Eizo CG2420 problem z kontrastem

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Sony
Posty: 2
Rejestracja: 08 lipca 2018, 10:00 - ndz

Eizo CG2420 problem z kontrastem

08 lipca 2018, 15:07 - ndz

Kupiłam Eizo CG 2420 i podłączam go narazie do laptopa Asus z Windows 7.
Wiem jakie są ograniczenia Windowsa, HDMI, że ważne jest stanowisko pracy, oświetlenie, itp. ale nie w tym rzecz.

Przed kupnem Eizo pracowałam na tym właśnie Asusie i, przy zastosowaniu do netu i odbitkach z labu, gdzie miałam podany profil, laptop działał bez większych zarzutów. Byłam zadowolona z efektów końcowych. Dodam, że skupiam się głównie na zdjęciach reportażowych i mój styl charakteryzują zdjęcia mocno kontrastowe- nie chcę, żeby to źle zabrzmiało, ale myślę,że wyjaśnię przy problemie.
Wiadomo, monitor był zawsze moim celem, szeroki gamut, komfort pracy, itd. (chociaż wiem,że jeszcze dużo innych spraw do ogarnięcia mam), no i, miało być pięknie a narazie mnie szlag trafia.
W czym problem i moje pytanie?
Gdy pracowałam na laptopie (jakkolwiek on poprawnie wyświetlał kolory), obrabiałam tak,żeby podobało mi się finalnie - nasycenie barw i kontrast, w srgb.
Kiedy pracuję teraz na Eizo - obraz jest niesamowity przy każdym zdjęciu - kolory, kontrast duży, - no i przy takim obrazie nie robię dużych zmian przy suwakach, itp. a finalnie zdjęcia na laptopie są mdłe, bez koloru i z małym kontrastem - oczywiście profil ICC jest podpięty. Na ekranie tel wyglądają ok ale na tym samym laptopie, który mi tyle czasu służył, są naprawdę średnie. Zdaję sobie sprawę, że mój laptop nie powinien być wyznacznikiem poprawnego zdjęcia ale czy mam się teraz nie przejmować taką różnicą :cry:
Mam oczywiście zrobioną kalibrację, profile ustawione z poziomu Color Navigatora, mam nawet próbne wydruki z 'mojego labu' i kolorystycznie jest ok, sam laptop też przeszedł swoistą kalibrację, jasność jest ustawiona poprawnie. I oczywiście mówię tutaj o profilach w Photoshopie, nie z poziomu przeglądarki i innych aplikacji bo wiem, że tam zarządzanie barwą to odrębny temat.
Reasumując: zdjęcia na Eizo wyjściowo wyglądają jak obrobione – a w przestrzeni srgb, dla klienta, muszę je dopiero podkręcić. Moje pytanie: czy mam przyzwyczaić oko i nie patrzeć później na zdjęcie w laptopie bo to on nie pokazuje poprawnie? Czy mam 'podkręcać' zdjęcia na Eizo, żeby później w srgb były 'mocniejsze'? Moje ustawienia teraz to 97cd 6500K 2,20 gamma, czerń robiłam na minimum a później też na 0,5. Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Póki co, denerwuje mnie to, że obrabiam zdjęcie na Eizo, a i tak wiem, że ono nie będzie atrakcyjne w przestrzeni srgb, pomimo, że widzę je teraz w mega barwach. Na moje niedoświadczone oko, nie mające wcześniej porównania, 'nasycenie' w Eizo jest zbyt mocne i męczy przy dłuższej obróbce. Wcześniej nie miałam porównania i problem nie istniał. No ale nie chodzi chyba o to, żebym wracała do laptopa mając monitor graficzny. Help :|
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG2420 problem z kontrastem

08 lipca 2018, 15:29 - ndz

Kto robił kalibrację? Prawdopodobnie problem wynika z tego, że Eizo jest ustawiony na przestrzeń AdobeRGB lub swoją natywną. Różnica też częściowo wynika z widma podświetlenia. Laptop ma prawdopodobnie przestrzeń w ok. 70-90% sRGB. Większość maszyn w labach bazuje na sRGB, dlatego zgodność odbitek +/- można jakąś osiągnąć. Trzeba się przyzwyczaić i nauczyć wykorzystać możliwości szerszego gamutu. Jeśli póki co nie ma potrzeby, to przyciąć monitor pod sRGB.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Sony
Posty: 2
Rejestracja: 08 lipca 2018, 10:00 - ndz

Re: Eizo CG2420 problem z kontrastem

08 lipca 2018, 18:15 - ndz

Jeśli pytasz o to jaką przestrzeń monitor ma ustawioną podczas tworzenia nowego targetu, to tak, ma swoją natywną. Powinnam to zmienić? 2. Przyciąć do srgb tzn z poziomu monitora zmienić na tryb sRGB podczas pracy w PS, czy w jakiś inny sposób to zrobić? Muszę spróbować różnych opcji bo tylko się denerwuję z takiego stanu rzeczy. Kalibrowałam u speca ale nie na miejscu w domu tylko w labie. Wszystko wyglądało dobrze, łącznie z wydrukami tylko problem się pojawił kiedy zaczęłam obrabiać w domu kolejne zdjęcia. Cisną mnie terminy i nie ukrywam,że za chwilę skończę obróbkę następnych zdjęć na laptopie :(
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Eizo CG2420 problem z kontrastem

08 lipca 2018, 18:23 - ndz

Przycięcie na etapie kalibracji. Jeżeli korzystasz z konkretnego labu zapytaj o profil ich maszyny i sprawdzaj "Próba koloru" w PS (Widok > Ustawienia próby > Własne > profil maszyny)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CG2420 problem z kontrastem

08 lipca 2018, 23:01 - ndz

Najprawdopodobniej kalibracja jest zrobiona źle. Monitor dużo za jaskrawy w stosunku do oświetlenia. Niewykluczone, że i szeroki gamut wymyka się z spod kontroli.

PS. Podglądanie na laptopie czy smartfonie to jedna z najgorszych rzeczy jaką można zrobić. Człowiek się adaptuje do głównego monitora i wcale nie widzi tego co jest na smartfonie. Widzi zniekształcenie spowodowane przez przyzwyczajenie do podstawowego monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu