NEC PA271Q - wstępne wrażenia

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

07 marca 2019, 18:36 - czw

Coś schrzaniłem :?:
Zagłębiając się w zakamarki MultiProfilera kliknąłem Edit, potem Quick Print Emulation. Następnie w drugiej planszy ręcznie wybrałem profil mojej drukarki
DNP DS620. Potem już tylko Next, Next i Finish. Nowy Print Emulation został zapisany w 3D LUT, nie wiem dlaczego dwa razy ? Nic mi to oczywiście nie dało.
Chciałbym teraz usunąć ten zapis. Reset w MultiProfilerze nie powoduje usunięcia, także Faktory reset w zakładce System w menu monitora nie usuwa tego zapisu.
Tak to jest jak amatorszczyzna bierze się za poważne sprawy ;) Pytanie do Panów znawców...jak usunąć ten zapis, aby w okienku sRGB nie było nic dodatkowego ?
Załączniki
1.jpg
1.jpg (100.48 KiB) Przejrzano 2149 razy
2.jpg
2.jpg (107.85 KiB) Przejrzano 2149 razy
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

07 marca 2019, 22:51 - czw

Ikonka 3D wskazuje na modyfikację poprzez 3D LUT do określonej symulacji.

(!) TYLKO PA271Q >> " Gdy tryb obrazu jest skonfigurowany do używania 3D LUT, można go włączać i wyłączać, klikając strzałkę w dół po prawej stronie przycisku Tryb obrazu, aby wyświetlić menu wyboru trybu. " / można go też włączyć/wyłączyć w Menu OSD w pierwszej zakładce.

*) Zresetuj monitor jeszcze raz i w MP w ostatniej zakładce "Status panel" kliknij Re-Synchronize. Wtedy MP zaciąga ustawienia monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

08 marca 2019, 10:30 - pt

Dziękuję Dominiku, o to chodziło.
bombel
Posty: 26
Rejestracja: 08 marca 2019, 12:27 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

08 marca 2019, 12:54 - pt

Dzień dobry Panie i Panowie!

Jestem nowy na tym forum. Zastanawiam się nad wymianą monitora i bardzo mocno rozważam właśnie NEC PA271Q.
Nie do końca jednak jest dla mnie wszystko jasne. Proszę Was o podpowiedzi bądź uwagi, czy dobrze rozumiem poniższe podpunkty.

1) soft Multiprofiler umożliwia łączność z monitorem i przestawienie go na tryby o mniejszych zakresach (czyli np. ustawiam, aby matryca zamiast w dużej rozpiętości pracowała w sRGB albo CMYK, bo przy bieżącym zadaniu tego potrzebuję). Można także załadować profil ICC zewnętrznego sprzętu do oprogramowania monitora i będziemy mieć rzeczywisty podgląd efektów. Jakie są inne praktyczne zastosowania tego programu?

2) soft SpectaView umożliwia kalibrację i walidację monitora (zmierzenie delta e). Tzn. soft wyświetla kolory. Kolorymetr odczytuje, a oprogramowanie wewnętrzne monitora tworzy korekty tak, aby kolor wyświetlany na matrycy zgadzał się z odczytem uzyskiwanym z kolorymetru.

3) Wykryty został bug polegający na tym, że jest rozjazd pomiędzy tym, co wyświetla monitor, a tym co jest odczytane zewnętrznym profesjonalnym kalibratorem. Czyli NEC i SVII widzą wszystko ok, a naprawdę krzywa ma rozjazd, więc precyzyjne odzwierciedlenie barw po takiej kalibracji nie istnieje do czasu, aż NEC rozwiąże problem.

4) Jak działa wewnętrzna, samodzielna kalibracja poprzez USB monitora, bez użycia komputera, robiona w OSD? Czy ktoś mógłby nakręcić filmik z jej przebiegu? Czy jest ona wykonywana w takim samym zakresie jak przez SVII? Może ta kalibracja "stand-alone", bez komputera działa poprawnie? Wtedy za wadliwy można uznać soft SVII, a nie hardware.

5) Czy do kalibracji musi być użyty wyłącznie czujnik x-rite z logo NEC, czy monitor dogada się ze zwyczajnym x-rite 1 Display Pro?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

08 marca 2019, 15:59 - pt

Ad. 1 Tak.
Ad. 2 Tak, acz błąd na jaki cierpi ten monitor, utrudnia samodzielną kalibrację.
Ad. 3 Tak. Po kalibracji charakterystyka półtonalna jest nieprawidłowa.
Ad. 4 To nie jest kalibracja, tylko wywołanie ustawień opracowanych w fabryce.
Ad. 5 Można jak najbardziej innym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

08 marca 2019, 20:04 - pt

< 1 > Funkcjonalność jest opisana w instrukcji. Aczkolwiek, poza tymi wskazanymi, reszta jest przydatna rzadko i w określonych sytuacjach.
< 2> Nie utrudnia, tylko nie pozwala osiągnąć pełnego optimum dla tego monitora (dotyczy punktu 3 - bug - TRC nie jest idealna). Dodatkowo deltaE wychodzi wyższe, niż powinno.
< 4 > Jak wyżej.. Przy czym wymagana jest brandowana przez NEC odmiana i1DP (MDSVSENSOR).
< 5 > Każdy czujnik wskazany na liście kompatybilności :

NEC iOne Display V2
NEC MDSVSENSOR iOne Display V2 WG
NEC SpectraSensor Pro
NEC MDSVSENSOR3
X-Rite/GretagMacbeth iOne Pro and iOne Monitor
X-Rite iOne Pro2
X-Rite/GretagMacbeth iOne Display V1 and V2
X-Rite ColorMunki
X-Rite iOne Display Pro
Datacolor Spyder2
Datacolor Spyder3
Datacolor Spyder4
Datacolor Spyder5
BasICColor Discus
Photo Research PR-655, PR-670, PR-680, PR-730, and PR-740 Spectroradiometers.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bombel
Posty: 26
Rejestracja: 08 marca 2019, 12:27 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

09 marca 2019, 11:31 - sob

No cóż... czyli można mnie dopisać do listy klientów, którzy czekają z gotówką, aż NEC poprawi błąd.
To nie jest toster czy gównoekran do oglądania seriali, ale sprzęt przydawany jako profesjonalne narzędzie. W obecnej formie takowy nie jest.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

09 marca 2019, 11:39 - sob

Da się ten monitor już w tej chwili ustawić poprawnie i pracować, jednak wymaga to nieco innego podejścia niż przy innych. Już przygotowane są oferowane w programach CPr i COLOR.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bombel
Posty: 26
Rejestracja: 08 marca 2019, 12:27 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

09 marca 2019, 11:56 - sob

Więc będę pierwszy na wersję CPr/COLOR... gdy tylko NEC i sklepy usuną słowo "profesjonalny" z opisu bazowego produktu "PA271Q" (bez dopisków).
Dopiero wtedy będzie to dla mnie uczciwa oferta i będę wiedział, za co właściwie trzeba dopłacić 20% ceny.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

09 marca 2019, 19:01 - sob

@bombel
Czepiasz się trochę na wyrost. Siedzę przy tym monitorze 3 miesiąc i owy błąd póki istnieje na wykresie. Krzywa gamma nie jest idealna, ale odchyłka jest tak mała, że aż niewyczuwalna w praktyce. Także nie dajmy się znów zwariować. Obraz jest profesjonalny i ciężko mu coś zarzucić.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bombel
Posty: 26
Rejestracja: 08 marca 2019, 12:27 - pt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 09:17 - pn

@NocnyJastrzab - Oczywiście, że się czepiam na wyrost. Uważam, że tak właśnie trzeba. Ktoś na poprzednich stronach porównał sytuację do afery volkswagena i jest to według mnie bardzo celne.
W Europie wiele nabywców będzie dalej twierdzić, że jest super, właściwie nic się nie stało i nie wyobrażają sobie życia bez jazdy autem ze swastyką na masce.
W USA też wiedzą, że auto jeździ ok, ale nie do zaakceptowania dla nich jest oszustwo przy sprzedaży. Produkt ma inne cechy, niż wynikające z opisów, więc go zwracają i nie pozwolą, by oszukiwać klientów.

Co do opinii, że jest to drobny bug firmware, to im dłużej czytam, tym mam więcej wątpliwości. "Drobny błąd", a nie mogą go poprawić od października? Skoro podejrzewaną przyczyną jest inne widmo nowego typu podświetlenia i dlatego "cywilne" kalibratory i1DPro nie potrafią poprawnie go odczytać, to identyczny problem może mieć wewnętrzny czujnik w ekranie, ten "stabilizujący" temperaturę bieli. To by wyjaśniało zbyt ciepłą biel "na oko", widoczną przy ustawieniu dwóch ekranów obok siebie. Kluczową cechą tego ekranu jest możliwość samodzielnej, poprawnej kalibracji według opisu z instrukcji obsługi. I to nie działa.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 09:57 - pn

Wewnętrzny czujnik działa na innej zasadzie. W zasadzie jest kilka czujników. Ale ten główny RGB działa w połączeniu z silnikiem Spectraview oraz fabrycznymi ustawieniami. Ustawiając gammę 2,2 poprzez MultiProfiler powinno być OK i zakładam, że jest. Nie da się tylko tego zmierzyć i1DP.

Dla amatora to może być drobny błąd, dla innych już nie. Jak wspomniał gdzieś Tom wcześniej, znaczenie nabiera tam, gdzie formalnie kalibracja musi być zrobiona i mamy mieć potwierdzenie parametrów do akceptacji przez Użytkownika lub inną osobę decyzyjno-kontrolną.

Nie wiadomo (przynajmniej mi) na 100% co powoduje ten błąd, także dywagacje nie wiele wnoszą.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 10:26 - pn

bombel pisze:
11 marca 2019, 09:17 - pn
Co do opinii, że jest to drobny bug firmware, to im dłużej czytam, tym mam więcej wątpliwości. "Drobny błąd", a nie mogą go poprawić od października? Skoro podejrzewaną przyczyną jest inne widmo nowego typu podświetlenia i dlatego "cywilne" kalibratory i1DPro nie potrafią poprawnie go odczytać, to identyczny problem może mieć wewnętrzny czujnik w ekranie, ten "stabilizujący" temperaturę bieli. To by wyjaśniało zbyt ciepłą biel "na oko", widoczną przy ustawieniu dwóch ekranów obok siebie. Kluczową cechą tego ekranu jest możliwość samodzielnej, poprawnej kalibracji według opisu z instrukcji obsługi. I to nie działa.
Z tą temperaturą bieli może być coś na rzeczy. Nie mam z czym porównać, ale w moim subiektywnym odczuciu jest faktycznie za ciepła.
"Drobny błąd", którego do dnia dzisiejszego nie poprawili moim zdaniem jest nienaprawialny bez ingerencji w elektronikę monitora.
Chciałbym się mylić, ale niestety żyć z tym będziemy musieli.
Polska i Europa to nie USA, gdzie klient ma potężna prawa.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 12:45 - pn

2marekm pisze:
11 marca 2019, 10:26 - pn
Z tą temperaturą bieli może być coś na rzeczy. Nie mam z czym porównać, ale w moim subiektywnym odczuciu jest faktycznie za ciepła.
"Drobny błąd", którego do dnia dzisiejszego nie poprawili moim zdaniem jest nienaprawialny bez ingerencji w elektronikę monitora.
Chciałbym się mylić, ale niestety żyć z tym będziemy musieli.
Polska i Europa to nie USA, gdzie klient ma potężna prawa.
- błąd w ogóle nie dotyczy temperatury bieli
- błąd już teraz daje się naprawiać elektronicznie, tylko nie ma jeszcze prostego, systemowego rozwiązania w postaci update firmware'u
- w USA i EU problem jest analogiczny jak w PL
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 12:49 - pn

PL to jest EU.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

11 marca 2019, 12:51 - pn

GrzesiekR pisze:
11 marca 2019, 12:49 - pn
PL to jest EU.
...i w całej EU
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 marca 2019, 07:51 - wt

2marekm pisze:
bombel pisze:
11 marca 2019, 09:17 - pn
Polska i Europa to nie USA, gdzie klient ma potężna prawa.
EU wymusza korzystniejsze prawa dla klientów niż są w USA.
misiak76
Posty: 39
Rejestracja: 22 maja 2018, 13:45 - wt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 marca 2019, 08:57 - wt

Unia chroni konsumentów i wymyślają takie RODO i inne bzdurne przepisy no i czasem występuje przeciw gigantom ale niestety oddając sprawę do sądu jako "Kowalski" nie otrzyma się wsparcia. W USA niestety jest to lepiej rozwiązane bo oskarżając jakąś firmę to firma musi udowodnić że "Kowalski" nie ma racji i dlatego w USA często firmy deklarują, że robią akcje serwisowe i dążą do ugody przed rozpoczęciem procesu.
W EU w sądzie musisz udowodnić, że firma oszukuje klienta i na dodatek trwa to latami.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 marca 2019, 09:04 - wt

Ciekawe na ile powyższe opinie o różnicach pomiędzy USA, a UE są poparte znajomością praw konsumentów w obu regionach, a na ile ogólną paplaniną, że ktoś w USA zrobił proces o nic i wygrał wagony $.
misiak76
Posty: 39
Rejestracja: 22 maja 2018, 13:45 - wt

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

12 marca 2019, 09:08 - wt

Ja wygrałem w USA może nie proces ale wygrałem w Polsce miałem perspektywę wielu lat walki w sądach. W USA do procesu nawet nie doszło, tylko prawnicy się spotkali i sprawę miałem załatwioną.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka


Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu