Jak oświetlić stanowisko pracy?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 21:15 - wt

Te świetlòwki Philips Tornado 2700K nie nadają się oczywiście do oceny wydruków. Mają Ra 80%. Ma być w ich obecności tylko jasno, dając możliwość spełnienia tych 300 luxów, które postulował okulista, aby móc komfortowo czytać. Nic ponadto. Barwy są przy nich nie do końca wierne, ale przy obserwacji monitora i kartek z cyferkami to nie przeszkadza.
Ostatnio zmieniony 02 lutego 2016, 21:17 - wt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 21:16 - wt

max pisze:Dlatego zaproponowałem świetlówki kompaktowe, pasujące do normalnych gwintòw i lamp, jednak o potężnej mocy świetlnej 32W, 45W, 65W, 2700K. Nie ma za dużo tak mocnych źròdeł światła do E27. Jeśli lampa sufitowa ma standardowo 3 oprawki to będzie jasno.
Widzę ze ty podobnie jak TOM01 preferujesz potężnie jasno.Ja w tym zakresie sklaniam się ku filozofii Czornyja nie masakrowania oczu i nie robienia z domu sali operacyjnej.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 21:18 - wt

ContadorPL pisze:Mój okulista mówił o 300 luxach
Czornyj musi oświetlić tak, żeby wydruk mu wyszedł dobrze i był poprawnie widziany u jego przeciwnika, oglądającego zdjęcie w pokoju jadalnym.

Księgowy ma natomiast pracować w oświetleniu, w którym oczy mają największy komfort pracy. Nie jest to otoczenie ciemnawe.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 22:05 - wt

Dobrze prawi max, teraz siedzę przy zwykłej żarówce za 2pln i chcę po prostu w nowym mieszkaniu zrobić to jakoś zdrowiej dla oczu, ale niekoniecznie od razu stworzyć studio obróki zdjęć :-) Moja dziewczyna jednak by chciała bardziej żyrandol, co myślicie, żeby jakoś świetlówkę zamontować tylko nad stanowiskiem pracy? Ewentualnie za monitorem a światło z góry z żyrandola? Czy da się jakoś to rozwiązać przy pomocy żarówek i na przykład lampki?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 22:42 - wt

Ale nie ma nic zdrowszego niż żarówka za 2zł z Piły. Oby tylko mocna była.
Mam zapas. Teraz to już tylko "kule grzewcze" prosto z Chin. Nie dość, że po 5zł, to jeszcze bardziej badziewne... ;)

Niestety żarówki biorą dużo prądu, a oddają mało światła.

Żyrandol i lampka biurowa nie są kompatybilne z rurowymi świetlówkami graficznymi, średnicy 26mm i długości 600mm. Pozostają więc markowe świetlówki dla ludu i pospólstwa miast i wsi, na gwint E27. Philips albo jakie insze...
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 23:03 - wt

max pisze:...
Księgowy ma natomiast pracować w oświetleniu, w którym oczy mają największy komfort pracy. Nie jest to otoczenie ciemnawe.
No tak, ksiegowy. Czyli światełko może być ciepłe i to dwuznaczeniowo, a biel na monitorze też może być "ciepła".Człowiek to wszędzie tylko zdjęcia widzi. :)
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 23:10 - wt

Może być "ciepło", ale tani monitor zrobi z obrazu gazetę w jajecznicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 23:20 - wt

Tom01 pisze:Może być "ciepło", ale tani monitor zrobi z obrazu gazetę w jajecznicy.
A jaki w ogóle monitor ma kolega księgowy, bo nie widzę, może ekran mojego smartfona jest za mały.
Coś mi mówi że za tani. ;)
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 23:22 - wt

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

02 lutego 2016, 23:30 - wt

Tom01 pisze:Jeszcze nie ma. http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=2511
A, to on.Wszystko jasne. :)
Na telefonie jednak licho się czyta.Nie mieszczą się jednoczesnie dwie kolumny postow.Czytając treść nie widać kto pisał.
Co do lichego monitora, to nikt mu tam przecież takiego nie proponuje.
Pozdrawiam, Jurek
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

19 lutego 2016, 22:20 - pt

czytałem na stronie EIZO, że nie bardzo ustawiać biurka przy ścianie i siedzieć plecami do źródła światła, czyli generalnie fotel powinien ocierać się 'tyłem' o ścianę a biurko stać bliżej centrum pokoju. naprawdę tak jest czy to już trochę przerost formy nad treścią?

Drugie pytanie: jak lepiej pracować: przy świetle dziennym, którego może być trochę za mało czy dobrze dobranych żarówkach? Pytam bo planuję odgrodzić część pokoju drzwiami przesuwnymi i to jeszcze bardziej ograniczy dostęp światła dziennego. Zyskam na tym odgrodzone biuro i bezpośrednie źródło światła nad biurkiem, tylko wtedy będę musiał pracować przy sztucznym świetle przez 90% czasu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

19 lutego 2016, 22:34 - pt

Moim zdaniem w Twoim przypadku, dla zdrowia fizycznego i psychicznego, im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Oczywiście słońce w ślepia świecić nie może. Najlepiej, aby padało równolegle do monitora, a więc ekran prostopadle do okna. W razie potrzeby białe/kremowe żaluzje na okno. W przypadku Twojego typu pracy nie ma co się bać mieszania światła dziennego i sztucznego. Takie wymagania mają tylko zawodowi graficy, którzy muszą oglądać wydruki w ustandaryzowanym oświetleniu, dającym powtarzalny odbiór.

Źródło światła umieszczać tak, aby nie odbijało się od ekranu. Jak to mówi stare prawo, kąt odbicia równa się kątowi padania. Resztę nietrudno wydumać, że za plecami nie powinno być.
Obrazek
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

20 lutego 2016, 13:00 - sob

spróbowałem to jakoś ogarnąć i wyszło mi coś takiego, nie mam jednak pojęcia jak umieścić żyrandol nad biurkiem żeby było dobrze. Kombinuję tak, że jak przesunę drzwi przesuwne to będę miał wystarczającą ilość światła w słoneczny dzień.

legenda:

czerwony - biurko
zielony - monitory
niebieski - fotel dla mnie
rozowy - krzeslo dla goscia
pomaranczowy (przy drzwiach) - szafa na dokumenty
żółty okrąg - źródło światła
przerywana czarna linia -drzwi przesuwne, część ruchoma
Załączniki
drzwi przesuwne.jpg
drzwi przesuwne.jpg (140.52 KiB) Przejrzano 3924 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

20 lutego 2016, 13:26 - sob

Moim zdaniem tak jest dobrze.
Jedyne co bym zmodyfikował to ta ściana z drzwiami przesuwnymi. Ja bym ją zrobił z matowego lub mlecznego szkła (poliwęglanu) tak, aby przepuszczała możliwie dużo światła dziennego, a jednocześnie nie było widać co jest po drugiej stronie. Chociaż aby ścianka przepuszczała światło w części swej powierzchni.
Jak wydzielisz z tej przestrzeni odrębny pokoik bez okna, to zrobi się mała norka.
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

20 lutego 2016, 13:54 - sob

drzwi będę zasuwać tylko jeśli przyjde do mnie klient więc raz na tydzień na pół godziny :-) dzięki za odpowiedź!
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

21 lutego 2016, 16:26 - ndz

Jednak zmieniłem koncepcję, biurko będzie bliżej środka pokoju i oświetlenie będzie bardziej tracydyjnie, na środku. I teraz nie mam pojęcia, gdzie umiejscowić źródło światła? Na linii monitorów czy trochę za nimi? Jeśli tak, to ile? Centralnie za nimi czy trochę z boku? Pomieszczenie będzie miało około 5,5 metra kwadratowego - żyrandol na dwie żarówki czy jedną?
Załączniki
biurko nowe.jpg
biurko nowe.jpg (135.87 KiB) Przejrzano 3924 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

21 lutego 2016, 19:15 - ndz

Zasady są proste. Źródła światła mają być tak umieszczone aby:
1) Nie świeciły w oczy
2) Nie odbijały się w monitorze.
3) Oświetlały stanowisko i wszystko dookoła.

Kombinuj Waść. ;)
ContadorPL
Posty: 78
Rejestracja: 02 lutego 2016, 02:29 - wt

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy?

13 listopada 2017, 19:29 - pn

Jakoś nie mogłem wydać 150 złotych na żarówkę i kupiłem taką za 12, daje radę :D

https://www.ceneo.pl/46792446

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Tom01
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu