eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
runningvandal
Posty: 2
Rejestracja: 27 marca 2021, 13:41 - sob

eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

27 marca 2021, 13:58 - sob

Dzień dobry,
Kupiłem ostatnio używkę starego flexscana, jeszcze nie był kalibrowany stricte pod moje stanowisko. Dzisiaj w trakcie obrabiania zdjęcia zauważyłem dziwną zależność: otóż gdy patrzę na ekran pod kątem prostym, kolor jest przekłamany (tak jakby zyskiwał na kontraście, przykładowo: domyślna tapeta Windows 10 zamiast morska robi się niebieska i nieco ciemniejsza), natomiast gdy patrzę na ekran pod dużo większym kątem, obojętnie czy od lewej, prawej, od góry czy dołu, kolory wyświetlane są prawidłowo. Wydaje mi się to nietypowe, bo prędzej spodziewałbym się przekłamania właśnie pod kątem. Da się temu jakoś zaradzić?

Dodam, że na forum, jak i w kwestii tego typu monitorów jestem nowicjuszem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

27 marca 2021, 16:32 - sob

Matryca xVA to poza fetyszyzowaną czernią relatywnie kiepska sprawa i znacząco przekłamuje w funkcji kąta obserwacji
runningvandal
Posty: 2
Rejestracja: 27 marca 2021, 13:41 - sob

Re: eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

27 marca 2021, 17:09 - sob

Czornyj pisze:
27 marca 2021, 16:32 - sob
Matryca xVA to poza fetyszyzowaną czernią relatywnie kiepska sprawa i znacząco przekłamuje w funkcji kąta obserwacji
Z tego co wyczytałem monitor był popularny w swoim czasie, a poza tym ludzie zapewne nadal świadomie używają VA. Zakładam więc, że ten problem da się w jakiś sposób obejść. Gdyby przekłamanie dotyczyło innych kątów niż prosty byłoby to do zniesienia, natomiast wątpię, aby inne osoby pracowały z grafiką itd. z ciągle przechylonym ostro monitorem.

A może ze względu na brak doświadczenia przesadzam, i taki błąd jest akceptowalny? Sądząc po zmianie koloru zakładałbym jednak co innego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

28 marca 2021, 12:22 - ndz

Wydaje mi się, że monitor jest po prostu uszkodzony. Przekłamania PVA polega na rozjaśnianiu ciemnych odcieni pod dużym kątem. Na wprost w ślepym teście większość ludzi nie odróżni od IPS.

PS. Zakup używanego monitora tego typu to nieporozumienie. Na 100% jest mocno zużyty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: eizo s2231w - przekłamania koloru pod kątem prostym

01 kwietnia 2021, 23:05 - czw

runningvandal pisze:
27 marca 2021, 13:58 - sob
Kupiłem ostatnio używkę starego flexscana, jeszcze nie był kalibrowany stricte pod moje stanowisko. Dzisiaj w trakcie obrabiania zdjęcia zauważyłem dziwną zależność: otóż gdy patrzę na ekran pod kątem prostym, kolor jest przekłamany (tak jakby zyskiwał na kontraście, przykładowo: domyślna tapeta Windows 10 zamiast morska robi się niebieska i nieco ciemniejsza), natomiast gdy patrzę na ekran pod dużo większym kątem, obojętnie czy od lewej, prawej, od góry czy dołu, kolory wyświetlane są prawidłowo. Wydaje mi się to nietypowe, bo prędzej spodziewałbym się przekłamania właśnie pod kątem. Da się temu jakoś zaradzić?
Przede wszystkim, to najpierw trzeba S2231W skalibrować, a następnie oprofilować tor wyświetlania, to na wprost kolory będą takie jakie mają być. Natomiast pod kątem, jazda gammy i kolorów jest typowa dla matryc typu VA (np. PVA montowanej w tym modelu) i ... z tego powodu przesiadłem się z tego PVA na IPS.
runningvandal pisze:
27 marca 2021, 17:09 - sob
Zakładam więc, że ten problem da się w jakiś sposób obejść. Gdyby przekłamanie dotyczyło innych kątów niż prosty byłoby to do zniesienia, natomiast wątpię, aby inne osoby pracowały z grafiką itd. z ciągle przechylonym ostro monitorem.
Problemu zmiany kolorów i gammy wzgl. kąta patrzenia NIE DA się obejść na takim VA. Przy czym na wprost da się zrobić jak wspomniałem kolory neutralne, co wymaga kalibracji (natomiast sama gamma 2.2 na tym modelu faktycznie jest po ustawieniu w OSD 2.2 - tak było na moim egz. S2231W). Zapewne teraz temp. barwowa jest poniżej 5000K (tak jest na zużytym podświetleniu CCFL), a kolory z powodu braku profilowania są w kosmosie. Po kalibracji uzyskałem 6500K (korekcja w OSD, z pomocą kolorymetru) w punkt i kolory na poziomie błędu pomiarowego (efekt profilowania).

Minusem tego modelu jest pewien banding po dotknięciu nastaw R G B (co jest konieczne, skoro trzeba skorygować odjechaną temp. barwową, z powodu zużycia podświetlenia). Niestety za mała nadmiarowość elektroniki zaszytej w tym EIZO, nie pozwala by to zrobić "bezbandingowo".

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu