egalitarny UHD :)

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

22 września 2016, 14:05 - czw

Zasadniczo tak jest z uwagi na czystsze widmo GB-r LED. Jak ktoś długo siedział na kiepskim W-LED lub nawet czymś świetlówkowym, to kontakt z GB-r LED może być lekkim szokiem. I wydaje się wtedy, że zwykły W-LED jest "ładniejszy".
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

22 września 2016, 14:26 - czw

quant pisze:GB-r LED emuluje 6500K lepiej niż W-LED ? czy jest to może kwestia osobnicza, nie dająca się stwierdzić (obiektywnie) pomiarami.
To nie tak. Monitory najlepiej aby w ogóle miały niemalże monochromatyczne widmo w każdym kanale RGB. Widmo ciała doskonale czarnego jest natomiast zbliżone do światła słońca. Monitor, to chyba najlepsze uproszczęnie - "składa" potrzebny kolor, np biel, ze składowych jakie ma do dyspozycji. Dzięki metameryzmowi widzimy konkretną barwę, ale dzięki temu samemu metameryzmowi, widzimy różnicę w stosunku do światła słonecznego jak i każdego innego monitora, z innym składem widmowym podświetlenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

22 września 2016, 15:36 - czw

Po pierwsze nie 6500K, tylko D65.

Po drugie wizualne różnice (subtelne) wynikają z zupełnie innych przyczyn niż poruszane powyżej, patrz "Effects of colorimetric additivity failure and of observer metamerism in cross-media colour matching", B. Oicherman.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 13:54 - śr

Czornyj pisze: Dlatego w zastosowaniach foto/video/graficznych stanowczo warto liznąć go X-Rite i1Displayem Pro:
Obrazek
Obrazek
A jak wynik kalibracji wygląda na takich EIZO CX271 czy NEC PA272 ? Szukałem na forum, ale bez skutku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 14:07 - śr

quant pisze:A jak wynik kalibracji wygląda na takich EIZO CX271 czy NEC PA272 ? Szukałem na forum, ale bez skutku.
Rzadko kiedy publikuje się wyniki monitorów profesjonalnych. Nie ma po co. Najczęściej pokazuje się dobre wyniki monitorów niższych klas, aby pokazać, że nie są takie ostatnie. Profesjonalne zawsze mają profesjonalne wyniki, więc na upartego można je nawet narysować z Paincie i będzie podobnie do rzeczywistości. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 14:42 - śr

Tom01 pisze:Najczęściej pokazuje się dobre wyniki monitorów niższych klas, aby pokazać, że nie są takie ostatnie.
No tak ,względem ceny na pewno zbliżają się do czołówki ,egalitarny UHD kosztuje tyle samo co profesjonalny PA272W,widać z tego ,że wszystkim zaczyna się przegrzewać instalacja pod..obudową.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 14:43 - śr

Tyle kosztuje bo jest UHD. Jakościowo bliżej mu do EA niż PA. EA275UHD jest wyraźnie lepszy niż reszta z tej samej linii ale jednak do PA nie te progi. Nie na równomierność, liniowość pomimo sprzętowej kalibracji jest niższej jakości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 15:35 - śr

Chyba czytali ten wątek i woda sodowa "im" do głowy uderzyła. Trzeba teraz dla odmiany trochę "zjechać" ten monitor, to może cena wróci na swoje miejsce. ;)
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 15:58 - śr

max pisze:Chyba czytali ten wątek i woda sodowa "im" do głowy uderzyła. Trzeba teraz dla odmiany trochę "zjechać" ten monitor, to może cena wróci na swoje miejsce. ;)
Max no dobra ,ale żeby cena NECea275uhd wynosiła 4600,a EIZOcg2730-8000PLN,dla mnie to już jest nadzwyczaj dziwne,nie przepłacajcie.Producentom monitorów Eizo i Nec ,chyba się z tego dobrobytu w deklu poprzewracało..?. Mają tu za dużą reklamę.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 17:39 - śr

No, o cenie EV2750 przez litość nie wspomnę. Tu woda sodowa wypaliła jak gdyby zapomnieli tydzień posiedzieć w komorze dekompresyjnej i płyny ustrojowe im się zagotowały. ;)
Przecież te monitory (EA i EV) to zwykłe "wydmuszki", w porównaniu choćby z telewizorami plazmowymi czy OLEDami.

CG natomiast winni kupować jedynie profesjonalni graficy, dla których jest to narzędzie pracy i zarabiania pieniędzy. Ciekawe ile będzie kosztować CG277X (lub CG278) z normalnym 3D LUT?
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 17:53 - śr

Powiem CI tak ,Twoje wyczucie tematu i dyplomacja sprowadzają mnie do rzeczywistości,ale ,że jestem wk...,to druga sprawa. :evil:..cenami oczywiście.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 18:08 - śr

Potrzebne jest dokładnie odwrotne podejście, czyli całkowity zlew. Jeśli się irytujesz, to znaczy, że Ci zależy. To z kolei oznacza, że można Cię skroić. A delikwent, który ma wszystko w głębokim poważaniu? Weź takiego przekonaj do zakupu i wydania kasiorki? ;)
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

28 września 2016, 18:42 - śr

max pisze: Jeśli się irytujesz, to znaczy, że Ci zależy. To z kolei oznacza, że można Cię skroić. A delikwent, który ma wszystko w głębokim poważaniu? Weź takiego przekonaj do zakupu i wydania kasiorki? ;)
Mnie akurat nikt nie skroi bo się o tyle o ile znam i wiem co kupuje, zwłaszcza na monitorach Eizo,Nec nikt mnie nie zrobi w konia,chyba ,że Wy mnie przekonacie,że lepiej kupić Nec ea 275UHD,względem Nec PA272W w tej samej cenie,albo Eizo CX271 i droższego od niego o ponad 2000 Eizo CG2730,które będą miały z dużą dozą prawdopodobieństwa te same możliwości ,tylko CG będzie miał ładniejsze ramki jeszcze(1.4mm).
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

29 września 2016, 12:44 - czw

max pisze:Z tego co widzę, odhyłki od wzorca po kalibracji odbiegają o ułamki deltaE, może nieco powyżej 1dE. Nie wiem co na to kaczeńce, ale mz. oznacza to zbliżanie się do monitorów, które jeszcze wczoraj uznawane były za profesjonalne i znaczne zdystansowanie monitorów uważanych do tej pory za biurowe.
Przy jakich odchyłkach deltaE przeciętny człowiek jest w stanie zobaczyć różnice w kolorach ? To samo pytanie w kontekście profesjonalisty ?
Muszę się wybrać na wycieczkę do sklepu, gdzie ktoś mi pokaże takiego PA272 lub NEC CX271 i obok postawi EA275UHD, ale to wymaga dłuższej wycieczki :)

Z wątku "CX271 vs EA275UHD"
EROReror pisze:Problem w tym, że żaden nie jest ani lepszy ani gorszy od drugiego.
One są różne, różne cosie są lepsze lub gorsze. Eizo - szerszy gamut, NEC - większa rozdziałka.
Ja przygotowałem sobie pliki TIFF w Lightroomie. Te same zdjęcia w sRGB i AdobeRGB.
Puryści będą gromy ciskać we mnie ale dla mnie praktycznie nie było różnicy. Faktycznie, gdzieś w zieleniach,
żółcie kaczeńców ale różnice były tak nikłe (dla mnie), że prawie bez znaczenia. W końcu nie oddaję albumów
do drukarni. Natomiast rozdzielczość trudno przeoczyć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 września 2016, 13:01 - czw

quant pisze:Przy jakich odchyłkach deltaE przeciętny człowiek jest w stanie zobaczyć różnice w kolorach ? To samo pytanie w kontekście profesjonalisty ?
dE=1 to jest najmniejsza różnica możliwa do zaobserwowania. Szkopuł jednak w czym innym. Odchyłek nie mierzy się ani tym bardziej nie podaje dla wszystkich odcieni. Stąd w wynikach mogą być małe a w rzeczywistości duże. Kolejna sprawa to możliwości manipulacji monitorem, które bardzo mocno różnicują sprzęt amatorski od zawodowego. Załóżmy, że te kaczeńce są bardziej cytrynowe na monitorze a bardziej żółte na wydruku. Użytkownik natomiast specjalizuje się w pejzażach z kaczeńcami i wkurza go różnica. Na monitorze zawodowym można "podciągnąć" te żółcie bez wpływania na resztę odcieni, na zawodowym nic się nie da zrobić. W wyniku, jeden i drugi "reprezentatywne" delty będzie miał podobne a fizyczne zachowanie będzie różne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

29 września 2016, 13:08 - czw

Tom01 pisze:Odchyłek nie mierzy się ani tym bardziej nie podaje dla wszystkich odcieni. Stąd w wynikach mogą być małe a w rzeczywistości duże.
dE=1 jest ledwo widoczne dla bardzo wprawnego oka i to gdy mamy do dyspozycji bezpośrednie porównanie.

dE podaje się dla różnych odcieni, w dowolnej ilości. Podaje się też wartość średnią (Average) oraz największą (Max).

Można jeszcze co prawda wykonać skomplikowane obliczenia statystyczne, wykreślić krzywą Gaussa kilku pomiarów różnymi przyrządami, policzyć odchylenie standardowe, kwantyle rozkładu, czy co tam jeszcze. Ale nie przesadzajmy. I tak nikt z tego nic nie pojmie.
Tom01 pisze:Kolejna sprawa to możliwości manipulacji monitorem, które bardzo mocno różnicują sprzęt amatorski od zawodowego. Załóżmy, że te kaczeńce są bardziej cytrynowe na monitorze a bardziej żółte na wydruku. Użytkownik natomiast specjalizuje się w pejzażach z kaczeńcami i wkurza go różnica. Na monitorze zawodowym można "podciągnąć" te żółcie bez wpływania na resztę odcieni, na zawodowym nic się nie da zrobić. W wyniku, jeden i drugi "reprezentatywne" delty będzie miał podobne a fizyczne zachowanie będzie różne.
No niestety monitory CS, CX, CG2x20 i tak nie dają pełni możliwości regulacji, czyli soft proofingu.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

29 września 2016, 13:16 - czw

max pisze:No niestety monitory CS, CX, CG2x20 i tak nie dają pełni możliwości regulacji, czyli soft proofingu.
A NEC PA272 ? I co ten soft proofing oznacza w kilku słowach na przykładzie kaczeńców :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

29 września 2016, 13:21 - czw

Są to aspekty, które
Tom01 pisze:bardzo mocno różnicują sprzęt amatorski od zawodowego. Załóżmy, że te kaczeńce są bardziej cytrynowe na monitorze a bardziej żółte na wydruku. Użytkownik natomiast specjalizuje się w pejzażach z kaczeńcami i wkurza go różnica. Na monitorze zawodowym można "podciągnąć" te żółcie bez wpływania na resztę odcieni, na niezawodowym nic się nie da zrobić. W wyniku, jeden i drugi "reprezentatywne" delty będzie miał podobne a fizyczne zachowanie będzie różne.
Tak. PA272W ma 3D LUT i możliwość soft proofingu. Mają go również CG z trzycyfrowym numerem, z czterocyfrowym nie.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

01 października 2016, 16:46 - sob

Tom, pisałeś gdzieś, że masz na swoim biurku również i ten monitor. Z pewnością dla osoby profesjonalnie zajmującej się kolorem, gdzie monitor jest narzędziem pracy, wskazane jest posiadanie dobrego monitora i w przypadku UHD jest to np. NEC PA322UHD. A jednak masz taką zwykłą "biurwę", jak to gdzieś określiłeś monitory tego typu :). Do czego on Ci się przydaje ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

01 października 2016, 17:15 - sob

Jeśli dobrze pamiętam, nie jestem jednak pewien, ma 2 sztuki. :twisted:

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu