Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 15:32 - śr

Coś w tym jest...

Podobnie miałem gdy niecały rok temu kupowałem nową 27". Na papierze i w teorii CX271 lub CG277 były moimi pewniakami - kasa nie grała roli - zamówienie na CG277 prawie poszło. Ale przed tym wystarczyło zestawić je obok NEC PA272 i SV Reference 272. Po tym NEC SV Ref. został u mnie i jest rewelacja.
Nie przeszkadza mi wogóle brak OCF w NEC-u, pracuję z DTP i webdesignem. Po prostu lepiej oczy (a mam wadę wzroku) i głowa zniosła u mnie patrzenie na NEC-a. Może to kwestia satynowej powłoki czy brak OCF - nie wiem.

W biurze mam EIZO CG241W i bardziej się przy nim męczę niż przy SV272, ale to może dlatego, że starszy model, powłoka bardziej matowa itp.
Marek Plewczyński
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 16:09 - śr

Bo NEC ma bardziej ostry obraz,ja też mam NEC i jestem przyzwyczajony i to mi pasuje.TV to tylko plazma i też mi pasuje,TV LCD mnie dobija, jak mam na to patrzeć.Niby dwa różne obrazy.Moja percepcja postrzegania to akceptuje.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 16:48 - śr

To nie jest tak, że NEC ma bardziej ostry obraz, ta ostrość jest właśnie normalna uwzględniwszy cechy matrycy i piksela i to jak obraz wygląda nawet na tańszych monitorach, zresztą zapewne dostawca matryc ten sam, ale też nie stosowało się OCF. To Eizo ma bardziej miękki obraz, nie odwrotnie i jakoś zbiega się to z zastosowanymi filtrami/powłokami.
Przecież matryca w NEC PA272W to ta sama matryca co w CX271, to powoduje, że też zaczynam podejrzewać, że przyczyną może być OCF.

Do tej pory rzadkością było by ktoś skarżył się na rozmycie w takim stopniu jak dotyczy to CXów, pomijając przypadki gdy była ustawiona niewłaściwa rozdzielczość i jakieś inne czynniki. Wraz z pojawieniem się ćwierćfalówki w tych monitorach zbiega się to z głosami o rozmyciu, nieostrości, czy jakkolwiek to nazwać.

Zaskoczyło mnie to, że autor tematu ma też problem z CX271, w końcu matryca taka jak w PA272W, co jak co, spodziewałem się, że właśnie CX271 nie ma problemu, który zaobserwowałem w CX241. To też spowodowało, że wziąłem NECa. Wielu o tym też nie pisze bo nie wiedzą, czy problem jest z ich oczami czy z monitorem, w dodatku przy pracy z grafiką nie daje to tak w kość jak przy pracy z tekstem i przeglądaniu stron internetowych.

Plazma ma zupełnie inną konstrukcje niż LCD więc nie ma tutaj co porównywać i nijak ma się to do problemu.
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 17:24 - śr

Wrzuć stronę WP.PL I ONET.PL(główną),nie widzisz różnicy bo ja tak.Ja mam IPS podświetlanego ocled.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 18:42 - śr

Jaką różnicę mam widzieć? W czym? Gdybyś był uważny wiedziałbyś, że miałem problem z CX i zakupiłem PA272W.

A różnice jakie masz prawdopodobnie na myśli, bo ciężko mi zrozumieć takie półsłówka, wynikać mogą tylko z jednego:
Wp stosuje w body zestaw fontów Roboto,Arial,sans-serif;
natomiast Onet Open Sans,Arial,sans-serif;
http://www.google.com/fonts/specimen/Open+Sans
http://www.google.com/fonts/specimen/Roboto

I tutaj masz te magiczne różnice wynikające z zastosowanych fontów, nic poza tym.
A to nijak ma się do kwestii wygładzania jako takiej gdyż cx241 wygładza wszystko ale najbardziej jest to dostrzegalne w tekście.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 18:48 - śr

max pisze:Dlatego myślę, że "winna" jest dodatkowa folia OCF, zmiękczająca obraz. Być może dodatkowa polaryzacja światła emitowanego przez podświetlenie też ma jakiś wpływ.

Jest też taka możliwość, że dodatkowa folia zwiększa odległość płaszczyzny pikseli od płaszczyzny zewnętrznej powierzchni rozpraszającej, w wyniku czego obraz bardziej się "rozmywa". Ale to czyste spekulacje.
Też bym na to stawiał.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 21:06 - śr

Po przeczytaniu tych kilku postów, chyba wiem już na czym stoję.

Czytałem o różnych monitorach, również trochę wypytywałem, ale że CXy mają takie tendencje, to tego się nie dowiedziałem.

Czy ma ktoś dla mnie jakiś pomysł ratunkowy? Czy już nie ma dla mnie ratunku?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 21:43 - śr

lukasso pisze:Czy ma ktoś dla mnie jakiś pomysł ratunkowy? Czy już nie ma dla mnie ratunku?
"Przewalam" różnych monitorów sporo. Owszem zdarza się czasem ktoś o ponadprzeciętnej wrażliwości, który widzi problem niewidoczny dla większości innych. Mam CXów parę na stole i w życiu bym nie powiedział że ma cokolwiek problematycznego z ostrością. W Pana przypadku trzeba po prostu szukać monitora nie tyle pod kątem parametrów a preferencji własnych oczu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 22:00 - śr

Nadal widzisz brak ostrości, zmiękczenie, czy jak tam zwał?

Dowiedzieć się za bardzo nie mogłeś, bo jeszcze nikt o tym nie wspominał w CX271. Inna sprawa, że niewielu jest właścicieli tego modelu, którzy wypowiadaliby się na jego temat na łamach forum. To dość drogi monitor, stąd mało opinii.

Był jedynie wątek o CX240 i CX241 i spostrzeżenia były podobne. Wszyscy tam doszli do wniosku, że cecha ta dotyczy PLS Samsunga z dużą plamką i że mniejsza plamka 27" powinna rozwiązać problem. Twoja opinia jest więc "przełomowa".

http://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=1948& ... Bci#p21728
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 23:03 - śr

Tak, w sumie nadal problem jest.

Tom01 dobrze powiedział - powinienem szukać monitora pod moje oczy, które faktycznie są bardziej wrażliwe od przeciętnej.

Tylko, że zakupu już dokonałem, a monitor nie jest najtańszy...

Czy faktycznie NEC PA272, który rozważał plevka, mógłby rozwiązać mój problem?
(SV Reference 272 jest już za drogi)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

11 lutego 2015, 23:13 - śr

Ja go mam i jestem zadowolony. Jeśli jednak jesteś nadwrażliwy, czego nie wiem, to nie ośmielę się konkretnie Tobie go polecać.

Nie wiem jak, ale najlepiej jakbyś własnoocznie obejrzał NEC PA272W lub EA274WMi.
Żaden nie ma OCF. Ten drugi ma zaś podświetlenie W-LED, o mniejszym gamucie niż GB-r LED. Stąd moje pierwsze pytanie. Padły już opinie, że astygmatycy z okularami cylindrycznymi słabo tolerują szerokogamutowe podświetlenie GB-r LED i WG-CCFL. Nie ma to jednak związku z ostrością, a z przebarwieniami krawędzi liter.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=1833 ... cja#p19327
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 00:31 - czw

lukasso pisze:Tak, w sumie nadal problem jest.
Czy faktycznie NEC PA272, który rozważał plevka, mógłby rozwiązać mój problem?
(SV Reference 272 jest już za drogi)
Masz prawdopodobnie ten sam problem, który miałem ja i ma kolega GrzesiekR.
Zdecydowałem się na PA272W po tym jak miałem w domu CX241 i PA242W, a po pierwszych zachwytach CXem (bo obraz był świetny) moje oczy dostawały wariacji, czułem się jakbym miał jakąś wadę wzroku, nie mógł ustawić ostrości. Problem w tym, że oba monitory miałem w pewnym odstępie czasowym i cała ta procedura trochę mi napsuła nerwów.
Gdy po tym jak odesłałem CXa przyszedł PA242W to moja pierwsza reakcja była taka, "no i jest ostro i wyraźnie" no ale był inny problem natury technicznej...

Żeby rozwiać moje wątpliwości musiałem mieć możliwość zestawienia całej trójki razem co pozwoliłoby dokonać świadomego zakupu. Obecnie pracując od 2 miesięcy na PA272W nie mam żadnych objawów jakie występowały na CX.
jedni dostrzegają problem po kilkudziesięciu minutach pracy, inni czują, że coś jest nie tak ale nie wiedzą co, nie chcą też dopuścić do głosu myśl, ze to jednak wina monitora za 4500zł, a jeszcze inni w ogóle nie widzą problemu. Ale nie da się zaprzeczyć, że oczy niektórych osób dziwnie reagują i coś jest nie tak, monitor bezwzględnie nie może sprawiać dyskomfortu więc jeśli na początku jest coś nie tak to raczej się już nie przyzwyczaimy.
Co jest też kłopotliwe to nie dostrzeże się tego w sklepie testując monitor. Trzeba usiąść, popracować w domowych warunkach, wówczas wychodzi, że występuje jakiś czynnik sprawiający dyskomfort w odbiorze zawartości ekranu.
Twój przypadek mocno ukierunkowuje jednak zarzut pod kątem tego co napisał max odnośnie OCF gdyż nie było jeszcze wypowiedzi tego typu odnośnie CX271.
Dobrze jednak sprawdzić sobie PA272W. Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy będziesz miał problem z NECiem, bo nie wiem jak twoje oczy reagują na przykład na szeroki gamut, pozostaje ci dokonać testu i wyciągnąć wnioski.

A cackałem się z zakupem właśnie dlatego by uniknąć takiej sytuacji jak twoja, że po zakupie drogiego sprzętu okaże się on uciążliwy w pracy.
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 01:32 - czw

Picasso pisze:Jaką różnicę mam widzieć? W czym? Gdybyś był uważny wiedziałbyś, że miałem problem z CX i zakupiłem PA272W.

.
To sam sobie odpowiedziałeś.Różnice w jakości wyświetlanego obrazu,w przypadku tego samego monitora jaki się ma.Nie mówiąc już o dwóch różnych modelach CX/PA.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 17:49 - czw

Coby nie gadać po próżnicy, bo jak widzę nikt nie miał ich obok siebie, a wszyscy zabierają głos. :twisted:

Macie, oglądajcie, jeszcze ciepłe:

Obrazek

Obrazek

Moim zdaniem, nie ma żadnej różnicy w ostrości tekstu. Nie widać też żadnych skutków ubocznych dodatkowych warstw polaryzacji. Czyżby była tak idealnie przezroczysta? Nie. Płytka ćwierćfalowa jest za ekranem, nie przed.

Porównywałem krawędzie tekstu z jeszcze 5x większym powiększeniem i nie widzę kompletnie żadnych różnic. Krawędzie są dokładnie tak samo renderowane. To co faktycznie rzuca się w oczy na zdjęciu makroskopowym, to bardziej matowy ekran EIZO, co doskonale widać na zdjęciu CX271 w postaci "pofalowania" na kolorze. NEC jest niemal błyszczący i jest to mniejsze. Być może ta właśnie cecha decyduje, że zdarzają się ludzie którym matowy ekran rozmywa krawędzie, przez co jest wrażenie mniejszej ostrości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 18:09 - czw

Tom01 pisze:Coby nie gadać po próżnicy, bo jak widzę nikt nie miał ich obok siebie, a wszyscy zabierają głos. .
Może to kwestia obrazu podanego przez nadawcę.Obraz z monitora na dwóch różnych stronach internetowych,może nie różnych tylko wyjściowych WP/ONET.Na PA obraz jest bardziej ostry ale to tylko moje odczucie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 18:24 - czw

Zdjęcia jakie zrobiłem to dwa monitory z obrazem z tego samego komputera. Sam je zrobiłem, więc nie ma mowy o różnych zdjęciach z różnych źródeł. Naocznie nie widzę różnicy w ostrości, powiększenie też niczego nie wykazuje. Monitor nie "zmiękcza", widać do dokładnie. Mamy więc tylko dwie ewentualności:
- Placebo.
- Różnica w wykończeniu zewnętrznej powłoki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Breathless
Posty: 130
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 18:04 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 18:25 - czw

czuk... Na onet i wp masz 2 różne czcionki. Stąd różnica.
Zdjęcie Toma nie pozostawia złudzeń... nie ma żadnej różnicy między ostrością tych 2 monitorów.
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 18:37 - czw

Nie chodzi mi o sam tekst ,tylko o matryce, na PA jest ostrzejsza,ja to widzę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 18:48 - czw

Może tak być przez błyszczący ekran. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcie, na PA272W jak się dobrze przyjrzeć, widać nawet sekcje subpikseli a poziome czarne linie pomiędzy pikselami na NECu wydają się szersze. Na CX271 jest to maskowane przez mikropory matowego ekranu. Obraz jest bardziej "gładki". Pytanie co komu bardziej odpowiada. Na błyszczącym siatka pikseli będzie bardziej widoczna, na matowym mniej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Problem z ostrością w Eizo Cx271 - (bolą oczy)

12 lutego 2015, 19:00 - czw

[quote="Tom01"Na CX271 jest to maskowane przez mikropory matowego ekranu. Obraz jest bardziej "gładki". Pytanie co komu bardziej odpowiada. Na błyszczącym siatka pikseli będzie bardziej widoczna, na matowym mniej.[/quote]I tu jest ambaras.Korci mnie Eizo ze swoim obrazem ,bo oczy już nie te co za młodu .

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN, voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu