SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

Nie wiesz czym się różnią jakieś dwa monitory? Zapytaj właśnie w tym dziale.
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

17 września 2012, 15:51 - pn

Dzień dobry

Po moim poprzednim pomyśle adaptacji monitora jako telewizora i jego skutecznym wybiciu tego błędnego podejścia z mojej głowy, za co serdecznie dziekuję, chciałem zapytać o porównanie parametrów trzech monitorów jak w tytule, a właściwie odniesienie się do SX2461.

Pan Tomasz określa SX2262 jako monitor wyjątkowo uniwersalny. Mnie zainteresował monitor o oznaczeniu SX2461, który bardziej mi pasuje ze względu na rozmiar. Mam słaby wzrok, więc plamka poniżej 0.25 stanowi dla mnie duży problem przy nadal nieskalowalnych w pełni systemach operacyjnych).
Poza parametrami technicznymi na stronie Eizo trudno znaleźć jakieś wiarygodne informacje o tym modelu, stąd proszę wszystkich uświadomionych w tej kwestii o informacje.

Jak wobec powyższego wygląda nieprodukowany już SX2461 w odniesieniu do SX2262?
W przeciwieństwie do następcy (?) czyli SX2462 ma matrycę VA a nie IPS, co składania do takich porównań.
Czy mogę spodziewać się po nim podobnej funkcjonalności i uniwersalności co SX2262, czy można przyjąć że SX2461 to przeskalowany brat SX2262?
Czy dopalacz w SX2461w jest równie dobry co w SX2262?

Jak oprócz prezentują się możliwości SX2461 w stosunku do SX2462? Wiadomo, że wiele wynika z różnic w technologii zastosowanej matrycy, ale czy sam fakt że to VA i Eizo kwalifikują ten monitor do warunków pracy w ciemniejszym (czytaj domowym) oświetleniu?

Pytam w kontekście amatorskiej zabawy z fotografią, częstej pracą w CADzie, czasem amatorska obróbka video. Gry nie są przewidywane, chociaż jestem ciekaw czy konstrukcja z 2008 roku ma zauważalne smużenie w odniesieniu do dzisiejszych chociażby FS2331 czy S2243?

Czy matryca w obecnie produkowanym S2433 ma coś wspólnego z tą w SX2461?

Z góry dziękuję za każdą informację, bo poza tym forum w kontekście monitorów nie bardzo jest gdzie jej szukać. To nie komplement, to po prostu fakt.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

17 września 2012, 16:34 - pn

SX2262W i SX2461W są niemal identyczne jeśli chodzi o walory obrazu. Różni je tylko rozmiar. SX2462W to już inna para kaloszy. Inny panel, inne zalety i wady. Panel PVA z SX2461W ma więcej wspólnego z CG241W i CG242W niż z serią S. SX i CG mają selekcjonowane panele, układy wyrównywania jasności i chrominancji, 12 bitową tablicę LUT i 16-bitowe zaokrąglenia przy przeliczeniach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

09 października 2012, 21:49 - wt

Bardzo dziękuję za ukierunkowanie, nie tylko to adresowane bezpośrednio do mnie ale i za tą wiedzę, którą można zdobyć czytając niniejsze forum.

Stałem się szczęśliwym (?) nabywcą SX2461W, oczywiście z rynku wtórnego, bo wśród nowych monitorów na PVA w 24 calach nie ma nic co by mieściło się w moich aktualnych ramach finansowych.

Generalnie monitor jest prawie taki jak się spodziewałem - idealnie rozłożone podświetlenie (poza samymi cieniutkimi, ale jednak, obrzeżami), kolory sRGB naturalnie nasycone, detale w cieniach pod kątem nie przeszkadzają aż tak bardzo.

Jednakże jest kilka rzeczy które mnie martwią czy intrygują, bowiem w tej chwili nie jest to do końca komfortowy monitor uniwersalny przeznaczony do warunków domowych, a na to liczyłem w odniesieniu do SX2262W.

1. Monitor jest dla mnie zbyt jasny i kontrastowy, w trybie sRGB nie da się na niego patrzeć bez zmęczenia wieczorem (jaskrawość 0%). Oświetlenie - lampa sufitowa żarówki 3x40W. Przycięcie suwakami karty graficznej kontrastu i jasności z 50% defaultowych do 35-40% daje już jako taki komfort patrzenia. Wiem, że nie powinienem obcinać na karcie graficznej, ale szkoda oczu na tą chwilę. Pytanie: czy coś da się z tym zrobić, oprócz zdublowania czy potrojenia mocy oświetlenia pokoju? Nie ukrywam, że liczyłem na jako taki komfort przy pracy wieczorem w typowym domowym oświetleniu.

2. Między 0% a 100% Brightness nie ma jakiejś oślepiającej różnicy, tzn. w dzień czujnik automatycznie reguluje sRGB na poziom 30-100%, ale 50% nie oślepia w ciągu dnia, co by mogło sugerować wysoki stopień zużycia świetlówki, a z drugiej jednak strony - 0% wieczorem mocno wali po oczach przy takim oświetleniu jak powyżej. Licznik wskazuje 5200h. Po prostu wydaje mi się że zakres regulacji jaskrawości jest dosyć mały, chociaż dotychczas w miałem do czynienia jedynie z marketowymi monitoropodobnymi tworami oraz matrycami laptopów. Nota bene biznesowy niemłody laptop HP 8710p zdecydowanie mniej męczy moje oczy. Pytanie: czy można w jakiś domowy sposób sprawdzić, czy zakres jaskrawości jest w normie?


Czy ewentulana kalibracja dotyczy tylko trybu Custom? Mógłbym go pewno skalibrować "ciemniej" niż sRGB, ale zależy mi też na trybie sRGB o mniejszej jaskrawości obrazu.

Czy w trybie sRGB po kalibracji dalej będzie tak jasno i kontrastowo?


Zastosowania graficzne i obróbka zdjęć czysto amatorska, czasem projektowanie CAD. Potrzebuję po prostu komfortowego domowego 24 monitora, ten jest na PVA i jest o klasę wyżej od S2433 polecanego do domu. Czy zatem SX2461W to dobry wybór?

Proszę o ewentualne przeniesienie posta do odpowiedniego działu jeżeli tutaj nie jest zasadnie ulokowany.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

10 października 2012, 08:51 - śr

Nie ma domowych, obiektywnych sposobów oceny kondycji obrazu ponad to co Pan zrobił. Jeśli jest za jasny to nie jest jeszcze zużyty. Taki z tego plus. Zresztą przebieg jest niewielki. Kalibruje się rzecz jasna w trybie Custom. Problem przesyconych kolorów w Windows załatwia się aplikacjami z modułem zarządzania barwą. Po kalibracji monitor zdecydowanie traci agresywność, choć rzecz jasna jest ona w okolicach minimum regulatora jaskrawości. Mniej się nie da. Jeśli mimo to ekran jest za jasny, znaczy to, że w pomieszczeniu ma Pan za ciemno.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

10 października 2012, 11:10 - śr

Zatem widzę, że nie pozostaje nic innego jak doświetlić miejsce pracy.

Ze względu na specyficzny układ miejsca pracy nie ma możliwości montażu lampy pod sufitem, zatem chcę umiejscowić ją 30-40 cm nad monitorem. Szerokość oprawy maksymalnie 70cm, co ogranicza moc świetlówki do 18W (L=590mm)

W związku z tym miałbym trzy pytania:

1. Z dwojga złego - lepiej te 40 cm nad monitorem czy też bezpośrednio za nim?

2. Czy 2x18W wniesie poprawę, czy też pozostanie mi tylko sprawdzić to empirycznie??

3. Którą wybrać - Grahphica czy de Luxe?
https://monitory.mastiff.pl/swietlowka-p ... -2135.html
vs
https://monitory.mastiff.pl/swietlowka-p ... -2143.html

Priorytetem jest komfort patrzenia, wierność oddawania barw jest na drugim miejscu, trwałość na dziesiątym :).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

10 października 2012, 11:19 - śr

Trzeba będzie zrobić eksperyment z umieszczeniem. Kluczowa jest geometria Pańskiego stanowiska. Ogólnie najlepiej dążyć do równomiernego rozświetlenia ale i lampy umieszczone za monitorem mają pewne zalety.

Philips i Osram to podobne świetlówki, lekko różniące się ilością składowej ok 550nm czyli zieleni w widmie. Nie ma sposobu na odgadnięcie która komu się bardziej spodoba.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

10 października 2012, 11:52 - śr

Proszę przyciskiem (M) wejść w tryb CUSTOM, następnie wejść do menu, Color Adjustment (Advanced Adjustment).

-Po ustawieniu parametru Brightness na 0% należy dodatkowo zredukować jaskrawość monitora przy pomocy suwaków GAIN, przycinając je aż do uzyskania komfortowej jaskrawości.

-Nadmierną saturację należy nieco uspokoić parametrem SATURATION.

-Jeżeli praca będzie się odbywać w warunkach mrocznych, proponuję dodatkowo podnieść parametr gamma z 2.2 na 2.4

Powyższa metoda nie pozwala na pracę z kolorem, ale do kreślenia w CAD, pracy z tekstem, internetem i w innych zastosowaniach o niekrytycznym znaczeniu barwy powinna wystarczyć.

Dla własnego komfortu radzę nieco rozświetlić tło za monitorem. Prywatnie używam do tego celu listw LED, świetlówki graficzne zawieszone 30-40cm nad monitorem mogą emitować zbyt wiele światła. Jeśli nie będziemy pracować z kolorem, barwa jest obojętna.

W przypadku pracy ze zdjęciami/grafiką zalecam dobranie barwy światła w ten sposób, by tło za monitorem odpowiadało neutralnością 50% szarości wyświetlonej na ekranie. Jakość spektralna światła użytego w tym celu jest w tym wypadku bez znaczenia, chodzi wyłącznie o uniknięcie niekontrolowanej adaptacji chromatycznej do barwy światła otoczenia.
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

10 października 2012, 12:25 - śr

Dziękuję obu Panom za sugestie; wynika z nich, że warto podświetlać (dodatkowo) tło za monitorem.
W moim przypadku, za monitorem w odległości 10-20 cm jest umiejscowiona biała płyta meblowa o rozmiarach 70x120. Kolor tej płyty tanio i bezproblemowo mogę właściwie dowolnie zmienić. Czy to coś wnosi do sprawy, czy też lepiej dobierać samo oświetlenie?
Tom01 pisze:Trzeba będzie zrobić eksperyment z umieszczeniem. Kluczowa jest geometria Pańskiego stanowiska. Ogólnie najlepiej dążyć do równomiernego rozświetlenia ale i lampy umieszczone za monitorem mają pewne zalety.

Philips i Osram to podobne świetlówki, lekko różniące się ilością składowej ok 550nm czyli zieleni w widmie. Nie ma sposobu na odgadnięcie która komu się bardziej spodoba.
Chodziło mi o porównanie dwóch Philipsów dostępnych w Pańskim sklepie, czyli de Luxe i Graphica, Osrama tam nie widzę.

Jednakże zakupiłem już 2 szt. Philips Graphica na monitory.mastiff.pl, przyjmując że od de Luxe będą różnić się niezauważalnie przy moich zastosowaiach.


Czornyj pisze:Proszę przyciskiem (M) wejść w tryb CUSTOM, następnie wejść do menu...
(...)
Dziękuję za wskazówki dotyczące quasikalibracji :), podejmowalem już podobne działania, ale nie znalazłem nigdzie procedury opisanej krok po kroku, na pewno sprawdzę i zdam (lamerską) relację, choćby dla innych potencjalnych czytelników borykających się z podobnym problemem.
Czornyj pisze:
Dla własnego komfortu radzę nieco rozświetlić tło za monitorem. Prywatnie używam do tego celu listw LED, świetlówki graficzne zawieszone 30-40cm nad monitorem mogą emitować zbyt wiele światła. Jeśli nie będziemy pracować z kolorem, barwa jest obojętna.

W przypadku pracy ze zdjęciami/grafiką zalecam dobranie barwy światła w ten sposób, by tło za monitorem odpowiadało neutralnością 50% szarości wyświetlonej na ekranie. Jakość spektralna światła użytego w tym celu jest w tym wypadku bez znaczenia, chodzi wyłącznie o uniknięcie niekontrolowanej adaptacji chromatycznej do barwy światła otoczenia.
Jak napisałem powyżej, zakupiłem już świetlówki. Myślę, że faktycznie jest ryzyko iż światło będzie za mocne ale spróbuję je jakoś pozasłaniać i rozproszyć światło.
Nie chciałbym rezygnować całkowicie z pracy z kolorem (chociaż li tylko amatorskiej) i może jednak w tym kontekście te świetlówki się sprawdzą. LEDy dużo łatwiej wstawić w dowolne miejsce, dlatego jeżeli nie wyjdzie ze świetlówkami zamontuję LEDy. Chociaż może trzeba było od nich zacząć, a nie na odwrót :).
pykson
Posty: 12
Rejestracja: 12 marca 2012, 23:50 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

13 października 2012, 21:27 - sob

Świetlówki przyszły następnego dnia po zamówieniu (błyskawiczna realizacja i dobra informacja o postępie zlecenia), jednakże chciałem sprawdzić zalecenia konfiguracji podane przez Pana Marcina. Zrobiłem tak jak napisał, i przyznam, że dopiero wtedy doceniłem możliwości adaptacyjne tego SXa. Wiedziałem, że dużo można od niego wymagać, ale nigdy nie widziałem monitora, który mógłby świecić tak słabo a jednocześnie oddawać wiarygodnie barwy przy sensownym kontraście. Dało się nawet bez łez pracować całkiem po ciemku. Wiem, że to nie były ustawienia do pracy z kolorem, ale takiej nastawy właśnie oczekiwałem - była jeszcze bardziej przyjazna dla oczu niż standardowy ciemny ekran HP 8710p.

Podsumowując: IMO SX2461W nadaje się do pracy przy każdym oświetleniu w warunkach domowych. Wiadomo, że praca z kolorem stawia już konkretne wymogi co do oświetlenia, ale przy innych zastosowaniach monitor radzi sobie nawet w ciemności.



Skoro jednak otrzymałem już te świetlówki wypadało je zamontować.

Stanowisko, przy którym stanął SX2461W jest nieduże, bo jest wygrodzone białymi ściankami i ma powierzchnię 1,5x1,5m, z czego jeden bok jest otwarty na większą przestrzeń.

Zamontowałem 2x18W w oprawie bez rastra ulokowanej nad i jednocześnie za monitorem, tak aby nie świeciły bezpośrednio na ekran. Oprawę zasłoniłem poziomą deską tak, aby siedząc przy komputerze nie widzieć świetlówek. Światło częściowo rozprasza się nad ową deską w "pomieszczeniu" a częściowo podświetla tło monitora (przestrzeń głęboką na około 20 cm pomiędzy białą płytą meblową a monitorem). Źródło światła zasłonięte w ten sposób nie powoduje oślepienia, jednakże ze względu na białe ściany w małej odległości światło odbija się od ścian i w efekcie również na ekranie, jednakże jest to do opanowania dodatkowymi osłonami.

Automat sensora ustawia jaskrawość automatycznie w zakresie od 15-27% w zależności od trybu (sRGB, Picture itp.). Czytanie tekstu nawet na białym tle jest komfortowe (nawet w jasnym z założenia, jak sądzę, sRGB). Praca z kolorem (opinia amatora) faktycznie przy tej barwie światła ma jakiś sens. Moim zdaniem świetlówki te doskonale imitują światło dzienne. Jedna sztuka byłaby za słaba, dwie są może za mocne, ale stosunkowo łatwo można takie światło "przytłumić".

Patrząc na to co udało mi się uzyskać dzięki Panów radom - gdybym nie zamówił tych świetlówek na pewno zamontowałbym podświetlenie tła monitora, wydaje mi się, że miało to krytyczne znaczenie dla komfortu patrzenia. Co do barwy światła i charakterystyki światła to faktycznie - organoleptyczne kolory są naturalne przy zastosowaniu świetlówek o barwie 950. Nawet skóra na moich rękach wydaje się być bardziej naturalna :).

Bardzo dziękuję za pomoc, prawdopodobnie jest więcej osób z podobnymi problemami i ten wątek może być dla nich wartościowy.
Gans125
Posty: 5
Rejestracja: 30 października 2012, 21:16 - wt

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

19 maja 2013, 21:32 - ndz

Hej

Nie wiem czy w dobrym temacie piszę, ale nic innego nie znalazłem. Od nie dawna mam sx2462 i jest to 1 taki profesjonalny monitor z którym mam do czynienia. Ma dużo możliwości konfiguracji tylko problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać. Ma fabryczne ustawienia jak text, movie czy picture, wydają się być ok. Ale czasami pracuje w autocad czy chce sobie pograć. Jak powinienem ustawić monitor? A może te fabryczne ustawienie też nie są takie super i można jeszcze coś poprawić?

dzięki z góry
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: SX2461w vs (SX2262w or SX2462w)

19 maja 2013, 21:44 - ndz

Bez kalibracji, do cada, proponuję przełączyć na tryb sRGB, bardzo mocno okroić jaskrawość i pracować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Porównania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu