Monitor do pracy biurowej w domu

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Monitor do pracy biurowej w domu

30 czerwca 2013, 20:15 - ndz

Witajcie,

Przymierzam się do zakupu monitora 22" lub 24" (pewnie 16:10), żeby go używać w domu do pracy - głównie czytanie i pisanie przez przeglądarkę i programy (czasem jakieś programowanie, multimedia czy gry i też raczej wolne strategiczne). Nie robię niczego z grafiką (poza oglądaniem ilustracji lub zmianą ich rozmiaru) ale ślęczę prawie co dzień po 10-12h.

Naczytałem się od wielu dni tylu specyfikacji, forów i stron, że głowa pęka i wiem, że nic nie wiem. Teraz potrzebuje, żeby ktoś kumaty mnie zresetował i powiedział co sensownego kupić za około 1500-2000 zł. Monitor ma starczyć pewnie na 10 lat, tak jak obecny iiyama ProLite E430 17", który do nowego szybkiego kompa już się nie nadaje.

Zaznaczę tylko, że jestem już świadom, że jakieś miganie LEDów przez PWM jest w LCD i nie chcę go doświadczyć. Mam już okulary i nie chcę żeby monitor mi robił więcej krzywdy. Ma być możliwie dobry dla zdrowia. Niech żre mało prądu i jest solidnym produktem.
Acha i też nie chcę żeby mi mocno świecił po oczach. Ten obecny mam chyba w jakimś trybie eco jasności.

Notabene myślałem, że iiyama ProLite E430 17" to dobry monitor i dobra firma jak kupowałem to około 10 lat temu. Wszystko świetnie działa, niezawodnie, a spotykałem się z sytuacją, że w szkole wymienili salę monitorów na samsunga (nowsze niż mój) i po 2-3 latach padały. Więc ta iiyama to chyba nie była zła.

Doradźcie coś na 22" i 24", bo ja nawet jak patrzę na listę polecanych to w zasadzie strzelam. Mętlik w głowie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 08:56 - pn

Pewniak: EIZO EV2436W
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 13:36 - pn

Tom01 pisze:Pewniak: EIZO EV2436W
No właśnie ten był jednym z moich faworytów, ale już zwątpiłem bo ludzie w recenzjach pisali, że jest przeciętny i jakieś ma wady w oprogramowaniu firmware niby.

Początkowo chciałem go wybrać bo jest AH-IPS. Ale tu przeczytałem, że do domu lepiej PAV, a w ogóle to ten jest e-IPS, czyli ekonomiczny IPS. No i już sam nie wiem. Czyli jednak ten wybierać...

A, hipoteteycznie gdyby wybierać 22" to jest jakiś, który też się nada?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 13:48 - pn

Dobry PVA i przy okazji dużo lepszy niż EV2436W, to znów EIZO, model SX2262W. PVA znika z rynku, nie wiadomo na jak długo i monitorów na tych panelach jest tyle co kot napłakał.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 15:25 - pn

Tom01 pisze:Dobry PVA i przy okazji dużo lepszy niż EV2436W, to znów EIZO, model SX2262W. PVA znika z rynku, nie wiadomo na jak długo i monitorów na tych panelach jest tyle co kot napłakał.
Zauważyłem. 2500 to już chyba za dużo dla mnie.

Ja muszę jeszcze iść do jakiegoś sklepu pooglądać, czy 22"/ 24" cale to nie jest dla mnie za dużo.

Ale generalnie gdybym chciał kupić u Was, to czy można liczyć że nie będę miał błędów firmware (tylko najnowszą wersję), bo gdzieś czytałem, że się ustawia jasność czy coś, a w trybie automatycznego ściemniania i tak to ignoruje i jedzie od najmocniejszej (to jeden z błędów o ile dobrze zapamiętałem).

Po drugie zauważyłem, że będzie Pan w lipcu w Poznaniu, żeby kalibrować monitory. Można się umówić na pokaz/ ew. zakup wtedy? I czy będzie jakiś termin w sierpniu, bo by mi lepiej pasował sierpień pewnie.
https://monitory.mastiff.pl/monitory-1/m ... 6w-bk.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 17:22 - pn

22" to odpowiednik klasycznej 19-tk (na wysokość) więc wbrew pozorom bez szaleństwa. Od 24" zaczyna się komfort.

Nie słyszałem o jakichś błędach w oprogramowaniu EV, ale wykluczyć nie można. W przeszłości był podobny przypadek w innym monitorze i serwis EIZO naprawiał od ręki.

W Poznaniu Cortland powinien mieć na stanie EV do pooglądania. Ewentualnie w Warszawie, w przedstawicielstwie EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 17:41 - pn

Tom01 pisze:22" to odpowiednik klasycznej 19-tk (na wysokość) więc wbrew pozorom bez szaleństwa. Od 24" zaczyna się komfort.

Nie słyszałem o jakichś błędach w oprogramowaniu EV, ale wykluczyć nie można. W przeszłości był podobny przypadek w innym monitorze i serwis EIZO naprawiał od ręki.

W Poznaniu Cortland powinien mieć na stanie EV do pooglądania. Ewentualnie w Warszawie, w przedstawicielstwie EIZO.
Tutaj jest wątek gdzie pisali o problemach:
http://hardforum.com/showthread.php?t=1732166
Podejrzewam, że w Polsce jest niewielka sprzedaż drogich monitorów i też mamy na stanach sklepowych te pierwsze sztuki z wczesnym firmware.

Zobaczę co mają.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

01 lipca 2013, 19:25 - pn

Akurat robiłem dziś komuś EV i pobawiłem się automatami. Nie zauważyłem opisywanego działania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

04 lipca 2013, 20:31 - czw

Tom01 pisze:Akurat robiłem dziś komuś EV i pobawiłem się automatami. Nie zauważyłem opisywanego działania.
To dobrze.

Ja już się trochę na ten EIZO EV2436W nastawiłem, ale jeszcze jedną rzecz chciałbym wyjaśnić jeśli mogę (żeby mieć spokój).

Otóż sprzedawca w sklepie polecał mi monitory:
- HP ZR2440W (S-IPS),
- Asus PA248Q (IPS)
Nie ma ich w spisie więc pewnie są lipne? Jak one się mają do EIZO EV2436W i mojego zastosowania?
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 09:37 - pn

Tom mam jeszcze jedno pytanie, jeśli możesz poświęcić chwilę.

Doczytałem, że monitory Eizo mają miganie przy ściemnieniu poniżej 18% jasności. Monitor ma też funkcję automatycznego ściemniania w zależności od jasności w pomieszczeniu. No i pytanie brzmi, czy w domu on będzie pracował powyżej czy poniżej tych 18% na automacie (zwykły dzień oraz pochmurny lub wieczór z oświetleniem sztucznym). O pracę po ciemku nie pytam, bo nie mam zamiaru - tylko o takie zwykłe warunki, żeby nie było niespodzianki.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 09:54 - pn

Można poprosić o link do źródła tej informacji? Widziałem wszystkie modele EV i to w sporej ilości egzemplarzy i nie jestem w stanie dopatrzeć się migotania, nawet przy minimalnej nastawie regulatora. Ciągle nie mam czasu pogrzebać w jednym z nich i sprawdzić czy rzeczywiście, tak jak EIZO się chwali, poniżej pewnego poziomu wypełnienia, sterowanie przechodzi na napięcie stałe. Jeśli tak jest, a wszystko na to wskazuje, migotania w ogóle nie ma prawa być.

Co do czujnika oświetlenia, szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi do jakich wartości schodzi na automacie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 10:20 - pn

Tom01 pisze:Można poprosić o link do źródła tej informacji? Widziałem wszystkie modele EV i to w sporej ilości egzemplarzy i nie jestem w stanie dopatrzeć się migotania, nawet przy minimalnej nastawie regulatora. Ciągle nie mam czasu pogrzebać w jednym z nich i sprawdzić czy rzeczywiście, tak jak EIZO się chwali, poniżej pewnego poziomu wypełnienia, sterowanie przechodzi na napięcie stałe. Jeśli tak jest, a wszystko na to wskazuje, migotania w ogóle nie ma prawa być.
Tu Eizo się przyznaje, że ma system hybrydowy, czyli gdy jest ciemniej to zaczyna regulować za pomocą PWM
http://www.eizo.pl/ochrona-oczu/zmeczen ... lenie-led/
A tu jest linkowana przez Eizo recenzja, w której podobnie jak na forach, potwierdza się że migotanie występuje poniżej 18% jasności:
http://www.flatpanelshd.com/review.php? ... 1373355929
Tom01 pisze:Co do czujnika oświetlenia, szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi do jakich wartości schodzi na automacie.
No właśnie ale to jest ważne, bo przed zakupem chciałoby się mieć pewność, że w warunkach domowych jasność na automacie chodziłaby na przykład od 80% do 40% (strzelam). Wtedy byłbym spokojniejszy. A jak by miała chodzić od 10 do 25% to bym się zastanawiał o sens. I dwa stany są interesujące - dzień w pokoju w domu (umiarkowanie jasnym) oraz wieczór przy oświetleniu sztucznym - czy będziemy powyżej 18% czy nie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 10:41 - pn

Sprawdziłem przed chwilą, automat pracuje w całkowicie zacienionym w okolicach 10%. Przy w miarę normalnym świetle operuje najczęściej 20-60%.

Metoda z kreską nie jest dobra. Pisaliśmy o tym już jakiś czas temu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=6&t=902 Fotografowanie kreski pozwala (czasem) oszacować częstotliwość pracy przetwornicy, ale nic nie powie o widoczności migotania. Ono bowiem zależy od proporcji sygnał/zero a tego nie da się określić bez oscyloskopu.

Dosyć istotną w poruszanej materii może być informacja, że EIZO w pierwszych egzemplarzach EV miało błąd w oprogramowaniu związany właśnie z podświetleniem i migotaniem. Z tego co wiem, pewna ilość tych monitorów poszła w ludzi, ale serwis nieodpłatnie poprawia firmware. Dość późno zainteresowałem się EV-kami, stąd nie trafił w moje ręce żaden z "wadliwych" i nie wiem na ile problem był widoczny ani jak wygląda porównanie do obecnie dostarczanych. Na tych które mam/miewam usilnie starałem się dopatrzeć jakichkolwiek śladów migotania, ale nie jestem w stanie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 10:57 - pn

Tom01 pisze:Sprawdziłem przed chwilą, automat pracuje w całkowicie zacienionym w okolicach 10%. Przy w miarę normalnym świetle operuje najczęściej 20-60%.
No to w miarę do przyjęcia.

Teraz tylko się modlić, żeby nie dostać wczesnej wersji ze złym firmware, bo do serwisu przecież monitora nie wyśle po odebraniu ze sklepu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 11:03 - pn

Nie ma już na rynku tych z pierwszych dostaw. Sprawa był aktualna na jesieni ubiegłego roku czy jakoś tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

15 lipca 2013, 11:14 - pn

Tom01 pisze:Nie ma już na rynku tych z pierwszych dostaw. Sprawa był aktualna na jesieni ubiegłego roku czy jakoś tak.
No to dobrze. Niedługo kupię ten monitor i mam nadzieję, że będę zadowolony. Napiszę później wrażenia :)
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

05 września 2013, 20:02 - czw

Kupiłem monitor EIZO EV2436W zgodnie z zapowiedzią.

Mam go już jakiś czas i przyzwyczaiłem sie do 24 calów. Jest fajnie. Monitor ma bardzo wysoką jakość wykonania wszystkiego - kabelki, przyciski, regulacja wysokości. Widać, że to produkt z wyższej półki.

Ale najważniejsze czyli obraz - sam nie wiem. Nie znam się na tym. Jak go powinienem teraz ustawić - w sensie jasność/kontrast do pracy (tekst oraz ogólne przeznaczenie bez istotności kolorów)?

Teraz mam ustawione jasność 25, kontrast 45, temp. 6500k, gama 2,2. Generalnie te ciemniejsze chyba lepiej mi pasują, bo dużo robię przy białym tle i mnie razi na wysokich ustawieniach. Teraz zmieniłem na 30 jasność i 50 kontrast na próbę, zobaczę.

Jakieś rady dla laika?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

05 września 2013, 20:04 - czw

Kontrast fabrycznie, jaskrawość jak najniżej, tak aby nie było wrażenia świecenia bieli i to cała regulacja. Wyższy poziom to kalibracja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Bary
Posty: 26
Rejestracja: 30 czerwca 2013, 19:44 - ndz

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

05 września 2013, 20:36 - czw

Tom01 pisze:Kontrast fabrycznie, jaskrawość jak najniżej, tak aby nie było wrażenia świecenia bieli i to cała regulacja. Wyższy poziom to kalibracja.
Fajnie. to zostawiłem 50, gamma 2, a jasność zmniejszyłem do 30. Tylko temperaturę zmieniłem na 6500k. Nie wiem.

Generalnie jestem zadowolony z monitora. Obraz mi się wydaje ładny. ściemnianie działa, ma nadzieję że wieczorami mi to pomoże obniżyć zmęczenie oczu. Zobaczymy. Trudno ocenić, ale może rzeczywiście trochę to pomaga na oczy. Trudno wyczuć.

Na pewno widzę jakby większą gamę kolorów, bo wcześniej na strona www były elementy szare i białe i na mocnym ściemnieniu ich nie rozrózniałem kompletnie. A teraz mam nowy monitor i widzę, że jedna sekcja była biała, a inna szara czy kremowa. W życiu bym nie pomyślał.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do pracy biurowej w domu

05 września 2013, 22:51 - czw

Ten monitor na 6500K ma całkiem sensowny punkt bieli, można zostawić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu