egalitarny UHD :)

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

04 grudnia 2015, 22:01 - pt

Tak czy owak monitor jest wart uwagi. Sam w końcu miałem okazję chwilę zerkać na niego. Odbiór fotografii bardzo pozytywny. Liniowość przyzwoita jak na monitor biurowy, reprodukcja koloru w sRGB zadowalająca.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
japi
Posty: 3
Rejestracja: 05 września 2014, 00:30 - pt

Re: egalitarny UHD :)

05 grudnia 2015, 00:00 - sob

Mam juz nowy egzemplarz. Wszystko odbyło się błyskawicznie (przy okazji dziękuję bardzo NocnemuJastrzębiwi :D ) Musze tu dodać, że współpraca z przedstawicielestwem NEC była wzorowa. I dla mnie, pewnie też jak i dla innych, szybkie załatwienie problemu bez uciekania się do tłumaczenia "panie te typy tak mają", przelicza się na konkretne warości w pieniądzach (brak straty czasu), że o zdrowiu nie wspomnę (spokój, zamiast nerwów :D ).

Rzuciłem okiem na powiększenie 200% i dla mnie jest całkowicie akceptowalne. Powiem więcej, tego skalowania w Windowsach się bałem, a okazało się lepsze niż moje oczekiwania. Fonty nie sa postrzępione, widok jest b. przyjemy dla oka. Obejrzałem na Windows 8 Pro. Ja używam Windows 7 Ult., ale na razie nie mam karty graficznej, to testuję u dzieci na GTX970. W natywnej rozdzielczości ilość komórek Excel robi wrażenie ;) i wszystko jest bardzo ostre i wyraźne.

Tak na pierwszy rzut oka, dla mnie ten monitor za tą cene jest bardzo dobrym wyborem. Na moje potrzeby nadaje się idealnie, choć docelowo będę chciał kupić coś większego, ale na razie wszystko dosyć drogie. A już wiecznie nie chciałem czekać. GammaComp MD to "must have", a jak nie będzie to trzeba będzie kupic SVII, bo wygoda praktycznie automatycznej kalibracji jest dla mnie nieoceniona. Tak przy okazji, nie widze też problemu w grach, gdyby ktoś chciał się zrealaksować, ale tu polegam na opini nastolatków z dwóch dni grania (CS GO, LoL, i duuuża mapa w Rome II Total War). Dla mnie to dobry uniwersalny monitor, dla kogoś spędzającego dużo czasu przy pracy biurowej, a możliwość szybkiej kalibracji dla kogoś takiego jak ja (uświadomionego amatora fotografa) jest dużym plusem i jak już go skalibruję to napiszę jakie sa moje odczucia okiem pro-amatora. Oceny techniczne zostawiam fachowcom, któych na forum nie brakuje i mogą ten monitor porównac do innych :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

11 grudnia 2015, 20:50 - pt

GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

05 stycznia 2016, 11:32 - wt

srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 15:25 - pn

Recenzja GrzesiekR trochę nie zachęca do kupna. Coś dziwnego jest z tą Gammą - ktoś może to wyjaśnić?

Mam jeszcze parę pytań:
1) Gdzie najlpiej kupić EA775UHD? Można podawać so sobie kontakt lub na stronę :) Będzie jakaś zniżka dla ludzi z forum?
2) Wiadomo już ile kosztuje rozszerzenie gwarancji do 5 lat?
3) Czy EA275UHD posiada jakąś technologię "anty-flickering"?
4) Czy 60Hz jest problematyczne względem monitorów 2k - ile Hz one potrafią wyciągnąć?
5) Czy monitor wspiera G-sync?
6) Czy monitor potrafi ograniczać niebieskie światło jak np robi to ten ASUS? https://www.asus.com/pl/Monitors/ROG-SWIFT-PG27AQ/
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 16:27 - pn

3. Nie posiada, a taka "technologia" to pic na wodę, bo każdy monitor mruga i tego się nie zmieni. EA275UHD mruga z częstotliwością wielokrotnie przekraczającą ludzką percepcję.
4. Są dostępne monitory 2560x1440 mające odświeżanie 120/144 Hz, kierowane przede wszystkim do graczy. Zdecydowana większość monitorów ma standardowe 60 Hz. Niestety, tutaj jest wybór między wyższą częstotliwością odświeżania a lepszą jakością obrazu, monitory 120/144 Hz nie bardzo nadają się do jakichkolwiek bardziej zaawansowanych zastosowań (wyłączając e-sport etc.), natomiast modele graficzne czy nawet biurowe zawsze mają 60 Hz...
5. I nie mają G-Sync (ani FreeSync).
6. Ograniczanie niebieskiego światła to prawdopodobnie także pic na wodę. Zdaje się, że ocieplenie temperatury bieli trochę zmniejsza ilość emitowanego niebieskiego światła, obstawiam, że na tym polega taka technologia. Oczywiście taki zabieg psuje kolorystykę, więc jest przeznaczony przede wszystkim do pracy z tekstem, niemniej chyba każdy Eizo EV/Nec EA w górę oferuje możliwość zmiany temp. bieli, więc żadna technologia nie jest potrzebna. Eizo zdaje się ma nawet gotowy tryb "Paper" z takimi predefiniowanymi ustawieniami.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 17:08 - pn

Szynkars pisze:3. Nie posiada, a taka "technologia" to pic na wodę, bo każdy monitor mruga i tego się nie zmieni. EA275UHD mruga z częstotliwością wielokrotnie przekraczającą ludzką percepcję.
4. Są dostępne monitory 2560x1440 mające odświeżanie 120/144 Hz, kierowane przede wszystkim do graczy. Zdecydowana większość monitorów ma standardowe 60 Hz. Niestety, tutaj jest wybór między wyższą częstotliwością odświeżania a lepszą jakością obrazu, monitory 120/144 Hz nie bardzo nadają się do jakichkolwiek bardziej zaawansowanych zastosowań (wyłączając e-sport etc.), natomiast modele graficzne czy nawet biurowe zawsze mają 60 Hz...
5. I nie mają G-Sync (ani FreeSync).
6. Ograniczanie niebieskiego światła to prawdopodobnie także pic na wodę. Zdaje się, że ocieplenie temperatury bieli trochę zmniejsza ilość emitowanego niebieskiego światła, obstawiam, że na tym polega taka technologia. Oczywiście taki zabieg psuje kolorystykę, więc jest przeznaczony przede wszystkim do pracy z tekstem, niemniej chyba każdy Eizo EV/Nec EA w górę oferuje możliwość zmiany temp. bieli, więc żadna technologia nie jest potrzebna. Eizo zdaje się ma nawet gotowy tryb "Paper" z takimi predefiniowanymi ustawieniami.
Potwierdzam/zgadzam się.
Takie firmy jak ASUS prowadzą wściekle prymitywny marketing, często oszukując masowego, niezorientowanego konsumenta.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 17:40 - pn

Jeśli chciałbyś mieś precyzyjnie wyregulowaną gammę, to monitor trzeba skalibrować.

3) PWM o wysokiej częstotliwości załatwia sprawę. Dokłądnie tak samo jak w innych monitorach.
4) 60Hz. Do normalnych zastosowań całkowicie wystarcza. Do gier dla wielu wystarcza, ale też dla wielu nie.
5) O ile mi wiadomo, to nie.
6) Jak już napisano. Jedyne co bym chciał dodać to, że najnowsze i co lepsze monitory różnych marek, w tym EA, mają lepszy luminofor: Czerwono-zielony zamiast żółtego, co ogranicza względnie odrobinę niebieską składową. Oczywiście reszta "trików" opieraja się na obniżeniu temperatury bieli (zażółceniu).

Żółty luminofor, jedna górka (oprócz niebieskiego LEDa):
Obrazek

Zielono-czerwony luminofor, dwie górki (oprócz niebieskiego LEDa):
Obrazek
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 17:44 - pn

max pisze:Jeśli chciałbyś mieś precyzyjnie wyregulowaną gammę, to monitor trzeba skalibrować.
W przedmiotowym monitorze po kalibracji gamma była również dużo za nisko. Jest to opisane w mojej mini-recenzji.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 19:27 - pn

GrzesiekR pisze:
max pisze:Jeśli chciałbyś mieś precyzyjnie wyregulowaną gammę, to monitor trzeba skalibrować.
W przedmiotowym monitorze po kalibracji gamma była również dużo za nisko. Jest to opisane w mojej mini-recenzji.
W przedmiotowym monitorze gamma była ustawiona z niemiłosiernie dziką precyzją, tylko zmieniłeś ją modyfikując ręcznie punkt bieli. W serii EA można skalibrować TRC monitora w trybie P (Programmable), zmiana trybu na inny konieczna do ręcznej regulacji punktu bieli skutkuje powrotem do tego, "co fabryka dała" (a niestety specjalnie się nie wysiliła)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 20:17 - pn

Czornyj pisze:
GrzesiekR pisze:
max pisze:Jeśli chciałbyś mieś precyzyjnie wyregulowaną gammę, to monitor trzeba skalibrować.
W przedmiotowym monitorze po kalibracji gamma była również dużo za nisko. Jest to opisane w mojej mini-recenzji.
W przedmiotowym monitorze gamma była ustawiona z niemiłosiernie dziką precyzją, tylko zmieniłeś ją modyfikując ręcznie punkt bieli. W serii EA można skalibrować TRC monitora w trybie P (Programmable), zmiana trybu na inny konieczna do ręcznej regulacji punktu bieli skutkuje powrotem do tego, "co fabryka dała" (a niestety specjalnie się nie wysiliła)
Mówię o trybie P, NATIVE i sRGB gdzie nic nie zmieniałem. Zmieniałem na jakimś trybie użytkownika.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 20:32 - pn

No właśnie. Każde przełączenie w tryb inny, niż P powoduje "dezaktywację" profilu po kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 21:39 - pn

Profilu jak profilu, ale TRC na pewno - tylko w ustawieniu P (Programmable) znajduje się krzywa skorygowana podczas kalibracji.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

29 lutego 2016, 21:52 - pn

Do takich Łosiów Patentowych jak My, monitor typu NEC EA powinien być skalibrowany do gamutu możliwie najbardziej zbliżonego do sRGB, gamma 2.2, jasność bieli 80cd/m2, T=6500K, czerń = minimum.

Ma być tak łopatologicznie, żeby działało pod Windows bez profilu. W kartonie winna znajdować się wielka kartka, z napisem drukowanymi literami: "W razie Armagedonu wolno dotykać tylko Brightness. Nieuprawnione i nieuzasadnione użycie innych klawiszy grozi osadzeniem z innymi klawiszami." :!:
Powinna istnieć też możliwość zamówienia monitora z wydłubanymi odpowiednimi klawiszami, w zasadzie jako opcja domyślna.

Jak Łoś Patentowy wykorzysta profil, to wykorzysta. Jak nie, to nie. A lepiej nie, bo Łoś Patentowy taki jak ja musiał przelać hektolitry forumowych linijek, zanim zaczęło mu kołatać w jego przegrzanej komórce, do czego może służyć profil. ;)
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 08:37 - wt

MAX - hehehe ;D zgadzam się!
Czornyj pisze: W przedmiotowym monitorze gamma była ustawiona z niemiłosiernie dziką precyzją, tylko zmieniłeś ją modyfikując ręcznie punkt bieli. W serii EA można skalibrować TRC monitora w trybie P (Programmable), zmiana trybu na inny konieczna do ręcznej regulacji punktu bieli skutkuje powrotem do tego, "co fabryka dała" (a niestety specjalnie się nie wysiliła)
Czyli gamma wynosiła wzorcowe ~2,2?
Da radę zmienić coś w trybie P modyfikując inne tryby?
Sorry jeśli coś przekręcam, to dla mnie nowe rzeczy,

W recenzji na Tomshardeare napisali
"With an average value of 1.95, the EA275UHD is further away from 2.2 than many monitors we’ve tested. Perhaps a firmware update could fix this issue because performance is excellent in every other respect."
http://www.tomshardware.com/reviews/nec ... 355-5.html
Czym w praktyce skutkuje taki współczynnik gamma?
Czy jeśli czymś złym, to czy da radę skorygować to kupując Spectraview II i kalibrator samodzielnie?

Wciąż się waham: szerokogamutowy CX271 i 5 lat gwarancji. Czy EA275UHD i UHD i 3 lata.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 08:45 - wt

srebrnylis pisze:Da radę zmienić coś w trybie P modyfikując inne tryby?
Nie. Chyba, że się zresetuje monitor.
srebrnylis pisze:W recenzji na Tomshardeare napisali
"With an average value of 1.95, the EA275UHD is further away from 2.2 than many monitors we’ve tested. Perhaps a firmware update could fix this issue because performance is excellent in every other respect."
http://www.tomshardware.com/reviews/nec ... 355-5.html
Czym w praktyce skutkuje taki współczynnik gamma?
Czy jeśli czymś złym, to czy da radę skorygować to kupując Spectraview II i kalibrator samodzielnie?
Gamma obrazuje liniowość. To najważniejszy parametr monitora. Nieprawidłowa gamma w najlepszym wypadku może zmieniać kontrastowość a najczęściej powoduje błędy w tonalności, zafarby, przekłamania koloru. SVII oczywiście da się to poprawić.
srebrnylis pisze:Wciąż się waham: szerokogamutowy CX271 i 5 lat gwarancji. Czy EA275UHD i UHD i 3 lata.
To są monitory innych klas. Trudno je porównywać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 10:55 - wt

NocnyJastrzab pisze:No właśnie. Każde przełączenie w tryb inny, niż P powoduje "dezaktywację" profilu po kalibracji.
Hmmm. Nastawa P jest ciągle taka sama gdy się ją wybierze. I na niej gamma była daleka od 2.2. Kropka.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 10:58 - wt

max pisze:Do takich Łosiów Patentowych jak My, monitor typu NEC EA powinien być skalibrowany do gamutu możliwie najbardziej zbliżonego do sRGB, gamma 2.2, jasność bieli 80cd/m2, T=6500K, czerń = minimum.

Ma być tak łopatologicznie, żeby działało pod Windows bez profilu. W kartonie winna znajdować się wielka kartka, z napisem drukowanymi literami: "W razie Armagedonu wolno dotykać tylko Brightness. Nieuprawnione i nieuzasadnione użycie innych klawiszy grozi osadzeniem z innymi klawiszami." :!:
Powinna istnieć też możliwość zamówienia monitora z wydłubanymi odpowiednimi klawiszami, w zasadzie jako opcja domyślna.

Jak Łoś Patentowy wykorzysta profil, to wykorzysta. Jak nie, to nie. A lepiej nie, bo Łoś Patentowy taki jak ja musiał przelać hektolitry forumowych linijek, zanim zaczęło mu kołatać w jego przegrzanej komórce, do czego może służyć profil. ;)
Znaczy ja łosiem nie jestem :)
I mogę się bawić ile chcę. Po to są różne programowalne nastawy aby można było zachowywać ustawienia. Ciężko Wam przyjąć do wiadomości, że monitor NEC EA275Wmi nie jest królem liniowości.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 11:06 - wt

Oczywiście, że nie. Ja tylko o sobie pisałem ... i innych Łosiach. ;)
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

01 marca 2016, 12:50 - wt

GrzesiekR pisze:Ciężko Wam przyjąć do wiadomości, że monitor NEC EA275Wmi nie jest królem liniowości.
W kontekście tego co napisał Tom01 w SVII można zlinearyzować ten monitor. Domyślam się że z kalibratorem, czy tak?!
Chcę pracować z poprawną gammą - dla mnie to jest ważniejsze niż szeroki gamut (porównanie do CX271).
Alternatywnie rozważam jeszcze kupno EIZO EV2736W.i przeczekanie do czasu kiedy technologia 4k/5k nie będzie kosztować ~5000zł w szerokim gamucie, ewentualnie nowości jakie wniesie OLED.

Może to jest najlepsze wyjście?! Taki EV2736W również warto kalibrować? Czy on posiada jakieś oprogramowanie EIZO do zarządzania profilami?

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu