CG241W problem z równomiernością podświetlenia

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

CG241W problem z równomiernością podświetlenia

22 lutego 2010, 23:53 - pn

Zastanawia mnie jak zmienia się poziom nierównomierności podświetlenia matrycy (dLR) w czasie w seri CG. Producent wgrywa do DUE mapę nierówności ale jest to stan deklarowany na opuszczenie fabryki cyt. "This diagram shows the measurements at the time of shipment".
Od ok. 2,5 roku jestem użytkownikiem CG241W. Monitor ma aktualnie przebieg 5800 h, świeci na poziome 90-100cd/m^2. Na samym początku, producent deklarował dLR na poziomie 98,2% w stosunku do centrum ekranu, więc max odchyłka rozświetlenia matrycy wynosiła 1,8%. Od jakiegoś czasu zauważam (pracuję głównie nad zdjęciami szkła i porcelany z bezcienówki czyli w bardzo mocnych światłach 128-255), że lewa zwłaszcza górna część ekranu ok. 12 cm od lewej ramki świeci jaśniej. Postanowiłem, więc sprawdzić moje wzrokowe spostrzeżenie czujnikiem. Niestety nie posiadam oprogramowana serwisowego EIZO Uniformity Check Result, którym np. pan Tomasz Obłuski sprawdza monitory komisowe w ramach klubu Eizo, więc wykorzystałem basICColor, ponieważ można w nim przesuwać okienko pomiarowe po całym ekranie. Więc pomierzyłem "White luminance". Monitor miałem, świeżo skalibrowany CN do 90cd/m^2. 6500, 2.2. Moje wizualne spostrzeżenia się potwierdziły - z lewej strony monitor świeci na 98cd, czyli odstępstwo w w stosunku do centrum ekranu wynosi ok. 9%. W lewym dolnym rogu, mamy natomiast 82cd, centrum i prawa strona ekranu są raczej ok, ale prawa strona znów nieznacznie jaśniejsza niż środek.
Pisał Pan o czujnikach monitorujących na bieżąco temp. barwową i luminancję. Jak one w tym kontekście działają? Pan Przemek od Quato, pisał natomiast kilka dni temu, że monitor po jakimś czasie użytkowania (jakim ?) można wysłać do producenta w celu ponownego pomierzenia i wyrównania nierówności. Z tego co wiem Quato, też ma montowane podobne jak Eizo czujniki luminancji i temp. barwowej. Nic już z tego nie rozumiem...
Dodam jeszcze, że temp. barwowa na całej powierzchni matrycy jest OK, a pomiary wykonywałem i1Pro.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

22 lutego 2010, 23:58 - pn

artur_o pisze:świeci na poziome 90-100cd/m^2
Gwoli uściślenia, czy to jest jaskrawość robocza czy maksymalna?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

23 lutego 2010, 00:13 - wt

w 90% pracuję przy 90 cd/m^2. Czasem przy 100 cd/m^2. Więcej nie. Mierzyłem jakiś czas temu max luminancję i wynosiła ona coś ok 280 cd/m^2.
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

24 lutego 2010, 12:23 - śr

Panie Tomaszu kiedy orientacyjnie mogę spodziewać się jakiejś odpowiedzi w mojej sprawie?
Awatar użytkownika
TomaszO
Specjalista EIZO
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 11
Rejestracja: 24 lutego 2010, 13:29 - śr

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

25 lutego 2010, 09:25 - czw

Witam Pana,
Bardzo chętnie odpowiem na Pana problem, aby być jednak w 100% zgodny z prawdą muszę jeszcze wyjaśnić jedną sprawę z działem technicznym w Japonii. Niestety potrwa to około dwóch dni.
Pozdrawiam
Tomasz Obłuski
Wsparcie techniczne EIZO
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

25 lutego 2010, 13:21 - czw

TomaszO pisze:Witam Pana,
Bardzo chętnie odpowiem na Pana problem, aby być jednak w 100% zgodny z prawdą muszę jeszcze wyjaśnić jedną sprawę z działem technicznym w Japonii. Niestety potrwa to około dwóch dni.
Pozdrawiam
Dobrze. A może uchylił by Pan rąbka tajemnicy? Chciałbym wiedzieć mniej więcej na czym stoję.
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

27 lutego 2010, 14:48 - sob

TomaszO pisze:Witam Pana,
Bardzo chętnie odpowiem na Pana problem, aby być jednak w 100% zgodny z prawdą muszę jeszcze wyjaśnić jedną sprawę z działem technicznym w Japonii. Niestety potrwa to około dwóch dni.
Pozdrawiam
Jeszcze w gwoli uściślenia. Nierównomierność podświetlenia mojego ekranu widać gołym okiem, zwłaszcza w obszarze fotografii, w której się poruszam. Dlatego też ją zauważyłem i postanowiłem upewnić się mierząc ekran. Dodam, że jest to wada dla mnie uciążliwa, a dokonując zakupu tego modelu monitora moim celem m.in. była właśnie równomierność podświetlenia matrycy na całym jej obszarze.
Awatar użytkownika
TomaszO
Specjalista EIZO
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 11
Rejestracja: 24 lutego 2010, 13:29 - śr

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

02 marca 2010, 14:43 - wt

Witam Pana,
Monitory Eizo klasy CG z układem DUE są wyposażone w certyfikat Uniformity Data Seet . Jest to informacja dla użytkownika jaka nierównomierność występuje na monitorze po wyjściu z fabryki oraz przez pierwszy okres jego użytkowania. Po roku pracy na nim mogą wystąpić różnice w równomierności modułu LCD ( producent zakłada stosując system DUE, że panel będzie starzał się równomiernie ale różne są warunki użytkowania monitorów np.: zapylenie pomieszczenia ) w takim przypadku należy wysłać monitor do serwisu. Taki monitor stawiany jest na stanowisku i badane są następujące rzeczy równomierność podświetlania w 9 punktach , równomierność kolorów w 9 punktach. Referencją jest tu specyfikacja techniczna producenta, która opisuje maksymalny błąd dla tych dwóch pomiarów. Jeżeli monitor nie spełnia specyfikacji wymieniamy matrycę jeżeli mieści się w specyfikacji odsyłamy go do użytkownika. Pomiar musi odbyć się u nas gdyż czujniki obecne na rynku mają zbyt duży błąd pomiarowy.
Tomasz Obłuski
Wsparcie techniczne EIZO
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

02 marca 2010, 22:08 - wt

TomaszO pisze:Witam Pana,
Monitory Eizo klasy CG z układem DUE są wyposażone w certyfikat Uniformity Data Seet . Jest to informacja dla użytkownika jaka nierównomierność występuje na monitorze po wyjściu z fabryki oraz przez pierwszy okres jego użytkowania. Po roku pracy na nim mogą wystąpić różnice w równomierności modułu LCD ( producent zakłada stosując system DUE, że panel będzie starzał się równomiernie ale różne są warunki użytkowania monitorów np.: zapylenie pomieszczenia ) w takim przypadku należy wysłać monitor do serwisu. Taki monitor stawiany jest na stanowisku i badane są następujące rzeczy równomierność podświetlania w 9 punktach , równomierność kolorów w 9 punktach. Referencją jest tu specyfikacja techniczna producenta, która opisuje maksymalny błąd dla tych dwóch pomiarów. Jeżeli monitor nie spełnia specyfikacji wymieniamy matrycę jeżeli mieści się w specyfikacji odsyłamy go do użytkownika. Pomiar musi odbyć się u nas gdyż czujniki obecne na rynku mają zbyt duży błąd pomiarowy.
Witam Pana,
Dziękuję za odpowiedź. Chciałbym wiedzieć jaką maksymalną dewiację podświetlenia matrycy zakłada specyfikacja producenta dla monitorów serii CG wyposażonych w układ DUE. Wiem, że przy monitorach nie graficznych EIZO np. seria S, producent podaje maksymalną wartość na poziomie nie przekraczającym 25% (obliczaną wg specjalnego wzoru). Wg moich pomiarów dokonanych oprogramowaniem basICColor Display 4 oraz spektrofotometrem i1Pro, różnice w moim przypadku wynoszą ok. 9%. Pytam dlatego, bo w świetle tego co Pan pisze nie wiem, czy jest sens abym odsyłał Państwu mój monitor.

Proszę jeszcze o odpowiedź na moje pytanie w pierwszego postu w tym wątku:
TomaszO pisze: Pisał Pan o czujnikach monitorujących na bieżąco temp. barwową i luminancję. Jak one w tym kontekście działają? Pan Przemek od Quato, pisał natomiast kilka dni temu, że monitor po jakimś czasie użytkowania (jakim ?) można wysłać do producenta w celu ponownego pomierzenia i wyrównania nierówności. Z tego co wiem Quato, też ma montowane podobne jak Eizo czujniki luminancji i temp. barwowej. Nic już z tego nie rozumiem...
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

03 marca 2010, 12:13 - śr

Jeszcze jedno pytanie: ile szt. świetlówek podświetlających matrycę posiada model CG241W? Z tego co się orientuję model CG243W posiada 7 szt. Proszę mnie poprawić jeżeli jestem w błędzie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

15 marca 2010, 11:07 - pn

artur_o pisze:Chciałbym wiedzieć jaką maksymalną dewiację podświetlenia matrycy zakłada specyfikacja producenta dla monitorów serii CG wyposażonych w układ DUE.
Mierzy się jasność w siatce 3x3, przy czym punkty skrajne w odległości od krawędzi stanowiącej 10% długości boku. Zmierzona nierówność jest wyrażona wzroem: Lmin / Lmax x 100 ≥ 80
artur_o pisze:Jeszcze jedno pytanie: ile szt. świetlówek podświetlających matrycę posiada model CG241W? Z tego co się orientuję model CG243W posiada 7 szt. Proszę mnie poprawić jeżeli jestem w błędzie.
Świetlówek jest 6 szt, umieszczone w poziomie za matrycą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
albercikk
Posty: 22
Rejestracja: 22 marca 2010, 09:08 - pn

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

22 marca 2010, 09:33 - pn

artur_o pisze:
Witam Pana,
Chciałbym wiedzieć jaką maksymalną dewiację podświetlenia matrycy zakłada specyfikacja producenta dla monitorów serii CG wyposażonych w układ DUE. Wiem, że przy monitorach nie graficznych EIZO np. seria S, producent podaje maksymalną wartość na poziomie nie przekraczającym 25% (obliczaną wg specjalnego wzoru). Wg moich pomiarów dokonanych oprogramowaniem basICColor Display 4 oraz spektrofotometrem i1Pro, różnice w moim przypadku wynoszą ok. 9%. Pytam dlatego, bo w świetle tego co Pan pisze nie wiem, czy jest sens abym odsyłał Państwu mój monitor.
Tom01 pisze: Mierzy się jasność w siatce 3x3, przy czym punkty skrajne w odległości od krawędzi stanowiącej 10% długości boku. Zmierzona nierówność jest wyrażona wzroem: Lmin / Lmax x 100 ≥ 80
Witam, a ile to wychodzi w procentach, seria S nie może przekroczyć 25%, a jaka jest wartość procentowa dla CG i SX ?

Pozdrawiam
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

07 września 2010, 22:04 - wt

Jak przedstawia się dalszy ciąg tego wątku? Czy panel z taką różnicą ( 9% ) kwalifikuje się do wymiany na nowy, czy tylko regulacja?
Bardzo jestem ciekawy stanowiska serwisu Eizo.
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

13 września 2010, 18:37 - pn

Tom01 pisze: Mierzy się jasność w siatce 3x3, przy czym punkty skrajne w odległości od krawędzi stanowiącej 10% długości boku. Zmierzona nierówność jest wyrażona wzroem: Lmin / Lmax x 100 ≥ 80
Czy w/w wzór odnosi się jedynie do serii CG, czy też do serii S, ew. SX?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

13 września 2010, 20:35 - pn

artur_o pisze:Czy w/w wzór odnosi się jedynie do serii CG, czy też do serii S, ew. SX?
Z tego co mi wiadomo wszystko poza CG liczy się Lmin / Lmax x 100 ≥ 75, zgodnie z ISO 13406-2, ale lepiej by było jakby zweryfikował to P. Tomasz Obłuski z serwisu EIZO. Pewnie to zrobi jak wróci z urlopu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

13 września 2010, 22:19 - pn

Tom01 pisze: Z tego co mi wiadomo wszystko poza CG liczy się Lmin / Lmax x 100 ≥ 75, zgodnie z ISO 13406-2, ale lepiej by było jakby zweryfikował to P. Tomasz Obłuski z serwisu EIZO. Pewnie to zrobi jak wróci z urlopu.
No to czekamy jeszcze na wypowiedź pana Tomasza z serwisu.
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

30 września 2010, 13:19 - czw

Czy coś już wiadomo na moje pytanie skierowane do p. Tomasza Obłuskiego?
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: CG241W problem z równomiernością podświetlenia

04 października 2010, 12:32 - pn

Coś trochę "martwy" ten wątek się zrobił... Pan T. Obłuski chyba już tu nie zagląda...

Załączam zdjęcie mojego CG241W z aktualnym przebiegiem 6710h (3 lata). Monitor mam od nowości zakupiony w Polsce (gwarancja Alstor) w październiku 2007 r., używany był i jest na max luminancji 90-100cd przy 6500K, 2.2. Zdjęcie przedstawia 128 poziom szarości po rozgrzaniu monitora min 1h, panel świeżo skalibrowany CN do 90cd, 6500K, 2.2. Aparat: NIKON D200 + AF-S DX 17-55 mm f/2.8G IF-ED, wywołane z NEF w Capture NX, a następnie zmniejszenie rozmiaru, konwersja do sRGB i zapis na JPG w PS CS4. Param. ekspozycji: 1/30s, 2.8, ISO 100.

Pomiary jakich dokonałem i1 Pro rev.D + oprogramowanie basICColor w stosunku do środka ekranu:
- nierównomierność podświetlenia (białe 255 tło) - max 16-17% in minus, max 9-10% in plus
- różnica w temp. barwowej max 370 K in minus, max 150K in plus

Pozdrawiam i czekam na opinie...

Obrazek

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68434
Liczba tematów: 4135
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu