NEC EA271U - problemy techniczne

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
bollek00
Posty: 6
Rejestracja: 09 marca 2019, 19:52 - sob

NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 00:15 - czw

Witam. Niedawno zakupiłem monitor NEC EA271U. Niestety, dotychczas nie udało mi się zmusić go do współpracy z najnowszym MacBookiem Pro. Przyznaję że jest to mój pierwszy monitor tej firmy i nigdy wcześniej nie podłączałem MacBooka do monitora. Czy ktoś zaznajomiony z tym zagadnieniem jest w stanie powiedzieć mi w jaki sposób najlepiej połączyć ze sobą te dwa urządzenia? Z góry dziękuję za pomoc.

Oprócz tego, odniosłem wrażenie, że z samym monitorem jest coś nie tak. A konkretnie chodzi o panel dotykowy w prawym dolnym rogu monitora, który służy do przełączania aktywnych wejść, włączania/wyłączania etc. Myślę, że nie działa jak należy. Tak jakby przyciski reagowały z opóźnieniem i trzeba je było wciskać po kilka razy żeby zaskoczyły a komunikaty wyświetlały się tylko na sekundę po czym gasną. Myślicie że to może być jakaś wada fabryczna czy tak już po prostu jest on skonstruowany?
msstefan
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2018, 17:44 - śr

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 00:28 - czw

Polecam uzycie oryginalnego kabla Apple USB-C.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
bollek00
Posty: 6
Rejestracja: 09 marca 2019, 19:52 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 00:54 - czw

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy chodzi o kabel który z obydwu stron ma końcówkę usb-C? Pytam ponieważ podpinalem się już do monitora za pomocą nieoryginalnego kabla i monitor nie odczytuje źródła obrazu. Jest tam tylko jedno wejście pasujące do usb-C i nie jestem przekonany czy wpinam się w odpowiedni port.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 01:40 - czw

Ja bym spróbował kablem USB-C (lapek) > DP (monitor). Coś jak ten :D
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bollek00
Posty: 6
Rejestracja: 09 marca 2019, 19:52 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 08:58 - czw

Dzięki za odpowiedź. Tylko jeśli mam używać kabla usb-C -> display port to dlaczego ten monitor jest polecany do współpracy z MacBookien ze względu na to że posiada port USB-C? Nie powinno to działać po podłączeniu usb-C -> usb-C? Może to być jakaś wada fabryczna?
msstefan
Posty: 18
Rejestracja: 26 grudnia 2018, 17:44 - śr

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 09:56 - czw

Uzywalem z Macbook Pro a teraz z MacMini.
Dziala na oryginalnym Usb-c.
Wtedy masz ladowanie MBP oraz reszta (hub i audio).
Displayport pewniejszy ale bez funkcji ww.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
bollek00
Posty: 6
Rejestracja: 09 marca 2019, 19:52 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 10:39 - czw

Dzięki. Próbowałem się połączyć przez oryginalny kabel usb-C l, niestety bez zmian. Ustawiales coś może po stronie MacBooka w systemie, zeby sygnał docierał odpowiednio do monitora? Dziś spróbowałem też połączyć się przez kabel HDMI że starszym MacBookiem i w końcu obraz się pojawił. Ale dla nas najważniejsza jest współpraca z nowym MacBookiem który nie posiada portów HDMI. Zastanawiam się czy nie jest to wina wadliwego portu usb-C w monitorze.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 11:22 - czw

Nie można tego wykluczyć, ale to serwis musiałby zweryfikować.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

11 lipca 2019, 21:57 - czw

A przestawił Pan USB na wersję USB-C i uaktywnił Pan interfejs w menu monitora?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
blendsky
Posty: 30
Rejestracja: 01 grudnia 2014, 22:08 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

13 sierpnia 2020, 09:44 - czw

bollek00 pisze:
11 lipca 2019, 10:39 - czw
Dzięki. Próbowałem się połączyć przez oryginalny kabel usb-C l, niestety bez zmian. Ustawiales coś może po stronie MacBooka w systemie, zeby sygnał docierał odpowiednio do monitora? Dziś spróbowałem też połączyć się przez kabel HDMI że starszym MacBookiem i w końcu obraz się pojawił. Ale dla nas najważniejsza jest współpraca z nowym MacBookiem który nie posiada portów HDMI. Zastanawiam się czy nie jest to wina wadliwego portu usb-C w monitorze.


Hej, czy udało Ci się rozwiązać problem?
Posiadam ten sam model i po podłączeniu przez oryginalny kabel USB-C jedynie ładuje mi laptopa.
blendsky
Posty: 30
Rejestracja: 01 grudnia 2014, 22:08 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

13 sierpnia 2020, 23:15 - czw

blendsky pisze:
13 sierpnia 2020, 09:44 - czw
bollek00 pisze:
11 lipca 2019, 10:39 - czw
Dzięki. Próbowałem się połączyć przez oryginalny kabel usb-C l, niestety bez zmian. Ustawiales coś może po stronie MacBooka w systemie, zeby sygnał docierał odpowiednio do monitora? Dziś spróbowałem też połączyć się przez kabel HDMI że starszym MacBookiem i w końcu obraz się pojawił. Ale dla nas najważniejsza jest współpraca z nowym MacBookiem który nie posiada portów HDMI. Zastanawiam się czy nie jest to wina wadliwego portu usb-C w monitorze.


Hej, czy udało Ci się rozwiązać problem?
Posiadam ten sam model i po podłączeniu przez oryginalny kabel USB-C jedynie ładuje mi laptopa.
Nic dziwnego, że nie działa :) Upały nie służą.
Załączniki
PastedGraphic-1.png
KrecikM
Posty: 2
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 12:33 - czw

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

20 sierpnia 2020, 12:38 - czw

Czy udało się komuś ostatecznie rozwiązać problem?

Sytuacja u mnie:
MacBook Pro (15-inch, 2017), macOS Catalina (10.15.6), NEC EA271U, kabel USB-C - USB-C (standard USB 3.1 Gen 2).

Monitor nie widzi sygnału na USB-C a macOS nie rozpoznaje monitora - dostarczane jest tylko zasilanie przez Power Delivery. Monitor na tym samym kablu działa na sprzęcie Lenovo z systemem Windows, oraz macOS na tym samym kablu działa z innym monitorem (np. LG)
blendsky
Posty: 30
Rejestracja: 01 grudnia 2014, 22:08 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

20 sierpnia 2020, 13:05 - czw

KrecikM pisze:
20 sierpnia 2020, 12:38 - czw
Czy udało się komuś ostatecznie rozwiązać problem?

Sytuacja u mnie:
MacBook Pro (15-inch, 2017), macOS Catalina (10.15.6), NEC EA271U, kabel USB-C - USB-C (standard USB 3.1 Gen 2).

Monitor nie widzi sygnału na USB-C a macOS nie rozpoznaje monitora - dostarczane jest tylko zasilanie przez Power Delivery. Monitor na tym samym kablu działa na sprzęcie Lenovo z systemem Windows, oraz macOS na tym samym kablu działa z innym monitorem (np. LG)
U mnie tak na razie to wygląda:
viewtopic.php?f=50&t=4321&p=61797#p61797
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

20 sierpnia 2020, 13:16 - czw

Pisałem wielokrotnie, ale chyba Państwo słabo zwracacie uwagę na moje wpisy. TB3/USB-C jest nowością i cierpi na choroby wieku dziecięcego. Loteria kiedy i z czym zadziała lub nie. Dlatego ten sam monitor działa z niektórymi laptopami a innymi nie, a ten sam laptop działa z jednymi monitorami a z innymi nie. Nie zauważyłem żadnej reguły! Jedynym sposobem jest przetestować różne przewody i różne laptopy, do znalezienia działającej kombinacji.

Albo użyć DisplayPort. Jest na rynku wiele lat, choć może pamiętacie, że na początku też były cyrki. Obecnie dopracowane, działa zawsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
KrecikM
Posty: 2
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 12:33 - czw

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

20 sierpnia 2020, 14:10 - czw

Tom01, myślę, że Twoje wpisy są dość widoczne i ludzie zwracają na nie uwagę. Trzeba natomiast przyznać, że TB3/USB-C nie jest wcale taką nowością - 5 lat na rynku. Uważam, że to nie wina samego TB3/USB-C, a problem leży w warstwie komunikacji między oprogramowania monnitora a systemem, które nie mogą się ze sobą dogadać i wynegecjować połączenia. Czylli, albo NEC EA271U wysyła złe komunikaty, albo macOS nie umie tych komunikatów zinterpretować. Testowanie różnych przewodów i laptopów do czasu znaleziennia działającej konfiguracji to z kolei absurd.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

20 sierpnia 2020, 14:22 - czw

Wszystkie monitory, które robię u siebie, a przypadek kolegi @blendsky dotyczy monitora ode mnie, mają podłączane i sprawdzaną poprawność programowania na wszystkich portach z wyjątkiem HDMI. Przy czym to jest na stacjonarnych komputerach technicznych z normalnymi grafikami. I działają każda jedna sztuka. Problem jest z laptopami.

Docieranie się DisplayPorta trwało kilka lat, wiec mnie obecna sytuacja wcale nie dziwi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ov_darkness
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 11
Rejestracja: 14 września 2013, 15:09 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

02 września 2020, 13:23 - śr

TB3 czy USB nie sąnowością. Nie cierpią też na problemy wieku dziecięcego.
Trzeba po porstu pamiętać o tym, że złącze USB-C to standard TYLKO I WYŁĄCZNIE KONEKTORA.
Nie ma to NIC WSPÓLNEGO ze standardem elektrycznym.
Co to oznacza:
Tak samo wyglądający przewód może być zarówno w standardzie USB 2.0 (480Mbps) jak i TB3 (40Gbps), może mieć lub nie mieć wewnątrz elektroniki i przewodów odpowiedzialnych za transmisję standardu DP over USB, czy DP w przypadku TB3 (w Macbookach).
Dodatkowo nie jest zalecane używanie przewodu wysokiej przepływności (czyli "fully fatured" USB 3.1 Gen2 -10Gbps lub TB3) o długości większej niż jeden metr. Dwumetrowe przewody, nawet wysokiej klasy, potrafią nie działać.
Polecam czytać specyfikację techniczną przewodu. Zazwyczaj wyraźnie jest napisane, którą wersję standardu obsługuje, czy obsługuje transmisję obrazu itp.

Osobiście używam kilku przewodów w tym standardzie.
Mój ulubiony to ten Anker:
https://www.amazon.de/ANKER-PowerLine-P ... 06Y25Y6WX/
Służy mi wyłącznie do ładowania. Obsługuje transfer danych USB 2.0, spokojnie ąłduje wszystkie urządzenia USB-PD do 40W.

Do szybkiej transmisji danych używam tego przewodu:
https://www.amazon.de/Nimaso-USB-Schnel ... B07VCPC8X1
Obsługuje USB3.1Gen2 oraz DP over USB do maksymalnie 4k@60Hz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

02 września 2020, 15:31 - śr

Problem w tym, że przewody właściwego typu, w gniazdach właściwego typu działają lub nie, zależnie od porywów wiatru. Nie mówię o podłączeniu przewodu USB z interfejsem TB3 i oczekiwaniu przesyłu obrazu. Przy poprawnym doborze, łącze potrafi działać z jednym komputerem, ale z innym nie. Na dodatek ten nie działający, okazuje się poprawnie pracować z innym monitorem i to tym samym przewodem z którym nie działał z poprzednim monitorem. Cyrk na kółkach. Takich numerów nie ma np z DP. Jak to nazwać inaczej niż "problemy wieku dziecięcego"?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ov_darkness
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 11
Rejestracja: 14 września 2013, 15:09 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

02 września 2020, 15:47 - śr

Nie widziałem takiego zjawiska nigdy. Jeśłi jest problem z przesyłem czegokolwiek to praktycznie zawsze sporwadza siędo źle dobranego, lub złej jakości przewodu.
DP niestety nie zastąpi USB-C większość monitorów w tym standardzie jest w stanie ładować połączonego laptopa (w wystarczającym tempie, jeśłi nie móimy o stacji roboczej).
To powoduje że jedynym przewodem jaki zostaje na biurku jest USB-C.
ov_darkness
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 11
Rejestracja: 14 września 2013, 15:09 - sob

Re: NEC EA271U - problemy techniczne

02 września 2020, 15:49 - śr

Jest jeszcze jedna kwestia - Apple ma głęboko w dupie wszelkie standardy i uwielbia je implementować "po swojemu".
Jest to jeden z dość długiej listy powodów, dla których stanowczo odradzam zakup jakichkolwiek urządzeń tej firmy.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu