przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Magda90
Posty: 3
Rejestracja: 15 września 2017, 11:05 - pt

przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

15 września 2017, 11:08 - pt

Dzień dobry

Mam nadzieję, że uzyskam tutaj odpowiedź bo wczoraj pół nocy szukałam w inernecie odpowiedzi i nadal nie jestem pewna..

Otóż mam od niedawna nowy monitor Eizo CG 248 - 4K i jest skalibrowany pod obróbkę fotografii. Przerabiam zdjęcia tylko i wyłącznie w Lightroomie 6. Zdjęcia eksportuję do srgb.
Jak oglądam te zdjęcia w przeglądarce zdjęć Picassa wszystko jest ok z odcieniami (miałam tam tez problem ale musiałam parę rzeczy poprzestawiać), tak samo jak widzę w Lightroomie.

Problem pojawia się gdy wrzucam zdjęcia na moją stronę internetową. Zdjęcia są bardziej nasycone.
Jak oglądam stronę internetową na laptopie, wszystko jest w porządku. Jedynie na tym szerokogamutowcu jest inaczej..

Czytałam że dość często się to zdarza gdy zapisuję zdjęcia w Srgb a mam monitor szerokogamutowy. Wstępnie mogę to przeżyć bo większość użytkowników ma monitory niższej klasy i nie będzie widziała tego przesycenia. Jednakze wysyłam bardzo dużo zdjęć do róznych konkursów np. National Geographic i martwi mnei to że tam pewnie już ludzie mają szerokogamutowce i moje zdjęcia są mega przesycone.

Z tego co myślę to jest to problem z ICC? Powinnam zapisywać zdjęcia razem z profilem i wtedy wrzucać je do sieci? Lightroom nie ma tej funkcji prawda? Więć po obróbce powinnam je przesyłać do Photoshopa i tam eksportować do srgb razem z profilem ICC? Czy to w tym tkwi problem?

Bardzo bardzo proszę o odpowiedź
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

15 września 2017, 11:59 - pt

Tutaj ten temat omówiłem: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/

Oczywiście że LR może osadzać profil w pliku ze zdjęciem.
Magda90
Posty: 3
Rejestracja: 15 września 2017, 11:05 - pt

Re: przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

15 września 2017, 14:07 - pt

dzięki. właśnie zrobiłam ten test z kolorami i mimo ze mam monitor szerokogamutowy nie widze roznicy w tych górnych kwadratach. mam na mysli ze wyswietlaja mi sie tylko dwa paski zamiast 4. monitor jest poprawnie skalibrowany.

czyli wiesz może gdzie leży problem? spotkałam się teraz z odpowiedzią z innego forum (na temat przesycenia kolorów), ze to wina przeglądarki (używam chrome).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

15 września 2017, 14:12 - pt

Chrome zarządza barwą jak chce - na Macu u większości osób wyświetla prawie wszystko jakby było nieoprofilowane. Za każdym razem jak muszę korzystać z tego syfu to mnie coś trafia, aż czasami przełączam monitor w sRGB. Zresztą masz tam napisane po kolei co zrobić, m.in. sprawdzić w odpowiednio skonfigurowanym Firefoxie. Masz też osobny test do ściągnięcia na dysk i sprawdzenia przeglądarek grafiki etc.
Magda90
Posty: 3
Rejestracja: 15 września 2017, 11:05 - pt

Re: przesycone zdjęcia na monitorze szerokogamutowym

15 września 2017, 14:48 - pt

problem rozwiązany:) zmieniłam na przeglądarkę firefoxa i wszyskto jest ok, widze różnice kolorów w kwadratach i zdjęcia nie są juz przesycone. dziękuję za wszelką pomoc:)

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu