Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

04 maja 2019, 13:29 - sob

EIZO EV2785 / NEC EA271U

Zrzut ekranu 2019-05-4 o 13.54.06.png

- Matryca IPS / IPS (równoważne)
- Rozmiar ekranu 27" / 27" (równoważne)
- Proporcje 16x9 / 16x9 (równoważne)
- Rozdzielczość 3840x2160 / 3840x2160 (równoważne)
- Gamut sRGB / sRGB (równoważne)
- Czujnik autokorekcyjny brak / brak (równoważne)
- Prekalibracja brak / brak (równoważne)
- Sprzętowa kalibracja brak / opcjonalna (+ dla NEC)
- Konfigurowany skaler video na HDMI jest / brak (+ dla EIZO)
- Gwarancja 5 lat / 3 lata (+ dla EIZO)
- Gwarancja na piksele jest / brak (+ dla EIZO)
- Sprzętowa korekcja nierówności podświetlenia brak / jest (+ dla NEC}
- Defekty liniowości po kalibracji dE do 3 / dE do 1 (+ dla NEC)

PORÓWNANIE

Pojedynek flagowców klasy średniej w kategorii 27" UHD. Niebywale ciekawa liga, bowiem monitory z tej półki dają już obraz niewiele ustępujący monitorom profesjonalnym przy cenie czasem nawet dwa razy niższej. Poza tym, w tych pieniądzach są to jedyne dobrej jakości monitory o rozdzielczości 4K UHD. Kombinacja przekątnej 27" i rozdzielczości 3840x2160 daje obraz o tzw "podwyższonej gęstości pikseli", nazywany z angielskiego "high dpi". Termin ten można spotkać w kontekście ekranów "Retina" w urządzeniach Apple. Są zaliczane do tej samej grupy co ekrany smartfonów, tabletów, na których wielkość piksela jest już niewidoczna gołym okiem. Taka właściwość powoduje niemalże dowolne skalowanie elementów interfejsu użytkownika, przy zachowaniu ostrości bliskiej idealnej, bez pikselozy. Sama wyrazistość obrazu też jest warta wzmianki, bo choć większość z nas jest przyzwyczajona do obrazu smartfona, to rzadko kto zdaje sobie sprawę z faktu, że nie ma na nich widocznych pikseli. Przeniesienie takiej gęstości na duży monitor, powoduje, że tekst, litery wyglądają jak wydrukowane na dobrym laserze. Szczegółowość zdjęć natomiast, jest niewiarygodna. To trzeba zobaczyć i gwarantuję, że nikt po chwili pracy z takim ekranem z własnej woli nie wróci do monitora o normalnej gęstości pikseli.

Po przydługim wstępie przejdźmy do konkretów. EIZO serii EV to najtańsza linia, pomijając prawie identyczną serię Foris. Tradycyjnie jednak, kupując urządzenie z logo EIZO otrzymujemy solidny produkt, praktycznie bez wad typowych dla sprzętu popularnego. Swoją drogą przy cenie będącej równowartością kilku Samsungów, nic dziwnego, że jakościowo znacznie odstaje od innych produktów pozycjonowanych jako klasa średnia. Pomimo bezramkowej konstrukcji praktycznie nie ma wycieków światła przy krawędziach, równomierność jest niemal idealna, choć nie ma żadnych układów wspomagania wyrównywania powierzchni ekranu. EIZO wyraźnie pozycjonuje konkretne linie modelowe i w przeciwieństwie do konkurenta nie ma żadnych opcjonalnych właściwości ani ukrytych funkcji. Nie jest to monitor kierowany do zastosowań związanych z obróbką graficzną, nie ma w nim możliwości kalibracji sprzętowej ani kształtowania przestrzeni barwnej. Fabrycznie jednak jest bardzo ładnie zlinearyzowany, co ucieszy użytkowników oczekujących nadawania się do pracy wprost z pudełka. Regulacje wszystkich podstawowych parametrów obrazu są zrobione idealnie. Nie ma żadnych widocznych skutków ubocznych przy gmeraniu w menu OSD, jak w sprzęcie konsumenckim. Wszystkie mechanizmy są zaprojektowane poprawnie technicznie z pewną finezją. Na deser warto wspomnieć, że oprócz piękna wewnętrznego, zewnętrznie też jest bardzo ładny. Po dziesięcioleciach przemysłowej mody w we wzornictwie EIZO, która doczekała się licznych przytyków o urodzie płyty chodnikowej, firma w końcu zainwestowała w projekty z prawdziwego zdarzenia. Wygląd zewnętrzny nie może się nie podobać. Jest zarówno nieco surowy, wszak to EIZO, jak i bardzo elegancki.

Walka rynkowa ze znakomitej jakości sprzętem o ugruntowanej pozycji jest trudna. Lepiej zrobić od EIZO zasadniczo się nie da bez wychodzenia poza przynależność klasową i taki właśnie "myk" zrobiła firma NEC Display Solutions. Niemalże cała seria MultiSync EV to stwór Frankensteina, monitorów uniwersalnych, korporacyjnych i profesjonalnych. Nawiasem mówiąc, często nazwa "Frankenstein" jest używana w odniesieniu do potwora zlepionego z różnych kawałków, kiedy naprawdę, w powieści Mary Shelley, jest to nazwisko naukowca, który pozszywał "stwora" i tchnął w niego życie. No, ale nie wchodźmy za daleko w dygresję. NEC EA271U to urządzenie które ma 10 bitową matrycę, możliwość sprzętowej kalibracji przez programowaną 14-bitową tablicę 1D LUT, elektroniczną kompensację nierówności podświetlenia. Tak tak, to są cechy jeszcze niedawno spotykane wyłącznie w klasie profesjonalnej. Nie ma żadnego innego monitora na rynku, w tej kategorii cenowo-rozmiarowej, który ma takie właściwości. To jest unikat. Co więcej, kilka lat tamu, całe rzesze graficznych monitorów jak np starsze EIZO ColorEdge, NEC-e SpectraView serii 80/90 miały niemalże dokładnie taką budowę. Nadmieniam, że to są prawdziwe mechanizmy kalibracji i stabilizacji, nie "marketingowe" jak w popularnych ostatnio wydmuszkach Benq, Asus ProArt i podobnych. Niedowiarkowie mogą sprawdzić współpracę z profesjonalnym oprogramowaniem NEC SpectraView II, odpowiednikiem EIZO ColorNavigator. Zawodowy software normalnie współpracuje i programuje wewnętrznie EA271U tak samo jak monitory graficzne. Nie jest to brandowany (z innym logo) I1 Profiler do kalibracji programowej tylko normalne, graficzne narzędzie.

Wprost po wyjęciu z pudełka EA271U jest w pewnym sensie "półproduktem" i podobnie jak monitory zawodowe wymaga pewnego "dopieszczenia". Zaawansowane możliwości procesora obrazowego są nieaktywne. Jednak jeśli się to uruchomi, zaprogramuje, otrzymujemy wyższą jakość obrazu niż w EV2785 i do tego szeroko konfigurowalną, daleko poza możliwości tkwiące w samym menu monitora. Pomimo że oba konkurencyjne monitory mają możliwość wyświetlania wg standardu DICOM (medycyna) to tylko NEC ma możliwość kalibracji w tym standardzie i przechodzi urzędowe testy akceptacyjne, umożliwiające zastosowanie w wielu branżach medycznych. Są to jednak rzeczy opcjonalne i trzeba się z tym liczyć przy decyzji zakupu EA271U. Ważne jednak, że takie możliwości są i da się je wykorzystać. Podobnie jak monitor EIZO, konstrukcja jest bezramkowa, jednak równomierność przy krawędziach jest nieco gorsza. Różnice widać w ciemności przy cały czarnym ekranie, nie rzutują na normalną eksploatację, ale jednak są. Nie czarujmy się, monitor o dużo większych możliwościach, ale wyraźnie tańszy, siłą rzeczy musi być nieco mniej doskonały. Ma też krótszą gwarancję, nie ma gwarancji na piksele i jednak brzydszą obudowę. Stylistyka jest ascetyczna, bez żadnych ozdobników, ale też zrobiona porządnie. Oba konkurencyjne monitory występują w dwóch wersjach kolorystycznych. EIZO białej i grafitowej, NEC jasnej popielatej i czarnej.

WERDYKT

W przypadku zastosowań ogólnych, lepszym wyborem jest EIZO EV2785. Świetna jakość obraz prosto z pudełka, bardzo dobre regulacje, szybkość, lepsza gwarancja standardowa. W zastosowaniach nieco bardziej zaawansowanych, warto zwrócić uwagę na NEC EA271U. Co ciekawe, ten model istnieje w wersji bez wspomnianych w poprzednim akapicie "braków", czy może lepiej, z dopieszczeniem. Odmiana taka nosi oznaczenie EA271U COLOR i jest przygotowana do pracy wprost po wyjęciu z pudełka, z 5 letnią gwarancją w tym na piksele i czego w EIZO nie ma, kompletną, działającą prekalibracją sprzętową jak w monitorach zawodowych. Przy porównaniu EIZO i NEC w odmianie COLOR, we wszystkich kategoriach, no może poza rozrywką, wygrywa wówczas NEC.

Szczegółowe parametry znajdują się pod linkami: EIZO EV2785, NEC EA271U, NEC EA271U COLOR


UWAGI

Ten post jest opisem najbardziej istotnych różnic między konkretnymi modelami monitorów. Ten i pokrewne posty z frazą "Krótkie porównanie", stanowią gotowe szablony odpowiedzi na pytania, które spływają różnymi środkami komunikowania.
Proszę nie prowadzić w tym wątku dyskusji, chyba, że związaną z tym konkretnym porównaniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

04 maja 2019, 18:01 - sob

Jak wygląda wielkość gamutu po kalibracji do 6500K? (fajnie byłoby zobaczyć odpowiednie wykresy 2D dla tego EIZO, jak i NEC) Tak samo jestem ciekaw kontrastu po kalibracji do 6500K (czy oba mają taki sam, czy może jeden z nich ma większy).
Petren
Posty: 15
Rejestracja: 05 sierpnia 2017, 15:30 - sob

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 maja 2019, 22:32 - wt

Czy jest może salon lub sklep w Warszawie gdzie można byłoby te 2 monitory obejrzeć na żywo ?
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 maja 2019, 22:44 - wt

Oj coś mi się wydaje że będziesz miał problem żeby je na żywca oblukać w jednym miejscu , dwa obok siebie do porównania :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

08 maja 2019, 00:30 - śr

Żaden problem, oba można wypożyczyć i przetestować u siebie. Co do sklepu, który ma je oba na wystawie, to zero szans.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AJFORMS
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2019, 11:12 - pt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

04 października 2019, 11:42 - pt

Po długich poszukiwaniach monitora do 5000zł o dużej rozdzielczości właśnie zastanawiam się nad zakupem jednego z tych dwóch monitorów. Zajmuję się projektowaniem architektonicznym, wizualizacjami, które potem obrabiam w PS. Nie zajmuję się profesjonalnie grafiką, ale bardzo zwracam uwagę na jakość wyświetlanych treści. Pracowałam kiedyś na półprofesjonalnym Eizo 21 cali, potem zaprzyjaźniłam się z Retiną na Imacu, ale wróciłam do PC i szukam monitora. Nigdy nie kalibrowałam sprzętu. Mam pytania:
-czy Nec w wersji Color Tuned ma lepszą równomierność podświetlenia ekranu niz standardowy Nec i dorównuje Eizo
- czy jakość Neca jest podobna do Eizo ( znam jakość Eizo)
- czy skalibrowany monitor ulega rozregulowaniu po latach- czy trzeba go ponownie kalibrować. Jeżeli tak czy Eizo też się rozreguluje, a przecież nie można go skalibrować. Rozumiem, że potrzebny jest dodatkowy czujnik.
- czy jeżeli nie zajmuję się profesjonalnie grafiką - ta kalibracja w wersji Color Tuned będzie lepsza niż Eizo, który jest gotowy do użycia
- który jest ładniejszy - wydaje mi się, że Eizo, ale jeżeli po kalibracji Nec jest lepszym wyborem to przymknę oko na aspekt wizualny
- czy wersja "Color" na stronie monitory.mastiff.pl jest to wersja Color Tuned wykonana przez NEC
- nigdzie nie znalazłam informacji, że rozszerzona gwarancja NEC obejmuje również wypalone piksele
( mójj pierwszy Eizo miał wypalone po miesiącu dwa piksele i producent wymienił go na nowy, który działał przez 10 lat bez wypaleń)
-czy przejście z Retiny czyli 5k będzie bolało nawet przy przejściu na matowy 4k? Jak teraz patrzę na standardowe monitory to jest dla mnie przepaść.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

04 października 2019, 11:52 - pt

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
-czy Nec w wersji Color Tuned ma lepszą równomierność podświetlenia ekranu niz standardowy Nec i dorównuje Eizo
- czy jakość Neca jest podobna do Eizo ( znam jakość Eizo)

W wersji EA271U COLOR, tak. W wersji ColorTuned nie.

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
- czy skalibrowany monitor ulega rozregulowaniu po latach- czy trzeba go ponownie kalibrować. Jeżeli tak czy Eizo też się rozreguluje, a przecież nie można go skalibrować. Rozumiem, że potrzebny jest dodatkowy czujnik.

Każdy monitor się starzeje i co jakiś czas wymaga korekty. Czujnik rzecz jasna potrzebny w każdym wypadku.

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
- czy jeżeli nie zajmuję się profesjonalnie grafiką - ta kalibracja w wersji Color Tuned będzie lepsza niż Eizo, który jest gotowy do użycia

EIZO tak samo wymaga korekcji jak ColorTuned. COLOR nie wymaga, to "gotowiec".

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
- który jest ładniejszy - wydaje mi się, że Eizo, ale jeżeli po kalibracji Nec jest lepszym wyborem to przymknę oko na aspekt wizualny

EIZO jest dużo ładniejszy. Czasy się odmieniły. Kiedyś to EIZO miało urodę płyty chodnikowej a obecnie role się zmieniły.

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
- czy wersja "Color" na stronie monitory.mastiff.pl jest to wersja Color Tuned wykonana przez NEC

Nie. ColorTuned to monitor z poprawioną liniowością. COLOR to monitory przebierane, z wykluczonymi wadami paneli, skorygowaną liniowością, prekalibracją w kilkunastu wariantach i gwarnacją na piksele.

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
- nigdzie nie znalazłam informacji, że rozszerzona gwarancja NEC obejmuje również wypalone piksele

W wersji COLOR obejmuje. Przy standardowej gwarancji nie.

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 11:42 - pt
-czy przejście z Retiny czyli 5k będzie bolało nawet przy przejściu na matowy 4k? Jak teraz patrzę na standardowe monitory to jest dla mnie przepaść.
Nie będzie bolało. Gęstość pikseli jest wizualnie podobna.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AJFORMS
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2019, 11:12 - pt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

04 października 2019, 22:33 - pt

Serdecznie dziękuję za obszerne wyjaśnienia! Jeżeli dobrze zrozumiałam to między Nec w wersji Color i Eizo:
- Neca po rozregulowaniu doprowadzę z powrotem do ładu, a Eizo nie ma takiej możliwości - po prostu się zestarzeje z godnością
- 5 lat gwarancji na pixele brzmi mega kusząco w przypadku NEC
- Eizo jest jednak ładniejszy :)
- doczytałam, że Nec wyświetla więcej kolorów, ale nie wiem czy na tym poziomie ma to znaczenie
Trudny wybór....
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

05 października 2019, 00:42 - sob

AJFORMS pisze:
04 października 2019, 22:33 - pt
- Neca po rozregulowaniu doprowadzę z powrotem do ładu, a Eizo nie ma takiej możliwości
W czym problem w przypadku EIZO?
AJFORMS
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2019, 11:12 - pt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

05 października 2019, 15:33 - sob

Kyle pisze:
05 października 2019, 00:42 - sob
AJFORMS pisze:
04 października 2019, 22:33 - pt
- Neca po rozregulowaniu doprowadzę z powrotem do ładu, a Eizo nie ma takiej możliwości
W czym problem w przypadku EIZO?
Chodziło mi o kalibrację kolorystyczną, a rozumiem, że tylko w przypadku Neca jest taka możliwość.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

05 października 2019, 21:27 - sob

Jeśli chcesz na poziomie monitora "wycinać" gamut do jakiegoś ściśle określonego (np. równo sRGB, lub równo DCI-P3), to faktycznie w "biurowym" EIZO nie ma takiej opcji. Z drugiej strony w NEC EA nie ma za bardzo z czego wycinać, bo sam monitor ma dosyć wąski gamut. Inna sprawa, że praktycznie to i tak lepiej używać gamutu natywnego i wszystko oprofilować. Kolejna sprawa, przy kalibracji sprzętowej powinno się dać poprawić liniowość ... ale EIZO są tak dobrze wyrównane, że praktycznie nie ma co poprawiać. Nie wiem tylko czy obecne EIZO EV mają obliczenia wewn. z odpowiednią nadmiarowością, by po regulacji R/G/B nie pojawiał się banding.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

06 października 2019, 19:43 - ndz

Banding nie powinien się pojawić, bo zazwyczaj korekty są znikome (zależnie od egzemplarza). Z kolei gamut EA271U znów nie taki wąski, bo szerszy od przeciętnego (w czerwonym i zielonym wychodzi poza sRGB).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AJFORMS
Posty: 4
Rejestracja: 04 października 2019, 11:12 - pt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

06 października 2019, 20:11 - ndz

To który wybrać?:)
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 października 2019, 06:10 - pn

NocnyJastrzab pisze:
06 października 2019, 19:43 - ndz
Banding nie powinien się pojawić, bo zazwyczaj korekty są znikome (zależnie od egzemplarza). Z kolei gamut EA271U znów nie taki wąski, bo szerszy od przeciętnego (w czerwonym i zielonym wychodzi poza sRGB).
W sumie to w każdym monitorze gamut wychodzi poza sRGB ( na wąskogamutowcu , sprzedawanego jako ~100% sRGB w jednym miejscu jest węższy od sRGB, a w innym właśnie wychodzi poza ). Także może inaczej należałoby zapytać: jak duży gamut ma ten monitor objętościowo wzgl. sRGB ( sto-kilka % ?, sto-kilkanaście % ? , ponad 120% ?

Natomiast co do bandingu: monitor albo ma jakiś banding przy regulacji RGB gain (przy korekcji temp. barwowej), albo nie. Można to skontrolować na gradientach wyświetlonych bez CMS (np. w PAint), z wyzerowaną LUT karty graficznej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 października 2019, 13:22 - pn

AJFORMS pisze:
06 października 2019, 20:11 - ndz
To który wybrać?:)

Proszę pamiętać, że NEC EA271U w wersji "gołej" nie różni się regulacyjnie od EIZO EV2785. Jeśli chciałby Pan bezstratne korekty to trzeba brać wersje CT a najlepiej COLOR. Tak, wiem że droższa, ale pozbywamy się wszelkich problemów wynikających z pierwotnej dedykacji monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 października 2019, 19:15 - pn

Kyle pisze:
07 października 2019, 06:10 - pn
...W sumie to w każdym monitorze gamut wychodzi poza sRGB ( na wąskogamutowcu , sprzedawanego jako ~100% sRGB w jednym miejscu jest węższy od sRGB, a w innym właśnie wychodzi poza ). Także może inaczej należałoby zapytać: jak duży gamut ma ten monitor objętościowo wzgl. sRGB ( sto-kilka % ?, sto-kilkanaście % ? , ponad 120% ?
Jeśli producent jest uczciwy, to pomimo, że w większości zakresu koloru natywny gamut przekracza daną przestrzeń, a przykładowo w jednym odcieniu koloru jej w pełni nie pokrywa (obojętnie, czy sRGB czy Adobe RGB) powinien podać (znów przykładowo) 99 czy 98% sRGB/Adobe RGB.
Raczej nigdy się nie zdarza aby w całym zakresie barw monitor przekraczał równo (kilka, czy kilkanaście procent) daną przestrzeń barw.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

07 października 2019, 22:38 - pn

AndN11 pisze:
07 października 2019, 19:15 - pn
Jeśli producent jest uczciwy, to pomimo, że w większości zakresu koloru natywny gamut przekracza daną przestrzeń, a przykładowo w jednym odcieniu koloru jej w pełni nie pokrywa (obojętnie, czy sRGB czy Adobe RGB) powinien podać (znów przykładowo) 99 czy 98% sRGB/Adobe RGB.
Osobiście wolę znać pokrycie i wielkość objętościową wzgl. popularnych przestrzeni ( np. sRGB i AdobeRGB i DCI-P3 ). Wiem wówczas mniej-więcej który fragment przestrzeni barw monitor jest w stanie wyświetlić (gdyby dołożyć do tego wykres choćby 2D wzgl. tych przestrzeni to już dokładnie wiem co zobaczę). Samo pokrycie niestety niewiele mówi.
mth
Posty: 13
Rejestracja: 28 grudnia 2019, 09:32 - sob

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

11 stycznia 2020, 21:25 - sob

Tom01 pisze:
07 października 2019, 13:22 - pn
Proszę pamiętać, że NEC EA271U w wersji "gołej" nie różni się regulacyjnie od EIZO EV2785

Czy pomiędzy wersją seryjną i np. COLOR istnieje różnica w działaniu sprzętowej korekcji nierówności podświetlenia?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

12 stycznia 2020, 16:03 - ndz

mth pisze:
11 stycznia 2020, 21:25 - sob
Czy pomiędzy wersją seryjną i np. COLOR istnieje różnica w działaniu sprzętowej korekcji nierówności podświetlenia?

Nie. Kompensacja jest zaprogramowana na stałe i nie można jej modyfikować. Pośrednio jednak, jako, że monitory w programie COLOR są przebierane, egzemplarze z dużymi wadami równomierności nie są kwalifikowane do COLOR.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mth
Posty: 13
Rejestracja: 28 grudnia 2019, 09:32 - sob

Re: Krótkie porównanie: EIZO EV2785 kontra NEC EA271U

24 stycznia 2020, 14:31 - pt

Miałem możliwość porównania Eizo i Neca w wersji seryjnej) i tak na szybko o Necu z punktu widzenia laika:

- znacznie lepsza równomierność podświetlenia i barwy
- lepsze kąty widzenia (subiektywnie postrzegana zmiana jasności i barwy przy patrzeniu pod kątem)
- wyraźnie widoczne przejścia pomiędzy odcieniami w teście liniowości
- podobnie jak w Eizo przed regulacją kolory wyglądają na przesycone i nienaturalne
- satynowa powłoka antyrefleksyjna
- brak kabla HDMI w zestawie
- OSD i regulacja - menu mniej intuicyjne i ergonomiczne niż w Eizo, przyciski znacznie mniej czułe, ale za to np. stopień regulacji bieli to 100K a nie 500K
- jakość obudowy wyraźnie gorsza (na przykład wybrzuszenie górnej krawędzi obudowy z lewej strony ... źle to wygląda)
- brzydszy niż Eizo

NEC ma swoje wady, ale moim zdaniem wygrywa, jeśli chodzi o jakość obrazu (tym bardziej, że wiele z tych wad można zniwelować).
Eizo jest dla mnie niestety rozczarowaniem - nierównomierne podświetlenie, słabe kąty widzenia i biel przechodząca z odcienia niebieskawego w żółtawy akurat pośrodku ekranu ...

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu