EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie...

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

22 października 2014, 22:37 - śr

NocnyJastrzab pisze:Nawet LEGO idzie za trendem, hahahaa.. http://shop.lego.com/en-US/Color-Sensor-9694

Swoją drogą ciężko coś wydukać z tego oznaczenia. Elementy "color sensor" robi pewnie sporo firm.
"Wydukać" się nic nie da. Chodzi o sam fakt jego istnienia.

Podejrzewam, że wartość tego z LEGO jest znacznie wyższa od tego w monitorze na powyższym obrazku... :twisted:
lahcimmichal
Posty: 35
Rejestracja: 22 października 2014, 12:11 - śr

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

22 października 2014, 22:45 - śr

Na poniższym niemieckim forum użytkownik Laurent z Koloni ma w stopce(opisie) EIZO CS240 więc jak ktoś coś potrafi po niemiecku może zagadać i coś się może dowie.
http://www.macmini-forum.de/viewtopic.p ... 1&start=15
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

26 października 2014, 19:48 - ndz

lahcimmichal pisze:Na poniższym niemieckim forum użytkownik Laurent z Koloni ma w stopce(opisie) EIZO CS240 więc jak ktoś coś potrafi po niemiecku może zagadać i coś się może dowie.
http://www.macmini-forum.de/viewtopic.p ... 1&start=15
W poniedzialek najprawdopodobniej bede mial okazje zobaczyc ten monitor w akcji. Aktualnie jest to moj faworyt, gdyz na papierze zdaje sie miec wszystko czego mi trzeba.
lahcimmichal
Posty: 35
Rejestracja: 22 października 2014, 12:11 - śr

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

27 października 2014, 17:46 - pn

[/quote]W poniedzialek najprawdopodobniej bede mial okazje zobaczyc ten monitor w akcji. Aktualnie jest to moj faworyt, gdyz na papierze zdaje sie miec wszystko czego mi trzeba.[/quote]

I jak wrażenia ? Widziałeś go już czy czekasz do zmroku żeby zobaczyć jaka czerń i równomierność podświetlenia ?

Poniższy link to taka znaleziona prezentacja EIZO CS240 , tam są zdjęcia menu, tryby i jak ktoś ma trochę styczności z monitorami EIZO to może coś ciekawego tam wyłapie.
http://www.dcfever.com/news/readnews.php?id=11786
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

27 października 2014, 19:08 - pn

W tekście z linku nie ma nic nadzwyczajnego i nowego. W oczy rzuca się nowa stopka FS3 (niezbyt ciekawa) oraz brak czujnika autokorekcyjnego.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

28 października 2014, 23:18 - wt

lahcimmichal pisze:
W poniedzialek najprawdopodobniej bede mial okazje zobaczyc ten monitor w akcji. Aktualnie jest to moj faworyt, gdyz na papierze zdaje sie miec wszystko czego mi trzeba.[/quote]

I jak wrażenia ? Widziałeś go już czy czekasz do zmroku żeby zobaczyć jaka czerń i równomierność podświetlenia ?

Poniższy link to taka znaleziona prezentacja EIZO CS240 , tam są zdjęcia menu, tryby i jak ktoś ma trochę styczności z monitorami EIZO to może coś ciekawego tam wyłapie.
http://www.dcfever.com/news/readnews.php?id=11786[/quote]

Wrażenia są pozytywne, ale jak zwykle Japońce coś musieli spieprzyć żeby nie było za idealnie,u nich chyba jest coś nie tak z logiką, ale może po kolei...będzie garść wrażeń, nie mam ambicji pisania tu recenzji.
Monitor jak to EIZO - brzydki jak noc, plastiki tandetne ale solidne, nie wiem skąd oni takie biorą jak z lat 90tych ubiegłego stulecia...faktycznie nóżka jest taka jak w dziadowych EVkach z ostatniego wsadu, ale umówmy się - to wszystko nie jest tak bardzo istotne jak cała reszta.
Obraz w AdobeRGB wydaje się być bardzo dobry i naturalny nawet prosto po wyjęciu z pudełka, równomiernie podświetlony z bdb czernią - chyba jednak minimalnie gorszą niż w CX241, ale raz że nie porównywałem A/B, tylko z pamięci, a dwa że CX241 widziałem w znacznie silniej oświetlonym otoczeniu pracy. Biały kolor równomierny, bez zafarbów niezależnie od kąta, bez "szronu" - pokrycie matrycy jest satynowe, może nie jest to aż tak fajnie przejrzysta (dla niektórych lusterkowa- Tom01 ;) ) satyna jak w NECach P/PA, ale jednak satyna. Jak na mój gust intensywność bieli jest spora, niezależnie od temperatury barwowej, po iluś tam oglądach różnych EIZO zaczynam wierzyć w to, że jest to ich taka cecha charakterystyczna. Biel w NECach jest delikatniejsza, "easier on the eye" jak to mówią anglosasi.
Migotania, smużenia ani cross-hatchingu nie zauważyłem.Nic też nie buczy, nie bzyczy (problem przetwornic w niektórych monitorach) i wentylatora też raczej tam nie ma.
Obrazy trickowe z forum przechodzi bez zająknięcia - rzeźniki i inne frc - chyba jako pierwszy monitor,a wcale nie najdroższy jaki testowałem.
Problemy zaczynają się, jeśli chce się uzyć HDMI (implementowane chyba 1.3 lub niżej)...max dostępna rozdziałka 1920x1080@60Hz, do tego pojawia się masakra na frc,a obraz w Windowsie jest jakby zamglony. Najpierw myślałem, że tak będzie zawsze, ale po przełączeniu na DVI obraz się wyklarował i wspomniane problemy nie występują.Dla mnie umieszczenie tam HDMI i to tak marnie zaimplementowanego jest po prostu zmarnowaniem jednego portu.
Tryb sRGB wydaje się być emulowany w dość zachowawczy sposób (ale to samo było na CX241) czyli kolory są dość "wyprane".


Teraz trochę o bezsensach:
- monitor pozbawiony jest czujnika oświetlenia (!), więc należałoby zrobić kilka nastaw na różne intensywności oświetlenia/pory dnia itd..i tu zonk, nastawa Custom z monitora jest tylko 1 (!), pozostałe 3 są tylko do zapisania z poziomu ColorNavigatora. Nie używałem dotąd tego softu więc nie wiem czy przy braku kalibratora można coś w nim porządzić czy też nie.
- monitor ma na siłę wgraną licencję ColorNavigatora - nabywca płaci więc za nią czy chce czy nie...jak na monitor z segmentu prosumer, to zupełnie bezsensowny zabieg, lepiej było zostawić ten czujnik oświetlenia, bardziej by się przydał
- monitor jest sprzedawany w opcji ze Spyderem Express (który ma kalibrację ograniczoną do monitorów) - kolejny kit - bo za niewiele większe pieniądze można mieć i1, którym da się skalibrować wszystko co działa z kolorem i na drzewo nie ucieka(projektor, telewizor, telefon...)
- skala intensywnośći jasności już nie jest w candelach, a % - tak naprawdę nie wiadomo więc przy jakiej wartości się pracuje
- jasność minimalna wydaje się dość wysoka - na oko w granichach 60-70 nitów
- hub USB jest w wersji...2.0...nie wiem jak to się stało, że w EV2450/2455, które miały premierę w dokładnie tym samym czasie dali USB 3.0, a tu przyoszczędzili...dla mnie to trochę śmieszne - nie zabawne, tylko śmieszne
- kabel DisplayPort - miniDisplayPort -> wtf? nie wiem jak oni to stwierdzili, że większość ludzi będzie miała port 'mini'

Podsumowując - za 1000pln mniej dostajemy monitor, w którym obraz na oko wydaje się być równie dobry co na CX241, oczywiście bez porównania A/B - bez pomiarów i możliwości kompensacji dryfu elementów matrycy w CX241, co z czasem może dla ludzi zajmujących się kolorem być przydatne. Dla "normalnych" to nie będzie istotne.
lahcimmichal
Posty: 35
Rejestracja: 22 października 2014, 12:11 - śr

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 13:17 - śr

@p0is0n czyli rozumiem że ostatecznie nie decydujesz się na zakup CS240 po sprawdzeniu ?

Co do minusów : widać oszczędności poprzez użycie USB 2 , HDMI starsze i brak czujnika oświetlenia (choć może z jakiś konstrukcyjnych powodów go nie ma), obudowa znana od dawna (więc nie specjalnie dla tego modelu) ale to też ma na celu pokazania klientowi że jest różnica w stosunku do CX241 i uzasadnione jest tym samym dopłacenie 1200zł do CX241. Musieli tak zrobić bo klienci by kupowali CS240 zamiast CX241 a EIZO tego nie chcę. To ma być model dla innych klientów którzy i tak by CX241 nie kupili z powodu ceny.

Co do różnicy w cenie pomiędzy CS240 i CX241 to w Polsce obecnie CS240 kosztuję według skąpca ponad 3100zł a CX241 4300zł więc różnica jest spora. W Niemczech według idealo CS240 kosztuję 626 euro a CX241 kosztuję 962 euro najtaniej więc różnica jest 336 euro więc jest jeszcze większa.

Ciekawe że w Polsce EV2450 kosztuję 1550zł a EV2455 kosztuję 1950zł więc 400 zł różnicy a w Niemczech EV2450 319 euro a EV2455 499 euro więc 180 euro różnicy. Według stron EIZO pl i de.

Zobaczymy co napisze @Tom01 jak będzie już miał CS240 o nim. Może już ma ?
GrzesiekR
Posty: 1285
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 14:10 - śr

p0is0n pisze:Obraz w AdobeRGB wydaje się być bardzo dobry i naturalny nawet prosto po wyjęciu z pudełka
W Windows w każdym trybie, który wyświetla cały, szeroki gamut kolory powinny być nienaturalnie przesycone i po prostu brzydkie. Tylko aplikacja zarządzająca barwą z ustawionym odpowiednim profilem potrafi dobrze wyświetlać w tych trybach. Normalnie do pracy nadaje sie tylko tryb 'sRGB' w którym kolory powinny być poprawne.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 14:31 - śr

p0is0n pisze:Problemy zaczynają się, jeśli chce się uzyć HDMI (implementowane chyba 1.3 lub niżej)...max dostępna rozdziałka 1920x1080@60Hz
Mz. to nie wina monitora tylko karty grafiki lub sterownika lub konfiguracji. Często zdarza się, że ciężko zmusić wyjście karty do rozdzielczości "nietypowej" 1920x1200.
p0is0n pisze:do tego pojawia się masakra na frc,a obraz w Windowsie jest jakby zamglony.
Tu też bywają problemy z ustawieniami sterownika. Może się zdarzyć, że karta wysyła obraz o 10% mniejszej rozdzielczości, co często zdarza się w TV. Tzw. Overscan.
Obrazek
Wówczas taki obraz, o niższej de facto rozdzielczości niż 1920x1200/1080, jeśli jest rozciągnięty na cały ekran to się rozmywa i traci ostrość.
Jest też możliwe, że prawidłowe 1920x1080 jest rozciągane na 1920x1200.
p0is0n pisze:Najpierw myślałem, że tak będzie zawsze, ale po przełączeniu na DVI obraz się wyklarował i wspomniane problemy nie występują.
Bo na DVI takie jazdy, może nie że są nie możliwe, ale na pewno nie włączą się z automatu lub przez przypadek.
p0is0n pisze:Dla mnie umieszczenie tam HDMI i to tak marnie zaimplementowanego jest po prostu zmarnowaniem jednego portu.
Większość laptopów nie ma wyjścia DisplayPort, DVI, DVI DoubleLink. Ma za to HDMI.
p0is0n pisze:Tryb sRGB wydaje się być emulowany w dość zachowawczy sposób (ale to samo było na CX241) czyli kolory są dość "wyprane".
Myślę, że to złudzenie. Po przełączeniu z przesyconego AdobeRGB na sRGB przystko na chwilę staje się blade.
p0is0n pisze:Teraz trochę o bezsensach:
- monitor pozbawiony jest czujnika oświetlenia (!)
Mz. jeśli czegoś miałoby nie być w monitorze, to to jest pierwsze do odstrzału.
p0is0n pisze:- skala intensywnośći jasności już nie jest w candelach, a % - tak naprawdę nie wiadomo więc przy jakiej wartości się pracuje
Przydatna rzecz, ale z tego co zauważyłem znajduje się wyłącznie w monitorach, które przeszły indywidualną fabryczną kalibrację np. NEC PA, SV, czy EIZO CX..1, CG.
Nie ma już np. w P od NECa.
p0is0n pisze:- kabel DisplayPort - miniDisplayPort -> wtf? nie wiem jak oni to stwierdzili, że większość ludzi będzie miała port 'mini'
W NECu PA jest tak samo. Też mnie trochę zdziwiło. Chyba znowu ukłon w stronę laptopowców. W wyższej klasy laptopach są wyjścia miniDisplayPort do obsługi 2560x1440/1600, a może i 4K, przy 60Hz.

Pytanie, czy matryca jest taka jak w CX241, czy jak w PA242W?
GrzesiekR
Posty: 1285
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 14:44 - śr

max pisze:
p0is0n pisze:Problemy zaczynają się, jeśli chce się uzyć HDMI (implementowane chyba 1.3 lub niżej)...max dostępna rozdziałka 1920x1080@60Hz
Mz. to nie wina monitora tylko karty grafiki lub sterownika lub konfiguracji. Często zdarza się, że ciężko zmusić wyjście karty do rozdzielczości "nietypowej" 1920x1200.
To funkcjonalność monitora. W CX240 jest tak samo. Przez port wejściowy HDMI monitora można uzyskać rozdzielczość max. 1920 x 1080. Tak tez mówi specyfikacja monitora. Rozwiązanie jest proste - przejściówka z HDMI na DVI (lub odpowiedni kabel), tu problemu nie ma z 1920 x 1200.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 18:15 - śr

max pisze:
p0is0n pisze:Problemy zaczynają się, jeśli chce się uzyć HDMI (implementowane chyba 1.3 lub niżej)...max dostępna rozdziałka 1920x1080@60Hz
Mz. to nie wina monitora tylko karty grafiki lub sterownika lub konfiguracji. Często zdarza się, że ciężko zmusić wyjście karty do rozdzielczości "nietypowej" 1920x1200.
To nie ten przypadek. Tu obraz zajmował obszar naturalny dla siebie 1:1 (czyli nie 100% monitora) . A mimo to był rozmyty, najbardziej widoczne to było na tekście. Coś jakby mgła. Jakkolwiek dziwnie to brzmi i jak bym sam nie widział, to bym nie uwierzył. Osoba towarzysząca też to widziała.

p0is0n pisze:Dla mnie umieszczenie tam HDMI i to tak marnie zaimplementowanego jest po prostu zmarnowaniem jednego portu.
max pisze: Większość laptopów nie ma wyjścia DisplayPort, DVI, DVI DoubleLink. Ma za to HDMI.
No to ja jestem w mniejszości - mam DP w lapku i co? Poza tym, skąd przekonanie, że ludzie to będą głównie do laptopów podłączać.
p0is0n pisze:Tryb sRGB wydaje się być emulowany w dość zachowawczy sposób (ale to samo było na CX241) czyli kolory są dość "wyprane".
max pisze: Myślę, że to złudzenie. Po przełączeniu z przesyconego AdobeRGB na sRGB przystko na chwilę staje się blade.
NIe, to nie złudzenie. Aczkolwiek słusznie kombinujesz, ale to nie to.
p0is0n pisze:- skala intensywnośći jasności już nie jest w candelach, a % - tak naprawdę nie wiadomo więc przy jakiej wartości się pracuje
max pisze: Przydatna rzecz, ale z tego co zauważyłem znajduje się wyłącznie w monitorach, które przeszły indywidualną fabryczną kalibrację np. NEC PA, SV, czy EIZO CX..1, CG.
Nie ma już np. w P od NECa.
Jestem na 99% pewien, że w "P" jest w candelach.
p0is0n pisze:- kabel DisplayPort - miniDisplayPort -> wtf? nie wiem jak oni to stwierdzili, że większość ludzi będzie miała port 'mini'
max pisze: W NECu PA jest tak samo. Też mnie trochę zdziwiło. Chyba znowu ukłon w stronę laptopowców. W wyższej klasy laptopach są wyjścia miniDisplayPort do obsługi 2560x1440/1600, a może i 4K, przy 60Hz.
Pytanie, czy matryca jest taka jak w CX241, czy jak w PA242W?
Ja mam w lapku DisplayPort normalny, a lapek jest hmm raczej wypasiony (Lenovo W-series).
Jeśli już, to baardzo bliska temu jak w CX241, PA242 wyglądało inaczej.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 18:24 - śr

GrzesiekR pisze:
p0is0n pisze:Obraz w AdobeRGB wydaje się być bardzo dobry i naturalny nawet prosto po wyjęciu z pudełka
W Windows w każdym trybie, który wyświetla cały, szeroki gamut kolory powinny być nienaturalnie przesycone i po prostu brzydkie. Tylko aplikacja zarządzająca barwą z ustawionym odpowiednim profilem potrafi dobrze wyświetlać w tych trybach. Normalnie do pracy nadaje sie tylko tryb 'sRGB' w którym kolory powinny być poprawne.
Wszystko sie zgadza.Kolory byly przesycone, ale to nie był taki bół jak z jakichś Asusów czy innych Viewsoniców.
Ale zdjęcia zrobione w ARGB powinny wygladać naturalnie i tak było. Ot, subiektywne postrzeganie. Oczywiście do "normalnej pracy" SRGB only.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 18:39 - śr

lahcimmichal pisze:@p0is0n czyli rozumiem że ostatecznie nie decydujesz się na zakup CS240 po sprawdzeniu ?

Co do różnicy w cenie pomiędzy CS240 i CX241 to w Polsce obecnie CS240 kosztuję według skąpca ponad 3100zł a CX241 4300zł więc różnica jest spora. W Niemczech według idealo CS240 kosztuję 626 euro a CX241 kosztuję 962 euro najtaniej więc różnica jest 336 euro więc jest jeszcze większa.
Otóż nie, rozumiem że wydźwięk mojego posta z wrażeniami może być nieco negatywny, ale może napiszę to wprost - obraz, który daje ten monitor jest bez porównania A/B praktycznie nieodróżnialny od CX241, co w tej klasie cenowej (nawet za 3200pln) czyni go absolutnym faworytem. NEC nie ma odpowiednika, zarówno jeśli chodzi o stosunek cena/jakość, jak i warunki gwarancji.
W stosunku do EV2436 (i pewnie EV2455) to CS240 to jest PRZEPAŚĆ. Nie, przepraszam, P-R-Z-E-P-A-Ś-Ć.
Co więcej, podejrzewam ze CS w wielu wypadkach u profesjonalistow stawia znak zapytania przy zakupach CXa. Dlaczego? Wyobrazmy sobie mały start-up, który "pracuje na kolorze" - gdy budżet jest ograniczony kupią CS240, a jak się odkują to pewnie CG247, bo w tym układzie to CX to nadal są "półśrodki", za to CS jest poważną budżetową alternatywą.A że trzeba skalibrować raz na 2 miesiące? Phi, do przeżycia.
Przesłuchy z rynku małych studiów foto są właśnie dokładnie takie: kierunek -> CS240.
Ja natomiast mam dość specyficzne wymagania - pracuję głównie na tekście, lubię naturalne kolory i wysoką jakość, ale przede wszystkim potrzebuje niemęczacego obrazu. Jakas tam umowna zgodnosc kolorystyczna jest mi potrzebna troche na deser - jak bede sie bawil fotkami z wojaży. Bardzo przydatne są mi natomiast wejście VGA i funkcjonalność KVM.A to już rzadkość.
Ogólnie wiadomo, że nie ma sprzętów idealnych, a ten monitor mi się podobał. Wypunktowałem jedynie dziwne oszczędności.Co mnie zastanawia, to spora jasność minimalna, a przede wszystkim intensywność bieli. Do tego kusi trochę jakaś porządna ergonomiczna 27" na czystym SRGB - nie wiem czy nie byłby to dla mnie sensowniejszy zakup, ale trochę boję się jednak małej plamki i dużego (może za dużego) pola do ogarnięcia wzrokiem. Pytanie, jaka to jest sensowna ergonomiczna 27"...bo EV2736 to na pewno nie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 21:24 - śr

p0is0n pisze:Ja natomiast mam dość specyficzne wymagania - pracuję głównie na tekście, lubię naturalne kolory i wysoką jakość, ale przede wszystkim potrzebuje niemęczacego obrazu. Jakas tam umowna zgodnosc kolorystyczna jest mi potrzebna troche na deser - jak bede sie bawil fotkami z wojaży. Bardzo przydatne są mi natomiast wejście VGA i funkcjonalność KVM.A to już rzadkość.
Ogólnie wiadomo, że nie ma sprzętów idealnych, a ten monitor mi się podobał. Wypunktowałem jedynie dziwne oszczędności.Co mnie zastanawia, to spora jasność minimalna, a przede wszystkim intensywność bieli. Do tego kusi trochę jakaś porządna ergonomiczna 27" na czystym SRGB - nie wiem czy nie byłby to dla mnie sensowniejszy zakup, ale trochę boję się jednak małej plamki i dużego (może za dużego) pola do ogarnięcia wzrokiem. Pytanie, jaka to jest sensowna ergonomiczna 27"...bo EV2736 to na pewno nie.
Jeśli nie EV2736 i EA274WMi to zostaje tylko PA272W i CX271. No chyba, że pojawi się CS270. Zbyt duża powierzchnia nie jest problemem. Wielkość plamki być może. Zależy od stosunku osobnika do przeskalowywania. Rozdzielczość 2560x1440 nie jest jednak już zbyt wysoka. Są już monitory o 4x wyższej rozdzielczości.
No w każdym razie z opisu wynika, że CS240 jest lepszym wyborem niż P242W.

Co do wysokiej jasności minimalnej. Mam takie niejasne przypuszczenie, że podświetlenie GB-r zmienia dość mocno barwę wraz ze znacznym obniżaniem jasności. Widzę to po moim PA272W. NEC utrzymuje barwę przy pomocy czujnika RGB. Widać jego działanie. W momencie obniżania jasności do niskich wartości koryguje barwę bieli na żywo, ale z minimalnym opóźnieniem w stosunku do obniżania jasności, o ułamek sekundy. Myślę, że te ćwierć sek potrzebuje elektronika, aby skorygować barwę podświetlenia różną proporcją siły diody G i B, lub matrycą.

Mam bardzo niejasne przypuszczenie, że CS tego nie potrafi, stąd ograniczono mu jasność minimalną do poziomu, w którym nie traci jeszcze drastycznie barwy.
Ostatnio zmieniony 29 października 2014, 21:37 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 21:36 - śr

max pisze:
p0is0n pisze:Ja natomiast mam dość specyficzne wymagania - pracuję głównie na tekście, lubię naturalne kolory i wysoką jakość, ale przede wszystkim potrzebuje niemęczacego obrazu. Jakas tam umowna zgodnosc kolorystyczna jest mi potrzebna troche na deser - jak bede sie bawil fotkami z wojaży. Bardzo przydatne są mi natomiast wejście VGA i funkcjonalność KVM.A to już rzadkość.
Ogólnie wiadomo, że nie ma sprzętów idealnych, a ten monitor mi się podobał. Wypunktowałem jedynie dziwne oszczędności.Co mnie zastanawia, to spora jasność minimalna, a przede wszystkim intensywność bieli. Do tego kusi trochę jakaś porządna ergonomiczna 27" na czystym SRGB - nie wiem czy nie byłby to dla mnie sensowniejszy zakup, ale trochę boję się jednak małej plamki i dużego (może za dużego) pola do ogarnięcia wzrokiem. Pytanie, jaka to jest sensowna ergonomiczna 27"...bo EV2736 to na pewno nie.
Jeśli nie EV2736 i EA274WMi to zostaje tylko PA272W i CX271. No chyba, że pojawi się CS270. Zbyt duża powierzchnia nie jest problemem. Wielkość plamki być może. Zależy od stosunku osobnika do przeskalowywania. Rozdzielczość 2560x1440 nie jest jednak już zbyt wysoka. Są już monitory o 4x wyższej rozdzielczości.
No w każdym razie z opisu wynika, że CS240 jest lepszym wyborem niż P242W.
Jak juz gdzies wspominalem, P242 bylby naprawde bardzo fajnym monitorem, gdyby nie piszczal. W stosunku do tego co oferuje, powinien tez byc tanszy, bo jednak CS240 go rozwalcowuje..no moze tylko wyglad P242 ma zgrabniejszy (moim zdaniem).
PA272 i CX271 to juz kosmosy cenowe, ten sprzet u mnie nie zarobi na siebie. Poza tym jak juz szalec....to...po tym jak zobaczylem w akcji jeden monitorek medyczny 30" (nazwa firmy uleciala mi.., ale - co za kolory i rozdzielczość!) to juz potem PA272 i inne takie popierdółki nie robiły na mnie wrażenia...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 21:49 - śr

Problem w tym, że z 27calówek najtańszym o wysokiej jakości jest PA272W. Potem dłuuuugo nic i dopiero EV2736 i EA274WMi.
Z kolei w CS240 wszystko super, po za rozdzielczością. Za pół roku będzie śmieszna. Mac ma już 27cali 5120x2880, czyli 4x więcej pikseli niż PA272W i CX271 oraz 6.4x więcej niż CS240.
https://www.apple.com/pl/imac-with-retina/specs/
To już dzisiaj przepaść, a co będzie za rok, dwa...
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 22:11 - śr

max pisze:Problem w tym, że z 27calówek najtańszym o wysokiej jakości jest PA272W. Potem dłuuuugo nic i dopiero EV2736 i EA274WMi.
Z kolei w CS240 wszystko super, po za rozdzielczością. Za pół roku będzie śmieszna. Mac ma już 27cali 5120x2880, czyli 4x więcej pikseli niż PA272W i CX271 oraz 6.4x więcej niż CS240.
https://www.apple.com/pl/imac-with-retina/specs/
To już dzisiaj przepaść, a co będzie za rok, dwa...
Rozdzielczość może i śmieszna, ale poza rozdzielczością, jakość Mac-ekranów pozostawia wiele do życzenia. Poza tym w świecie PC jest problem z wielkością elementów ekranowych (nie mówię o czcionkach, bo te się łatwo daje powiększyć) i stają się bardzo mało widoczne i niewygodne.
Teraz nawet jeśli pojawią się rozwiązania systemowe, które pozwolą powiększyć elementy ekranowe do używalnych rozmiarów, to okaże się, że efektywna rozdzielczość jest bliska....tej z obecnych 24" :) Ok, obraz będzie ostry jak brzytwa, za to karta graficzna będzie cały czas poświęcać część mocy na skalowanie wszystkiego..dla mnie ten wyścig nie ma specjalnie sensu.
Poza tym - cena ekranów...
Swoją drogą, skąd Apple bierze te matryce? Nikt inny zdaje się ich nie stosować?
lahcimmichal
Posty: 35
Rejestracja: 22 października 2014, 12:11 - śr

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 22:20 - śr

Apple bierze od LG . http://hdtvpolska.com/topic/33825-panel ... nie-od-lg/

Dzięki że napisałeś o tym jak to jest z tak dużą rozdzielczością w monitorach bo już mnie prawie @Max przekonał żeby czekać i później wydać 5tyś na NEC 24 cale UHD choć i tak bym tyle za monitor do domu nie zapłacił.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 22:42 - śr

p0is0n pisze:Poza tym w świecie PC jest problem z wielkością elementów ekranowych (nie mówię o czcionkach, bo te się łatwo daje powiększyć) i stają się bardzo mało widoczne i niewygodne.
Teraz nawet jeśli pojawią się rozwiązania systemowe, które pozwolą powiększyć elementy ekranowe do używalnych rozmiarów, to okaże się, że efektywna rozdzielczość jest bliska....tej z obecnych 24" :) Ok, obraz będzie ostry jak brzytwa, za to karta graficzna będzie cały czas poświęcać część mocy na skalowanie wszystkiego..dla mnie ten wyścig nie ma specjalnie sensu.
Dla mnie sens jest i to duży. Największa różnica jest właśnie widoczna podczas generowania obrazów wektorowych o wysokim kontraście (czarno-białych), na przykład czcionki tekstu, rysunki techniczne itp. Problem w tej chwili jest, ale wszystko wskazuje na to, że będzie naprawiany. Szczególnie wraz z rozpowszechnianiem się Win10. Tam wszystko jest taki brzydkie (kafelki) właśnie przez to, że generowane są wektorowo. Po za tym Win10 ma już mieć ikonki bitmapowe o bardzo wysokich rozdzielczościach. Do tej pory najlepszym rozwiązaniem byłoby skalowanie będące całkowitą wielokrotnością 100%, np. 200%. Obrazki będą w niskiej rozdzielczości, ale wektorowy tekst już w wysokiej.
Co do kart grafiki uważam, że ich moce obliczeniowe, poza grami, potwornie się marnują w dzisiejszych czasach. Niech coś robią.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: EIZO CS240 - nowość - ktokolwiek widział ktokolwiek wie.

29 października 2014, 22:46 - śr

max pisze:
p0is0n pisze:Poza tym w świecie PC jest problem z wielkością elementów ekranowych (nie mówię o czcionkach, bo te się łatwo daje powiększyć) i stają się bardzo mało widoczne i niewygodne.
Teraz nawet jeśli pojawią się rozwiązania systemowe, które pozwolą powiększyć elementy ekranowe do używalnych rozmiarów, to okaże się, że efektywna rozdzielczość jest bliska....tej z obecnych 24" :) Ok, obraz będzie ostry jak brzytwa, za to karta graficzna będzie cały czas poświęcać część mocy na skalowanie wszystkiego..dla mnie ten wyścig nie ma specjalnie sensu.
Dla mnie sens jest i to duży. Największa różnica jest właśnie widoczna podczas generowania obrazów wektorowych o wysokim kontraście (czarno-białych), na przykład czcionki tekstu, rysunki techniczne itp. Problem w tej chwili jest, ale wszystko wskazuje na to, że będzie naprawiany. Szczególnie wraz z rozpowszechnianiem się Win10. Tam wszystko jest taki brzydkie (kafelki) właśnie przez to, że generowane są wektorowo. Po za tym Win10 ma już mieć ikonki bitmapowe o bardzo wysokich rozdzielczościach. Do tej pory najlepszym rozwiązaniem byłoby skalowanie będące całkowitą wielokrotnością 100%, np. 200%. Obrazki będą w niskiej rozdzielczości, ale wektorowy tekst już w wysokiej.
Co do kart grafiki uważam, że ich moce obliczeniowe, poza grami, potwornie się marnują w dzisiejszych czasach. Niech coś robią.
Mówimy o 2 różnych rzeczach. Ty - o jakości wizualnej ikonek - i tu zgoda. Natomiast ja mówię o tym, że może być sobie pięknie wyskalowana wektorowa ikonka, ale nie może być ona za mała - bo trudno będzie ją dostrzec/trafić - bez względu na jej wygląd. I tu dochodzimy do sedna sprawy, ale o tym już wspominałem.
Dodajmy do tego problemy z podłączaniem takich 5K monitorów - dopiero nowy DisplayPort / HDMI dadzą radę. Nie dla wszystkich to zabawa, bo oznacza wymianę całego osprzętu.
Co do wydajności kart graficznych, nie przeczę że są takie które dają radę, ale ja na Nvidii Quadro, skalując rozdzielczość 1600x900 o 25% odczuwam spadek wydajności pracy komputera. A teoretycznie ta karta potrafi wiele. Oznacza to mniej więcej tyle, że system/drivery nie potrafią wykorzystać potencjału karty lub akurat skalowanie nie jest jej mocną stroną. Zresztą, algorytmów skalowania jest wiele i niektóre np spline'y są mocno gpu/cpu-żerne.

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68636
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu