Problemy organizacyjne forum

Korespondencja do administracji
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Problemy organizacyjne forum

03 marca 2014, 19:28 - pn

Witam
Chciałbym poruszyć kilka problemów, które już od dawna zauważam.
Problem nr 1: Dyskusje w wątkach często rozjeżdżają się z tematem.
Otóż, generalnie na forum w wątkach (poprawnie założonych, w poprawnym miejscu) )często pojawiają się w pewnym momencie dyskusje, które bardzo szybko dość daleko odbiegają od tematu, który poruszył autor wątku.
Dziś np. chciałem odnaleźć temat, na który natknąłem się wcześniej tego dnia i miałem kłopoty z jego odnalezieniem. I to nie był pierwszy raz.
Wiem, że to jest z tym nieco pracy, ale może warto by było nieco kontrolować tematykę dyskusji i kierować ją w odpowiednie miejsca, gdzie dany użytkownik szukając jakiś informacji znalazłby je w odpowiednim dla nich miejscu.
Szkoda, aby różne ciekawe dyskusje, niosące ciekawe info gubiły się gdzieś w tematach, gdzie autorowi chodziło o coś zupełnie innego.
Problem nr 2: Mnożone są podobne tematy w różnych miejscach.
W wielu działach pojawia się wiele podobnych tematów w stylu np. "Jaki monitor do 2 tyś." Nie dość, że wiele informacji jest w nich powielana po stokroć, to dodatkowo są one rozsiane po całym forum i ciężko odnaleźć jakąś logikę takiego umieszczania. Wiem, ze nowi użytkownicy często nie dokładają starań, aby umieścić temat we właściwym miejscu lub nie wkładają wysiłku w uprzednie przeszukanie forum pod kątem informacji jakie poszukują/pytań jakie mają, ale z drugiej strony ignorowanie tego zjawiska prowadzi do, mówiąc wprost, nieładu na forum i trudności z poszukiwaniem informacji co tylko nakręca to zjawisko. Ktoś nowy, nie może się tu odnaleźć i zakłada po raz n-ty podobny wątek.

Zdaję sobie sprawę, że moderowanie forum to sporo pracy i dlatego jestem w stanie zrozumieć taki stan rzeczy, ale jednak chciałbym zwrócić na te problemy uwagę, może da się coś zrobić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problemy organizacyjne forum

03 marca 2014, 22:38 - pn

Dyskusje zbaczają z tematu i to jest normalne i nieuniknione. W końcu forum jest dyskusyjne. Samoistnie wydzielające się gałęzie wydzielam do innych wątków, ale nie bardzo widzę możliwość encyklopedycznego segregowania. Głównie ze względu na coraz większą ilość postów w tym samym czasie i zbyt dużo z tym roboty. W różnych tematach pojawią się podobne pytania, ale nawet jeśli użytkownik zada pytanie "Jaki monitor za 2 tys" w dziale ogólnym to takie samo pytanie w dziale graficznym będzie o czym innym. Jedyne co można, to uściślać pytania, poprawiać tytuły.

Problem rosnącej ilości informacji i odnajdywania odpowiedzi nie jest rozwiązywalny przez porządkowanie forum. To identyczny problem jak internet jako taki. Informacji masa, powielającej się, nieuporządkowanej. Jeśli uporządkować forum moniotorwe, powstanie raptem 20 wątków do których trzeba walić całą resztę. Coś podobnego było w pierwszej wersji mva.pl i się nie sprawdziło. Podobne próby są na innych forach i też jest nieefektywne. Wątki mają po kilkaset stron i nikt ich nie czyta. Wiele drobniejszych wątków daje więcej możliwości indeksowania, rozeznania się choćby przeglądając strony tytułami. W internecie i na forach radzi się z tym tak samo - przez wyszukiwarkę.

Nie mówię że to recepta idealna, ale lepszej nie mam. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problemy organizacyjne forum

04 marca 2014, 17:45 - wt

Nie chodzi mi o to, aby było tylko kilkanaście czy coś koło tego tematów i tam wszystko przenosić. Mz. nie powinno być tak, że pod tematem takim, a takim zaczynają się toczyć dyskusje na zgoła inny temat. Ktoś przeglądając forum oczekuje,że pod danym tematem jest dyskusja na ten właśnie temat, a nie masa off-topu. Na wielu forach utrzymuje się porządek pisania na temat. Wyszukiwanie poprzez polecenie "Szukaj" nie jest wcale łatwym i szybkim procesem w takiej sytuacji.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Problemy organizacyjne forum

05 marca 2014, 00:23 - śr

Nie rozumiem problemu. Można przecież przeczytać całe forum. ;-)


A tak na serio, to forum jest na tyle specjalistyczne i niewielkie, że szkoda zabijać spontaniczność wypowiedzi. Moim zdaniem jego wartość w dużej mierze bierze się właśnie z tego niewielkiego nieporządku.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problemy organizacyjne forum

05 marca 2014, 16:38 - śr

Filip pisze:Nie rozumiem problemu. Można przecież przeczytać całe forum. ;-)


A tak na serio, to forum jest na tyle specjalistyczne i niewielkie, że szkoda zabijać spontaniczność wypowiedzi. Moim zdaniem jego wartość w dużej mierze bierze się właśnie z tego niewielkiego nieporządku.
No cóż, jeden lubi chaos, drugi porządek :) Każdy ma prawo być sobą. Ja tylko przedstawiłem swoje postulaty i widzę, że Pan Tomasz przynajmniej w części póki co przychylił się do kilku z nich za co dziękuję :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problemy organizacyjne forum

05 marca 2014, 18:54 - śr

Tak, zauważyłem. Wątki żyją, dzielą się, zmieniają im się tytuły, zmieniają swoje położenie wędrując do różnych działów. Z pewnością przysporzyło to dodatkowej pracy.

Wróć do „Książka skarg i wniosków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu