poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

06 marca 2017, 18:36 - pn

Witam
proszę o pilną poradę w wyborze monitora. Obecnie pracują w domu amatorsko na monitorze biurowym 20cali dell o rozdzielczości 1600:1200
Planuję wydatek ok2000pln (plus minus 300pln).
Monitor będzie służył w projektowaniu grafiki wektorowej w na opakowania spożywcze (najczęściej pracuję w CorelDraw i projektuję grafikę na siatkach).
Zdarzają się też projekty ze zdjęciami - opakowania, folie, etykiety, ulotki, kalendarze.
Planuję być może wykonywać wizualizacje 3D np kartoników cukierniczych w dalszej przyszłości.

Potrzebuję większego obszaru roboczego myślałam o 24 lub 27 calach
Spędzam wiele godzin przed ekranem - odczuwam zmęczenie więc każda technologia redukująca zmęczenie mile widziana.
Będę pracować w biurze ze sztucznym oświetleniem LED (jest małe okno ale to nie wystarcza).
Dobrze aby monitor miał prostą regulację bo jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o nastawy.
Fabryczna kalibracja obowiązkowo.
Monitor dodatkowo będzie też służyć do przeglądania netu, korespondencji mailowej itp
DObrze byłoby aby kolory nie były przekłamane.
Wielu zaawansowanych funkcji o których tu piszecie na pewno nie wykorzystam.
Monitor będzie stać na biurku o głębokości 65 cm (można go odsunąc jeszcze na przylegające biurko o ok 10cm aby uzyskać większą odległość).
Fajnie gdyby można było nim manewrować w prawo lewo (ewentualnie góra dół i kąt pochylenia). Pivota nie wykorzystam.
Interesuje mnie monitor nowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

06 marca 2017, 18:49 - pn

Chyba tylko NEC EA245WMi Color Tuned lub indywidualnie kalibrowany.

Niestety technologie ograniczające zmęczenie, powodujące ocieplenie temperatury bieli, uniemożliwiają prawidłowe postrzeganie barw.

Proponuję zmienić oświetlenie tanimi LEDami na coś o wyższym współczynniku oddawania barw i bardziej wyrównanym widmie światła.

Jeśli 27" 2560x1440 to potrzeba ponad 3 tysi na EA275WMi CT lub kalibrowany indywidualnie.
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

06 marca 2017, 20:09 - pn

DZIĘKUJĘ!
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

07 marca 2017, 10:34 - wt

Witam ponownie. Nasunęło mi się jeszcze pytanie: czy jest jakaś znacząca różnica między NEC MultiSync EA245WMi a Eizo FlexScan EV2456? Czy to w kwestii jakości podświetlenia czy odwzorowania kolorów, tudzież innych parametrów użytkowych. Jak to wygląda w przypadku kalibracji jednego i drugiego monitora?

Czy przesiadając się z 1600:1200 odczujęznaczącą różnicę przy 1900:1200?
czy lepiej pokusić się o 27cali?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

07 marca 2017, 11:01 - wt

EA245WMi można skalibrować lub kupić wersję Color Tuned. Wówczas ma lepsze odwzorowanie kolorów od EV2456.
EV2456 nie da się skalibrować sprzętowo, ale ma całkiem niezłe odwzorowanie kolorów jak na monitor biurowy.

Ja bym szedł zdecydowanie w stronę 27" 2560x1440, ale kasiorki trzeba by dołożyć do EA275WMi ColorTuned (lub indywidualnie kalibrowanego), ewentualnie szarpnąć się na PA272W.
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

07 marca 2017, 11:52 - wt

a jakie ułatwienie /utrudnienie /przewaga /korzyść wiąże się z color tuned lub indywidualną kalibracją?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3882
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

07 marca 2017, 12:13 - wt

Indywidualna kalibracja dla monitorów NEC EA poprawia głównie ogólną liniowość i jakość reprodukcji i uwzględnia (a przynajmniej powinna) warunki oświetleniowe na docelowym stanowisku. Utrudnienie polega na tym, żeby utrzymać optymalne parametry, należy monitor częściej kalibrować. A do tego potrzebny jest dedykowany soft SpectraViewII (w zestawie dla wersji CT) oraz zgodny kalibrator (rekomendowany i1Display Pro).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

07 marca 2017, 17:06 - wt

Zabolicja pisze: Potrzebuję większego obszaru roboczego myślałam o 24 lub 27 calach
Spędzam wiele godzin przed ekranem - odczuwam zmęczenie więc każda technologia redukująca zmęczenie mile widziana.
Będę pracować w biurze ze sztucznym oświetleniem LED (jest małe okno ale to nie wystarcza).
Dobrze aby monitor miał prostą regulację bo jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o nastawy.
Ja bym brał Nec EA275 wmi ,bez żadnych CT ,powinien całkowicie spełnić Twoje oczekiwania.
Zabolicja
Posty: 6
Rejestracja: 06 marca 2017, 09:55 - pn

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

20 marca 2017, 12:33 - pn

Wciąż się waham

*W NEc ea245wmi podobno pojawia się nieprzyjemna poświata przy scrollowanu tekstu (telefoniczna informacja od sprzedawcy). Zakładam ze to samo jest przy ea275WMI. Co to może być? Eizo ev2456 podpięty do tego samego kompa podobno tego nie ma.
*czy EA275WMi ma jakieś technologie niwelujące migotanie i niebieskie światło tak jak EA245WMI?
*czy przy rozdzielczości 2560x1440 też jest problem z przygotowaniem materiałów do internetu - tak pisano na tym forum odnosnie 4k
*czy rozdzielczość full HD dla 24" czyli PP 0,27mm jest wygodna do pracy biurowej + internet + corel draw? Obecnie mam 0,25mm czy lepiej jednak skupić się na 27" 2K gdzie jest 0,23mm?

*Wracając do EIZO EA2456 - przeglądając internet spotkałam się z opiniami użytkowników (nie fachowców)które nastwiły się na wow przy zakupie ale są zniesmaczone tym że kolory są sprane. Czy to kwestia ustawień? czy cecha matrycy?
*Czy kolory na tym monitorze w miarę dobrze oddają te w rzeczywistości? Wystarczy mi poziom jaki mam na starym DELL 2001FP.

*czy jest wyraźna przewaga i w czym NEC EA275WMI nad Dell u2515h Dell u2717d dell up2716d?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: poszukuję monitora głównie do grafiki wektorowej

22 marca 2017, 01:03 - śr

Zabolicja pisze:*W NEc ea245wmi podobno pojawia się nieprzyjemna poświata przy scrollowanu tekstu (telefoniczna informacja od sprzedawcy).
Pierwsze słyszę.
Zabolicja pisze:*czy EA275WMi ma jakieś technologie niwelujące migotanie i niebieskie światło tak jak EA245WMI?
Przycinanie matrycą, jak wszystkie.
Zabolicja pisze:*czy przy rozdzielczości 2560x1440 też jest problem z przygotowaniem materiałów do internetu - tak pisano na tym forum odnosnie 4k
Nie.
Zabolicja pisze:*czy rozdzielczość full HD dla 24" czyli PP 0,27mm jest wygodna do pracy biurowej + internet + corel draw? Obecnie mam 0,25mm czy lepiej jednak skupić się na 27" 2K gdzie jest 0,23mm?
Mniejsza plamka = lepsza ostrość. Zakres 0,23-0,29 nie powoduje zaburzeń wielkości elementów.
Zabolicja pisze:*Wracając do EIZO EA2456 - przeglądając internet spotkałam się z opiniami użytkowników (nie fachowców)które nastwiły się na wow przy zakupie ale są zniesmaczone tym że kolory są sprane. Czy to kwestia ustawień? czy cecha matrycy?
Jeśli ktoś oczekuje skrajnie wysokiej jaskrawości to tak, może być wrażenie "sprane", pomimo że gamut jest normalny.
Zabolicja pisze:*Czy kolory na tym monitorze w miarę dobrze oddają te w rzeczywistości?
Oczywiście, że nie.
Zabolicja pisze:*czy jest wyraźna przewaga i w czym NEC EA275WMI nad Dell u2515h Dell u2717d dell up2716d?
Zdecydowana. Liniowość, równomierność, dynamika, regulacja, stabilizacja, kalibracja itd...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu