Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 22:50 - pn

Chodzi o EA244WMi czy EA274WMi?
seba_god
Posty: 11
Rejestracja: 08 listopada 2014, 13:05 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 23:15 - pn

czuk pisze:Nec na taśmę nie jest poklejony cena jest niższa od Eizo wcale się nie dziwię że wiele osób ma dylemat..a czy Eizo tak bardzo przerasta Nec jakością to sprawa dyskusyjna
Z tego co czytam to i Eizo trafiają się buble:
http://forum.benchmark.pl/topic/151874- ... try1628058
Nierówno obudowa poklejona - klient odesłał.
seba_god
Posty: 11
Rejestracja: 08 listopada 2014, 13:05 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 23:17 - pn

max pisze:Chodzi o EA244WMi czy EA274WMi?
EA244WMi.
Z tego co wyczytałem 27 ma już wyższą częstotliwość PWM, więc nie byłoby takiego dylematu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 23:21 - pn

Kto ma NEC-a i narzeka na obudowę ręka do góry! :geek: :mrgreen:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

24 listopada 2014, 23:36 - pn

Eizo jest lepiej spasowany to trzeba im przyznać zachowując parametry
cz
czuk

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

25 listopada 2014, 02:58 - wt

Ja bym brał NEC 27wmi nie wiem czy drogo ja za swojego Nec 1980 fxi zapłaciłem 2600 brutto w swoim czasie albo czekać na 4k uhd jak ceny opadną
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

25 listopada 2014, 23:57 - wt

seba_god pisze:Z tego co czytam to i Eizo trafiają się buble:
http://forum.benchmark.pl/topic/151874- ... try1628058
Nierówno obudowa poklejona - klient odesłał.
Wydaje mi się, że to czarny PR na zlecenie. Przemek Ryk wiele lat pracował w polskim przedstawicielstwie EIZO jako składacz DTP. Robił m.in. dokumentacje, instrukcje. Przez ręce przewinęło się masa monitorów i takie buble jak pisze "Testa", po prostu się nie zdarzają. Nie ten poziom. Przez moje ręce przeszła spokojnie czterocyfrowa liczba różnych EIZO i też niczego takiego nigdy nie widziałem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kamazz
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 8
Rejestracja: 17 października 2014, 08:45 - pt

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

30 listopada 2014, 14:52 - ndz

Jeżeli chodzi o EA244wmi - korzystam z niego od 3 dni, po ok 5h dziennie, jasność 25-35%. Migotanie? Występuje wyłącznie na ekranach testowych (frc1, frc2), w stopniu niskim (dałbym 3 w 10 st. skali). W codziennym użytkowaniu, na stronach internetowych, w LR czy przy filmach nic nie widać. Dodatkowo, nie zauważyłem negatywnego wpływu na moje oczy czy ogólne samopoczucie.
Nie jestem sprzedawcą, ani żadnym specjalistą. Może właśnie dlatego kompletnie mi to nie przeszkadza.
Mam jeszcze pytanie, jakie parametry ustawić w OSD, dopóki go nie skalibruje?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

30 listopada 2014, 15:28 - ndz

Wybierz sRGB. Ustaw moc podświetlenia.
Tu masz wykres, jakiej nastawie odpowiada jaka jasność bieli.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html

Reszty nie ruszaj. Skontroluj, jeśli są podane takie dane, ale nie przestawiaj, czy jest: gamma 2.2, temperatura 6500K, kontrast b.z.
Piter
Posty: 3
Rejestracja: 28 czerwca 2015, 23:58 - ndz

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 00:30 - pn

Witam szanownych użytkowników forum i monitorów.

Pracuję na tym NEC-u a właściwie na dwóch - jeden w domu a drugi w firmie. Mam z nim trochę kłopotów.

Po pierwsze nie mogę używać automatycznej regulacji jasności - kiedy za oknem się ściemnia to układ się zaczyna wzbudzać - reaguje na własne światło w efekcie czego cały czas pulsuje. Trochę lepiej jest jak ubiorę czarną koszulkę i położę coś ciemnego na stole ale nadal widzę pulsowanie. W moim drugim Eizo przynajmniej dzieje się to płynnie a tutaj jasność jest regulowana skokowo co denerwuje więc musiałem wyłączyć. Czy ktoś z Was ma na to jakiś sposób? A może któryś z parametrów pozwala ustawić dłuższy czas reakcji?

Druga sprawa to kolory - tryb srgb jest dla mnie za zimny - mam żółte ściany i żaluzje i potrzebuję cieplejszej barwy więc używam trybu 5 gdzie mogę dodatkowo podregulować gain i uzyskać to co chcę. Jednak nie do końca - wygląda na to że kolor biały nie zmienia swojej barwy tylko same odcienie szarości w efekcie np. to forum wygląda kolorowo biało różowo lub biało zielono w zależności od ustawień. Trochę sprawę poprawia kiedy ustawię każdy gain na niżej niż 100% ale wtedy znowu mam widoczne paskowanie gradientów. Najlepiej jest gdy dam wszystko na 100 i srgb lub native. Ale wtedy temp. mnie nie zadowala. Jest na to jakiś sposób bez kalibratora?
Nadmienię że profil utworzony w Windowsie też powoduje paskowanie.

Kolejna sprawa to mógł bym użyć kalibratora od Quato ale nie wiem czy zadziała z programem GammaComp i czy w ogóle ma to jakiś sens czy musi być jakiś inny lepszy?
I przy okazji - czy mogę za pomocą zadania parametrów kalibracji zmienić temp. barwową czy powinienem to zrobić wcześniej jakoś w monitorze.

No i jeszcze kwestia poruszających się pasów w poziomie na jednolitych szarościach. Czy jest na to jakiś sposób?
Aha, doczytałem - chyba tak musi być.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 10:46 - pn

Piter pisze:Witam szanownych użytkowników forum i monitorów.
(...)
Druga sprawa to kolory - tryb srgb jest dla mnie za zimny - mam żółte ściany i żaluzje i potrzebuję cieplejszej barwy więc używam trybu 5 gdzie mogę dodatkowo podregulować gain i uzyskać to co chcę. Jednak nie do końca - wygląda na to że kolor biały nie zmienia swojej barwy tylko same odcienie szarości w efekcie np. to forum wygląda kolorowo biało różowo lub biało zielono w zależności od ustawień. Trochę sprawę poprawia kiedy ustawię każdy gain na niżej niż 100% ale wtedy znowu mam widoczne paskowanie gradientów. Najlepiej jest gdy dam wszystko na 100 i srgb lub native. Ale wtedy temp. mnie nie zadowala. Jest na to jakiś sposób bez kalibratora?
Nadmienię że profil utworzony w Windowsie też powoduje paskowanie.
Witam
Rozumiem, że nie może Pan ustawiać na tym monitorze skorelowanej temperatury barwowej np. o 100K lub więcej K, bez ręcznej manipulacji wagami poszczególnych kanałów RGB?
Piter
Posty: 3
Rejestracja: 28 czerwca 2015, 23:58 - ndz

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 12:27 - pn

W EA244WMi chyba nie ma takiej opcji. Zmiana temp. barwowej odbywa się poprzez wybranie profili 1-5 które mają właśnie przyporządkowane odpowiednie wartości gain.
Zadane są 9300, 8200, 7500, 6500(s-rgb), 5000. 6500 dla mnie jest zbyt zimny a 5000 zbyt żółty. Potrzebuję coś koło 5500-6000 - jestem w stanie ustawić to na czuja za pomocą gain ale to chyba nie jest najlepszy sposób zwłaszcza że wtedy paskuje.
Dziś pożyczę kalibrartor to może coś zdziałam i napiszę.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 12:56 - pn

Monitor nie ma 3D LUT i 6-bitową matrycę, stąd możliwe banding (paskowanie) przy zmianach wag, dodatkowo kiepska liniowość. Ja pdoobne objawy widzę na DELL P2312H przy zmianie kontrastu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 13:18 - pn

1. Problemem nie jest monitor, tylko otoczenie. Cieplejsza barwa światła odbitego od ścian i żaluzji potęguje wrażenie chłodniejszego monitora.
2. Automatyczną regulację jasności należy wyłączyć - bajer przydatny tylko nielicznym, ale na pewno nie w fotografii.
3. Ustawienia temperatury barwowej w monitorach tej klasy jest zawsze ograniczone. Konkretne wartości (np. 5000 K lub 6500 K) określają temperaturę barwową bieli, ale nie mówią nic
o jej odcieniu. Dlatego kilka różnych monitorów, a nawet takich samych, ustawionych na daną wartość może wykazywać pewne przebarwienia. Regulacja kanałami może pomóc w ustalenie prawidłowej temperatury barwowej, ale zawsze skutkuje utratą części odcieni, co uwidacznia się na gradiencie szarości. Taka sytuacja często zachodzi przy kalibracji programowej.
4. GammaComp wspiera następujące zewnętrzne urządzenia pomiarowe:

MDSVSENSOR2 / i1Display version 2 by X-Rite (GretagMacbeth) (USB)
MDCHROMA5 / Chroma 5 Colorimeter by X-Rite (USB)
MDSVSENSOR3 / i1Display Pro by X-Rite (USB)
ColorMunki by X-Rite (USB)
i1Pro by X-Rite (USB)
Spyder3 by Colorvision (USB)
Konica Minolta CA-210 (RS-232C/USB)
IBA LX Plus (RS-232C) NOTE: Color not supported
Unfors Luxi (RS-232C) NOTE: Color not supported
LXCan
LXChroma
Unfors Luxi
pehamed CDmon

..zalecany i1Display Pro by X-Rite ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Piter
Posty: 3
Rejestracja: 28 czerwca 2015, 23:58 - ndz

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

29 czerwca 2015, 13:21 - pn

GrzesiekR pisze:Monitor nie ma 3D LUT i 6-bitową matrycę, stąd możliwe banding (paskowanie) przy zmianach wag, dodatkowo kiepska liniowość. Ja pdoobne objawy widzę na DELL P2312H przy zmianie kontrastu.
Czyli to nie jest prawda?
Czornyj pisze:EA244WMi jest na matrycy 8bit, którą można indywidualnie linearyzować.
ad. 1. czyli najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie remontu :)
tomcio13
Posty: 5
Rejestracja: 07 listopada 2015, 17:48 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

13 listopada 2015, 23:31 - pt

Witam
mam prośbę czy ktoś może ma fotki jak z pierwszego postu, ewentualnie opis jak przeprowadzić kalibrację.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

13 listopada 2015, 23:56 - pt

Nie ma jednej uniwersalnej receptury. Kalibracja zależy od zastosowania, warunków i indywidualnych cech użytkownika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomcio13
Posty: 5
Rejestracja: 07 listopada 2015, 17:48 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

14 listopada 2015, 00:02 - sob

Ok rozumiem, właśnie walczę z tym oprogramowaniem. Może coś z tego będzie. Dzisiaj dotarł wypożyczony :-) kalibrator i próbuję to wszystko ogarnąć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

14 listopada 2015, 00:44 - sob

tomcio13
Posty: 5
Rejestracja: 07 listopada 2015, 17:48 - sob

Re: Kalibracja sprzętowa monitorów z serii EA od NEC

14 listopada 2015, 13:16 - sob

Dzięki, zadziałało wszystko. Mam prośbę o ocenę wyników oraz jeszcze jedno pytanko po takiej kalibracji rozumiem ze monitor musi działać w opcji programmable i tu mam pytanie czy w zarządzaniu kolorem w windows muszę coś zmieniać. monitor jest podpięty do laptopa, często jest rozpinany i łączony z powrotem.
Załączniki
kalibracja.jpg
kalibracja.jpg (491.09 KiB) Przejrzano 4703 razy

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu