Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 20:35 - pt

Witam,

Zakupiłem dwa dni temu monitor Dell U2515H - matryca IPS, sugerując się dobrymi opiniami wybór padł właśnie na ten model.
Wcześniej korzystałem z monitora HP LP2465 z matrycą S-PVA (wg mnie czerń niemal idealna, brak nierównomiernego podświetlania), jednakże jego poziom jasności nawet na 0% jest i tak dla mnie za wysoki...
Chciałem coś lepszego dla oczu, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran każdego dnia daje o sobie znać. Głównie irytuje mnie sporządzanie pism w Wordzie, białe tło przez kilka godzin dziennie i wpatrywanie się w tekst powoduje zmęczenie oczu, które jest coraz częściej odczuwalne.
Oprócz tekstu oczywiście domowa obróbka zdjęć (Lightroom) oraz multimedia (film, jakaś gra typu fps).

Zakupiony monitor Dell U2515H wprawdzie regulując kontrast oraz jasność można zejść do niskich poziomów jasności matrycy, ale ... jakoś dziwnie ta matryca mnie irytuje, nawet pisząc ten tekst. Na pewno nie mogę nazwać tego ulgą dla oczu.

Z uwagi na rozdzielczość 2560x1440 system automatycznie ustawia skalowanie na 125% - jednakże przy tych ustawieniach tekst gdziekolwiek (strony internetowe, FB) nie są ostre wręczy irytująco mydlane. Odpada ten tryb. Pozostaje używanie natywnej rozdzielczości, gdzie jednak czcionka jest stosunkowo mała.

Być może jest to właśnie ten efekt srebrzenia matrycy, gdzie nawet przy mniejszej jasności obraz nie jest miły dla oka.

Przy ogładaniu filmu w całkowitej ciemności niestety nie można powiedzieć o tym monitorze zbyt wiele dobrego.

Proszę o ocenę czy jest to w granicy normy, czy też należy ten monitor zwrócić/wymienić ?

20160908_224750_HDR.jpg
Obrazek
20160908_224835-2.jpg
Obrazek
20160908_224849.jpg
Obrazek

Niedawno kupiłem też ultrabooka Asus Zenbook z matrycą IPS, ale tam obraz jest bardzo przyjazny dla oczu, aż miło na nim pracować, kąty widzenia zarówno w poziomie jak i w pionie bardzo dobre.
cz
czuk

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 20:59 - pt

maestro pisze: Proszę o ocenę czy jest to w granicy normy, czy też należy ten monitor zwrócić/wymienić ?
Ocena innych jest Ci niepotrzebna jak widać po tym co napisałeś ,że ten dell ci nie pasuje.Kontrastu się nie rusza,potrzebny jest duży zakres regulacji jasności.Najbardziej sensowny to Eizo ev2455,będziesz musiał dołożyć do ceny,ale zawsze jest coś za coś. ;)Jest jeszcze Nec E245wmi za 1300,ale to typowy monitor do biura ;)
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 21:22 - pt

Myślałem o tym Ev2455 - jakieś 600 zł dopłaty.

Pytanie czy w Ev2455 będzie lepiej niż w tym Dell U2515H ? Obie matrycę to IPS. Jest tam jakaś lepsza regulacja tej jasności niż w Dell ?

Jeżeli chodzi o zdjęcia (robię ich sporo) to muszę przyznać, że ładniej wyglądają na tym Dellu niż na opisanym wyżej HP. Nie wiem czy kwestia rozdzielczości, czy właściwości matrycy IPS (kolory są bardziej "soczyste"), czy obydwu tych właściwości, ale tak właśnie jest.
cz
czuk

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 21:50 - pt

maestro pisze:Myślałem o tym Ev2455 - jakieś 600 zł dopłaty.

Pytanie czy w Ev2455 będzie lepiej niż w tym Dell U2515H ? Obie matrycę to IPS. Jest tam jakaś lepsza regulacja tej jasności niż w Dell ?

Jeżeli chodzi o zdjęcia (robię ich sporo) to muszę przyznać, że ładniej wyglądają na tym Dellu niż na opisanym wyżej HP. Nie wiem czy kwestia rozdzielczości, czy właściwości matrycy IPS (kolory są bardziej "soczyste"), czy obydwu tych właściwości, ale tak właśnie jest.
Ten Eizo ma bardzo duży zakres regulacji jasności obrazu co w Twoich zastosowaniach jest kluczowe(Word),chyba trzy lud cztery tryby dedykowanego obrazu miedzy innymi text,czujnik regulacji jasności obrazu w zależności od oświetlenia zewnętrznego,że kosztuje więcej to oczywiste.Na tym dell zdjęcia mogą wyglądać "lepiej" bo ma bardziej przejaskrawione kolory i wyższą rozdzielczość.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 22:13 - pt

Matryca IPS nie nadaje się do oglądania filmów w ciemności, niezależnie od monitora.

Kontrastu nie ruszać. Ma być na ustawieniu fabrycznym.

Regulacja jasności jest bardzo dobra. Ustawić Brightness na 5% wieczorem, 7% w ciągu dnia.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil5.html
Obrazek

Wieczorem należy pracować przy silnym oświetleniu skierowanym za monitor i na sufit.

Rozdzielczość musi być natywna.

Skalowanie należy ustawić na 125%. W Windows skalowanie czcionek działa dobrze, w przeglądarkach internetowych też. ClearType musi być włączony i domyślnie jest. Nie wiem skąd ta nieostrość u Ciebie, ale przy skalowaniu czcionki powinny być lepiej czytelne niż bez.
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 22:44 - pt

To dziwne, ale w przeglądarce IE to forum czyta się już idealnie (ostrość czcionek), na operze jest tak jakby coś było nie tak z monitorem, albo z moimi oczami. Ma to miejsce przy włączeniu skalowania np. na 125% czy nawet 150%. Sprawa dotyczy nawet wyglądu programów, przy skalowaniu nawet tekst w wordzie wygląda tak, że mam ochotę wybrać numer do okulisty celem umówienia wizyty, chociaż wzrok jeszcze mam w miarę dobry.

Początkowo myślałem, że to całkowita wina monitora, ale może to kwestia ustawień. Nawet interface Steam wygląda fatalnie przy skalowaniu na 125%...

Załączam zdjęcie, żeby nie było że jestem gołosłowny:

Ashampoo_Snap_2016.09.09_22h46m03s_004_.jpg
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 września 2016, 22:49 - pt przez maestro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 22:47 - pt

A jaki to Win i Word?
Jakie połączenie karty grafiki z monitorem? DVI DualLink czy DisplayPort?
Rozdzielczość 2560x1440, 60Hz, 24bity?
A w Chrome?
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 22:55 - pt

Jest to windows 10.
Word 2007.

Chrome również fatalnie.

Załączone zdjęcie jest skompresowane przez ten serwis zippyshare, ale na żywo różnica jest kolosalna.
Rozdzielczość 2560x1440.

Nawet jak włączam panel sterowania, to czcionki w tym panelu są mało ostre i takie bardzo miękkie. Czy w takim razie Windows 10 uniemożliwia korzystanie z monitorów 2560x1440 ? Ja aż takim zaawansowanym użytkownikiem nie jestem, żebym grzebał w każdej aplikacji po kolei i coś poprawiał i ustawiał....

Aż się niekulturalne słowo ciśnie na usta.
W IE obraz jest OK, reszta rzeczy przy skalowaniu 125% jest fatalnie.
Ostatnio zmieniony 09 września 2016, 23:02 - pt przez maestro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 23:02 - pt

A literki w Eksploratorze (w oknie, w menu) czy Ustawieniach?
Nie wiem co jest nie tak, bo ja mam Win 10, 2560x1440 i 125% i jest OK.

Może to pomoże, ale ja tego nie stosowałem, bo nie było potrzeby:
http://www.dobreprogramy.pl/Niewyrazny- ... 67028.html
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 23:18 - pt

Dzięki.

Użyłem tego programu i zrobiłem restart systemu, po włączeniu jest o niebo lepiej (w końcu jest ostro w wordzie i wszysztkich przeglądarkach).

Nie wiem dlaczego trzeba jednak korzystać z jakiegoś programu, a sam najnowszy system Microsoftu windows 10 sobie nie radzi z takimi rzeczami automatycznie.

Zauważyłem, że ogólnie czcionki w Windowsie są jakby coraz mniej czarne.

Zapomniałem dodać, że monitor podłączony jest przez hdmi.
Nie wiem czy w ogóle mam display port w gtx660. Czy takie połączenie jest lepsze ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 23:25 - pt

Należy wykluczyć HDMI jeśli jest choćby cień szansy na to. Właściwie to należy od tego zacząć.

Użyć DisplayPort lub DVI przy wykorzystaniu kabla DVI DualLink (ze wszystkimi pinami). Ja używam tego drugiego.

Moża by wtedy spròbować powrócić do domyślnych ustawień Windows, bo powinny być moim zdaniem dobre.
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 23:49 - pt

Wielkie dzięki !!

Zmiana podłączeniu na display port (okazało się że mam ten port w karcie) z hdmi było strzałem w 10.
Teraz wszystko jest ostro, nie tylko zdjęcia wyglądają ładnie.
Skalowanie 125% jednak sporo daje, co stawia ten monitor również w innym świetle. Teraz widać w pełnej krasie potencjał tej rozdzielczości.

Inna sprawa to poziom jasności, w tej chwili z 5 ustawiłem na 0. Jak dla mnie mogłoby być jeszcze mniej oczywiście wieczorami. W dzień to już inna sprawa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

09 września 2016, 23:53 - pt

Musisz zapalić światło w pomieszczeniu. Wszystko co świeci i nie ucieka. :idea: :idea: :idea: :idea:
maestro
Posty: 10
Rejestracja: 29 stycznia 2012, 22:22 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

11 września 2016, 22:55 - ndz

Wszystko fajnie.
Ta rozdzielczość 16:9 wprawdzie w pionie nieco gorzej niż 16:10, ale w poziomie można wyświetlić 3 strony obok siebie i mniejsza czcionka przykładowo w Adobe Digital Editions lepiej wygląda (bardziej wyraźna) na Dellu).
Tak więc zastanawiam się nad tym EV2455 bo obecnie mogę go kupić w promocji w cenie 1699 zł.
Warto dopłacić kosztem rozdzielczości ?

Ten tryb Paper Mode (w Eizo EV2455) nie daje mi spokoju i bardzo mnie ciekawi jak to funkcjonuje.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

11 września 2016, 23:07 - ndz

Tryb Paper ociepla biel. Można w taki czy inny sposób wykonać na każdym monitorze obniżając temperaturę bieli np. na 5000K, a jeśli nie ma takiej możliwości, w regulacji Gain zdejmując niebieski B.

W pionie masz 1440 vs 1200.
W poziomie różnica jest jeszcze większa: 2560 vs 1920.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 24" (praca, MS WORD + multimedia) vs Dell U2515H

30 listopada 2016, 21:12 - śr

maestro pisze:Z uwagi na rozdzielczość 2560x1440 system automatycznie ustawia skalowanie na 125% - jednakże przy tych ustawieniach tekst gdziekolwiek (strony internetowe, FB) nie są ostre wręczy irytująco mydlane.
Coś masz zrąbane w systemie/przeglądarce WWW. U mnie przy skalowaniu w górę tekst jest ostry ( Firefox wersja 50, 64 bit + Windows 10 też 64 bit ). Także tutaj jest problem, a nie w monitorze.

ps. o widzę, że już sobie poradziłeś z problemem. :)
maestro pisze: Być może jest to właśnie ten efekt srebrzenia matrycy, gdzie nawet przy mniejszej jasności obraz nie jest miły dla oka.
Patrząc na to srebrzenie które sfotografowałeś to jest masakra. Mój LG w pracy na IPS wyświetla wielokrotnie lepiej, co prowadzi mnie do wniosku, że masz coś nie tak z ustawieniami monitora i/lub karty graficznej. Przy HDMI sprawdź czy masz ustawiony pełny zakres tonalny na wyjściu karty graficznej. Sprawdź czy kontrast+nastawy R/G/B są w pozycji takiej, by był osiągany kontrast natywny (= w praktyce maksymalny bez bandingu). Bo sądzę, że masz coś przycięte w ustawieniach karty/ustawieniach monitora i wywaloną jasność podświetlenia w kosmos, bo tylko tak można uzyskać tak tragiczny efekt co na Twoich fotkach (no chyba, że jeszcze nie widziałem tak paskudnej matrycy ;) )

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], KubaT, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu