EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 20:49 - pn

himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
tak w ogóle w PS w widok -> ustawienia próby ustawiłem Monitor RGB, dobrze zrobiłem?

Nie! Żadnych ustawień w PS gdzie cokolwiek jest napisane ze słowem "monitor" nie wolno dotykać. Warunek próby, jeśli chce Pan cokolwiek symulować, należy wejść w "Własne" i wybrać profil do symulacji. Jeśli nie wie Pan o czym piszę, lepiej nie dotykać.

himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
Po ustawieniu sRGB plik wyświetla się tak samo w PS i w Internecie, ale znowu XNView wyświetla przesycone kolory, w zakładce ICC próbowałem różnych ustawień ale nic się nie zmienia

Już coś się zaczyna dziać w poprawną stronę. Proponuję, aby nie ustawiał Pan wielu rzeczy na raz, tylko po jednej. Należy najpierw skupić się na PS. Ustawić przestrzeń, wyłączyć wszelkie rzeczy które Pan modyfikował.

himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
Nie wiem.. na swoją obronę powiem że stawiam pierwsze kroki jeśli chodzi o grafikę heh

A nie pomyślał Pan, że najszybciej i w sumie najtaniej będzie wezwać na miejsce fachowca i zamówić ogarnięcie całego obiegu pracy, połączonego ze szkoleniem?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 21:11 - pn

Nie chciałbym uchodzić za złośliwca, ale dlaczego często i gęsto za wiele rzeczy zabierają się ludzie, którzy o tych rzeczach nie mają pojęcia. Nie lepiej kupić sobie jakąś książkę, przeczytać, zrozumieć, zacząć próby mające na celu zrozumienie całego, a przynajmniej najważniejszych aspektów, warsztatu. Fachowiec jak przyjdzie, odprawi swoje czary i zaklęcia, skasuje, a Ty nadal nic nie będziesz wiedział.
Gorąco namawiam do samokształcenia, cokolwiek by to było, kładzenie płytek, obsługa programów, czy pieczenie ciasta. Szkoda patrzeć, jak na każdym kroku i w każdym aspekcie życia trzeba współpracować z amatorami, nawet w tak błachych zajęciach, jak wykonywanie grafik i obrazków.
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 23:03 - pn

max pisze:
25 września 2017, 19:21 - pn
Przestaw monitor na sRGB i wszędzie sRGB. Będzie szybko, łatwo i przyjemnie. I dobrze przy okazji.

Jak już to będzie działać jak należy, to zacznij utrudniać sobie życie, walić kłody pod nogi itd. Po przejściu tego całego utrapienia porównaj do wersji od początku do końca sRGB. Jak będzie to samo, to jest szansa, że możesz dalej jechać z kłodami.
heh ok brzmi rozsądnie :)
Tom01 pisze:
himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
tak w ogóle w PS w widok -> ustawienia próby ustawiłem Monitor RGB, dobrze zrobiłem?

Nie! Żadnych ustawień w PS gdzie cokolwiek jest napisane ze słowem "monitor" nie wolno dotykać. Warunek próby, jeśli chce Pan cokolwiek symulować, należy wejść w "Własne" i wybrać profil do symulacji. Jeśli nie wie Pan o czym piszę, lepiej nie dotykać.

himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
Po ustawieniu sRGB plik wyświetla się tak samo w PS i w Internecie, ale znowu XNView wyświetla przesycone kolory, w zakładce ICC próbowałem różnych ustawień ale nic się nie zmienia

Już coś się zaczyna dziać w poprawną stronę. Proponuję, aby nie ustawiał Pan wielu rzeczy na raz, tylko po jednej. Należy najpierw skupić się na PS. Ustawić przestrzeń, wyłączyć wszelkie rzeczy które Pan modyfikował.

himshadow pisze:
25 września 2017, 18:10 - pn
Nie wiem.. na swoją obronę powiem że stawiam pierwsze kroki jeśli chodzi o grafikę heh

A nie pomyślał Pan, że najszybciej i w sumie najtaniej będzie wezwać na miejsce fachowca i zamówić ogarnięcie całego obiegu pracy, połączonego ze szkoleniem?
Dzięki za wskazówki, jestem studentem grafiki więc cały czas chłonę więdzę związaną z tym kierunkiem, niestety takich rzeczy rzadko uczą więc muszę sam nadrabiać
max pisze: Nie chciałbym uchodzić za złośliwca, ale dlaczego często i gęsto za wiele rzeczy zabierają się ludzie, którzy o tych rzeczach nie mają pojęcia. Nie lepiej kupić sobie jakąś książkę, przeczytać, zrozumieć, zacząć próby mające na celu zrozumienie całego, a przynajmniej najważniejszych aspektów, warsztatu. Fachowiec jak przyjdzie, odprawi swoje czary i zaklęcia, skasuje, a Ty nadal nic nie będziesz wiedział.
Gorąco namawiam do samokształcenia, cokolwiek by to było, kładzenie płytek, obsługa programów, czy pieczenie ciasta. Szkoda patrzeć, jak na każdym kroku i w każdym aspekcie życia trzeba współpracować z amatorami, nawet w tak błachych zajęciach, jak wykonywanie grafik i obrazków.
Czasem tak bywa, że chce się coś za szybko. Tak jak w moim przypadku, ale na pewno poczytam dużo w tym temacie bo dzięki temu wątkowi zdałem sobie sprawę, że wiem mało :oops:


edit. tak jeszcze w temacie, ustawiłem wszystko na sRGB, ale nadal nie mogę ustawić XNView... wciąż pokazuje przesycone kolory
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 23:17 - pn

Jak to mówią, ten kto zaczął, wykonał już połowę roboty. ;)

Student grafiki? Mam nadzieję, że za parę miechów będziesz odpowiadał na forum na wszystkie pytania.
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 23:28 - pn

max pisze:
25 września 2017, 23:17 - pn
Jak to mówią, ten kto zaczął, wykonał już połowę roboty. ;)

Student grafiki? Mam nadzieję, że za parę miechów będziesz odpowiadał na forum na wszystkie pytania.
haha zobaczymy :D
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

26 września 2017, 00:25 - wt

Spróbuj dla odmiany z IrfanView - dograj spolszczenie + pluginy i w Opcjach włącz zarządzanie kolorem ze wskazaniem bieżącego profilu monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

26 września 2017, 07:24 - wt

Kolejność powinna być następująca:

1. Kalibrujemy monitor i ustawiamy prawidłowy profil monitora. Jeśli chcemy łatwiej, kalibrujemy do sRGB. Jeśli trudniej, do AdobeRGB.

2. W PS, jako przestrzeń roboczą ustawiamy sRGB lub AdobeRGB zgodnie z przyjętą polityką w pkt. Bardzo ważne: Ustawiamy przestrzeń syntetyczną, nie profil monitora!

3. Robimy sprawdzian porównawczy z Exploratorem windows. Jeśli montor jest ustawiony w szeroki gamut, w PS kolory mają być mniej nasycone a w Exploratorze bardziej. Testujemy na miniaturce, powiększeniu i pełnym ekranie. Chodzi o to, że Explorator ma zarządzanie barwą, ale źle działające i przy dwóch z trzech postaci (miniatiurka, powiększenie, fullscreen) będzie kolorystyka przewalona a w jednym dobrze.

4. Ustawiamy profil monitora w XNView, aż kolory w będą tak samo mniej nasycone jak w PS.

5. Ustawiamy w Firefoxie w about:config, klucz gfx.color_management.mode na 1 i porówujemy z PS. Ma być mniejsze nasycenie barw stron internetowych w FF w stosunku do Internet Explorera.

W przypadku kalibracji monitora do sRGB punkty 2-5 można olać. Nie jest to zgodne ze sztuką, ale i tak nie będzie widać opisywanych różnic.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

27 września 2017, 15:09 - śr

Tom01 pisze:
26 września 2017, 07:24 - wt
Kolejność powinna być następująca:

1. Kalibrujemy monitor i ustawiamy prawidłowy profil monitora. Jeśli chcemy łatwiej, kalibrujemy do sRGB. Jeśli trudniej, do AdobeRGB.

2. W PS, jako przestrzeń roboczą ustawiamy sRGB lub AdobeRGB zgodnie z przyjętą polityką w pkt. Bardzo ważne: Ustawiamy przestrzeń syntetyczną, nie profil monitora!

3. Robimy sprawdzian porównawczy z Exploratorem windows. Jeśli montor jest ustawiony w szeroki gamut, w PS kolory mają być mniej nasycone a w Exploratorze bardziej. Testujemy na miniaturce, powiększeniu i pełnym ekranie. Chodzi o to, że Explorator ma zarządzanie barwą, ale źle działające i przy dwóch z trzech postaci (miniatiurka, powiększenie, fullscreen) będzie kolorystyka przewalona a w jednym dobrze.

4. Ustawiamy profil monitora w XNView, aż kolory w będą tak samo mniej nasycone jak w PS.

5. Ustawiamy w Firefoxie w about:config, klucz gfx.color_management.mode na 1 i porówujemy z PS. Ma być mniejsze nasycenie barw stron internetowych w FF w stosunku do Internet Explorera.

W przypadku kalibracji monitora do sRGB punkty 2-5 można olać. Nie jest to zgodne ze sztuką, ale i tak nie będzie widać opisywanych różnic.
na razie skalibrowałem monitor do: sRGB 110cd 6000K 2,20

Wygląda to dobrze, ale co do zgodności nadal mam problem z XNView, próbowałem wszystkich opcji, wgrałem profil monitora, ale to nic nie daje, kolory wciąż są przesycone
Jeśli chodzi o exploratora to jest dobrze: miniaturka i pełny ekran - przesycone, podgląd poprawny

EDIT.
ok popełniałem pewien błąd, XNView już poprawnie wyświetla.
Teraz nawet miniaturka/podgląd/fullscreen w exploratorze wyświetlają poprawnie
Ostatnio zmieniony 27 września 2017, 15:26 - śr przez himshadow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

27 września 2017, 15:16 - śr

himshadow pisze:
27 września 2017, 15:09 - śr
na razie skalibrowałem monitor do: sRGB 110cd 6000K 2,20
A dlaczego nie do przepisowych 6500K i ok. 80cd/m2?
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

27 września 2017, 15:23 - śr

max pisze:
27 września 2017, 15:16 - śr
himshadow pisze:
27 września 2017, 15:09 - śr
na razie skalibrowałem monitor do: sRGB 110cd 6000K 2,20
A dlaczego nie do przepisowych 6500K i ok. 80cd/m2?
z tego co czytałem 5500-6500 K i 80-120 cd/m2 to wartości przepisowe, a jako że robię grafiki głównie do internetu + druk to wydawało mi się że to będą dobre ustawienia

do tego monitor znajduje się w dosyć ciemnym miejscu, przy 80cd/m2 oczy bolą...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

27 września 2017, 15:28 - śr

Druk drukiem, a internet ma 6500K, sRGB, a sRGB to ok. 80cd/m2.

https://en.wikipedia.org/wiki/SRGB
himshadow pisze:
27 września 2017, 15:23 - śr
do tego monitor znajduje się w dosyć ciemnym miejscu, przy 80cd/m2 oczy bolą...
No to 60cd/m2, a nie 110cd/m2.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu