Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

01 listopada 2016, 18:05 - wt

Witam,

Krotka historia życia :P głównie zajmuje się fotografia+obróbką zdjęć produktowych (odzież), a tak po za tym to fotografia ślubna i portretowa oraz filmowanie DSLR. Pracuje w domu, wiec trochę będzie trudno uzyskać idealne warunki oświetleniowe (choć tym będę się zajmować po tym zakupie), ale chodzi mi o odpowiedni monitor referencyjny (niestety powyższa kwota jest ograniczeniem). Jeśli nie podałem jakiś informacji ułatwiających pomoc w wyborze proszę pisać.

Myślałem nad (chyba najbardziej lubianą firmą) Eizo CS2420 z Spyder5 EXPRESS lub CS270 (póki są) (większa rozdzielczość i wielkość wydaje się fajnym udogodnieniem do obróbki zdjęć i filmów) albo CX241 (o "klasę lepszy"od CS2420). Co do kalibratora nie wiem jaka jest opinia o Spyder5 EXPRESS (patrząc, że na razie mam warunki pokojowe). Z NEC jedynie PA242W inne już przekraczają sporo budżet... a tańsze... no wiadomo ze bez sensu bo byłby to zakup na chwilę... BENQ nie pisze, bo się naczytałem, że więcej reklamy niż profesjonalizmu.

Jedyne doświadczenie z lepszym monitorem to z NEC PA231W (nie skalibrowany pod otoczenie). W pracy mam Iiyama XB2485WSU-B3, taki niby dla grafików, bo jakiejś mega różnicy nie odczułem po przesiadce z XB2483HSU-b2, a więcej rozdzielczości w dół też nie jakoś mocno nie poprawiło komfortu choć praca z pionowymi zdjęciami dała trochę miejsca..

Co wybrać ? Na co bardziej spojrzeć ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

01 listopada 2016, 18:23 - wt

Kalibrator X-Rite i1Display Pro, 800zł.
Na monitor zostaje 3200zł.

Ja bym na początek rozważył pracę bez kalibratora, za to z dobrym monitorem. Dopiero z czasem, jak się sprzęt zestarzeje i rozkalibruje, zakupić kalibrator. Jednak musiałby być wtedy nieco lepszy monitor np. NEC PA242W, PA272W lub EIZO CX241, CG2420, który przechodzi wstępną kalibrację w czasie produkcji. Można to poznać po wyskalowaniu Brightness w jednostkach bezwzględnych [cd/m2]. Te, które mają Brightness w [%] trzeba będzie kalibrować, przy użyciu i1 Dispaly Pro od startu. Te lepsze, po ustawieniu parametrów obrazu w menu, będą wierniejsze oczekiwaniom bez kalibracji.

Z kalibratorem w budżecie ledwo mieści się tylko EIZO CS2420.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

01 listopada 2016, 20:25 - wt

max ma jak zwykle trochę racji.. Lepiej kupić lepszy monitor bez kalibratora. CX241 byłby chyba najlepszym wyborem, gdyż do wideo będzie dobry. Spróbuj znaleźć kogoś, kto mógłby Ci go dobrze skalibrować już po zakupie. I na jakiś czas będzie miał spokój (wbudowany czujnik auto-korekcyjny). Przez rok odłożysz na kalibrator, jeśli chcesz mieć większą kontrolę i wiedzę o zarządzaniu kolorem. Jak nie to zamówisz ponowną kalibrację w razie potrzeby.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

01 listopada 2016, 22:11 - wt

Czy Nec Pa272w tez ma tak srebrzącą czerń jak CS270 ? Rozumiem, że to mocno przeszkadza przy ciemnych lub czarnych elementach (mówiłem mam słabe doświadczenie z prawdziwymi monitorami, a NEC miałem mało okazji by dłużej przy nim posiedzieć). CX271 to jednak 5,5 tys ... wiec sporo ponad.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

01 listopada 2016, 22:15 - wt

Tak. Panel CS270 i PA272W jest podobny. W PA272W jest lepsza elektronika sterująca i lepsze wyregulowanie fabryczne.

Jeśli oświetlenie jest słabe to źle. To, że widać wtedy srebrzenie, to skutek uboczny, drugorzędny. W ciemnym oświetleniu wzrok nie pracuje w komfortowych warunkach i nie potrafi prawidłowo postrzegać barw.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_fotopowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_skotopowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_mezopowe

Jak porządnie oświetlisz otoczenie monitora i prawidłowo go wyregulujesz (nie za jasno), to srebrzenie nie będzie przeszkadzać w normalnej pracy, a co najwyżej przy oglądaniu filmów itp. zastosowaniach.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

02 listopada 2016, 00:01 - śr

Do srebrzenia można się przyzwyczaić. Bynajmniej nie przeszkadza to w twórczej pracy. Ja tam nie narzekam akurat. Najczęściej widuje poświatę na wygaszaczu ekranu :lol: Przy normalnej pracy nie zwracam uwagi. Częściej drażnią mnie refleksy świetlne z białej przeciwległej ściany w dzień (jeśli już się zdarzy). Zazwyczaj jestem zmuszony pracować po nocy i to mi bardziej odpowiada.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

02 listopada 2016, 09:16 - śr

NocnyJastrzab pisze:Najczęściej widuje poświatę na wygaszaczu ekranu :lol:
Że tak się głupio zapytam. Czemu ma służyć wygaszacz ekranu na LCD :?:
cz
czuk

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

02 listopada 2016, 13:04 - śr

max pisze: Czemu ma służyć wygaszacz ekranu na LCD :?:
Max no ja kto czemu?,na przykład przysnęło Ci się przed jakąś aplikacją w win10,która nie działa,a masz wygaszacz ekranu ustawiony jako akwarium morskie, budzisz się i jesteś w zupełnie innym świecie... ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

02 listopada 2016, 14:21 - śr

Wygaszacz używa ten kto lubi lub chce. Ja akurat wyświetlam sobie zegarek, bo na małym kurduplu po ciemku nie widać.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

02 listopada 2016, 15:04 - śr

No to już wiem do czego używa się stanowiska wielomonitorowe.
Na jednym zegarek, na drugim kalendarz tygodniowy, na trzecim miesięczny, na czwartym pogoda, ...

PS. Takie zegarki są fajne do świecenia po ciemaku: ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i model na rękę, jak pójdziesz za potrzebą:
Obrazek
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 09:13 - sob

max pisze:Tak. Panel CS270 i PA272W jest podobny. W PA272W jest lepsza elektronika sterująca i lepsze wyregulowanie fabryczne.

Jeśli oświetlenie jest słabe to źle. To, że widać wtedy srebrzenie, to skutek uboczny, drugorzędny. W ciemnym oświetleniu wzrok nie pracuje w komfortowych warunkach i nie potrafi prawidłowo postrzegać barw.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_fotopowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_skotopowe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_mezopowe

Jak porządnie oświetlisz otoczenie monitora i prawidłowo go wyregulujesz (nie za jasno), to srebrzenie nie będzie przeszkadzać w normalnej pracy, a co najwyżej przy oglądaniu filmów itp. zastosowaniach.

Dziękuję, poczytałem :), rozumiem o co chodzi.

Z tego co wyczytałem jeszcze tutaj. Skreśliłem EIZO CS2420/CS270 z tego względu, że to poziom "pół-profesionalny", jak to opisuje się w aparatach. To na zasadzie Canon 80D niby już profesjonalny, ale jeszcze trochę dzieli od profesjonalnego, wiec wole trochę dołożyć i się lepiej zabrać do tematu. Myśle nad Eizo CX241 (OCF) lub NEC PA272W (wieksza rozdzielczość i bardziej zaawansowane ustawienia, brac OCF)/PA242W, a co do oświetlenia o którym wspomniał MAX postaram się o lepsze, mocniejsze i równiejsze oświetlenie w pokoju ... jeszcze myślę co wygodniejsze, czy 16:9 czy 16:10...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 09:55 - sob

Wygodniejsze jest to co jest wyższe i ma więcej pikseli w pionie, czyli 27" jest wyższe od 24" i 1440 jest więcej niż 1200. Czyli 27" lepsze mimo, że 16:9.

EIZO CX są "3/4 profesjonalne", ponieważ nie mają 3D LUT. Podobnie CG z 4ro cyfrowym numerem, które są ich następcami (seria CX jest wycofana). To jest tzw. 1D LUT + 3x3Matrix, który jest lepszy od 1D LUT i gorszy od 3D LUT. Nie ma softproofingu i innych bardzo zaawansowanych regulacji. Taki sam LUT jest w serii CS.

W pełni profesjonalne są EIZO CG z 3cyfrowym numerem i NEC PA. W tym zestawieniu CG ma OCF (nie srebrzy), ale jest też dużo droższe. Tylko one mają 3D LUT, potrafiący zmusić panel do wyświetlenia czegokolwiek, w jakikolwiek sposób.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 12:46 - sob

max pisze:Wygodniejsze jest to co jest wyższe i ma więcej pikseli w pionie, czyli 27" jest wyższe od 24" i 1440 jest więcej niż 1200. Czyli 27" lepsze mimo, że 16:9.

EIZO CX są "3/4 profesjonalne", ponieważ nie mają 3D LUT. Podobnie CG z 4ro cyfrowym numerem, które są ich następcami (seria CX jest wycofana). To jest tzw. 1D LUT + 3x3Matrix, który jest lepszy od 1D LUT i gorszy od 3D LUT. Nie ma softproofingu i innych bardzo zaawansowanych regulacji. Taki sam LUT jest w serii CS.

W pełni profesjonalne są EIZO CG z 3cyfrowym numerem i NEC PA. W tym zestawieniu CG ma OCF (nie srebrzy), ale jest też dużo droższe. Tylko one mają 3D LUT, potrafiący zmusić panel do wyświetlenia czegokolwiek, w jakikolwiek sposób.
Inaczej z tego co, mam nadzieję, że dobrze wywnioskowałem, lepiej wziąć/bardziej opłacalnie NEC PA272W i dostosować pomieszczenie by mi srebrzenie mniej przeszkadzało, niż płacic za sam OCF przy 24 calach(przy 27 kosztuje 5,5 tys. . wiec o tysiac drozej od neca)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 17:52 - sob

Oświetlenie trzeba mieć prawidłowe niezależnie od tego, czy monitor ma OCF, czy nie. Patrz widzenie fotopowe.
Oświetlenie ma zapewnić komfortowe widzenie. Stosownie do tego oświetlenia należy sobie potem wyregulować monitor, zwłaszcza jego jasność (Brightness) tak, aby przedmioty i biel oraz wydruki na monitorze miały zbliżone jasności przy monitorze i jak na ekranie monitora.

Skutkiem ubocznym, a nie celem samym w sobie, będzie wówczas to, że srebrzenie nie będzie wówczas przeszkadzać. A w każdym razie będzie przeszkadzać zdecydowanie mniej niż mały monitor o niskiej rozdzielczości, na którym nic się nie mieści, za to z OCF. Innymi słowy, moim zdaniem, zdecydowanie lepiej dopłacić do komfortu pracy na większym monitorze, o wyższej ostrości i rozdzielczości oraz lepszym sterowaniem, niż do monitora z OCF, którego zalety będą widoczne w słabym (czyli nieprawodłowym) oświetleniu i na ciemnych tłach oglądanych pod kątem, ale za to mniejszym, z uproszczonym sterowaniem.

Natomiast, jeśli masz ku temu odpowiedni budżet, możesz kupić monitor profesjonalny, z 3D LUT i OCF. Byłby to wtedy CG277, albo jego następca CG277X (lub CG278). CG2730 ma również uproszczone sterowanie, za to lepszą matrycę niż CG277. Tą lepszą matrycę będzie miał też CG277X lub CG278 (jeszcze nie znam jego nazwy, ale to ten sam monitor co CG277, ale z nową matrycą Panasonica). Niestety ceny są tu wysokie, stąd moim zdaniem warto zaoszczędzić dużo na tym OCF, zachowując na najwyżym poziomie pozostałe parametry jakościowe, regulacyjne i zaawansowania technicznego. Właśnie ze względu na bardzo dużą różnice kosztów z i bez OCF (CG277 i PA/SV272).
cz
czuk

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 18:52 - sob

adamb999 pisze: mam nadzieję, że dobrze wywnioskowałem, lepiej wziąć/bardziej opłacalnie NEC PA272W i dostosować pomieszczenie by mi srebrzenie mniej przeszkadzało, niż płacic za sam OCF przy 24 calach(przy 27 kosztuje 5,5 tys. . wiec o tysiac drozej od neca)
Oczywiście ,że lepiej brać PA272W za tą cenę,aż dziwne ,że ludzie tego nie widzą,to całe srebrzenie jest w pewnym stopniu barierą psychologiczną,skupiasz się na srebrzeniu,a nie na walorach monitora.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 23:35 - sob

max pisze:Oświetlenie trzeba mieć prawidłowe niezależnie od tego, czy monitor ma OCF, czy nie. Patrz widzenie fotopowe.
Oświetlenie ma zapewnić komfortowe widzenie. Stosownie do tego oświetlenia należy sobie potem wyregulować monitor, zwłaszcza jego jasność (Brightness) tak, aby przedmioty i biel oraz wydruki na monitorze miały zbliżone jasności przy monitorze i jak na ekranie monitora.

Skutkiem ubocznym, a nie celem samym w sobie, będzie wówczas to, że srebrzenie nie będzie wówczas przeszkadzać. A w każdym razie będzie przeszkadzać zdecydowanie mniej niż mały monitor o niskiej rozdzielczości, na którym nic się nie mieści, za to z OCF. Innymi słowy, moim zdaniem, zdecydowanie lepiej dopłacić do komfortu pracy na większym monitorze, o wyższej ostrości i rozdzielczości oraz lepszym sterowaniem, niż do monitora z OCF, którego zalety będą widoczne w słabym (czyli nieprawodłowym) oświetleniu i na ciemnych tłach oglądanych pod kątem, ale za to mniejszym, z uproszczonym sterowaniem.

Natomiast, jeśli masz ku temu odpowiedni budżet, możesz kupić monitor profesjonalny, z 3D LUT i OCF. Byłby to wtedy CG277, albo jego następca CG277X (lub CG278). CG2730 ma również uproszczone sterowanie, za to lepszą matrycę niż CG277. Tą lepszą matrycę będzie miał też CG277X lub CG278 (jeszcze nie znam jego nazwy, ale to ten sam monitor co CG277, ale z nową matrycą Panasonica). Niestety ceny są tu wysokie, stąd moim zdaniem warto zaoszczędzić dużo na tym OCF, zachowując na najwyżym poziomie pozostałe parametry jakościowe, regulacyjne i zaawansowania technicznego. Właśnie ze względu na bardzo dużą różnice kosztów z i bez OCF (CG277 i PA/SV272).
Tak trzeba mieć prawidłowe oświetlenie, i tak i tak to zrobię, chyba źle to napisałem. Po prostu nie robienia z pokoju specjalnego studia pod komputer, bo obraz na monitorze będzie robić problemy :P.

No w tym problem ze i tak NEC PA272W będzie nagięciem budżetu ... wiec niestety to moja granica możliwości w tym okresie... choć to by było super, ale jeszcze mam mała szklarnie i 5d Mark ii wiec jego żywot też nie będzie jakiś długi.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

05 listopada 2016, 23:43 - sob

czuk pisze:
adamb999 pisze: mam nadzieję, że dobrze wywnioskowałem, lepiej wziąć/bardziej opłacalnie NEC PA272W i dostosować pomieszczenie by mi srebrzenie mniej przeszkadzało, niż płacic za sam OCF przy 24 calach(przy 27 kosztuje 5,5 tys. . wiec o tysiac drozej od neca)
Oczywiście ,że lepiej brać PA272W za tą cenę,aż dziwne ,że ludzie tego nie widzą,to całe srebrzenie jest w pewnym stopniu barierą psychologiczną,skupiasz się na srebrzeniu,a nie na walorach monitora.
To też jest właśnie ta kwestia. Jeśli i tak trzeba, ze względów czysto praktycznych i zdrowotnych, by w pomieszczeniu było odpowiednio jasno (to o czym opisywał użytkownik Max), to OCF w zamian za lepsze możliwości kalibracji (chodzi o dostosowanie do warunków w pomieszczeniu... mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem i mogę tez używać tego pojęcia w tym znaczeniu) jest trochę nieadekwatne do potrzeb klienta(ale na pewno bardziej opłacalne by zmusić klienta do kupna monitora za ponad dwukrotnie większa sumę :P ), choć to nie ja zajmuje się marketingiem, wiec co ja wiem xD.
cz
czuk

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

06 listopada 2016, 00:11 - ndz

Jak by to ująć najkrócej,każdy ma swój punkt widzenia.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

06 listopada 2016, 00:58 - ndz

Tak jeszcze dodam zdjęcia robię głównie (w sumie 99%) do publikacji elektronicznych (czyt. głownie do stron internetowych, inaczej odbiorcy to głownie zwykle monitory, telefony, telewizory("kotletowe" foty))
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor (z/bez kalibratorem) do 4000 ?

06 listopada 2016, 09:03 - ndz

Hmm. No tak. Drobny szczegół.
Możesz w takim razie obniżyć loty. Wystarczy, że monitor będzie dobrze wyświetlał sRGB. Teoretycznie można by rozważyć więc jeszcze NEC EA275UHD. Teraz co druga komórka, tabet i TV będzie UHD. Można będzie wyświetlić FullHD w pionie, bez obracania monitora. Jak na "trochę" większej komórce. Można też pozostać przy dotychczasowych profesjonalnych typach.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu