EA275UHD Poszarpane gradienty w aplikacjach graficznych, Windows 10

Problemy eksploatacyjne, serwis.
michla
Posty: 3
Rejestracja: 03 lutego 2019, 21:11 - ndz

EA275UHD Poszarpane gradienty w aplikacjach graficznych, Windows 10

15 marca 2019, 22:42 - pt

Dzień dobry.
Mój Nec EA275UHD wyświetla poszarpane gradienty (taka "drabinka"), ale jedynie w aplikacjach z zarządzaniem kolorem: Photoshop, Affinity Photo. W przeglądarkach obrazków gradient wygląda dobrze, EIZO test gradientu w Firefoksie też wygląda dobrze. Wniosek: w aplikacjach z zarządzaniem kolorem coś działa niedobrze. Kompletnie tego nie rozumiem.

System: aktualny Windows 10, monitor podłączony po DP, skalibrowany Spectraview i i1, GPU Geforce, niezainstalowane inne oprogramowania do zarządzania kolorem, a jedynie SV.

Procedura testowania:
Resetuję ustawienia koloru Windows, kasuję profil monitora. Otwieram PNG z gradientem w Xnview oraz EIZO test gradientu i tam wygląda dobrze. W Photoshopie wygląda dobrze. Włączam w Zarządzaniu kolorem profil monitora. W Xnview dobrze, EIZO test dobrze, Photoshop - źle.
Następnie usuwam znowu profil w Zarządzaniu kolorem, resetuję w tym samym oknie ustawienia kolorów do domyślnych. Włączam SV, kalibruję ponownie monitor, 6500K, 2,20. W Photoshopie znowu źle.

Zakładam, że bez aktywnego profilu w ustawieniach Windowsa wyświetlana gamma nie jest proprawna, gdyż pomimo braku defektów liniowości obszary bliskie czerni zlewają się za bardzo. Oczywiście jeśli w photoshopie przekonwertuję dokument do profilu monitora to się wyrównuje, no ale przecież nie tędy droga.

Poniżej załączam obrazki prezentujące różnicę w wyświetlaniu gradientu w Photoshopie z aktywnym i nieaktywnym profilem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
michla
Posty: 3
Rejestracja: 03 lutego 2019, 21:11 - ndz

Re: EA275UHD Poszarpane gradienty w aplikacjach graficznych, Windows 10

16 marca 2019, 02:42 - sob

Nie mogę znaleźć opcji edycji posta, więc tu dam update: przy włączonym profilu w Windowsie odpaliłem jeszcze Chrome i tam gradient jest poszarpany. W Edge jest idealny. Z kolei w Photoshopie ogarnąłem, że jeśli ustawię przestrzeń roboczą RGB na AdobeRGB to gradient jest prawidłowy. Co jest niefajne o tyle, że ja pracuję z sRGB, i jak taki plik AdobeRGB konwertuję na sRGB to wyświetla się identycznie źle, jak wcześniej.
Wrzucam jeszcze screena z SV.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA275UHD Poszarpane gradienty w aplikacjach graficznych, Windows 10

16 marca 2019, 10:33 - sob

TRC sRGB różni się od TRC gamma 2,2 (jest ulepem TRC gamma 2,4 i 1 w okołoczerniach), dlatego podczas wyświetlania treści sRGB w aplikacjach z zarządzaniem barwą jest banding.

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu