Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
lookash
Posty: 11
Rejestracja: 03 lipca 2011, 13:52 - ndz

Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

25 stycznia 2018, 01:14 - czw

Witam,

Od kilku lat używam Eizo s2233w - wyświecone niecałe 11k h. Jestem zadowolony z tego monitora, ale powoli zaczyna brakować mi miejsca.
Póki co jako substytut drugiego monitora używam ekranu z MacBooka Pro retina. Jednak praca w takim układzie nie jest wygodna na dłuższą metę.
Stąd decyzja o zmianach.

Monitora używam do:
1. Projektowania dekoracji na przyjęcia dla dzieci, które idą do druku
2. Projektowania brandingu, ulotek, plakatów itp.
3. Projektowania grafiki pod www
4. Fotografia, kiedyś zawodowo, dzisiaj już tylko głównie hobbystycznie

Z racji, iż jakość mojego s2233w mi odpowiadała, wpierw rozważałem zakup używki. Akurat trafiłem na jedną sztukę większego modelu, tj. s2433w w dobrym stanie. Niestety okazało się, po kilku dniach używania, że wychodzą jego niedoskonałości. Sprzęt zwróciłem i stwierdziłem, że jednak używany sprzęt to za duża loteria - kupuję coś nowego.

Z racji, iż monitora, co prawda używam również zarobkowo, ale raczej, są to drobnice, niż podstawowe źródło dochodu, na zakup chce przeznaczyć tak do ok. 3000zł.

Wielkość/rozdzielczość: w Eizo mam 1680x1050 i jest to zdecydowanie za mało. Tak więc odpadają wszelkiej maści FullHD - na wysokość nie zyskałbym praktycznie nic. 24" i 1920x1200, to takie minimum, choć raczej kierowałbym się ku 27" i 2560x1440 z racji, iż obawiam się, że 24" będzie za małe i zostawiałbym swoje stare eizo jako dodatkowy monitor, a to już zajmuje dość sporo na biurku, które nie jest jakoś super wielkie, a w przyszłości będzie jeszcze mniejsze;)
Chodziło mi nawet po głowie dołożenie do jakiś modeli z UHD, ale po naocznym sprawdzeniu na przykładzie DELLa p2715q (chodziło o rozdzielczość nie o kolor) stwierdzam, że ta rozdzielczość nie ma kompletnie sensu przy 27" - w trybie 1:1 wszystko jest za małe, w trybie skalowania do "retiny" otrzymuje powierzchnię FullHD, co na 27" daje ogromne UI. Natomiast skalowanie w macOS do UI wielkości 2560x1440 jakie ładne by nie było to nie jest idealne. W fotografii bym tego nie zauważał, ale przy projektowaniu do www, gdzie często linie mają po 1px, widać defekty skalowania, a to na dłuższą metę zapewne by mnie irytowało. Tutaj ideałem byłoby 5k na powierzchni 27", tak jak to rozwiązało Apple w iMacach 5k, ale cóż, nie ten pułap cenowy.

Jakie mam obawy? Obecnie mój s2233w to szerokogamutowiec. Obawiam się przejścia na "normalny" gamut. Czy słusznie? Do www sRGB jest wystarczające. Do fotografii wiadomo lepiej szeroki z AdobeRGB. Ale jak wygląda sprawa w przypadku projektowania do druku?

I tutaj prośba do Was forumowicze o jakąś poradę przy wyborze monitora, z uwzględnieniem powyższych wytycznych:)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

25 stycznia 2018, 05:39 - czw

Do fotografii "szeroki" gamut nie jest zawsze wymagany do szczęścia i nie jest to kluczowy aspekt. Istotna jest neutralność obrazu, łagodne przejścia tonalne i odpowiednia reprodukcja barw. Szeroki gamut nabiera znaczenia przy przygotowaniu do druku, ale więcej korzyści mają bardziej doświadczeni użytkownicy. No i tu będzie dylemat, bo w ok. 3000 PLN są do rozważenia zasadniczo dwie różne opcje:
- EIZO CS2420
- NEC EA275WMI-CT
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
lookash
Posty: 11
Rejestracja: 03 lipca 2011, 13:52 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

25 stycznia 2018, 09:51 - czw

Dzięki za odpowiedź. Generalnie pokrywa się to z tymi modelami o których myślałem.

Czyli nie powinienem się przejmować zbytnio kwestią gamutu. Zastanawiało mnie głównie na ile odczuje różnicę między obecnym szerokogamutowym s2233w, a wąskogamutowcem, np. NECiem EA275WMI w momencie przygotowywania dekoracji pod druk, gdzie pracuje w CMYKu. Zapewne i tak na obu jest to kwestia "umowna" jeśli chodzi o kolor na ekranie i to, co wyjdzie z drukarni cyfrowej.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia modelu NEC EA245WMi. Z nazwy wynika, iż jest to mniejszy brat NECa EA275WMI. Podejrzana jest natomiast dla mnie różnica w cenie. Prawie połowa ceny. Czy poza mniejszym rozmiarem monitor ten rożni się znacznie od wersji 27 calowej?

Nie wiem czy przy takiej różnicy w cenie nie zdecydować się jednak na wersję: mniejszy 24" + obecny s2233w na dodatkowe palety itp.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

25 stycznia 2018, 10:11 - czw

Różnica niestety wynika głównie z rozmiaru. Ostanio to "norma". Koszt produkcji matryc jest zupełnie inny dla 24" (16:10) i 27" (16:9). Przy 27" jest generalnie wiecej odpadu na etapie cięcia paneli. Technicznie są prawie takie same. Twój stary monitor miał gamut większy od sRGB i było to widoczne. Aczkolwiek pokrycie Adobe RGB było tylko częściowe. 27 cali to jednak inna przestrzeń robocza i zdecydowanie lepszy komfort pracy.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
lookash
Posty: 11
Rejestracja: 03 lipca 2011, 13:52 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

25 stycznia 2018, 10:57 - czw

Oczywiście. Zdaję sobie sprawę, że różnica pomiędzy 24" 1920x1200 i 27" 2560x1440 jest duża. Pracowałem już zawodowo właśnie na 27" - co prawda nie takie kolory, bo tylko iMac, ale rozdzielczość ta sama i było wygodnie. Gdybym nie miał obecnego monitora, na pewno poszedłbym w 27ke.
Zastanawiam się jednak czy mając już ten 22" warto kłaść 1000zł więcej, gdzie poza rozmiarem/rozdzielczością, nic nie zyskuję. Co prawda taki konfig 24"+22" zajmuje dużo więcej miejsca na szerokość niż jedno 27", ale jednak kupując 27" miałbym zbędne 22". Chyba, że go sprzedam, ale znowu pozostaje pytanie czy takie monitory ktokolwiek kupuje używane;)

W każdym razie czy pracował tutaj ktoś na zestawie 24"+22" i jest w stanie wypowiedzieć się czy jest to wygodne na dłuższą metę? Tym bardziej, że oba monitory to inne modele.

PS przy okazji, czy lekko ponad 10k h w taki Eizo s2233w to dużo? Da radę jeszcze trochę popracować czy już raczej zbliża się ku końcowi?
lookash
Posty: 11
Rejestracja: 03 lipca 2011, 13:52 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

26 stycznia 2018, 21:52 - pt

Ok, decyzja zapadła. Po przemyśleniach biorę NECa EA275WMI-CT. Mam jednak jeszcze kilka pytań.

1. Mam w pracy dostęp do i1Display 2. Czy taki kalibrator nadaje się do tego monitora?
2. Czy ponowna kalibracja po jakimś czasie "rozjedzie" ustawione na starcie nastawy? Jednym słowem, czy warto grzebać coś samemu po jakimś czasie?
3. Czy wersja CT jest wszędzie taka sama? Znalazłem ofertę w Cortlandzie w sumie chyba najtańszą i co fajne z możliwością wzięcia na raty 0% - miałem kupować za gotówkę, ale skoro można rozłożyć to w czasie bez oprocentowania to czemu nie. Czy to jest to właściwe CT, które powinno się wybrać?
https://www.cortland.pl/nec-ea275wmi-le ... -5lat.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

27 stycznia 2018, 11:31 - sob

Ad. 1 Nie nadaje się. Te czujniki miały skandaliczną małą trwałość i nie były przystosowane do mierzenia innych monitorów niż kineskopowe. Rozreguluje Pan monitor kompletnie.
Ad. 2 i 3 To zależy skąd będzie pochodził ten CT, bo są istotne różnice. Jeśli z monitorem dostanie Pan bazę "targetów" to nie. Jeśli natomiast, jak w linku, dostanie Pan tylko profil, to będzie Pan musiał robić wszystko od nowa i oczywiście nie musi być w 100% powtarzalnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
lookash
Posty: 11
Rejestracja: 03 lipca 2011, 13:52 - ndz

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

31 stycznia 2018, 12:17 - śr

Wczoraj przetestowałem dość intensywnie w pracy NECa EA275WMI z własnym komputerem i jednak do końca nie jestem przekonany:/

Chodzi mi jedynie o obszar roboczy. Głównym powodem przesiadki na większy monitor jest obecnie zbyt mało miejsca do pracy na ekranie. "Rozłożyłem" na ekranie 27" okna programów tak, jak bym chciał pracować i muszę powiedzieć, że niestety nadal jest za mało. Głównym wyznacznikiem był Photoshop i Illustrator. Kiedy te miały tyle palet ile używam, a obszar roboczy w optymalny, to po bokach nie zostaje tyle miejsca, aby zmieściły się programy takie jak Trello, Mail, Finder.

I tutaj zaczyna się problem bo 27" + obecny 22" to za dużo. Musiałbym kupić coś mniejszego i zostawić 24", tak aby na większym trzymać Photoshopa/Illustratora, a na drugim wszystkie pomocnicze aplikacje.

Pytanie do Was. Czy dokupienie do obecnego monitora NECa EA245WMi-CT będzie miało sens? S2233w jest na matrycy PVA szerokogamutowej, natomiast NEC to wąskogamutowy IPS. Czy takie zestawienie przy ciągłym "bieganiu" wzrokiem między jednym, a drugim monitorem nie będzie męczące? I czy nie będzie irytować różnica w kolorach?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przesiadka z Eizo s2233w na coś większego

31 stycznia 2018, 19:30 - śr

Oczywiście, im większy obszar roboczy, tym lepiej. Nie ma żadnego problemu w postrzeganiu monitora nawet dużo większego niż 27". Jeśli budżet nie pozwoli na rzeczywiście duży, jak najbardziej można zestawiać z obecnym. Niestety, będzie różnica przy ciągłym przenoszeniu wzroku między nimi, ale da się przyzwyczaić. Ewentualnie jeśli się nie da, kupi Pan drugi EA275WMi-CT. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Orcio, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu