Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
maciekges
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 16:16 - pt

Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

20 stycznia 2017, 17:11 - pt

Witam. Przewaliłem już masę recenzji, porównań, wątków na forach, przejrzałem też oczywiście wpis o polecanych monitorach. Ale mam kilka pytań.

W programach graficznych siedzę od jakiś 9 lat, ale zawsze traktowałem temat hobbystycznie, ucząc się kolejnych programów i technik, zawsze robiąc to na SyncMasterach albo laptopach. Nigdy nie próbowałem działać komercyjnie, a mój komputer opuszczały jedynie ulotki czy plakaty małego nakładu dla znajomych. Teraz chciałbym zająć się tematem poważniej, szczególnie interesuje mnie DTP, a tu jak wiadomo bez dobrego monitora się nie obejdzie.
Jestem na końcowym etapie kompletowania nowego PC-ta i mój budżet się wyczerpuje. Oprócz klawiatur, myszek i kilku drobnostek, pozostaje mi jeszcze kwestia głównego monitora. Chciałbym kupić 22-24" w kwocie 1000zł za nówkę lub 600 za sprzęt używany. Bardziej skłaniam się ku tej drugiej opcji.
I tu zaznaczam, że wiem, że za taką kwotę nie dostanę nic dostatecznie dobrego, ale budżet się kończy, a nie powiecie, że nie jest lepiej kupić "monitor" za 1000zł, niż pracować na 9-letnim SyncMasterze. (Wychodzę z założenia, że jak nie ma możliwości kupna Rolls-Royce'a, to jednak lepiej już kupić Golfa IV, niż brać Tico. Ale mam wrażenie, że dużo ludzi wychodzi z założenia "lepiej nic niż rydz" :D ) Ważne jest, że monitor i tak będę miał zamiar zmienić na coś poważnego w ciągu 10-12 miesięcy, ale przez ten czas chciałbym chociaż musnąć jakości pracy na dobrym sprzęcie. Więc NIE JEST to wybór "na całe życie", a jedynie na okres regeneracji portfela.

I tak. Bo o ofertach "poleasingowych" czytam bardzo różne opinie - czy są może jakieś zaufane miejsca (konkretne sklepy albo sprzedawcy na allegro), w których mogę dostać coś godnego uwagi, czy u każdego sprzedawcy jest to loteria? Co sądzicie o sklepach Amso? Ktoś ich kojarzy? Mają oddział w Krakowie, więc mam możliwość obejrzeć sprzęt przed kupnem (chociaż wiem, że niewiele to da w przypadku mojej wiedzy o monitorach, ale zawsze można sprawdzić stan ogólny, czy nie ma martwych pikseli, rysek, pęknięć)
Obecnie skłaniam się głównie ku HP zr22w, HP zr24w, HP zr2440w (który z dwóch ostatnich jest lepiej brać? Bo też widzę niejednoznaczne wypowiedzi) Przeglądając tematy, odnoszę wrażenie, że wybierając spośród tanich monitorów, lepiej celować w HP oraz Delle niż NEC i Eizo. Jakich modeli warto jeszcze szukać wśród używek?

Kwoty, które sobie ustaliłem są nieprzekraczalne i proszę nie wciskać mi nic powyżej nich. Za odpowiedzi "za 1000zł nic nie kupisz", też dziękuję. Bo rozumiem, że w takim razie mój prawie 10-letni SyncMaster będzie lepszy :evil: Marzy mi się porządny sprzęt, ale aktualnie mnie nie stać.
Jak szukacie samochodu dla syna, za max 5000 zł, żeby miał jak na studia dojeżdżać, to chyba nie oczekujecie "porad" w stylu "poniżej 15k nie ma sensu kupować auta", "w tej cenie? bierz cokolwiek", "dołóż 30 tysięcy i kup używane xxx syn będzie zadowolony", "za 5 tysiecy dostaniesz wyrób samochodopodobny, lepiej nie kupować nic".
Wybaczcie ten akapit, ale kiedy się przegląda forum, to takie posty są niezwykle irytujące, a nie sprawią, że na koncie pytającego pojawi się dodatkowe zero. ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

20 stycznia 2017, 19:23 - pt

Używany NEC PA241W do 1000. Jest.
W tej cenie może być nieco sponiewierany, więc trzeba by go obejrzeć na żywo. W cenie powinieneś jeszcze zmieścić kalibrację (regulację i sprawdzenie przy okazji), ale to w innym miejscu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 13:45 - sob

Jest drobna różnica między dołożeniem 30 tys z początkowych 5 tys a dołożeniem 500 do początkowego tysiąca, więc proponuję nie przesadzać. Od lat powtarza się, że NIE MA rozsądnych monitorów nowych za 1 tys zł i koniec. Nikt go nie namaluje czarodziejskim ołówkiem, tylko dlatego, że irytuje Pana stwierdzenie prostego faktu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 17:19 - sob

Nie ma się co irytować. Rynek sprzętu używanego kwitnie, dostosowując się do naszych skromnych możliwości finansowych. Kupowanie sprzętu używanego jest trudniejsze, długotrwałe, bardziej wymagające i ryzykowne, ale jest to jedyna droga. Jeśli nie mamy finansów, musimy wyłożyć swój czas i zaangażowanie. Nawet jeśli za pierwszym razem kupimy kiepsko, nie ma się co zrażać. Używane sprzęty profesjonalne są kilkukrotnie tańsze niż nowe, więc jest pole do prób i błędów. Na Zachodzie wymieniają to co 3-5 lat i sprzedają za grosze. Trzeba to tylko posortować, przebrać i kupić to co jeszcze pochodzi. A profesjonalne sprzęty są pancerne, więc pochodzą długo.

Trochę podobnie jest z samochodami. Naprawdę niewielu stać na zakup nowego, więc trzeba kombinować z używanymi.

A już z całą pewnością nie warto się zapożyczać, żeby kupić nowy monitor, bo wyjdzie 2x drożej.
maciekges
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 16:16 - pt

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 21:35 - sob

Tom01 pisze:Jest drobna różnica między dołożeniem 30 tys z początkowych 5 tys a dołożeniem 500 do początkowego tysiąca, więc proponuję nie przesadzać. Od lat powtarza się, że NIE MA rozsądnych monitorów nowych za 1 tys zł i koniec. Nikt go nie namaluje czarodziejskim ołówkiem, tylko dlatego, że irytuje Pana stwierdzenie prostego faktu.
Nie wierzę w to, co czytam... brak mi słów.
Wyraźnie napisałem, że budżet jest dla mnie nieprzekraczalny. Napisałem, że DOSKONALE zdaję sobie sprawę, że za 1000zł nie dostanę nic rozsądnego. Ale napisałem też, że ma być to monitor przejściowy na "okres regeneracji budżetu". Mam zamiar wydać około 5-7 tysięcy zł na sprzęt, ale to dopiero za ~10 miesięcy, a przez ten czas chciałbym pracować na czymś lepszym, niż dogorywający 17" SyncMaster. Nie oczekuję cudów. Czego Pan nie rozumie? Którą część mojej wypowiedzi wytłumaczyć?
Jestem ŚWIADOM, że za tę kwotę nie dostanę nic sensownego, jednak pośród słabych monitorów za1000zł, są też modele lepsze i gorsze (albo słabsze i mniej słabe). I tak CHCĘ KUPIĆ SŁABY MONITOR, jednak interesuje mnie, który spośród tych SŁABYCH monitorów będzie NAJMNIEJ SŁABY.
Jeśli mam dokładać 500zł, to wolę je przeznaczyć na lepszy procesor albo dysk ssd, niż na monitor, którego za chwilę się pozbędę. Tym bardziej, że pierwsze miesiące będę poświęcał na doskonalenie się (głównie w kwestii animowania w Blenderze i 3ds-ie, bo poprzedni sprzęt stawiał mi tutaj ograniczenia), a nie projekty komercyjne. Także nie zależy mi na świetnym odwzorowaniu kolorów czy idealnym podświetleniu i nic się nie stanie, jeśli kolory będą przekłamane. Zależy mi na komforcie pracy w "okresie przejściowym", na 24" zamiast 17".
Nikogo nie zmuszam do odpowiedzi. Nie wiem czemu służą takie wpisy. Nabijaniu licznika postów?
max pisze:Używany NEC PA241W do 1000. Jest.
W tej cenie może być nieco sponiewierany, więc trzeba by go obejrzeć na żywo. W cenie powinieneś jeszcze zmieścić kalibrację (regulację i sprawdzenie przy okazji), ale to w innym miejscu.
http://allegro.pl/24-lcd-nec-pa241w-ips ... 99652.html na przykład ten? Tylko jest we Wrocławiu i nie mam możliwości obejrzenia? Jak wygląda kwestia "gwarancji" w przypadku takich używanych monitorów? Z tego co czytałem, jest to raczej tylko chwyt marketingowy, tak?

max pisze:Na Zachodzie wymieniają to co 3-5 lat i sprzedają za grosze. Trzeba to tylko posortować, przebrać i kupić to co jeszcze pochodzi. A profesjonalne sprzęty są pancerne, więc pochodzą długo.
Właśnie, a może warto poszperać "u źródła" i rozejrzeć się na eBayu? Myślisz, że jest to dobry pomysł? Czy ryzyko jest zbyt duże?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 22:47 - sob

Nie mam doświadczeń na Ebayu.

Na Alledrogo lub innych tablicach, olxach itp. zdarzają się często i gęsto PA241W. Trzeba trochę poglądać. Nie wypowiadam się na temat konkretnych ogłoszeń, bo za mało na ich temat wiem.

Jeśli nie możesz obejrzeć poproś właściciela o szczegółowe zdjęcia, zapewnienie o braku badpikseli, itp. Nie ma tak łatwo jak w sklepie. Najlepiej obejrzeć na żywo. Czasem mają kilkanaście sztuk do wyboru.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 23:02 - sob

maciekges pisze:Nie wiem czemu służą takie wpisy.
Uświadomieniu, że skoro sam Pan wie, że się nie da, to się nie da. Nikt nie wyczaruje niczego innego. Czego się Pan spodziewał, skoro "doskonale" wie, że się nie da?
maciekges pisze:na przykład ten?
Przecież nawet z opisu wynika, że monitor jest zniszczony. O jakiej gwarancji Pan pisze? Na złomowany sprzęt? Jeśli handlarz pisze "ryski" to znaczy że sprzęt wygląda jakby ktoś go ciągał na sznurku za samochodem. Świetna analogia do rynku samochodowego. Jeśli handlarz autami pisze o "drobnych poprawkach lakierniczych", to jest 99% pewne, że auto zostało przejechane przez TIR-a. Jeśli przy monitorze handlarz się przyznaje do "niewidocznych" pikseli i "odcisków" to znaczy, że matryca jest poważnie uszkodzona. Do śmietnika. Ewentualnie może to być też składak z panelem Bóg wie skąd. Dość częsty przypadek.

Jeśli szukać używanego to tylko z prywatnych rąk, od kogoś kto ma karton, papiery, jest pierwszym właścicielem. Ale znów wracamy do początku, nie za 1 tys zł! W każdym przypadku Pański stary jest lepszy od zakupu czegoś, co powinno leżeć w utylizacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 23:11 - sob

Moim zdaniem można spokojnie wybrać polizingowy, ale: powinno być do wyboru co najmniej kilkanaście szt., powinien byc w dobrym stanie wg opisu. Trzeba szukać i oglądać na żywo i mieć nieco lżejsze podejście co do ewentualnych problemów. Wszak cena jest kilkukritnie niższa, więc sprzęt może nie być idealny.

Natomiast na prywatne oferty bym się nie nastawiał. U nas tego typu sprzęty się tak rzadko kupuje i sprzedaje, że wybór jest znikomy. Trzeba mieć dużo czasu i trochę szczęścia, żeby trafić, a ceny są zwykle wyższe.

PS. Co prawda dawno na żywo kuligu nie widziałem, ale żeby ciągnąć monitory to jeszcze nie słyszałem. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 23:29 - sob

max pisze:Moim zdaniem można spokojnie wybrać polizingowy
Pracuję w tej branży grubo ponad 20 lat. Wykonywałem wiele ekspertyz sprzętów używanych. Nigdy nie miałem przyjemności trafić na sprawny "poleasingowy" monitor wyższej klasy. Nie mówię o stanie idealnym, ale przynajmniej sprawnym technicznie. Wady mechaniczne są powszechne, składane z kilku różnych modeli, skrajne zużycie. To wszystko norma. Używki da się znaleźć działające, oczywiście z uwzględnieniem normalnego zużycia, ale tylko z rąk prywatnych. Oczywiście jak się trafi to jest okazja. Nie ma tego dużo. Z "poleasingowych" da się znaleźć sprawne biurowe DELLe, a zasługą jest ich masowe występowanie i niższa cena, czyli częstsza wymiana, młodszy wiek. Z monitorów profesjonalnych, póki działają, pracują. Idą na złom jak już się do niczego nie nadają. Cała nisza "poleasigowa" to de facto na zachodzie jest skup złomu. Jedyna różnica, to że tam, złom jest młodszy niż u nas.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 23:41 - sob

Pracuję obecnie na polizingowym komputerze markowym. Wszystko działa, a cena 20% nominalnej. Sprzęt miał jakieś 3.5 roku w momencie kupna i pochodził z Irlandii. Ja się nie zajmowałem jego kupowaniem, ale nie był to pierwszy zakup tego typu, choć mój należał do najmocniejszych. Cena i tak śmieszna.

Monitor z pewnością trudniej kupić, bo rzadziej są kupowane profesjonalne monitory, niż profesonalne komputery, ale żeby się w ogóle nie dało, to bym się nie zgodził.

PS. Używany monitor już też kupowałem i problemów nie było. Był co prawda nieco nowszy i droższy, ale cena nadal zdecydowanie niższa.

Z nowych to tylko DELL serii U24xx, ale to po prostu monitor biurowy. Za to w 1000zł się zmieścisz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

21 stycznia 2017, 23:59 - sob

Komputery się tak nie zużywają jak monitory. Też mam dwa serwery poleasingowe, kupione za 1/5 ceny nowego. Każdemu polecam. Wymienić tylko dysk, wydmuchać pająki i śmiga. Z monitorami niestety nie jest tak pięknie. Nawiasem mówiąc z drukarkami też jest strasznie, choć skala patologii jest wyraźnie mniejsza.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
maciekges
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 16:16 - pt

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

22 stycznia 2017, 00:37 - ndz

Tom01 pisze:
maciekges pisze:Nie wiem czemu służą takie wpisy.
Uświadomieniu, że skoro sam Pan wie, że się nie da, to się nie da. Nikt nie wyczaruje niczego innego. Czego się Pan spodziewał, skoro "doskonale" wie, że się nie da?
maciekges pisze:na przykład ten?
Tom01 pisze: Uświadomieniu, że skoro sam Pan wie, że się nie da, to się nie da. Nikt nie wyczaruje niczego innego. Czego się Pan spodziewał, skoro "doskonale" wie, że się nie da?
.
Hohoho... Widzę, że zaczynamy od nowa.
Dobra, tłumaczę jeszcze raz. Wiem, że nie da się kupić nic wystarczająco dobrego za 1000zł. I piszę, że NIE CHCĘ KUPOWAĆ NIC DOBREGO. Chcę kupić G*WNO, jednak zależy mi, aby było g*wnem trochę mniejszym, od reszty sprzętu w swojej g*wnianej klasie. Rozumiem, że monitory za mniej, niż 1500zł nie wyświetlają obrazu tylko, nie wiem... szumią jak telewizor na losowej analogowej częstotliwości?

Ile są warte monitory w przeciętnym zestawie PC lub laptopie?
Zakładam, że 85-95% użytkowników komputerów, pracuje sobie latami na monitorach wartych 250-550zł. I żyją. Piszą na tym prace, wysyłają maile, oglądają filmy, tworzą amatorską muzykę, montują filmy z wakacji, programują, stawiają pierwsze kroki w grafice...
NIE CHCĘ MONITORA DO ZASTOSOWAŃ PROFESJONALNYCH. NIE CHCĘ MONITORA ROZSĄDNEGO. Jeszcze nie. Chcę czegoś za 1000zł, wartego 1000zł. Czegoś o 7 cali większego od mojego SyncMastera.

Takie pytanie, bo domyślam się, że działa Pan w szeroko rozumianej branży "graficznej". Na jakim sprzęcie stawiał Pan pierwsze kroki? Na NEC-u za 4,5 tysiąca zł? Czy na migoczącym kineskopie?
Doskonała część fotografów, operatorów DTP, webdesignerów, montażystów, zaczynała na najtańszych monitorach. A Pan wypowiada się tak, jakby taki monitor w ogóle nie miał prawa działać i był atrapą.
Przez ~10-miesięczny okres pracy na tym "sprzęcie", będę się "dokształcał" głównie w kierunku modelowania i animowania postaci. Mogę to robić nawet na babcinym kineskopie, o ile dobrze go podłączę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

22 stycznia 2017, 00:45 - ndz

maciekges pisze:Dobra, tłumaczę jeszcze raz. Wiem, że nie da się kupić nic wystarczająco dobrego za 1000zł. I piszę, że NIE CHCĘ KUPOWAĆ NIC DOBREGO. Chcę kupić G*WNO,.
Jeszcze raz i powoli: To co Pan kupi, będzie najprawdopodobniej gorsze niż to co Pan ma w tej chwili. Tyle, że wyda Pan tysiąc. Czy to naprawdę tak trudno pojąć? W cenie zmieści się marketówa, która na bank jest gorsza, albo zajechany złom. Istnieje jeszcze możliwość, że Pan trafi nieziemską okazję, ale niech Pan zaopatrzy się w jakąś pałę aby rozganiać oferentów, tak się pchają drzwiami i oknami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pmedela
Posty: 45
Rejestracja: 19 listopada 2014, 07:42 - śr

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

22 stycznia 2017, 08:07 - ndz

maciekges pisze: Hohoho... Widzę, że zaczynamy od nowa.
Dobra, tłumaczę jeszcze raz. Wiem, że nie da się kupić nic wystarczająco dobrego za 1000zł. I piszę, że NIE CHCĘ KUPOWAĆ NIC DOBREGO. Chcę kupić G*WNO, jednak zależy mi, aby było g*wnem trochę mniejszym, od reszty sprzętu w swojej g*wnianej klasie. Rozumiem, że monitory za mniej, niż 1500zł nie wyświetlają obrazu tylko, nie wiem... szumią jak telewizor na losowej analogowej częstotliwości?
To dlaczego po prostu nie kupisz NOWEGO, biurowego Della 24' za 1000zł, tylko zamęczasz ludzi swoimi nierealnymi
do spełnienia wymaganiami ??? Jeżeli chcesz kupić G...O jak sam piszesz, to chyba lepiej, żeby to było nowiutkie, pachnące
gówienko, niż stare, śmierdzące i zjełczałe... :-)

--
Piotrek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do grafiki. Nowy do 1000PLN lub używany do 600

22 stycznia 2017, 09:15 - ndz

Tom01 pisze:... dołożeniem 500 do początkowego tysiąca
Bo ma dołożyć 500 i kupić EIZO EV2450. Czy to tak trudno zrozumieć? :twisted:

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu