NEC PA241W i plamy na matrycy

Problemy eksploatacyjne, serwis.
demografik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:42 - pt

NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 02:15 - czw

Witam

Monitora używam od ponad 4 lat.
Już kilka miesięcy temu zauważyłem pewien defekt w postaci plam na matrycy. Z prawej strony.
Jakby coś się na niej rozlało. W ty miejscu matryca jest po prostu ciemniejsza.
Widać to szczególnie przy jasnych scenach.

Od czasu do czasu efekt ten znika w ogóle. Niestety ostatnio coraz rzadziej.

Co może być przyczyną?

Poniżej zdjęcie ekranu:

http://zapodaj.net/a77331d11e17d.jpg.html
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 08:48 - czw

Jeśli pojawia się i znika to obstawiam przegrzewanie się jakiejś części matrycy. Spróbowałbym zrobić jakiś eksperymentalny układ chłodzenia, przy pomocy wentylatorów komputerowych podłączonych np. do portu USB. Wentylatory, zwyczajowo 12V, podłączone do portu USB, który ma 5V, będą kręciły się powoli i nie będą hałasowały. Pytanie jak je zamontować, aby dobrze wentylowały. Pamiętać należy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Jeśli więc wentylatory będą na górze to powinny ciągnąć, jak będą na dole to powinny dmuchać. Eksperymentalnie można by też spróbować z pełnowymiarowym wentylatorem na 230V, który dmucha na monitor z tyłu.

Jeszcze pytanie z innej beczki. Czy używasz tego monitora w pozycji pionowej (funkcja pivot)? W tej pozycji najłatwiej byłoby o przegrzewanie się krawędzi bocznej, która obrócona znalazłaby się chyba na górze, czyli krawędzi która najbardziej się grzeje...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 10:29 - czw

To nie jest przegrzewanie. Matryca jest do wymiany, co przy 4 letnim monitorze staje się poważnym problemem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 11:07 - czw

Z moim FXI miałem problem pionowy pas kolorowy szerokości 20 cm naczytałem się na alegro forum różnych koncepcji najbardziej przemawiało do mnie że puścił gdzieś lut z punktu użytkowniaka nienaprawialne uderzyłem w matryce w tym miejscu i jakoś wszystko zaskoczyło ..to nie jest żart
cz
czuk

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 11:14 - czw

możesz podjąć mniej radykale środki rozmasuj delikatnie wiem że to pomaga
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 12:01 - czw

Masowanie może jeszcze pogorszyć sprawę. To nie jest usterka wynikająca ze złego kontaktu elektrycznego. W takim wypadku byłyby piksele, kolorowe pręgi, pasy. To co widać to rozwarstwienie matrycy, wilgoć pomiędzy płytami lub biodegradacja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 12:45 - czw

żeby nie skłamać pas się pojawił choć po długim okresie.. trzeba kupić nowy monitor
cz
czuk

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 13:17 - czw

@Tom zauważyłem że NEC robi bardziej niedbałe monitory od EIZO rozmasowanie matrycy daje zauważalny efekt w równomierności podświetlenia, mam to na własnym przykładzie ekran nie srebrzy w narożnikach, podświetlenie jest widoczne (srebrzenie) ale równomierne
demografik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:42 - pt

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 15:54 - czw

Tom01 ile może kosztować matryca do PA241? I co rozumiecie przez "rozmasowywanie" matrycy?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 16:16 - czw

Koszt matrycy przekracza koszt nowego monitora. Poza tym nie wystarczy wymienić. Układ wyrównywania podświetlenia zacznie działać bez sensu. Niestety, monitor kaput.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
demografik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:42 - pt

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 16:58 - czw

Monitor za 4000 poszedł się walić po 50 miesiącach używania…
Kiepski przelicznik...
cz
czuk

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 21:06 - czw

przez rozmasowanie rozumiem delikatny nacisk gdzie defekt występuje ..czasem monitory są niedokładnie spasowane niestety NEC w tym temacie nie ma się czym pochwalić
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 21:25 - czw

Tom01 pisze:To co widać to rozwarstwienie matrycy, wilgoć pomiędzy płytami lub biodegradacja.
Zastanawia mnie jakim cudem może się zebrać wilgoć wewnątrz matrycy. Wychodzę z założenia, że aby pojawiła się wilgoć wewnątrz matrycy musiałoby dojść do kondensacji pary wodnej. Generalnie do kondensacji dochodzi przy raczej niskich temperaturach, kiedy wilgotność względna powietrza mocno wzrasta. Wówczas na zimnych, np. metalowych, szklanych przedmiotach dochodzi do wykraplania się pary wodnej z powietrza. W przypadku użytkowania monitora w domu mamy temperaturę powietrza rzędu 20-25 st.C, monitor i matryca wykonane są z tworzywa sztucznego, na dodatek monitor, gdy jest włączony jeszcze się nagrzewa. Nie widzę możliwości, aby w takich warunkach doszło do kondensacji pary wodnej z powietrza.
Jedyna możliwość jaką widzę to, że monitor stał sobie na dworze zimą i dobrze się wyziębił. Następnie został wniesiony do mieszkania, albo jeszcze lepiej łazienki lub kuchni, i na jego zimnych elementach, w tym przypadku wewnątrz matrycy, doszło do wykroplenia się pary wodnej. Mocno naciągany scenariusz, ale niewykluczony. W takim wypadku, jeśli nie doszło do zwarcia raczej wilgoć powinna uciekać, a nie się dalej zbierać.

Z tym przegrzewaniem to też trochę mało prawdopodobne. Monitory profesjonalne NECa PA są bardzo dobrze wentylowane. Na dodatek ta krawędź w pozycji pionowej jest jednak na dole, a nie na górze.

Biodegradacja :?: :?: :?: :shock:

Rozwarstwienie matrycy :?: To naciśnij i "wymasuj" delikatnie paluchem i zobacz, czy coś się zmienia. Dużo bardziej już nie popsujesz...

Ustaw go za pomocą pivota do pozycji pionowej, zrób nieco większą moc podświetlenia, niech się wygrzeje w innej pozycji, może coś się zmieni (niekoniecznie na lepsze).

Może ktoś z rodziny podlewał kwiatki nad monitorem, zalał i się nie przyznał... :roll:
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 21:46 - czw

No właśnie, ciekawy przypadek.. jeśli ktoś coś wie więcej jak to wytłumaczyć, to mile widziane jest podzielenie się szczegółowszą wiedzą :)
Mi najbardziej odpowiada ten scenariusz z podlewaniem kwiatków, bo...kiedyś kiedyś, daawno temu sam popełniłem takie "przestępstwo" nad 14calowym CRT. W sumie nic mu się nie stało.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

13 listopada 2014, 21:50 - czw

Ciekawy jak ciekawy, ale wcale nie rzadki. Mam gdzieś matrycę która ma dokładnie taką plamę. I na pewno nikt jej nie zalał.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
demografik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:42 - pt

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

14 listopada 2014, 13:46 - pt

Mojej tez nikt nie zalał.
Monitor pracuje w niezmiennych warunkach od kilku lat. Temperatura i wilgotność też właściwie bez zmian.
Nigdy nie był przewożony ani tym bardziej zalany czymkolwiek.
Raz był przenoszony z jednego pokoju do drugiego.
To wszystko.

Dotykanie, "masowanie" w miejscu tych plam nic nie pomaga. Nic się nie zmienia.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

14 listopada 2014, 15:19 - pt

Niestety tak jak było wspomniane, koszt naprawy się nie kalkuluje. W zależności od wykonywanej na monitorze pracy i możliwości wytrzymania z tą usterką, tyrać go do końca. :|
Chyba że potrzeba całkowicie sprawnego monitora do koloru, no to niestety nie ma rady, nowy sprzęt.

BTW, podobny problem miały modele HP LP2475W, dokładnie ten sam typ usterki, czyli "zalany" bok matrycy. Póki co, mój model z prawie 6000h na liczniku nie wykazuje takich objawów. Za to boję się o mojego PA301. Niby lepsza matryca, mająca niewiele wspólnego z "konsumenckimi" tworami, no ale to jednak ten sam producent, LG.
demografik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lutego 2010, 10:42 - pt

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

14 listopada 2014, 15:56 - pt

Życ się z tym da bo to jest przy prawej krawędzi ekranu i na niektórych tylko scenach rzuca sie w oczy. Koloru nie zmiania(to jest lekkie miejscowe sciemnienie obrazu).
Ale kiedyś było mniej widoczne albo znikało w ogóle. A teraz jest cały czas.

Trudno….
Fotohaus
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 21:38 - wt

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

02 maja 2015, 14:39 - sob

Witam!
Tom01 pisze:Koszt matrycy przekracza koszt nowego monitora. Poza tym nie wystarczy wymienić. Układ wyrównywania podświetlenia zacznie działać bez sensu. Niestety, monitor kaput.
A z jakiego powodu po wymianie matrycy "układ wyrównywania podświetlenia zacznie działać bez sensu". Czy ten układ wymaga jakiejś specjalnej kalibracji do konkretnej matrycy?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W i plamy na matrycy

02 maja 2015, 14:56 - sob

Fotohaus pisze:Czy ten układ wymaga jakiejś specjalnej kalibracji do konkretnej matrycy?
Niech Pan się chwilę zastanowi:
Każda matryca ma inną nierówność podświetlenia. Jak monitor ma ją kompensować, skoro matryca się zmieni?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu