Monitor pod wydruk zdjęć

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Monitor pod wydruk zdjęć

05 maja 2019, 16:02 - ndz

Witam :)
Chce z góry zaznaczyć że kompletnie nie znam się na sprzęcie więc proszę o wyrozumiałość.
Potrzebuje monitor do tworzenia grafiki pod wydruki ( plakaty) I edycji zdjęć w Ps I Lr. Zdjęcia też będą drukowane. Zależy mi bardzo na jakości wydruków. Będę edytować zdjecia krajobrazowe z aparatu Sony a7riii. Czyli full format .
Wydruki będe zlecać drukarniom .

Byłam zdecydowana na zakup Nec pa271q , ale okazuje się że ten model jest wadliwy więc raczej odpada bo pomimo za ta cenę nie znajdę nic lepszego do moich potrzeb to wada którą do tej pory nie jest naprawiona I nie wiadomo wogole czy będzie zniechecila mnie do zakupu.
Jakie opcje mi pozostają?
Eizo Cg277?

Hipotetycznie zakładając gdyby Eizo Cg277 był w takiej samej cenie jak (wadliwy )Nec pa271q to ktory byscie wybrali ? Ktory jest lepszy nie biorac pod uwage ceny ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

05 maja 2019, 16:58 - ndz

No właśnie. Rozdmuchany problem "wadliwości" odbija się czkawką wszystkim. Fakt, że gamma po kalibracji nie jest idealna trudno ukryć. Jednak nie da się też zaprzeczyć, że do 5000 zł to najlepszy monitor, który pod pewnymi względami daje przewagę względem droższych (podobnych) konstrukcji. Jako bezpośredni użytkownik oznajmiam, że wskazana "wadliwość" w praktyce ma minimalne znaczenie w typowych zastosowaniach foto-graficznych. Chodzi o to, że błąd jest na tyle mały, że praktycznie bez znaczenia dla walorów postrzeganego obrazu. Może się ktoś ze mną nie zgodzić, ale ja to tak widzę. Oczywiście, nie mam zamiaru zamiatać problemu pod dywan i też jestem zniesmaczony, że jego rozwiązanie tak długo trwa..
Monitor ustawiony przez MultiProfiler wyświetla z parametrami równoważnymi kalibracji. Obraz jest neutralny, równomierny, z gładkimi przejściami tonalnymi i przede wszystkim stabilny w czasie, co potwierdza informacja w Menu OSD w pozycji " SpectraView engine status". Niezależnie od zastosowania, możemy wykonać dowolne i dokładne symulacje bez potrzeby "specjalnej" kalibracji.

Także dla mnie dopłata do CG dla "lepszego samopoczucia" jest lekkim nieporozumieniem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

05 maja 2019, 22:02 - ndz

Magda123 pisze:
05 maja 2019, 16:02 - ndz
Wydruki będe zlecać drukarniom .

Jakim drukarniom? Offset, flexo, sito czy normalne laby i drukarnie "cyfrowe"?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

06 maja 2019, 19:55 - pn

A czemu pytasz o to jaki druk ? Czy to ma znaczenie przy wyborze monitora ?
Będę drukować na drukarkach epson sure color.
Już mam kompletny mętlik w głowie.
Obserwuje kanał fotografa Nigela Dansona I on używa monitorów iMac 5k oraz BenqSW320 I drukarki epson p1000
Wydruki wychodza piękne I zgodne z tym co widać na ekranie. A podobno te monitory się do tego nie nadaja. Nie rozumiem tego zupelnie . Czy ktos moglby mi to wytlumaczyc ?

Tutaj film https://www.youtube.com/watch?v=qbH6imC ... ture=share
maciekslaskpl
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2019, 15:24 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

06 maja 2019, 21:34 - pn

No właśnie. Pani widziała na jutubie a wy tu swoje wygłupy i dziwne słowa typu "flexo". Wstydźcie się!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

06 maja 2019, 22:28 - pn

Rodzaj medium docelowego ma ogromne znaczenie. Tym bardziej, że ostatnio przyjęło się mówić "druk" na wydruki. To są dwie różne dziedziny. Druk to przemysł poligraficzny i tu rządzą nieco inne prawa i zupełnie inne wymagania niż przy wydrukach z drukarek. Pytałem dlatego, że przy druku trzeba stosować lepsze monitory, przy wydrukach można z powodzeniem 2x tańsze i efekt będzie ten sam.

Ludzie pracują również na laptopach i też twierdzą że się da. Człowiek z filmiku używa drukarki, która praktycznie jest w stanie wydrukować to co pokazują jego monitory. Odwrotnie niekoniecznie. I tu jest pies pogrzebany. Znając ograniczenia sprzętowe, można wykorzystać "część wspólną". Niestety w większości przypadków ludzie oczekują łatwiejszej ścieżki, czyli zasymulowania na ekranie tego co wydrukuje maszyna a to duuużo trudniejsze. Dlatego zalecam lepszy monitor, bo wówczas znakomicie wzrasta przewidywalność tego co będzie na papierze. Żaden monitor Apple ani wydmuszki Benq tego nie zapewniają. Można, i często właśnie tak jest, że się trafia na trudniejszy temat, np odcień skóry i za chorobę finalny wydruk nie jest podobny do tego co było na ekranie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 09:22 - wt

To w takim razie jaki monitor dla mnie możesz polecić? I jeśli kupilabym w twoim sklepie to czy robicie wysyłkę do UK
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 10:04 - wt

Wybrany NEC PA271Q jest bardzo dobrym wyborem, przy czym w wersjach CPr lub najlepiej COLOR. https://monitory.mastiff.pl/monitor-gra ... color.html Problem z błędem w FW tych wersjach jest zamaskowany a i jak pisałem w wątku o PA271Q, zdarzają się egzemplarze poprawne. Nawet jeśli trafiłby się z defektem, nie rzutuje w ogóle na użytkowanie a dzięki temu, że załączona jest wszechstronna prekalibracja, można poczekać na aktualizację oprogramowania przez NEC nawet dwa, trzy lata. Ewentualnie, jeśli zechce Pani monitor dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, odpowiednikiem jest EIZO CG279X https://monitory.mastiff.pl/eizo-monito ... g279x.html

Z wysyłką nie ma żadnego problemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 11:35 - wt

Proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o moj brak wiedzy. :D może nawet wydawać się to zabawne
Ale śmiejecie się. Nie zabraniam ;)
Nie mam czasu żeby teraz przez pół roku czytać o monitorach zanim coś kupię. Chce kupić coś dobrego co mi posłuży kilka lat i pogłębiać temat praktycznie A nie tylko z teorii.

Napisał Pan że zdarzają się egzemplarze poprawne w tej podstawowej wersji

https://monitory.mastiff.pl/monitory/mo ... pa271q.htm

Czy posiada Pan taki egzemplarz sprawdzony przez Pana I czy jest możliwość żeby go od Pana kupic.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 15:36 - wt

ja te monitory robię na bieżąco i z tych dwóch które obecnie przygotowywałem jeden był "normalny" czyli z błędem i jeden bez zarzutu. Nie wiem jakie się trafią kolejne. Jeśli chciałaby Pani nie pierdzielić się z aktualizacjami itd, mogę upolować kolejny poprawny egzemplarza. Skoro się trafił jeden to się trafi następny. Tyle, ze może to trochę dłużej potrwać, bo nie wiem ile ich trzeba będzie przejrzeć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 18:09 - wt

O super. :) czas oczekiwania to kwestia dni, tygodni czy miesięcy?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 19:06 - wt

W tym momencie nie mniej niż 2-3 tygodnie. Jest oczywiście możliwość, że trafi się fart i pierwszy z brzegu jaki przyjdzie za kilka dni będzie ok, ale lepiej nie zakładać super optymistycznych scenariuszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Magda123
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2019, 13:30 - ndz

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 21:10 - wt

Ok. Jak najbardziej moge tyle poczekac . Jak dalej się kontaktować na tego maila ? kontakt@mastiff.pl . Wolalabym pisemnie
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

07 maja 2019, 21:24 - wt

Jak najbardziej na kontakt@mastiff.pl można.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: Monitor pod wydruk zdjęć

16 kwietnia 2020, 07:09 - czw

@Magda123 czy kupiłaś ten monitor? Jak tak to napisz proszę jak się sprawuje, czy zdał egzamin u Ciebie.

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68316
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu