NEC PA271Q - wstępne wrażenia

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:17 - ndz

Tom01 pisze:
18 listopada 2018, 19:04 - ndz
Monitory serii PA są wewnątrz w worku foliowym, zaklejonym szeroką przezroczystą taśmą, diabelnie mocną i nie dającą się niepostrzeżenie odkleić i zakleić. Na zewnątrz karton jest klejony w miejscach zamknięć kartonu. Te PA z nowych serii (PA243W, PA271Q) jakie miałem w ręku, wszystkie miały otwierane pudła i porozrywane klejenie worka. Nie mam pojęcia dlaczego, ale automatycznie odbiera to możliwość sprawdzenia czy monitor rozpakowywał sklep, czy taki przyszedł z dystrybucji. Licznik w fabrycznie nowym zawsze jest zerowy.
Tak, wszystkie są klejone. Przypadek Toma dziwny, ja miałem wszystkie zaklejone. Ale w tym modelu liczniki nie są zerowane po "zabiegach fabrycznych" w związku tym mogą mieć różny nalot (fabrycznie zaklejone).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:24 - ndz

Czornyj pisze:
18 listopada 2018, 19:11 - ndz
Licznik w PA271Q nie zawsze jest zerowy bo całkowicie usunięto możliwość jego kasowania, a fabryczny proces wygrzewania, QC, kalibracji i charakteryzacji trwa kilkadziesiąt godzin, więc obecnie nowe PA271Q prosto z pudła mają już pewien nalot.

wzorniki.eu to oficjalny, poważny i solidny partner graficzny NEC DS, można śmiało dzwonić do Radka i pytać co i jak. W cenie nie ma nic podejrzanego, z "błędami" na dłuższą metę nie będzie problemu (nieoficjalnie udało nam się je bez większego problemu skorygować).
Korekta sprowadza się do nieprzejmowania się dE w SVII, do nierekalibrowania silnika graficznego, oraz ewentualnej ręcznie wprowadzanej nieco innej temperaturze bieli (dokładniej to jej xy żeby i tint to objęło) przy kalibracji, dla skompensowania niedoskonałego pomiaru (przy czym najpierw trzeba mieć jakąś referencję, by tę korektę samemu określić). No ale ok. Da się obejść :)

Ale również podpisuję się pod tym, że te błędy to nie koniec świata. Sam mam, używam, i jeszcze nie umarłem :) Myślę, że większą uwagę - jeśli już ktoś chce się zagłębiać w szczegóły i technikalia - należy zwrócić po prostu na sposób funkcjonowania monitorów NEC z silnikiem graficznym SpectraView, jeśli się wcześniej nie miało z tym do czynienia. Bo prędzej to może być dla kogoś jakimś zaskoczeniem (dla mnie było), niż fatalne errory, które nikogo raczej o bankructwo od używania tego panelu nie przyprawią ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:27 - ndz

Henioo pisze:
18 listopada 2018, 19:24 - ndz
Korekta sprowadza się do nieprzejmowania się dE w SVII, do nierekalibrowania silnika graficznego, oraz ewentualnej ręcznie wprowadzanej nieco innej temperaturze bieli przy kalibracji, dla skompensowania niedoskonałego pomiaru (przy czym najpierw trzeba mieć jakąś referencję, by tę korektę samemu określić).
Nie
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:37 - ndz

Czornyj pisze:
18 listopada 2018, 19:27 - ndz
Henioo pisze:
18 listopada 2018, 19:24 - ndz
Korekta sprowadza się do nieprzejmowania się dE w SVII, do nierekalibrowania silnika graficznego, oraz ewentualnej ręcznie wprowadzanej nieco innej temperaturze bieli przy kalibracji, dla skompensowania niedoskonałego pomiaru (przy czym najpierw trzeba mieć jakąś referencję, by tę korektę samemu określić).
Nie
Czary :)
Chcesz powiedzieć, że wersje ColorProof, opuszczające siedzibę NEC w Krakowie, nie pokazują już dE w SVII na poziomie dE=2 ? I pozwalają na rekalibrację silnika SV? ;)

Jeśli odpowiesz twierdząco, to ja piszę do NECa z pretensjami, że mają systemowe remedium na problemy PA271Q i nie udostępniają go klientom, którzy ten monitor nabyli i na to remedium czekają 8-) Że firma sprzedaje wadliwy PA271Q, a dla chcących poprawnego produktu ma wycenianą drożej wersje ColorProof, co jest nieeleganckie i nieetyczne :ugeek:
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 19:38 - ndz przez Henioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:38 - ndz

Czy pytanie o sporzadzenie presetu do drukowania to naiwne I banalne pytanie, czy tajemnica zawodowa, że nikt ze specjalistów nie chce podpowiedzieć ? Pytam poważnie jako amatorszczyzna posiadająca PA271Q :D
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:43 - ndz

Co ma być drukowane i na jakiej drukarce? W skrócie mając profil do druku zapinasz go jako "symulację" przez MultiProfilera.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:45 - ndz

1. Metoda amatorska: 6500K, jaskrawość dopasowana do oświetlenia, gamma 2,2, oświetlenie do wydruków D50. Metoda prosta i przyjemna, efekty nie muszą być idealne.
2. Metoda ambitniejsza: CCT dopasowany do światła D50 odbitego od docelowego nośnika. Oświetlenie zgodne ze stosowną normą ISO, jaskrawość ekranu z kolei przeliczona z oświetlenia otoczenia.

Profil drukowania natomiast wskazujemy jako cel próby w monitorze lub LR/PS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:48 - ndz

Henioo pisze:
18 listopada 2018, 19:37 - ndz
Jeśli odpowiesz twierdząco, to ja piszę do NECa z pretensjami, że mają systemowe remedium na problemy PA271Q i nie udostępniają go klientom, którzy ten monitor nabyli i na to remedium czekają 8-) Że firma sprzedaje wadliwy PA271Q, a dla chcących poprawnego produktu ma wycenianą drożej wersje ColorProof, co jest nieeleganckie i nieetyczne :ugeek:
Nic nie wspominałem o ColorProof, a systemowe remedium w formie możliwej do udostępnienia klientom jeszcze nie istnieje.
mmariusz1990
Lokalizacja: Lublin
Posty: 13
Rejestracja: 18 listopada 2018, 16:40 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:49 - ndz

Henioo:
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź co do mojego pytania, a w imieniu wszystkich dziekuje za wpis o tym monitorze - dobra robota!

Co do kupna tego modelu to z mojej strony nie ma pośpiechu, wręcz przeciwnie - mogę poczekać aż do wyklarowania się sytuacji. Tyle się napracowałem na 2209WA że te 3 miesiące mnie nie zbawią ;)

Do wzorniki.eu osobiście nic nie mam. Sam robiłem tam zakupy rok temu i wszystko było ok. ;)
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:53 - ndz

2marekm pisze:
18 listopada 2018, 19:38 - ndz
Czy pytanie o sporzadzenie presetu do drukowania to naiwne I banalne pytanie, czy tajemnica zawodowa, że nikt ze specjalistów nie chce podpowiedzieć ? Pytam poważnie jako amatorszczyzna posiadająca PA271Q :D
Tu wszyscy skromni, nikt nie czuje sie specjalistą ;-)

To na inny wątek raczej pytanie...
Ale tak na chybcika, z pozycji kolegi a nie specjalisty którym nie jestem, to ustawiasz monitor do takiej temp bieli i jaskrawości, by biel ekranu pasowała (wizualnie) do bieli papieru na którym drukujesz, oglądanym w referencyjnym świetle 5000K i jak najwyższym Ra. Zależnie od papieru, będzie to coś pomiędzy 5000K a 6500K. Do tego zmniejszasz kontrast monitora (podnosząc luminancję czerni) do jakiś 1:288, albo 1:400... albo cokolwiek w okolicach (zależy od czuości twojego oka na ten element), tak zeby kontrast na ekranie pasował do kontrastu możliwego do uzyskania na twoim papierze do druku i twojej drukarce. Tyle. Ustawienie monitora dla druku to te 3 parametry. Jaskrawość, CCT i kontrast. Resztę bajerów, symulacji, podglądów, robi się generalnie w programach do obróbki z zarządzaniem barwą, do czego jednak potrzebny jest plik profilu ICC, odpowiedni dla twojej drukarki, użytych barników, i przede wszystkim użytego papieru. Można go zrobić samemu, ale trzeba mieć czym, a to nietanie, albo użyć jakiś przybliżonych gotowców. A jeśli chcemy proofa zrobić w monitorze, a nie sofcie z zarządzaniem barwą, to ładujemy w multiprofilerze do naszego presetu plik profilu ICC, i monitor udaje nam gamut drukarki.

Ale nie sugeruj się mną, bo zaraz sie okaże że plotę bzdury, więc... :D
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 20:15 - ndz przez Henioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:54 - ndz

2marekm pisze:
18 listopada 2018, 19:38 - ndz
Czy pytanie o sporzadzenie presetu do drukowania to naiwne I banalne pytanie, czy tajemnica zawodowa, że nikt ze specjalistów nie chce podpowiedzieć ? Pytam poważnie jako amatorszczyzna posiadająca PA271Q :D
Stworzenie presetu do drukowania w MP jest banalnie proste - z poziomu MP wybieramy profil, odwzorowanie (perc lub rel col), a barwę i luminancję bieli ustawiamy pod konkretną kombinację papieru/druku/światła.

Trochę gorsza sprawa z odbitkami z minilabów - te na chwilę obecną będą poprawnie symulowane tylko w serii ColorProof
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 19:59 - ndz

Czornyj pisze:
18 listopada 2018, 19:48 - ndz
Henioo pisze:
18 listopada 2018, 19:37 - ndz
Jeśli odpowiesz twierdząco, to ja piszę do NECa z pretensjami, że mają systemowe remedium na problemy PA271Q i nie udostępniają go klientom, którzy ten monitor nabyli i na to remedium czekają 8-) Że firma sprzedaje wadliwy PA271Q, a dla chcących poprawnego produktu ma wycenianą drożej wersje ColorProof, co jest nieeleganckie i nieetyczne :ugeek:
Nic nie wspominałem o ColorProof, a systemowe remedium w formie możliwej do udostępnienia klientom jeszcze nie istnieje.
To ciekaw jestem, jaką to inną metodą, jeśli nie systemową, obejść błąd pokazywania dE w SVII? Albo możliwość rekalibracji silnika, żeby nagle była możliwa? Pytam retorycznie, bo i tak nie odpowiesz, nie masz w tym interesu. I ja to rozumiem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:03 - ndz

Henioo pisze:
18 listopada 2018, 19:59 - ndz
To ciekaw jestem, jaką to inną metodą, jeśli nie systemową, obejść błąd dE w SVII? Albo możliwość rekalibracji silnika, żeby nagle była możliwa? Pytam retorycznie, bo i tak nie odpowiesz, nie masz w tym interesu. I ja to rozumiem.
Nie mam interesu w udzielaniu jakichkolwiek odpowiedzi :lol: Informuję z dobrego serca, by uspokoić użytkowników problematycznych egzemplarzy :) Nie udzielam pełnej odpowiedzi, bo na razie ani nie mogę, ani nie jestem do końca pewien  ;)
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:07 - ndz

Czornyj pisze:
18 listopada 2018, 20:03 - ndz
Nie mam interesu w udzielaniu jakichkolwiek odpowiedzi :lol:
Z tym się raczej nie zgadzam. Ale ok. Bardzo szanuję dobre serce :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:14 - ndz

Dlaczego się nie zgadasz? Marcin jest niezależnym specjalistą i konsultantem na wielu frontach. Może, ale nie musi. Sympatie nie mają tu znaczenia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:51 - ndz

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi dotyczące presetu do drukowania. Odpowiadając na zadane pytanie...drukarka to termosublimacyjna DNP DS620. Czy ustawienia mogą różnić się od atramentówki ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:53 - ndz

Nawet bardzo, ale monitor jest na tyle dobry, że da radę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 20:56 - ndz

Nie tyle mogą, co na pewno będą się różnić. Ogólnie DNP są ciut wredne do profilowania. Jak nie masz gotowego profilu, to można eksperymentalnie podłubać w MP - dostroić ręcznie/wizualnie biel i jasność oraz opcjonalnie punkt czerni dla redukcji kontrastu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 21:19 - ndz

NocnyJastrzab pisze:
18 listopada 2018, 20:14 - ndz
Dlaczego się nie zgadasz? Marcin jest niezależnym specjalistą i konsultantem na wielu frontach. Może, ale nie musi. Sympatie nie mają tu znaczenia.
Chyba zbyt poważnie odebraliście moje nieopatrzne zdanie ;) Trochę jak "uderz w stół, a..." :lol:

Nie było w tym nic personalnego!

A czy Ty, na przykład, określiłbyś swoją obecność na tym forum jako kompletnie bezinteresowną w komercyjnej perspektywie? :?: To żaden przytyk, tylko po prostu nazwanie rzeczy po imieniu. Kiedy działa się w branży komercyjnie, to nieanonimowa obecność na platformach, skąd rekrutują sie klienci, jest połączona z wymiernym interesem. Tylko tyle. W tym duchu to napisałem. Nie odkrywam przecież żadnej Ameryki... :roll:
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: NEC PA271Q - wstępne wrażenia

18 listopada 2018, 21:22 - ndz

Profil mam fabryczny, na którym jest jako tako, ale zawsze chce się lepiej :D
W moim przypadku muszę zmienić kolor ścian i oświetlenie, ponieważ to co mam nie może być juź bardziej nędzne :)
Dopiero czytanie tego forum uświadomiło mi ją ważne są te aspekty.

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu