Monitor nowy dla grafika ilustratora

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Monitor nowy dla grafika ilustratora

17 lipca 2017, 12:11 - pn

Dzień dobry wszystkim,

Mam pytanie do znawców i praktyków.
Zastanawiam się poważnie nad następcą mojego ukochanego monitorka Eizo FlexScan S1932. Mianowicie lata lecą, wyświeciłam ponad 23 tysiące godzin i niestety zdaję sobie sprawę z tego, że takowy zakup nieuchronnie się zbliża ku mojej rozpaczy. Z obecnego byłam bardziej niż zadowolona, wspaniale się sprawdzał w pracy zawodowej (pracuję w Photoshopie i Painterze) a również znakomicie w grach, czerń cudowna, brak srebrzenia (dla mnie obrzydliwość) odzwierciedlenie kolorów super (nikt z moich klientów nie narzekał na późniejsze wydruki). Monitor nadal świeci cudnie i nie mam problemów, ale - wiek.

I co ja teraz mam zrobić, Panowie (i Panie). Co mi zastąpi mój ukochany monitorek... Słyszę tu, że nawet Eizo teraz srebrzy. Że teraz gorzej jest niż kiedyś z jakością sprzętu. Czytam opinie i coraz bardziej zagubiona jestem, bo ceny chore, a pewności nie mam. Chciałabym sprzęt nowy, bo używany - cóż musiałabym mieć stuprocentową pewność i znać poprzedniego właściciela (coś jak z samochodem)...

Wielkiej matrycy mieć nie muszę, jako, że byłam zadowolona z 19 calowego, 24ka będzie pewnie dla mnie kosmosem. Jakieś ogólnie polecane w podobnych do mojego przypadkach CXy już niedostępne na rynku. I nie wiem co zrobić.

Kasy nie mam za bardzo (musiałam z tym roku nabyć komputer także nowy). Z Państwa obserwacji (przynajmniej mających firmy), lepszy leasing czy kredyt??? Nie na temat, wiem, ale może ktoś coś. Planuje spłacić szybciej, jak tylko większe zlecenie wpadnie...

Cena max 4000. Chyba, że jakoś nie będzie wyjścia.
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 09:51 - wt

Przesiadłem się właśnie z S1932 na CX241. Też mi się wydawało, że S1932 jest bardzo fajny ;) On nie ma cudownej czerni, odwzorowanie kolorów też nie jest takie super, 24" tylko przez kilka dni jest duży, po kilku dniach już jest "normalny, to 19" jest małe ;) A S1932 u dzieciaka podpięte do laptopa, żal się pozbywać, nadal przyzwoity.

Przy CX jest naprawdę ogromny skok jakościowy, a że go nie ma, to pewnie inni coś doradzą (ja nie miałem styczności z innymi panelami, nie porównam niczego).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 13:09 - wt

Następcą CX241 jest CG2420. Tani jak barszcz, a rozdzielczość jak w smartfonie, więc od razu brać dwa.

PS. Proponuję zrezygnować z wymogu braku srebrzenia, jeśli kieszeń Tobie jeszcze miła i wybrać 27" 2560x1440, np. NEC PA272W.
Ewentualnie poczekać do jesieni/zimy z nadzieją, że NEC zaprezentuje jego niesrebrzącego następcę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 15:40 - wt

Srebrzenie, o ile jest upierdliwe w zastosowaniach amatorskich, w zawodowych przestaje mieć znaczenie, a to przez minimalne wymagania oświetleniowe, w jakich monitor będzie instalowany.

Wybór w cenie do ok 4 tys zł jest ograniczony, bo nie łapie się żaden monitor zawodowy. Do wyboru są amatorskie EIZO CS2420, NEC EA275WMi-CT. Najtańszy profesjonalny, NEC PA242W przekracza ten budżet o kilkaset zł. EIZO w ogóle nie ma zawodowych monitorów w ofercie poniżej ok 6 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 16:48 - wt

Akurat PA242W jest poniżej 4000zł, co nie zmienia mojego zdania, że nie warto go kupować i trzeba dołożyć do PA272W.

PS. Lepiej dołożyć do komfortowego, wysokiej klasy, profesjonalnego monitora graficznego, o dobrej powierzchni i rozdzielczości, niż do rzeczy zbędnych (przynajmniej na początku i w tej klasie) typu: selekcja, SV2, kalibracja w sklepie, 5 lat gwarancji i co tam kto jeszcze nie wymyśli. Wtedy to i 5tys za małego PA242W nie wystarczy.
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 21:30 - wt

O! Dziękuję za odpowiedzi. Ja naprawdę nie widzę potrzeby na 27 cali. Za duuuży ;) Jeszcze jakby to 4k było to może miałoby sens, ale na taki na pewno się nie szarpnę...
Coraz bardziej po przeanalizowaniu danych zaczynam się skłaniać ku jakiemuś Eizo CG jak tak... Który z tychże dostępnych na rynku?
Czy taka oferta byłaby fajna? Czy lepszy wyższy model?:
http://allegro.pl/monitor-eizo-coloredg ... 37652.html
(niby używany ale pełna gwarancja i sklep wygląda w miarę przyzwoicie...)
Czy z którymś z tych modeli muszę się panicznie spieszyć? Bo wyprzedają albo co? Bo wtedy mogłabym np pozbierać więcej zamiast się w kredyty pakować?
A Pan Tomasz z Mastiffa naprawdę ma jeszcze Monitor EIZO ColorEdge CX271 + ColorNavigator OSTATNIE SZTUKI ??? Czy może on jest jednak lepszy? Ale te 27 cali mnie przeraża... Mam obecnie GTX 960Ti - ta karta w ogóle to pociągnie? Ja czasem lubię też pograć... ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 21:50 - wt

Nie mam już CX271, na stronie wyświetla się błędnie. Poprawię i przepraszam.

EIZO kupuje się wyłącznie z autoryzowanej sieci i nowe. "Okazje" mogą i najczęściej okazują się bombą z opóźnionym zapłonem. Najtańszy sensowny EIZO to faktycznie CG2420, ale znacznie przekracza budżet. W tej cenie naprawdę najlepszym zakupem jest 27" NEC PA272W. 27" wcale nie jest duży, zaledwie ok 1 cm wyższy od 24-ki, ale ma za to znacznie wyższą rozdzielczość, ostrzejszy obraz, większy obszar roboczy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 21:59 - wt

Szkoda. Kurczę, do Eizo mam zaufanie, Neców nie znam... Czy są jakieś różnice dla użytkownika zapalonego Eizo? Budżet mogę przekroczyć, jak się spieszyć nie będę i dozbieram :) No i ma tylko 3 lata gwarancji. I made in China. Nie wzbudza to mojego zaufania. Jednak chyba będę ciułać na CG. Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 22:10 - wt

Pomijam sensowność zakupu CG2420, ale co podejrzanego w tej aukcji może być? wyglada to na oficjalną dystrybucję z Polski, cena żadna wielka okazja, bo nierozpakowany 5700, a tu 5200 po iluś tam prezentacjach. Maja i nierozpakowane 500 zł drożej. Nawet są na liście sklepów za Eizo. Wyłącznie czysta ciekawosć, nie mam nic wspólnego ani ze sklepem ani monitorem
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 22:29 - wt

Nie wierzę, że ktoś kupuje monitor, włącza na parę chwil i wystawia ostro przeceniony. Skłaniałbym się ku teorii, że coś z nim nie tak. Bez powodu się nie oddaje zarobku, bo te 500 różnicy to więcej niż marża na nim.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 22:37 - wt

Tom01 pisze:
18 lipca 2017, 22:29 - wt
Nie wierzę, że ktoś kupuje monitor, włącza na parę chwil i wystawia ostro przeceniony. Skłaniałbym się ku teorii, że coś z nim nie tak. Bez powodu się nie oddaje zarobku, bo te 500 różnicy to więcej niż marża na nim.
Możliwe, że masz rację, nie neguję tego. Ale prawdę powiedziawszy na 100-200 zł "rabatu", przy rozpakowanym i wyświetlonych 45h, też raczej nikogo nie złapie ;)

To jest chyba sklep, jest na liście polecanych przez Eizo, mógł służyć jako demonstracyjny w sklepie i po iluś "demonstracjach" idzie z takim rabatem, jak dla mnie rozsądnym, podejrzewam że w okolicach marży (lub minimalnie większym)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

18 lipca 2017, 22:44 - wt

Demo na wyprzedaż po 45h? Sorry, ale to się nie trzyma kupy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

15 sierpnia 2017, 22:17 - wt

No i przypadkiem kupiłam okazyjnie praktycznie nieużywany CS 270 :) Jestem bardzo zadowolona, od dziewczyny (znajomej), która go używała dosłownie kilka godzin (kupiony za dofinans do firmy, w zasadzie dla byłego, który go te kilka godzin używał :). Sprawdziłam go - wszystko super i w komplecie, świetny obraz, bez skaz i faktycznie w idealnym stanie w folijce, wciąż 4 lata gwarancji, nawet na fakturkę, teraz o ile mogę bez kalibratora ustawiłam sobie wzorując się na posiadanych wydrukach prac i staruszku monitorze posiadanym. Jest niezwykle wyrazisty i ostry obraz, i kolory nieco jaskrawsze niż w starym... Mam pytanie - nie znalazłyśmy numerka a monitor jest już zarejestrowany. Czy to oznacza, że ColorNavigator jest przynależny do monitora? Bo zainstalowałam program i działa a monitor wciąż zarejestrowany widnieje. Do srebrzenia przyzwycziłam się już - jest minimalne w dole. Zastanawiam się nad zakupem kalibratora. Czy do niego będzie dobry X-Rite i1Display PRO? Z zakupem muszę niestety doczekać z miesiąc, bo szarpnęłam się za gotówkę na tego nowego Eizo ... Tak to była okazja :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

15 sierpnia 2017, 23:41 - wt

TrisK pisze:
15 sierpnia 2017, 22:17 - wt
teraz o ile mogę bez kalibratora ustawiłam sobie wzorując się na posiadanych wydrukach prac i staruszku monitorze posiadanym.

Poważny błąd. Nie wolno tak robić!

TrisK pisze:
15 sierpnia 2017, 22:17 - wt
Czy to oznacza, że ColorNavigator jest przynależny do monitora?

Tak. Licencja jest już w monitorze.

TrisK pisze:
15 sierpnia 2017, 22:17 - wt
Czy do niego będzie dobry X-Rite i1Display PRO?

Jak najbardziej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

15 sierpnia 2017, 23:47 - wt

W zasadzie najbardziej wskazany i1Display Pro dla zwykłego śmiertelnika. Absolutnie nie wolno ustawiać monitora wg wydruku czy względem starego monitora. CN aktywuje się po nr seryjnym. Należy ustawić target/-y pod określone zastosowanie w odniesieniu do danego standardu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

16 sierpnia 2017, 09:06 - śr

Dziękuję za odpowiedzi. :) Kalibrator będzie kupiony, ale naprawdę nie teraz bo zęby w tynk, a mam może prymitywne podejście, że jak naprawdę nie muszę to kredytów nie zaciągam. Ale w zasadzie dlaczego nie należy ustawiać względem wydruku czy starego monitora? Jak sobie poradzić wobec tego do pory zakupu kalibratora? Wypożyczenie niestety też drogie (lokalnie mam możliwość za 120-150 plus kaucja 500 więc tez odpada, no i tylko Spyder5Studio) i nie wiem czy sensowne jak chcę i tak kupić kalibrator i to inny. Szczęśliwie do czasu zakupu mam okres urlopowy plus prace do których idealnego odwzorowania nie potrzebuję (akurat podmalówki na istniejących podkładach - więc próbkując z istniejącego) - ale bardzo chciałabym znać uzasadnienie.
Wiem, że Pan z Mastiff wykonuje kalibrację na która mozna się zapisać. W moim mieście 29.08 - mam wobec tego pytanie, czy potem i tak mogę używać tego kalibratora XRite? Jak to wygląda po kalibracji? Na czym polega kalibraja w danym mieście, Pan podjeżdża do biura? Czy lokalnie trzeba gdzieś dowieźć monitor?
"Należy ustawić target/-y pod określone zastosowanie w odniesieniu do danego standardu."
W tym zdaniu odnosi się Pan do procesu samej kalibracji? Mógłby Pan wyjaśnić bardziej, bo muszę powiedzieć, że nie do końca rozumiem zdanie ;)
Jeszcze jedno pytanie apropos kalibracji - domyślam się, że sama dam radę, ale jak Państwo radzą - najpierw przywrócić ustawienia monitora na defaultowe? Jakieś sensowne linki do porad dotyczących kalibracji z tymże kalibratorem też byłyby przyjęte z wdzięcznością.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

16 sierpnia 2017, 09:34 - śr

TrisK pisze:
16 sierpnia 2017, 09:06 - śr
Ale w zasadzie dlaczego nie należy ustawiać względem wydruku czy starego monitora?

Jaka jest gwarancja, że wydruk pokazuje prawdziwy wygląd pliku? Oczywiście żadna. To samo ze starym monitorem. Regulując dobry monitor na wzór czegoś niepewnego sprawia Pani, że nowy sprzęt wyświetla błędy starego a nie oryginał plików z dysku. Formalnie, jest to dość skomplikowane złożenie czterech rodzajów błędów, a nie regulacja.

TrisK pisze:
16 sierpnia 2017, 09:06 - śr
Jak sobie poradzić wobec tego do pory zakupu kalibratora? Wypożyczenie niestety też drogie (lokalnie mam możliwość za 120-150 plus kaucja 500 więc tez odpada, no i tylko Spyder5Studio) i nie wiem czy sensowne jak chcę i tak kupić kalibrator i to inny.

Należy przede wszystkim zresetować do ustawień fabrycznych, przełączyć w tryb sRGB i pracować. Spyderem jeszcze bardziej rozreguluje Pani sprzęt. Jeśli już wypożyczyć to I1 Display Pro: https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3 ... zenie.html Mam wątpliwości, czy w ogóle jest sens kupować kalibrator. Przyda się Pani dwa razy i do wymiany.

TrisK pisze:
16 sierpnia 2017, 09:06 - śr
Jeszcze jedno pytanie apropos kalibracji - domyślam się, że sama dam radę

Jeśli ma Pani ochotę podoktoryzować się nieco z tematu to jak najbardziej, da Pani radę. Proszę jednak pamiętać, że to nie jest taka prosta sprawa. Jeśli zastosuje Pani najprostszą drogę, typu "next", "nexte" w programie, to skutek po kalibracji będzie taki sam jak przed. Monitor trzeba skorelować z pomieszczeniem, oświetleniem, uwzględnić parę pułapek jakie czają się wokół, uwzględnić uwarunkowania widzenia operatora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

16 sierpnia 2017, 10:02 - śr

TrisK pisze:
16 sierpnia 2017, 09:06 - śr
"Należy ustawić target/-y pod określone zastosowanie w odniesieniu do danego standardu."
W tym zdaniu odnosi się Pan do procesu samej kalibracji? Mógłby Pan wyjaśnić bardziej, bo muszę powiedzieć, że nie do końca rozumiem zdanie ;)
ColorNavigator umożliwia tworzenie i edytowanie różnych targetów (celów kalibracji), które w razie potrzeby możemy przełączać między sobą (jeśli jest więcej, niż jeden).
Każda zmiana targetu powoduje zmianę wyświetlania obrazu i automatyczne przełączenie profilu ICC połączonego z danym targetem. Przy tworzeniu targetu należy uwzględnić standard pracy, w jakim będziemy pracować (sRGB/Adobe RGB/inny), odpowiedni punkt bieli, luminację, gammę. Warunki otoczenia (poziom jasności wokół stanowiska) najbardziej będzie wpływał na ustawienie jasności bieli monitora. Przy czym nie zaleca się ustawić skrajnie niskich wartości przy ciemnym otoczeniu, tylko trzeba poprawić oświetlenie stanowiska, aby po kalibracji zachować bardziej optymalne parametry obrazu

Przykładowe kalibracje:
https://www.youtube.com/watch?v=I-ZQKYuds_Q (pomijam kwestię użycia Spydera - nie warto!)
https://www.youtube.com/watch?v=LsCly1bBzFw

..no i zaleca się zapoznać z instrukcją do ColorNavigatora (angielski) >> manual
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
TrisK
Posty: 6
Rejestracja: 17 lipca 2017, 11:59 - pn

Re: Monitor nowy dla grafika ilustratora

16 sierpnia 2017, 10:20 - śr

Dzięki, przemyślę wszystko i się zapoznam.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], NocnyJastrzab
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu