EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

19 września 2017, 23:48 - wt

Witam

Posiadam monitor Eizo CS270 i ostatnio po raz pierwszy go skalibrowałem, po tym mam pewien problem z czerwieniami tzn. czerwień w projektach w Il czy PS jest mało nasycona, po zapisaniu pliku do jpg czy png te czerwienie wyglądają inaczej, są mocno nasycone. Ten sam problem występuje przy rgb i cmyku, i przy kalibracji pod kątem druku, fotografii, czy internetu

Poniżej zamieszczam obrazek, na którym widać różnicę:
Obrazek

czy ktoś wie co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 00:12 - śr

Jakie były parametry kalibracji? Sprawdzone ustawienia w programie graficznym?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 13:07 - śr

NocnyJastrzab pisze:
20 września 2017, 00:12 - śr
Jakie były parametry kalibracji? Sprawdzone ustawienia w programie graficznym?
parametry kalibracji
Obrazek

ustawień w Adobe nie sprawdzałem, mogę poprosić o jakiś link z wytłumaczeniem jak to zrobić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 13:17 - śr

1. W jakiej sytuacji widać tą różnicę? Czy aby czasem nie między PS a podglądem Windows?
2. Czym sprzęt był kalibrowany?
3. Kalibracja którą Pan pokazał to ustawienia przykładowe, "w pół drogi" do druku (offset/flexo/sito/cyfra). Jakie są faktycznie docelowe zastosowania i czy ma Pan odpowiednie oświetlenie stanowiska aby tak ustawiać monitor?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 17:54 - śr

Tom01 pisze:
20 września 2017, 13:17 - śr
1. W jakiej sytuacji widać tą różnicę? Czy aby czasem nie między PS a podglądem Windows?
2. Czym sprzęt był kalibrowany?
3. Kalibracja którą Pan pokazał to ustawienia przykładowe, "w pół drogi" do druku (offset/flexo/sito/cyfra). Jakie są faktycznie docelowe zastosowania i czy ma Pan odpowiednie oświetlenie stanowiska aby tak ustawiać monitor?
1. Różnicę widać właśnie po zapisie z IL i PS później w podglądzie
2. Eizo EX3
3. Docelowe zastosowania to przede wszystkim druk cyfrowy, internet. Miejsce w którym znajduje się monitor jest raczej słabo oświetlone przez cały dzień
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:02 - śr

Ad.1 Podglądzie, czyli np Exploratorze? Jeśli tak, to jest normalne. Windows nie potrafi wyświetlać na monitorze szerokogamutowym i ładuje materiał w przestrzeń monitora. Skutkiem tego saturacja jest mocno przewalona. Prawidłowo jest to, co w PS/IL. Oczywiście o ile kalibracja jest poprawna o czym niżej.
Ad.2 Ten kalibrator nie nadaje się do ustawienia Pana monitora. To jest de facto niskiej jakości Datacolor Spyder, który rozregulowuje Panu obraz. Błędy własne czujnika są 2 i więcej razy większe niż błędy monitora.
Ad.3 Jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, trzeba się skupić nad taką konfiguracją oświetlenia, aby otoczenie monitora, czyli to co Pan widzi siedząc przed ekranem, scena o szerokości ok 130st, miała podobną jasność jak średnia szarość monitora. Obecne ustawienie jest na 99% nieprawidłowe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:24 - śr

Tom01 pisze:
20 września 2017, 18:02 - śr
Ad.1 Podglądzie, czyli np Exploratorze? Jeśli tak, to jest normalne. Windows nie potrafi wyświetlać na monitorze szerokogamutowym i ładuje materiał w przestrzeń monitora. Skutkiem tego saturacja jest mocno przewalona. Prawidłowo jest to, co w PS/IL. Oczywiście o ile kalibracja jest poprawna o czym niżej.
Ad.2 Ten kalibrator nie nadaje się do ustawienia Pana monitora. To jest de facto niskiej jakości Datacolor Spyder, który rozregulowuje Panu obraz. Błędy własne czujnika są 2 i więcej razy większe niż błędy monitora.
Ad.3 Jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, trzeba się skupić nad taką konfiguracją oświetlenia, aby otoczenie monitora, czyli to co Pan widzi siedząc przed ekranem, scena o szerokości ok 130st, miała podobną jasność jak średnia szarość monitora. Obecne ustawienie jest na 99% nieprawidłowe.
1. Jeśli chodzi np. o zwykłą przeglądarkę to wyświetla podobnie jak Adobe, ale kiedy włączam tryp pełnoekranowy kolory nagle stają się przesycone, przede wszystkim czerwienie
2. Nie znam się na kalibratorach, ale jestem zdziwiony w końcu to oficjalny produkt Eizo przeznaczony m. in. do tego monitora
3. Spróbuję to ustawić, mam o tyle ciężką sytuację, że za monitorem około 2,5 m znajdują się okna i są to jedyne okna w pomieszczeniu. Czy jest jakiś limit którego nie powinienem przekroczyć jeśli chodzi o jasność monitora?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:32 - śr

Ad.1 Dokładnie tak. Co ciekawe zależnie od wersji Windows, dzieje się tak jak Pan opisał, lub odwrotnie. Aplikacja zachowuje się nieprawidłowo. Należy w ogóle zapomnieć że istnieje. Jeśli potrzebna jest mała, szybka przeglądarka, polecam XNView, tylko w opcjach trzeba wskazać aktualny profil monitora.
Ad.2 To nie jest oficjalny produkt EIZO, nie ma nic wspólnego z EIZO. Ktoś się z kimś dogadał. Poszło oczywiście o kasę.
Ad.3 Tak jak wcześniej napisałem. Średnia szarość monitora i jasność tła ma mieć podobną jasność.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:48 - śr

Tom01 pisze:
20 września 2017, 18:32 - śr
Ad.1 Dokładnie tak. Co ciekawe zależnie od wersji Windows, dzieje się tak jak Pan opisał, lub odwrotnie. Aplikacja zachowuje się nieprawidłowo. Należy w ogóle zapomnieć że istnieje. Jeśli potrzebna jest mała, szybka przeglądarka, polecam XNView, tylko w opcjach trzeba wskazać aktualny profil monitora.
Ad.2 To nie jest oficjalny produkt EIZO, nie ma nic wspólnego z EIZO. Ktoś się z kimś dogadał. Poszło oczywiście o kasę.
Ad.3 Tak jak wcześniej napisałem. Średnia szarość monitora i jasność tła ma mieć podobną jasność.
1. Właśnie ostatnio nosiłem się z zamiarem zainstalowania XNView, dziękuję za wskazówkę co do wskazania profilu monitora
2. Muszę poczytać na ten temat, a jest jakiś inny godny polecenia kalibrator do tego monitora za ok. 400-500 zł?
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:52 - śr

A jak ustawić ten profil monitora w XNVIew...?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 18:53 - śr

Kalibrator najtańszy sensowny kosztuje ok 900 zł. W XNView, w opcjach jest pole od profilu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 20:44 - śr

ok dzięki za wszystkie wskazówki, XNView już ogarnąłęm jutro zajmę się kalibracją :)
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 22:11 - śr

@Tom01 jednak nadal mam problem z tymi kolorami, tzn. wszystko wygląda tak samo w PS/IL i XNView ale po wrzuceniu do internetu kolor traci nasycenie (plik png)

po prawej tak to wygląda po wrzuceniu na internet
Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

20 września 2017, 22:14 - śr

1. Czy w XNView wygląda tak samo jak w PS? Ten krok to sprawdzenie poprawności ustawienia XNView.
2. W jakiej przeglądarce? Przeglądarki internetowe w większości tak samo jak Explorator nie potrafią poprawnie skorzystać z monitora szerokogamutowego. Polecam użyć Firefoxa i przestawić jego moduł CM w tryb 1.
3. Czy pliki są skonwertowane do sRGB i mają dołączony profil sRGB?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

22 września 2017, 08:19 - pt

Prawdopodobnie nie masz przypisanego profilu srgb. Jeśli robiłeś tak z wszystkimi zdjęciami, to wielu osobom wyświetlały się z tragiczną kolorystyką. Tutaj poruszyłem wszystkie sprawy jakie padły w tym temacie: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q. Masz tam też test do sprawdzenia czy dana aplikacja wyświetla prawidłowo, czy bez zarządzania barwą.
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 17:22 - pn

Tom01 pisze:
20 września 2017, 22:14 - śr
1. Czy w XNView wygląda tak samo jak w PS? Ten krok to sprawdzenie poprawności ustawienia XNView.
2. W jakiej przeglądarce? Przeglądarki internetowe w większości tak samo jak Explorator nie potrafią poprawnie skorzystać z monitora szerokogamutowego. Polecam użyć Firefoxa i przestawić jego moduł CM w tryb 1.
3. Czy pliki są skonwertowane do sRGB i mają dołączony profil sRGB?
1. Tak w XNView wygląda tak samo jak w PS
2. Używam Firefox, muszę dodać że przed kalibracją nie miałem takich problemów, na różnych urządzeniach grafiki wyglądały dobrze i to samo po wrzuceniu na internet, w różnych przeglądarkach
3. Tak zapisywałem je z profilem sRGB
skinny500 pisze: Prawdopodobnie nie masz przypisanego profilu srgb. Jeśli robiłeś tak z wszystkimi zdjęciami, to wielu osobom wyświetlały się z tragiczną kolorystyką. Tutaj poruszyłem wszystkie sprawy jakie padły w tym temacie: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q. Masz tam też test do sprawdzenia czy dana aplikacja wyświetla prawidłowo, czy bez zarządzania barwą.
Tak jak pisałem wyżej od momentu kalibracji nic nie wrzucałem na internet i przed kalibracją na różnych urządzeniach grafiki wyglądały poprawnie

PS. Przepraszam za późną odp

edit:
Bardzo bym prosił też o pomoc w ustawieniu kolorów w PS, obecnie mam "RGB monitora" a w zasadach zarządzania kolorami RGB funkcja zachowaj osadzone profile jest nieaktywna, a tak chyba nie powinno być?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 17:43 - pn

himshadow pisze:
25 września 2017, 17:22 - pn
3. Tak zapisywałem je z profilem sRGB

A są skonwertowane do sRGB?

himshadow pisze:
25 września 2017, 17:22 - pn
w PS, obecnie mam "RGB monitora" a w zasadach zarządzania kolorami RGB funkcja zachowaj osadzone profile jest nieaktywna, a tak chyba nie powinno być?

Zdecydowanie nie powinno tak być. Jako przestrzeń robocza powinna być ustawiona sRGB lub AdobeRGB zależnie od przyjętej polityki. Wybranie "RGB Monitora" powoduje symulację samego siebie, czyli de facto wyłączenie zarządzania barwą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
himshadow
Posty: 14
Rejestracja: 19 września 2017, 23:43 - wt

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 18:10 - pn

Tom01 pisze:
25 września 2017, 17:43 - pn
A są skonwertowane do sRGB?
Nie wiem.. na swoją obronę powiem że stawiam pierwsze kroki jeśli chodzi o grafikę heh
Tom01 pisze:
25 września 2017, 17:43 - pn
Zdecydowanie nie powinno tak być. Jako przestrzeń robocza powinna być ustawiona sRGB lub AdobeRGB zależnie od przyjętej polityki. Wybranie "RGB Monitora" powoduje symulację samego siebie, czyli de facto wyłączenie zarządzania barwą.
tak w ogóle w PS w widok -> ustawienia próby ustawiłem Monitor RGB, dobrze zrobiłem?

Po ustawieniu sRGB plik wyświetla się tak samo w PS i w Internecie, ale znowu XNView wyświetla przesycone kolory, w zakładce ICC próbowałem różnych ustawień ale nic się nie zmienia
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 19:21 - pn

Przestaw monitor na sRGB i wszędzie sRGB. Będzie szybko, łatwo i przyjemnie. I dobrze przy okazji.

Jak już to będzie działać jak należy, to zacznij utrudniać sobie życie, walić kłody pod nogi itd. Po przejściu tego całego utrapienia porównaj do wersji od początku do końca sRGB. Jak będzie to samo, to jest szansa, że możesz dalej jechać z kłodami.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS270 Problem z czerwienią w IL/PS po kalibracji

25 września 2017, 20:40 - pn

Ustawienia próby w ogóle nie ruszaj, o ile nie chcesz czegoś zasymulować. A już na pewno nie Monitor RGB.
W PS > Edycja > Ustawienia koloru > Przestrzenie robocze > RGB: sRGB IEC61966-2.1
> Zasady zarządzania kolorami > RGB: Konwersja na roboczy RGB
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu