Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Avenger36
Posty: 3
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 18:13 - pn

Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

31 sierpnia 2016, 23:06 - śr

Witam szanownych użytkowników,


podążam w kierunku fotografii zawodowej i poszukuję monitora, który da mi wierny wgląd w zdjęcia. Już bardzo długo pracuje na tanim monitorze 22" (właściwie to tv) i przeżywam dramat a właściwie moje oczy i twórczość.


Aktualnie zdjęcia zamieszczane są tylko w internecie ale mimo to zależy mi na posiadaniu monitora z zakresem Adobe rbg. Mam jeszcze smykałke do photoshopa i możliwie, że będę robił w przyszłości drobne prace graficzne do druku. Nie wiem jak potoczy się moja kariera ale w fotografii będę aktywny.

Zależy mi na prawidłowej obróbce zdjęcia/wywołaniu z rawa oraz pewność:

- ustawienia prawidłowego balansu bieli
- ekspozycji
- koloru

Przeglądałem już forum i wybór wstępnie padł na cs240 ale dużo osób poleca 27" i wqhd więc postanowiłem poszerzyć budżet do 4tys zł. Jeśli mówimy o eizo to waham się między cs270 a cx241. Nie wiem natomiast na co zwrócić uwagę z oferty Nec. Podanej kwoty nie zdołam przekroczyć.

Aktualny dylemat to jakość obrazu vs rozdzielczość chyba, że ten cx241 nie odbiega tak bardzo jakością od cs270.

Pierwszą kalibracje chciałbym zlecić usługowo i nie wliczam w koszty monitora.

Także bardzo proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego dla mnie sprzętu głównie do fotografii.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

31 sierpnia 2016, 23:14 - śr

Zamiast CS240, który jest już słabo osiągalny, należy wpisać następcę CS2420.

Z NECa: PA242W, PA272W (niestety nieco powyžej pułapu).
Avenger36
Posty: 3
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 18:13 - pn

Re: Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

02 września 2016, 14:44 - pt

Dziękuję,


Sporo poczytałem o tych monitorach i widzę, że jest wiele różnych opini. Trzeba będzie pojechać i zobaczyć w sklepie na własne oczy. Z opisów byłem napalony na cx241, obraz przypominający wydruk, wspaniała czerń, brak srebrzenia. Dotarłem jednak do różnych testów i okazuje się, że nie jest tak kolorowo. Faktycznie srebrzenie z ofc jest mniejsze ale jednak nadal występuje i 241 przestał być dla mnie atrakcyjny pod tym względem. Jeśli dobrze zaobserwowałem to siedząc na wprost ekranu, miedzy takim cx241 a cs240 nie widać specjalnych różnic w czerni.

Jeśli mam zamiar przygotować odpowiednie oświetlenie pomieszczenia pod monitor graficzny czyli zawsze podczas pracy będzie jasno to powinienem zapomnieć o srebrzeniu? Bo to chyba widać najbardziej albo tylko w nocy kiedy monitor jest jedynym źródłem światła?
cz
czuk

Re: Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

02 września 2016, 15:17 - pt

Avenger36 pisze: Jeśli mam zamiar przygotować odpowiednie oświetlenie pomieszczenia pod monitor graficzny czyli zawsze podczas pracy będzie jasno to powinienem zapomnieć o srebrzeniu? Bo to chyba widać najbardziej albo tylko w nocy kiedy monitor jest jedynym źródłem światła?
O srebrzeniu nie zapominaj nigdy,taki urok matryc IPS,można je tylko zminimalizować ;),oczywiście jeżeli poważnie podchodzisz do temat z tego co piszesz to tak ,to seria CX jest lepszym wyborem.
Avenger36
Posty: 3
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 18:13 - pn

Re: Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

04 września 2016, 21:02 - ndz

Jednak wybiorę wiekszy rozmiar i rozdzielczość monitora. W tej kwocie jest tylko cs270 i na niego się decyduję.

Jeśli finalnie wszystko pójdzie po mojej myśli ($) i będę po kalibracji to z przyjemnością podzielę się wrażeniami po przesiadce ze zwykłego monitora.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor wybrać do 4000 zł?

05 września 2016, 16:53 - pn

Avenger36 pisze:Jeśli dobrze zaobserwowałem to siedząc na wprost ekranu, miedzy takim cx241 a cs240 nie widać specjalnych różnic w czerni.
Różnica jest duża. "Zwykły" IPS rozjaśnia narożniki i to widać nawet na wprost.
Avenger36 pisze:Jeśli mam zamiar przygotować odpowiednie oświetlenie pomieszczenia pod monitor graficzny czyli zawsze podczas pracy będzie jasno to powinienem zapomnieć o srebrzeniu? Bo to chyba widać najbardziej albo tylko w nocy kiedy monitor jest jedynym źródłem światła?
To prawda. Prawidłowo skomponowane oświetlenie na stanowisku prawie pozwala zapomnieć o srebrzeniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68389
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu