Monitor dla ilustratora

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Alicja
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2017, 09:22 - pn

Monitor dla ilustratora

26 czerwca 2017, 09:43 - pn

Cześć,
obserwuję Waszą stronę od dłuższego czasu. Zresztą, gdzie indziej mogłabym znaleźć bardziej wiarygodne źródło info o Eizo/Nec. Postanowiłam poprosić o radę. Zajmuję się tworzeniem ilustracji. Sprzęt, na którym pracuję jest bardzo biurowy. Chciałabym zacząć od wymiany monitora. W tej chwili pracuję na NEC EA244WMi. Dodam też, że mój laptop, który mimo wieku nie potrzebuje jeszcze wymiany (poza ulepszeniem kilku podzespołów), dysponuje tylko wyjściem miniHDMI i VGA (niestety). Istnieją przejściówki z miniHDMI do DVI, którą chcę zakupić wraz z nowym monitorem. Po długim wstępie. Czy możecie poradzić, jaki monitor byłby odpowiedni do kwoty 5 tys.? Moja praca sprowadza się do tworzenia ilustracji zarówno do Internetu, jak i druku. Zależy mi zatem na dobrym odwzorowaniu kolorów, żeby nie wyrzucać wielu godzin pracy do kosza. Pracuję przede wszystkim z Photoshopem czy Illustratorem. Czytałam polecaną listę monitorów. Myślałam o tańszym Eizo CS2420 z racji tego, że mój laptop nie obsłuży więcej niż 1920x1200. Wiem też, że bardzo polecacie Nec PA272W - w tym wypadku zastanawia mnie jednak kalibracja, czy poradzę sobię w warunkach domowych, czy nie ma z nią kłopotu. Oczywiście chętnie usłyszę inne sugestie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla ilustratora

26 czerwca 2017, 10:46 - pn

Do 5.000zł zdecydowanie NEC PA272W. Problem w tym, że 2560x1440@60Hz nie wyjdzie z HDMI laptopa.

Można więc kupić "przestarzały" monitor o rozdziałce 1920x1200 do "starego" laptopa. Jednak jak zmienisz komputer, marny monitor zostanie.

Albo pójść "po całości" i wymienić komputer na taki z kartą grafiki dedykowaną, z wyjściem DisplayPort (i obsługą 3840x2160@60Hz) oraz monitor jak trzeba. Musisz sama podjąć decyzję.

Ja bym pracował na obecnym sprzęcie najdłużej jak się da, a potem wymienił wszystko. Na jesień NEC ma wprowadzić nowe modele monitorów, może wtedy...
Alicja
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2017, 09:22 - pn

Re: Monitor dla ilustratora

28 czerwca 2017, 22:06 - śr

Wybrałam Nec pa242w (wiekszy nie jest mi potrzebny). Mam tylko pytanie o kalibrację. Max wspominal kiedys, ze ma certyfikat na kalibracje fabryczna i stosuje multiprofiler. Ja otrzymalam informacje: "Monitor jest sprzedawany ze standardowymi ustawieniami producenta. Jeżeli użytkownik potrzebuje mieć monitor skalibrowany, to musi to zrobić po zakupie". Czy wystarczą mi takie ustawienia i też mogę ograniczyć się do multiprofilera? Czy postarać się o natychmiastowa kalibracje? Dodam, że moje miejsce pracy nie charakteryzuje stałe oświetlenie. Niestety. I wiem, że producent nie zna warunków, w jakich pracuje. Nie chcę zaszkodzić sprzętowi. Stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla ilustratora

28 czerwca 2017, 23:15 - śr

Na początku można się posiłkować MP, ale jeśli monitor ma pracować z grafiką/kolorem to tak czy owak zalecana jest odpowiednia kalibracja.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla ilustratora

28 czerwca 2017, 23:40 - śr

Alicja pisze:
28 czerwca 2017, 22:06 - śr
Wybrałam Nec pa242w (wiekszy nie jest mi potrzebny).
Większy nie potrzebny? To tak jakby stwierdzić, że się ma wystarczająco dużo pieniędzy i nie potrzeba więcej. Zdarza się, ale nigdy czegoś takiego nie widziałem. ;)
Alicja
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2017, 09:22 - pn

Re: Monitor dla ilustratora

29 czerwca 2017, 00:01 - czw

Na tę chwilę wystarczy... ;) PS wolałabym porady dot. kalibracji, a nie portfela.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla ilustratora

29 czerwca 2017, 00:07 - czw

Jeśli zamierzasz zajmować się tym zawodowo, a nie znasz się na kalibracji, zarządzaniem barwą lub MultiProfilerze, to lepiej poproś kogoś o pomoc. Moim zdaniem da się to samemu ustawić przy nowym monitorze i bez kalibracji, ale trzeba się na tym trochę znać.

No i kup przejściówkę HDMI=>DVI. Mam nadzieję, że laptop wypuści 1920x1200, ale nie ma pewności. HDMI jest problematyczny i standardowo wypuszcza 1920x1080, sygnał YCbCr zsmiast RGB, ograniczoną dynamikę 16-235 zamiast pełnej 0-255. Nawet po skalibrowaniu monitora i podłączeniu bylejakim HDMI do laptoka będzie kaszanka. Trzeba będzie z tym powalczyć: ustawić RGB i pełną dynamikę. Przy przejściówce HDMI=>DVI jest większa szansa, że wszystko załapie jak tezeba bez grzebania.
Alicja
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2017, 09:22 - pn

Re: Monitor dla ilustratora

29 czerwca 2017, 07:46 - czw

Zaopatrzyłam się w stację dokującą. Nie chciałam przejściówek. Nie ufam im. A w temacie kalibracji - naczytalam sie sporo, ale nie mam doświadcznia. Wniosek: poszukam znawcy. Jeżeli polecacie kogoś z Warszawy, chętnie skorzystam. Sama na początek moge wypożyczyć X-rite i1display pro i zadzialac ze spectraview.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla ilustratora

29 czerwca 2017, 09:44 - czw

Warto się zmobilizować, nauczyć i być niezależnym ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu