NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

mmm
Posty: 53
Rejestracja: 18 lutego 2017, 15:40 - sob

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 19:12 - wt

Jakiś chochlik usunął mój wpis, spróbuję jeszcze raz.
Czy te dialogi odnoszą się do monitorów kosztujących kilkanaście tysięcy złotych???
"Urządzenia techniczne działają wg obliczonych i opracowanych zasad działania. W przypadku monitorów, jest to tzw "model widzenia". Problem w tym, że nie ma jednego słusznego. EIZO działa wg CMF1931 a NEC wg CMF1968. Stąd "zafarby"."

"Nie wiem co tu można prościej - trzeba albo dosuwaczkować w Multiprofilerze PA322UHD pod zielonkawość CXa, albo przekalibować CXa by nie był zielony."

"Jeśli za poprawność przyjmiemy D65 na kinolu, to PA322UHD jest bliżej. Zwykle kalibrowałem CX240 z opcją Multiple Monitor Matching zapiętą w CN, wtedy są magentowe - kalibracja wg wskazań kolorymetru daje zielonkawy efekt."
itd., itp.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 19:17 - wt

mmm pisze:Jakiś chochlik usunął mój wpis, spróbuję jeszcze raz.
Czy te dialogi odnoszą się do monitorów kosztujących kilkanaście tysięcy złotych???
Co jest nie tak z tymi dialogami?
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2017, 19:20 - wt przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 19:18 - wt

CX240 kosztował kilka tysięcy, PA322UHD kilkanaście..

> arturm
doczytaj Manual do MultiProfilera, edytuj jeden z trybów Picture Mode i zrób symulację wskazując profil z CX.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 20:54 - wt

Nie jestem fachowcem w tej materii, ale zrobił bym w sposób następujący.

Uruchomił bym monitor lepszy (w tym przypadku PA322UHD) w trybie fabrycznym, jaki mi odpowiada np. full gamut, AdobeRGB albo sRGB. Ustawień dokonywał bym przy pomocy MultiProfilera, jeśli w Win to na koncie admina. MultiProfiler sam podmienia zawartość profilu w locie, niezmieniając nazwy pliku.

Następnie uruchomił bym monitor gorszy (w tym przypadku CX240) i ustawił na ten sam tryb. Następnie przy pomocy oprogramowania EIZO dokonał delikatnej korekty barwy bieli tak, aby upodobnić ją do drugiego monitora.

Jeśli EIZO na to nie pozwala (co by mnie specjalnie nie zdziwiło) to dopasowanie trzeba będzie przeprowadzić na PA322UHD za pomocą MultiProfilera. Tu również dokonałbym tylko wzrokowej korekty barwy bieli, w najmniejszym jak to możliwe stopniu. Tutaj jest to na pewno możliwe, ponieważ PA posiadają 3D LUT i odblokowane wszystkie możliwe regulacje.
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 22:29 - wt

Dziękuje wszystkim za porady. Ustawiłem (zlikwidowałem ten zafarb magentowy w PA) robiąc emulacje profilu CX i korygując punkt bieli. Teraz czekam żeby zrobić kalibracje obu monitorów bo już sam nie wiem gdzie jest "poprawność". PA ewidentnie polecial w magente, a teraz jak mam porównanie dwóch monitorów to rzeczywiście widzę, że CX leci w zieleń. Także jak obrabiam zdjęcia i skóre ludzi to na chwilę obecną nie wiem co i jak :) ... więc nie obrabiam nic do momentu, aż ktoś zrobi mi kalibracje.
cz
czuk

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

28 lutego 2017, 23:52 - wt

arturm pisze: nie wiem co i jak :) ... więc nie obrabiam nic do momentu, aż ktoś zrobi mi kalibracje.
Może wystarczy pokombinować troszeczkę,to monitor wysokiej klasy,resztę rad masz powyżej :) ,raczej nie da się w nim nic popsuć :) dociekliwość jest wskazana,zacznij od ustawień fabrycznych i próbuj na okrągło..,ciągle,jak się nie znasz to głową muru nie przebijesz.. :shock:
arturm pisze:Nic nie rozumiem z tego co piszecie :) ....to nie moja dziedzina.....chłopaki, trochę prościej piszcie.
..zbyt niska samoocena :)

ps .Stawiasz czteropak piwa jak to rozgryzieś ;) MI
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 00:56 - śr

arturm pisze:Dziękuje wszystkim za porady. Ustawiłem (zlikwidowałem ten zafarb magentowy w PA) robiąc emulacje profilu CX i korygując punkt bieli. Teraz czekam żeby zrobić kalibracje obu monitorów bo już sam nie wiem gdzie jest "poprawność". PA ewidentnie polecial w magente, a teraz jak mam porównanie dwóch monitorów to rzeczywiście widzę, że CX leci w zieleń. Także jak obrabiam zdjęcia i skóre ludzi to na chwilę obecną nie wiem co i jak :) ... więc nie obrabiam nic do momentu, aż ktoś zrobi mi kalibracje.
A nie masz przypadkiem w tym Nec'u włączonego Metamerism Correction? On powoduje lekki magentowy zafarb.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 06:28 - śr

Tom01 pisze:
arturm pisze:Nic nie rozumiem z tego co piszecie :) ....to nie moja dziedzina.....chłopaki, trochę prościej piszcie.
Urządzenia techniczne działają wg obliczonych i opracowanych zasad działania. W przypadku monitorów, jest to tzw "model widzenia". Problem w tym, że nie ma jednego słusznego. EIZO działa wg CMF CIE1931 a NEC wg CIE1964. Stąd "zafarby".
Najlepiej połączoną ze szkoleniem i pokazaniem w praktyce wspomnianych wyżej aspektów.
NEC stosuje tą samą CMF co EIZO (CIE1931), tylko dodatkowo pozwala korygować monitor funkcją metamerism correction działającą na nieodganionej dla mnie CMF (może po prostu dostrajanej wizualnie).

EIZO stosuje CIE1931 i CIE1964 do wyboru w CN. Przykładowo wyraźnie widać, że kalibrując własny preset sRGB korzystali z CMF'64, bo monitor jest wtedy magentowo-CRTkowy jak po kalibracji z zaklikniętą opcją MMM.

Zainteresowanym proponuję ustawić tak, by było ładnie, przyjemnie dla oka i nie drążyć tematu. Próbowałem już kilkakrotnie wytłumaczyć tutaj ten fenomen, ale dalej nikt nic nie zrozumiał - czemu wcale się nie dziwię, bo sam sporo, długo i w kółko o tym czytałem zanim w miarę zrozumiałem co najprawdopodobniej jest przyczyną tego stanu rzeczy (przy czym nadal nie mam co do tego pewności). Cena nie gra roli, problem jest powszechnie znany wśród inżynierów koloru, dotyczy tanich monitorów za 1kpln skalibrowanych poczuciem humoru producenta i referencyjnych monitorów broadcastowych za ponad sto tysi kalibrowanych spektroradiometrem za 45 tysi $.
mmm
Posty: 53
Rejestracja: 18 lutego 2017, 15:40 - sob

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 07:43 - śr

Czornyj: "Zainteresowanym proponuję ustawić tak, by było ładnie, przyjemnie dla oka i nie drążyć tematu." !!!
No i żeby wydruki przypominały obraz z monitora ;-)
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 08:17 - śr

mmm pisze: No i żeby wydruki przypominały obraz z monitora ;-)
Ale to akurat nie od monitora zależy, tylko od światła w jakim porównujesz :D
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 09:54 - śr

max pisze:Jeśli EIZO na to nie pozwala (co by mnie specjalnie nie zdziwiło) to dopasowanie trzeba będzie przeprowadzić na PA322UHD za pomocą MultiProfilera.
Wzorkowa regulacja kolorystyki CX240 (nazywana adjustacją) jest jak najbardziej możliwa przy pomocy menu monitora (lub programu Screen Manager). Zarówno w osiach RGB jak i dopełniających CMY. Pomocny jest darmowy program Color Navigator Elements.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 11:20 - śr

mmm pisze:No i żeby wydruki przypominały obraz z monitora ;-)
To akurat absolutnie NIE!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 11:56 - śr

wydruk to kolejny temat-rzeka, więc znowu nie odpływajmy
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 18:55 - śr

Czornyj pisze:wydruk to kolejny temat-rzeka, więc znowu nie odpływajmy
Tak. Z nauką jest jak z alkoholem. Można wypić beczkę wina, a nawet dwie, ale nie na raz ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

01 marca 2017, 19:47 - śr

Czy mam dębowe ucho, czy nie słyszę achów i ochów :?:
arturm
Posty: 91
Rejestracja: 05 października 2012, 20:18 - pt

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

02 marca 2017, 02:09 - czw

Filip pisze:A nie masz przypadkiem w tym Nec'u włączonego Metamerism Correction? On powoduje lekki magentowy zafarb.
Miałem załączoną, ale jej wyłączenie nic nie dało. Jutro przyjeżdża ktoś do kalibracji. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
mmm
Posty: 53
Rejestracja: 18 lutego 2017, 15:40 - sob

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

02 marca 2017, 10:30 - czw

Tom01 pisze:
mmm pisze:No i żeby wydruki przypominały obraz z monitora ;-)
To akurat absolutnie NIE!
Zaraz, zaraz.
Porównywanie wydruku wzornika w południowym świetle dziennym z jego obrazem na monitorze to nie sposób na ocenę dokładności kalibracji monitora???!!!???
Wzorzec koloru RGB zamów wydruk
(autor Bill Atkinson)

Obrazek
https://monitory.mastiff.pl/temp/Atkinson.jpg [8MB]
Doskonałej jakości wzorzec pozwalający na ocenę ustawień monitora i jakości wydruku z drukarek fotograficznych lub odbitek. Plik został tak skonstruowany, aby uwypuklić elementy trudne do zreprodukowania.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

02 marca 2017, 11:35 - czw

mmm pisze:Zaraz, zaraz.
Porównywanie wydruku wzornika w południowym świetle dziennym z jego obrazem na monitorze to nie sposób na ocenę dokładności kalibracji monitora???!!!???
Oczywiście, ale mówimy o sprawdzeniu, nie regulacji! Funkcja kontrolna a regulacyjna to kompletnie co innego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

02 marca 2017, 11:47 - czw

Jak jest dobry monitor, a ten taki jest, i wykonasz drobną regulację wzrokową (np. adaptując barwę bieli), to nie powinno się wszystko inne kompletnie rozjechać na cztery wiatry.

Więcej lepiej faktycznie nie ruszać, bo tylko "popsujesz" i rozregulujesz. No chyba, że wiesz co robisz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA322UHD - Maximus Decimus Meridius!!!

02 marca 2017, 11:50 - czw

max pisze:Jak jest dobry monitor, a ten taki jest, i wykonasz drobną regulację wzrokową
Na oko to chłop.... ;)

Tym bardziej w monitorze za kilkanaście tys. Trzeba go skalibrować i już.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu