egalitarny UHD :)

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

01 października 2016, 19:10 - sob

Jako że zajmuję się doradztwem, muszę wiedzieć co o czym mówię, prawda? W tym celu robię tak jakby długodystansowe testy. Pracuję na monitorach po miesiąc albo nawet dłużej i kiedy już jestem do nich przyzwyczajony, zmieniam na inne. Doświadczenia z EA275UHD są zaskakująco pozytywne. To znakomity monitor ogólnego stosowania, pomijając oczywiste wady jak np brak OCF.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

01 października 2016, 20:50 - sob

Nie tłumaczy to jednak w najmniejszym stopniu, dlaczego ma Pan dwa takie. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

02 października 2016, 10:44 - ndz

Zawsze pracuję na dwóch.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

08 października 2016, 22:56 - sob

Kolejny raz zajrzałem do ciekawej dyskusji na forum w kontekście tego modelu
http://forum.luminous-landscape.com/ind ... c=100948.0.
To, co ktoś fajnie zauważył, ze z normalnej odległości ok. 45 cm ta osoba nie widzi pikselozy na monitorze z plamką 0.294mm. Mam EIZO S1932 i mogę potwierdzić, że korzystanie z tego monitora jest dosyć komfortowe (dla mnie "KOMFORTOWE", wiem, że dla innych niekoniecznie) - nie widzę pojedynczych pikseli.
Co zyskamy mając monitor z dużo większym upakowaniem pikseli ? Musielibyśmy siedzieć z nosem w monitorze, aby wykorzystać jego potencjał. Zacytuję z tamtego forum
Basically, the takeaway is that any screen is UHD, just view it from the equivalent distance
. Na swoim laptopowym ekranie HD 17'' (1920x1080) muszę siedzieć niemal przy ekranie, by czytanie tekstu przy powiększeniu 100% na przeglądarce było wygodne. Więc mam wrażenie, że monitor UHD wygodny do korzystania z odległości ok. 0,5 m to min. 34 cale, o ile nie więcej. To, czym się teraz zachwycamy NEC PA322UHD (32 cale) to dzisiejsze Porsche, ale pełne wykorzystanie tejże rozdzielczości UHD przy normalnej odległości od monitora (dla mnie ok. 0,5 m)) zacznie się moim zdaniem przy jeszcze większej przekątnej. Oczywiście możemy siedzieć z nosem przy monitorze z lupą :), aby wykorzystać coraz większe upakowanie pikseli.
Coraz bardziej więc upewniam się, ze nie warto pakować się w większe rozdzielczości przy małych przekątnych kosztem odwzorowania kolorów. No chyba, że zdecydujemy się na siedzenie z nosem w monitorze, wówczas skorzystamy z tej większej rozdzielczości.

To chyba obecnie trudny okres na kupno monitora. Coraz normalniejsze stają się UHD, 4K, 8K. Pojawiają się monitory z ekranami Panasonica o bardzo dobrej czerni/dobrym OCX, ale niestety drogie (EIZO CG2730 ponad 8 tys.). Wpychanie się w stare rozdzielczości, w stare ekrany LG z obecnie najlepszych EIZO CX271 oraz NEC PA272 staje się coraz mniej atrakcyjne na tle tego, co się pojawia na rynku, Co gorsza to co stare, wcale nie potaniało z tego powodu (EIZO CX271 nadal ponad 5,5 tys., NEC PA 272 ponad 4,5 tys.). Chciałoby się wydać pieniądze i to niemałe ze świadomością, że zakup jest highendowy. Ale wszystko tak szybko się zmienia, że za pół roku ta droga zabawka może być trupem technologicznym :(.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

08 października 2016, 23:12 - sob

Moim zdaniem to błędny sposób myślenia.

Wykorzystywanie ekranów o dużym zagęszczeniu pikseli umożliwia zastosowanie skalowania. Dzięki temu czcionki, ikonki i inne elementy ekranowe zbudowane są z większej liczby pikseli. Po włączeniu skalowania możemy dostać elementy ekranowe o tej samej wielkości co kiedyś, ale o znacznie większej ostrości.

Obrazek

Jeśli zaś ktoś nie widzi pikselozy przy plamce 0,294mm, proponuję udać się do okulisty. Z pewnością pomoże.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

09 października 2016, 00:48 - ndz

max pisze:Moim zdaniem to błędny sposób myślenia.
Dopiero porządkuję sobie w głowie niektóre rzeczy;), więc to możliwe. Może wyrażę na lepszym przykładzie to, co chciałem napisać wcześniej. Siedząc w odległości 3 metrów od TV HD 42 cali nic nie zyskam na jakości obrazu, gdy zamiast niego postawię TV UHD 42 cali. Nie dostrzegę różnicy, przynajmniej ja. Max, Ty pewnie dostrzegłbyś różnicę, więc w Twoim przypadku zastosujmy w tym przykładzie dystans 100 m. Telewizor musiałby mieć i) albo więcej cali ii) albo powinienem bliżej niego usiąść, by odnieść pożytek z większej ilości informacji na tej samej powierzchni.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: egalitarny UHD :)

09 października 2016, 04:58 - ndz

Siedząc tak daleko od tak małego TV, równie dobrze można oglądać filmy na ekranie telefonu komórkowego, trzymanego w rękach - obraz będzie podobnej wielkości.

https://www.youtube.com/watch?v=zZNOudd ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

09 października 2016, 05:15 - ndz

quant pisze:
max pisze:Moim zdaniem to błędny sposób myślenia.
Dopiero porządkuję sobie w głowie niektóre rzeczy;), więc to możliwe. Może wyrażę na lepszym przykładzie to, co chciałem napisać wcześniej. Siedząc w odległości 3 metrów od TV HD 42 cali nic nie zyskam na jakości obrazu, gdy zamiast niego postawię TV UHD 42 cali. Nie dostrzegę różnicy, przynajmniej ja. Max, Ty pewnie dostrzegłbyś różnicę, więc w Twoim przypadku zastosujmy w tym przykładzie dystans 100 m. Telewizor musiałby mieć i) albo więcej cali ii) albo powinienem bliżej niego usiąść, by odnieść pożytek z większej ilości informacji na tej samej powierzchni.
42" TV ma z odległości 300cm taką samą wielkość kątową jak monitor o przekątnej 8.4 oglądany z 60cm.

42" × (60cm/300cm) = 8,4"

Tymczasem standardowy monitor o rozdzielczości 1920x1080 (czyli tyle ile TV FullHD) oglądany z 60cm ma przekątną 23". To wielkość kątowa TV o przekątnej 115" oglądanego z 300cm.

(300cm/60cm) x 23" = 115"

Natomiast jeśli chciałbyś, aby piksele w ekranie UHD były tak samo duże jak w monitorze 23"/1920x1080, aby nie używać skalowania, potrzebujesz 46". A zatem powinien być to TV 46" (oglądany z 60cm).

PS. Rozumiem o co chodzi, ale jesteś w błędzie i nie tędy droga.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

25 października 2016, 19:32 - wt

View-nx Nikona do obróbki rawów stosuje algorytm "rzutowania" obrazu z wyższych rozdzielczości na rozdzielczość monitora. Czy bardzo widać przewagę monitora 4k nad monitorem 2560x1440 w odwzorowaniu zdjęć z wyższych rozdzielczości przy odległości 60 cm ?
Dzisiaj byłem w sklepie z dużym repertuarem sprzedawanych monitorów, ale mogłem zobaczyć tylko ... jeden. Teraz sklepy internetowe to często tylko pośrednicy :(.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

25 października 2016, 20:00 - wt

Każdy oceni inaczej.

Moim zdaniem przy zdjęciach różnica nie jest duża. Tu dużą rolę odgrywa jakość, ale poniżej 2560x1440 bym nie schodził.

Przy wyświetlaniu tekstów i czarno-białych lub kolorowych rysunków wektorowych (technicznych), np. na białym tle, już jest duża. Tu istotna jest rozdzielczość.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę możliwości skalowania używanego oprogramowania. Z tym, że niemalże z tygodnia na tydzień, różne aplikacje się dostosowują do tego typu wymagań.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: egalitarny UHD :)

26 października 2016, 10:12 - śr

max pisze:
quant pisze:
max pisze:Moim zdaniem to błędny sposób myślenia.
Dopiero porządkuję sobie w głowie niektóre rzeczy;), więc to możliwe. Może wyrażę na lepszym przykładzie to, co chciałem napisać wcześniej. Siedząc w odległości 3 metrów od TV HD 42 cali nic nie zyskam na jakości obrazu, gdy zamiast niego postawię TV UHD 42 cali. Nie dostrzegę różnicy, przynajmniej ja. Max, Ty pewnie dostrzegłbyś różnicę, więc w Twoim przypadku zastosujmy w tym przykładzie dystans 100 m. Telewizor musiałby mieć i) albo więcej cali ii) albo powinienem bliżej niego usiąść, by odnieść pożytek z większej ilości informacji na tej samej powierzchni.
42" TV ma z odległości 300cm taką samą wielkość kątową jak monitor o przekątnej 8.4 oglądany z 60cm.

42" × (60cm/300cm) = 8,4"

Tymczasem standardowy monitor o rozdzielczości 1920x1080 (czyli tyle ile TV FullHD) oglądany z 60cm ma przekątną 23". To wielkość kątowa TV o przekątnej 115" oglądanego z 300cm.

(300cm/60cm) x 23" = 115"

Natomiast jeśli chciałbyś, aby piksele w ekranie UHD były tak samo duże jak w monitorze 23"/1920x1080, aby nie używać skalowania, potrzebujesz 46". A zatem powinien być to TV 46" (oglądany z 60cm).

PS. Rozumiem o co chodzi, ale jesteś w błędzie i nie tędy droga.
Nie wiem czy Ty to dobrze liczysz, ale mz. jest różnica pomiędzy oglądaniem 8'' tableta z 60cm a 40'' TV z 3m. In plus dla TV jeśli chodzi o odbiór jakościowy.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: egalitarny UHD :)

26 października 2016, 10:32 - śr

GrzesiekR pisze:Nie wiem czy Ty to dobrze liczysz, ale mz. jest różnica pomiędzy oglądaniem 8'' tableta z 60cm a 40'' TV z 3m. In plus dla TV jeśli chodzi o odbiór jakościowy.
Jest OK -> twierdzenie Talesa. Rzeczywiście wolę TV. Czynnik psychologiczny ? To co większe, jest lepsze ?
satoshie
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:28 - śr

Re: egalitarny UHD :)

27 maja 2017, 00:42 - sob

Witam serdecznie,

Czy coś wiadomo na temat następcy tego monitora czy jest on nadal dostępny w sprzedaży „od ręki”?

Moje pytanie wynika z faktu, że poszukując monitora, a właściwie dwóch w rozmiarze 27" trafiłem na bohatera tego tematu, korzystając od prawie 3 lat z Macbooka Pro Retina 15” przyzwyczaiłem się do ostrych czcionek, moim głównym zajęciem jest programowanie oraz administracja serwerami, więc w ciągu tygodnia praktycznie 12 do 16 godzin na dobę spędzam w terminalu, edytorze kodu oraz przeglądarce, dlatego też kluczowym dla mnie jest ostrość czcionek oraz "przyjazność" dla moich oczu, które to grubo po 30tce z roku na rok coraz gorzej sobie radzą ;)

Wracając do głównego wątku, sprawdzałem ceny tego monitora w wersji BK na ceneo i praktycznie w każdym sklepie informacja, że dostępny na zamówienie, ceny zaczynające się od 4250 PLN, kończące się w okolicach 5400 PLN, przypadkiem też trafiłem na stronę sklepu x-kom.pl, gdzie cena tego monitora jest w tej chwili 3569 PLN. Wysłałem zapytanie do sklepu i otrzymałem odpowiedź:

"[...]monitor można zamówić jednak produkt pojawiłby się pod koniec czerwca w związku z ograniczoną dostępnością u dystrybutora. W przypadku złożenia zamówienia konieczna będzie zaliczka w wysokości 1/3 wartości zamówienia."

więc wygląda na to, że cena jest ok, jak i możliwość zamówienia u nich, pytanie tylko czy brak dostępności "od ręki" i cena w x-kom wynika z wyprzedaży jakiś zaległości magazynowych i planowanym wprowadzeniu nowych produktów z matrycami UHD?

Mój Macbook Pro Mid 2014 posiada dedykowaną kartę NVIDIA GeForce GT 750M 2048 MB, która według apple obsłuży po DP monitor 3840x216@60hz i to wydaje się być pewne na 100%, na forums.macrumors.com ludzie piszą, że ten model powinien obsłużyć dwa monitory 3840x216@60hz, jednak poszukiwania na Google zwracają czasami wyniki, gdzie są narzekania na migotanie jednego z dwóch wyświetlaczy (inne modele, np. LG, Dell).

Czy ktoś z Was miał możliwość sprawdzenia dwóch takich monitorów w połączeniu z Macbookiem z roku 2014 / 2015?
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

27 maja 2017, 09:14 - sob

satoshie pisze:
27 maja 2017, 00:42 - sob

Czy coś wiadomo na temat następcy tego monitora czy jest on nadal dostępny w sprzedaży „od ręki”?

Następcy kogo ,czego? niech Pan doprecyzuje pytanie,względem założonego wątku.
Jeżeli Ci chodzi o PA322UHD,to lepszego nie znajdziesz :?:
satoshie
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:28 - śr

Re: egalitarny UHD :)

27 maja 2017, 09:26 - sob

Oczywiście chodzi mi o bohatera tego tematu czyli EA275UHD
cz
czuk

Re: egalitarny UHD :)

27 maja 2017, 09:31 - sob

satoshie pisze:
27 maja 2017, 09:26 - sob
Oczywiście chodzi mi o bohatera tego tematu czyli EA275UHD
Monitor dobry ,tylko za bardzo drogi cenowo,widać Nec idzie w stronę Eizo,czym mniej sprzedasz tym lepiej,oby tylko klienta zbyć/zadowolić.. ,przynajmniej jak dla mnie.
Z łączami nie powinno być większych problemów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

29 maja 2017, 11:49 - pn

satoshie pisze:
27 maja 2017, 00:42 - sob
Czy coś wiadomo na temat następcy tego monitora czy jest on nadal dostępny w sprzedaży „od ręki”?

Dlaczego następcy? To przecież dość nowy model. Tylko w marketowej masówce pula zmienia się co pół roku. Normalne monitory mają znacznie dłuższy okres życia, liczony w latach, nie miesiącach.

Dostępność EA275UHD jest zerowa. Najbliższa dostawa z fabryki do magazynu NEC zaopatrującego całą Europę, przyjedzie około 10-12 czerwca. Przy czym, ustawia się kolejka jak za papierem toaletowym za komuny. Trzeba zamawiać, inaczej prawdopodobnie może nie wystarczyć dla wszystkich chętnych. Ceną jaką Pan znalazł proponuję się nie przejmować. To typowy zabieg, aby wyszukiwarka internetowa pozycjonowała najtańszą ofertę. Jak towar się pokaże, cena wróci na swoje miejsce.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

29 maja 2017, 12:29 - pn

Jakby co mam wolną sztukę ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: bartek84, Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu