NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

22 kwietnia 2016, 19:24 - pt

Moim zdaniem te kable są dobre.

PS. Robiłem dzisiaj prezentację na rzutniku/projektorze. Jak podłączyłem mojego firmowego laptopa, z chińskim zasilaczem za 20zł, to wszystko się trzęsło.
Spróbuj podłączyć, jeśli możesz, komputer stacjonarny, ktòrego masa jest połączona z uziemieniem w gniazdku, łącznie z monitorem. Laptopy nie mają uziemienia, więc może to jest przyczyna: nieporządane prądy na masie od nieuziemionego zasilacza impulsowego laptopa.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

22 kwietnia 2016, 22:25 - pt

Zrobiłem tak:

do gniazdka w ścianie podłączyłem listwę przepięciową APC UPS-550ES
http://www.apc.com/shop/pl/pl/products/ ... -BE550G-CP

Do dwóch gniazd bez podtrzymania bateryjnego w APC podłączyłem komputer stacjonarny (mac mini 2014) oraz monitor.

Do monitora użyłem wysokiej klasy,audiofilskiego, ekranowanego kabla zasilającego Gigawatt lc1 http://www.gigawatt.pl/products3_c.html
Do Maca oryginalny kabel zasilający Apple.
Kabel DP-miniDP od NECa.

Zero poprawy. Obraz jest lekko niestabilny. Widzę momentami lekką kaszkę, falowanie, wszystko w mikro skali oczywiście.

Może to kwestia ogólnie podświetlenia LED, które mi przeszkadza a tu na wielkim 27 cali jest po prostu widoczne bardziej niż na małym iMacu 21.

Nie mam innych pomysłów :?
cz
czuk

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

22 kwietnia 2016, 22:33 - pt

Oglądałeś obraz na monitorach Eizo? Jak masz możliwość porównaj.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

22 kwietnia 2016, 22:48 - pt

czuk pisze:Oglądałeś obraz na monitorach Eizo? Jak masz możliwość porównaj.
3 lata miałem Eizo SX2462 na świetlówkach. W sklepie oglądałem CX271, ale to żadne oglądanie gdy sprzedawca stoi za plecami. W CX tekst był lekko nieostry.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 00:14 - sob

Być może widzisz FRC matrycy. Matryca jest 8bit + 2FRC, razem 10bit. Ale musiałbyś patrzeć z odległości 5cm, żeby zobaczyć "mrowienie" FRC. Z dalszej tego nie sposób zobaczyć, ale może gaworzymy z Terminatorem, model T-1000. ;)
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 00:38 - sob

siemek, przez Ciebie dzisiaj 20min szukałem w swoim PA272 mrowienia itp, aż żona się że mnie śmiała, zmieniałem ustawienia, jasność, czujniki po prostu wszystko, na żadnym ustawieniu nie zauważyłem falowania czy mrowienia... albo faktycznie jak pisze Max, masz wzrok Terminatora, albo coś z Twoim PA jest nie tak... dobrze by było jakbyś mógł drugiego podłączyć w tym samym miejscu i porównać.
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
cz
czuk

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 12:18 - sob

siemek pisze:
3 lata miałem Eizo SX2462 na świetlówkach.
Jest jeszcze kwestia podświetlenia matrycy CCFL kontra LED,ludzie różnie to odbierają,mz z monitorem może być coś nie tak,chyba ,że Bóg obdarzył Cię za dobrym wzrokiem ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 12:26 - sob

Teoretycznie widmo nie powinno mieć wpływu na postrzeganie, wszak stoi za tym metameryzm. Praktyka jednak wskazuje, że ma. Wielu ludzi niekorzystnie odbiera podświetlenie diodowe. Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 14:48 - sob

Siemkowi coś się rusza. Moim zdaniem podświetlenie diodowe to w tym przypadku strzał kulą w płot i nie ma związku z opisywanymi zjawiskami.

Moim zdaniem:
* następuje sprzężenie z nieuziemionym laptopem i obraz mruga/faluje z częstotliwością 50Hz (tyle co w gniazdku)
* uszkodzone jest podświetlenie lub czujnik RGB, który nie może się dostroić i ciągle dostraja obraz, wywołując falowanie jasności i barwy
* ktoś coś grzebał i rozstroił ustawiony w fabryce moduł DUC
* siemek jest Terminatorem i widzi FRC matrycy podczas pracy DUC
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 18:53 - sob

Max, ja mam Mac Mini więc komputer stacjonarny. Z Macbookiem zrobiłem tylko test czy jest tak samo.

Po 3 dniach “zabawy”, dyskusji na forum MVA.pl i czytania w necie, wydaje mi się, że to kwestia podświetlenia LED,
które, jak napisał Tom01, po prostu ja jak i inni niekorzystnie odbierają.

Tu ciekawie opisane:
http://www.flatpanelshd.com/focus.php?s ... 1362457985
Tu wersja z Eizo:
http://www.eizo.com/library/basics/eyestrain/

Po prostu na 27 calach ten efekt jest mocniej widoczny niż na mniejszych ekranach.

Możliwe również że NEC jakiego mam jest po prostu walnięty i niedoskonałości LED widzę bardziej niż na innym egzemplarzu.

Na dziś nie widzę już różnicy czy DUC jst włączony czy nie - nie wiem co myśleć.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 18:54 - sob

Tom01 pisze:Teoretycznie widmo nie powinno mieć wpływu na postrzeganie, wszak stoi za tym metameryzm. Praktyka jednak wskazuje, że ma. Wielu ludzi niekorzystnie odbiera podświetlenie diodowe. Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to znaczy: Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Nec ma 3D LUT więc jak mogę to oszukać ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 19:30 - sob

Z punktu widzenia połączenia elektrycznego to jest laptop.

Każdy komputer stacjonarny zasilany jest 3-żyłowym kablem, wyposażonym w przewód ochronny, który łączy masę komputera i blachy na obudowie, z przewodem ochronnym w gniazdku. Podobnie monitor. On również posiada 3-żyłowy przewód połączeniowy. Każde z tych urządzeń posiada wewnętrzny zasilacz (impulsowy), który generuje różne niepożądane prądy. Są one jednak skutecznie odprowadzane przewodem ochronnym z masy.

Mac Mini i inne laptopy wyposażone są w przewód 2-żyłowy bez bolca ochronnego. Posiada też zewnętrzny zasilacz, dokładnie jak inne laptopy. Mają one znacznie niższej jakości zasilacze impulsowe niż komputery stacjonarne, których masa nie jest połączona z przewodem ochronnym. W tym przypadku wszelkie prądy wydostające się z zasilacza impulsowego na masę Maca mini wędrują masą kabla połączeniowego do masy monitora. I to monitor stanowi wówczas ochronę komputerka (pod warunkiem, że jest z nim połączony). Równie dobrze uszkodzony może być więc zasilacz maca mini, uziemiony do monitora kablem sygnałowym.

Niemniej jednak nie musi to być przyczyna zaistniałych efektów. Byłaby z pewnością, gdyby połączenie było analogowe. Przy poprawnym połączeniu cyfrowym mimo wszystko nie powinno być takich efektów.

PS. Zastrzegam, że nie jestem elektrykiem. ;)
siemek pisze:Na dziś nie widzę już różnicy czy DUC jst włączony czy nie - nie wiem co myśleć.
Tym trudniej nam coś sensownego doradzić.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 19:51 - sob

Jeszcze jedno:
włączyłem na próbę AutoBrightness na ON.
Albo NEC to firma niesolidna, albo ten egzemplarz jest uszkodzony.

Przy automatycznym ustawieniu nie daje się pracować. Jasność i nasycenie kolorów zmienia się jak w kalejdoskopie. Mniej więcej co 0.3-0.5 sekund wyraźna skokowa zmiana.
Światło w pokoju energooszczędne 60w, staram się nie ruszać i nie kręcić głową a to się zmienia.
Albo bubel albo ktoś zrobił żart z użytkownika. Po jasny gwint taka opcja do włączenia? Chyba na dyskotekę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 19:53 - sob

max pisze:Mac Mini (...) Posiada też zewnętrzny zasilacz
Nieprawda.
max pisze:Mają one znacznie niższej jakości zasilacze impulsowe niż komputery stacjonarne
Druga nieprawda.
max pisze:W tym przypadku wszelkie prądy wydostające się z zasilacza impulsowego na masę Maca mini wędrują masą kabla połączeniowego do masy monitora. I to monitor stanowi wówczas ochronę komputerka (pod warunkiem, że jest z nim połączony). Równie dobrze uszkodzony może być więc zasilacz maca mini, uziemiony do monitora kablem sygnałowym.
Za duża spekulacja i trochę przekombinowana z elektrycznego punktu widzenia. Raczej stawiam na uwalony monitor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 19:54 - sob

i AutoBrightness nie można zmienić w Multiprofiler - już chyba mnie nic nie zdziwi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 20:07 - sob

Z tym się zgadzam. Dlatego uważam, że należy to wyłączyć i nie wracać do tego. Szkoda nerwów.

Usprawiedliwieniem może być tylko to, że bardzo niewiele monitorów posiada taką funkcję jaką ma NEC PA.
Wojciech Kosek pisze:Zapewniam Cię że oba obwody układu GB-r LED są zasilane i sterowane osobno.
...
Obrazek
Jest nią niezależne sterowanie 2D podświetlenia, a zatem można regulować niezależnie świecenie diody niebieskiej i zielonej układu podświetlającego, co jest zdecydowanie lepsze niż cięcie matrycą i 3DLUT.
Obrazek
Tom01 pisze:Raczej stawiam na uwalony monitor.
Też tak myślę, ale próbuję rozwiać wszelkie wątpliwości i spróbować wszelkich (które przychodzą mi do głowy) ewentualności.
siemek pisze:i AutoBrightness nie można zmienić w Multiprofiler - już chyba mnie nic nie zdziwi.
Faktycznie. Tylko po co to zmieniać. Zrobiłeś to i zobacz co się porobiło. :twisted:
Tom01 pisze:
max pisze:Mac Mini (...) Posiada też zewnętrzny zasilacz
Nieprawda.
Sprawdziłem dokładniej. Ma Pan rację. Ale bolca ochronnego nie ma.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 21:37 - sob

Tom01 pisze:Teoretycznie widmo nie powinno mieć wpływu na postrzeganie, wszak stoi za tym metameryzm. Praktyka jednak wskazuje, że ma. Wielu ludzi niekorzystnie odbiera podświetlenie diodowe. Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Ponawiam prośbę bo pewnie umknęło.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to znaczy: Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Nec ma 3D LUT więc jak mogę to oszukać ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

23 kwietnia 2016, 21:40 - sob

siemek pisze:Ponawiam prośbę bo pewnie umknęło.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to znaczy: Na szczęście da się to oszukać (skorygować) w monitorach z wielobitowym 3DLUT.
Nec ma 3D LUT więc jak mogę to oszukać ?
To akurat dotyczyło innego aspektu niezbyt przyjemnego odbioru podświetlenia LED-owego. Nie ma nic wspólnego z mruganiem czy pływaniem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

24 kwietnia 2016, 10:26 - ndz

http://www.fixitex.com/pl/naprawa-monitorow/nec/

Widać ze migotanie to nie tylko mój wymysł ;(
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SV - problematyczny DUC ?

24 kwietnia 2016, 13:30 - ndz

Oddaj do serwisu gwarancyjnego i już. Nie ma sensu dłużej dywagować.

A takich naprawiaczy rzeczy wszelakich, http://www.fixitex.com/pl/naprawa-monitorow/, dopóki sprzęt jest na gwarancji, omijałbym szerokim łukiem.

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu