie nachodzą na płaszczyznę obrazu (nasuwa mi się porównanie z oglądaniem czegoś na tablecie versus w cyfrowej ramce do zdjęć). Duży minus za umiejscowienie portów usb – są z tyłu, od dołu, więc raczej można tam podłączać rzeczy tylko na stałe. Bez sensu.
- ASUS PA248Q – brak efektu wow, ot zwykły monitor. Plus za fizyczne przyciski (nie dotykowe jak w NECu i Dellu) i mini dżojstick do wyboru opcji w menu. 4 porty usb 3.0 wygodnie umieszczone na bocznej krawędzi. Co mnie zdziwiło to że przy delikatnym naciskaniu na przedni panel poruszał się on, wciskał miejscami na 1-2 mm. Nic takiego nie miało miejsca ani w Dellu ani w moim dawnym BenQ. Nie sprawia to dobrego wrażenia, ale w sumie po kiego wała naciskać monitor?
- NEC 244WMi – moja żona powiedziała „wygląda jakby ktoś go wyciosał w latach 90” i coś w tym jest. Prosty kształt, zero ozdobników. Dwa porty USB (niestety tylko 2.0) i gniazdo mini-jack umiesczone z boku. Niestety jakość wykonania to dla mnie padaka – na dole obudowa odstaje od panelu na 1-2 mm, panel przy nacisku rusza się (podobnie jak w ASUSie, ale tylko w dolnej części) a ponadto niektóre elementy tylnej obudowy mają luzy. Do tego największe zaskoczenie – po podłączeniu zasilania monitor piszczy! W ciągu dnia nie jest to słyszalne i trzeba przystawić ucho do obudowy, ale siedząc w nocy odłączam kabel bo mnie to drażni. Przyczepię się jeszcze do opakowania – zwykły brązowy karton zamiast ładnych pudełek jak w pozostałych. Żeby zakończyć pozytywem podoba mi się obracana nóżka.

Wynik: Ta kategoria była dla mnie drugo(trzecio?)rzędna, ale jednak Dell wygląda jakby był o pokolenie nowszy i milej się na niego patrzy. Kwestia gustu.

3. Podświetlenie

a) PWM/migotanie – testowałem trzema metodami: 1) „patrzyłem” przez aparat w komórce, 2) robiłem zdjęcia białej linii na czarnym tle (metoda z tftcentral), 3) po prostu patrzyłem :-). Aha, testy robiłem na różnych ustawieniach jasności, ale poniższe odnoszą się do 120 cd/m2.
- Dell U2415 – żadna z metod nie wykazała stosowania PWN.
- ASUS PA248Q – żadna z metod nie wykazała stosowania PWN. Tu duże zaskoczenie, bo na tftcentral piszą, że PWN jest stosowane. Ale zauważyłem też inną różnicę między recenzją tftcentral a moim egzemplarzem: tam napisali, że Asus ma matrycę LM240WU8-SLA2 tymczasem w moim przypadku jest to LM240WU8-SLD1. Wiem, że matryca nie ma nic wspólnego z podświetleniem, ale może i w tym temacie zrobili upgrade?
- NEC 244WMi – każda metoda wykazała PWN. Każda – to znaczy, że również patrząc normalnie na wprost na monitor na szarych jednolitych powierzchniach widzę migotanie.

b) jednolitość, backlight bleed – testowałem poprzez: 1) wykonanie zdjęć w tych samych warunkach (ISO, czas, przysłona, oświetlenie w pokoju, poziom jasności monitorów) i podciągnięcnie w Photoshopie clarity na 100% i kontrastu, 2) test „Uniformity” w i1 Profiler.
- Dell U2415 – na zdjęciach widać układ ciemnych plam przypominający wyrzuconą na kostce 5 a równolegle do górnej ramki jest szeroki na 1 cm mocno jaśniejszy pasek. Ten pasek to jedyna we wszystkich monitorach niedoskonałość jednolitości, którą widzę przy normalnym korzystaniu z monitora nie tylko na testach.
- ASUS PA248Q – na zdjęciach, w okolicy 1/3 ekranu od lewej jest jaśniejszy pas przechodzący na prawą stronę ekranu.
- NEC 244 WMi – bardzo podobnie jak w Asusie, pionowy jaśniejszy pas rozciągający się w prawo.

Wynik: Jeśli chodzi o PWM to niestety na tym etapie nastąpiła dyskfalifikacja NECa. Nie wyobrażam sobie pracy na monitorze, który widzę, że miga. Wcześniej byłem przekonany, że PWM nie będzie miało żadnego wpływu na moją decyzję, ponieważ stary BenQ miał PWM i nigdy mi to nie przeszkadzało. Tylko, że w nim nie było tego widać!
Jeśli chodzi o jednolitość to miałem tu pewien zgryz, bo moje wnioski z fotografii nie pokrywały się z wynikami testów kalibratora. Układ „z kostki” + jasny pasek na Dellu na zdjęciach wyglądał najgorzej a jednak na wynikach wyszło odwrotnie: Dell>ASUS>NEC. Stawiając przeciwko sobie „potężnego wroga - własne zmysły” (jak napisał Tom1) i obiektywny sprzęt opieram się na tym drugim.

4. Czas reakcji – 1) na teście „Response time test - ghosting” z lagom.nl robiłem po kilkanaście zdjęć ruszających się pasków 64/192 i potem liczyłem ile ich widać na zdjęciu, wliczałem w to paski z overshootu, 2) na tej samej stronie test „Quick response time check” 3) subiektywne odczucia w kilku gierkach. Wszystko przy wyłączonych w menu wszystkich ustawieniach przyspieszających.

- Dell U2415 – na zdjęciach pasków naliczyłem 11, „Quick response time check” na -10, w grach wszystko ok jak na moje wymagania,
- ASUS PA248Q – na zdjęciach pasków naliczyłem 12, „Quick response time check” na -25, w grach wszystko ok jak na moje wymagania,
- NEC 244 WMi – na zdjęciach pasków naliczyłem 13, „Quick response time check” na -25/-60, w grach jakbym widział delikatne rozmycie, ale być może to tylko uprzedzenie po testach z lagom.nl.

Wynik: raczej jasne, przy czym czas reakcji to kwestia dla mnie raczej drugorzędna.

!Uwaga! Dochodzimy do tematów dla mnie kluczowych, i jak rozumiem mocno zależnych od kalibracji. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że NECa kalibrowałem jedynie software’owo, przez profilowanie. Wiem, że da się skalibrować LUT w monitorze, jednak już w wyniku poprzednich testów wiedziałem, że go nie wybiorę (migotanie PWM i piszczenie), więc nie zdecydowałem się na to. Ponadto kalibrator miałem wypożyczony na jeden wieczór i mam Windows 10 w którym GammaCompQA ponoć nie działa.
Na dodatkowy komentarz zasługuje ASUS –jego kalibracja w trybie „User mode” kończy się totalną porażką – średnia deltaE to 2,48 (max 10,54). Dopiero gdy, zgodnie z tym co napisano na tftcentral, skalibrowałem go w trybie „Standard” wynik był znacznie lepszy.

5. LUT/ gradient / FRC / gamma – testowałem przed i po kalibracji przy użyciu różnych gradientów oraz obrazów testowych z forum mva :-). Gamma sprawdzana na stronie lagom.nl.

- Dell U2415 – przed kalibracją: gamma fabrycznie ustawiona na 2.2, gradient płynny, bez przebarwień, brak migotania na planszach testowych FRC. Po kalibracji: na gradiencie widzę miejscami bardzo delikatne czerwone przebarwienia. Na planszy „rzeźnik” widoczny pasek z delikatnym rozbiciem na RGB.
- ASUS PA248Q – przed kalibracją: gamma fabrycznie ustawiona w okolicach 2.1, gradient płynny, widoczne delikatne przebarwienia, brak migotania na planszach testowych FRC. Po kalibracji: na gradiencie widzę miejscami bardzo delikatne czerwone i zielonkawe przebarwienia. Na planszy „rzeźnik” widoczny pasek z mocniejszym niż w Dellu rozbiciem na RGB. Co mnie dziwi to że po kalibracji gamma jest między 2.0 a 2.1.
- NEC 244 WMi – przed kalibracją: gamma fabrycznie ustawiona na 2.05, gradient płynny, bez przebarwień, na planszach testowych FRC widoczne migotanie (pomimo, że na tym forum były informacje, że jest to 8bit bez FRC). Po kalibracji: na gradiencie dwa mocne pasy (czerwony i zielony) w ciemnych tonach i czerwony w średnio-jasnych. To samo na planszy „rzeźnik”.

Wynik: Żaden z monitorów nie wypadł idealnie, ale ponownie Dell>ASUS>NEC.

6. Kontrast i punkt czerni – podawany w i1 Profiler przy 120 cd/m2

- Dell U2415 – 989:1, 0,151,
- ASUS PA248Q – 774:1 , 0,153,
- NEC 244 WMi – 851:1, 0,141,

7. Kolory – moje wrażenia przed i po kalibracji można chyba pominąć, bo jedynie wyniki testów są tu wiarygodne. Są one widoczne w załącznikach.

8. Podsumowanie – na początek rozwiązanie zagadki: zamieszczone przeze mnie wyniki testów to kolejno 1 - DELL, 2 - ASUS, 3 - NEC.

Zarówno na podstawie tych testów jak i wyżej opisanych wrażeń i porównań zostanie u mnie w domu Dell. Najważniejsze było dla mnie wybranie spośród trzech egzemplarzy, które mam w domu i to się udało. Tym lepiej, że zwyciężca jest 400-500PLN tańszy od pozostałych.

PS Monitory będę jeszcze miał przez 2-3 dni, poza tym dysponuję różnymi zdjęciami, więc gdyby ktoś miał jakieś pytania, lub ,Boże broń ;-), podważał wyniki służę pomocą.
Aha - oczywiście zapraszam do punktowania błędów i dyskusji o wynikach :!:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

30 stycznia 2016, 17:53 - sob

Pomijając migotanie NEC EA244WMi, bo to jest jego znana wada, musiał Pan popełnić bardzo poważne błędy w pomiarach liniowości, skoro wyszedł Panu warkoczyk zamiast charakterystyki odpowiedzi tonalnej. Potwierdza to również test "rzeźnika", gdzie DELL w/g Pana pomiarów lepszy liniowo dał przebarwienia a NEC nie, choć wg zrzutów liniowości powinno być odwrotnie. Na dobitkę wyszło Panu, że NEC ma fabrycznie gammę ok 2,0 co na pewno dałoby przebarwienia na rzeźniku. Słowem, metodologia była bez sensu. Otrzymał Pan wyniki odwrócone o 180 st. Monitor najbardziej liniowy, uznał Pan jako najmniej.

Oczywiście dyskwalifikacja z powodu widocznej pracy FRC/przetwornicy może być uciążliwe i rozumiem odrzucenie monitora tego powodu. W takiej sytuacji należało do rozważań włączyć EIZO serii EV. Miałby Pan w jednym monitorze połączone zalety wszystkich testowanych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mishaT
Posty: 22
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 18:23 - pn

Re: Jak rzetelnie porównać monitory?

30 stycznia 2016, 18:39 - sob

Tom01 pisze:(...)Potwierdza to również test "rzeźnika", gdzie DELL w/g Pana pomiarów lepszy liniowo dał przebarwienia a NEC nie, choć wg zrzutów liniowości powinno być odwrotnie. Na dobitkę wyszło Panu, że NEC ma fabrycznie gammę ok 2,0 co na pewno dałoby przebarwienia na rzeźniku.(...)
Być może niejasno napisałem, a może nie rozumiem Pana wypowiedzi, więc teraz trochę bardziej precyzyjnie:
Przed kalibracją gamma w NECu była ok. 2,05, w Dellu 2.2, ale nic nie pisałem o wynikach na "rzeźniku" przed kalibracją (nie pamiętam jak wyglądał).
Rzeźnika sprawdzałem dopiero po kalibracji, gdy obydwa mają już gammę 2.2, natomiast na "rzeźniku" w Dellu widać miejscami bardzo delikatny czerwony zafarb, a w NECu szerokie czerwonawe pasy.
Tom01 pisze:Słowem, metodologia była bez sensu. Otrzymał Pan wyniki odwrócone o 180 st. Monitor najbardziej liniowy, uznał Pan jako najmniej.
Proszę Pana, oczywiście, że moje spostrzeżenia można podważać, natomiast chciałbym zauważyć, że zarówno Pan jak i kolega NocnyJastrząb na podstawie przedstawionych przeze mnie danych z i1 Profiler wskazaliście na Della. Nie bardzo widzę gdzie w tych obiektywnych danych, zebranych jak rozumiem dość dobrym instrumentem, jest miejsce na błąd metodologiczny i moją uznaniowość ?
Tom01 pisze:W takiej sytuacji należało do rozważań włączyć EIZO serii EV. Miałby Pan w jednym monitorze połączone zalety wszystkich testowanych.
Tak jak pisałem włączyłem do rozważań Eizo 2455, ale potem bardzo szybko wyłączyłem z powodu ceny. Używanych na rynku też nie ma a polowałem dość długo.

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu